Τί φωτογραφική μηχανή έχετε;

Τhanks ρε παιδιά,θα το δοκιμάσω......τώρα κιόλας !! :D :D
 
Παιδιά,είχατε AΠΟΛΥΤΟ δίκιο,ΤΩΡΑ οι φωτογραφίες μου βγαίνουν καλές και παίζω με sensitivity auto με range 64-200....

Thanks !!

Μια που σας βρήκα γνώστες όμως,πείτε μου κάτι ακόμη:H ταχύτητα μιας SD κάρτας μνήμης έχει να κάνει με το πόσο γρήγορα καθαρίζει εντελώς η εικόνα που βλέπουμε στη μηχανή μας,όταν κάνουμε browsing στις φωτογραφίες μας ;

Διότι εμένα έχει μια μικρή καθυστέρηση,εννοώντας ότι με το που εμφανίζεται μια φωτογραφία δεν είναι πεντακάθαρη,αλλά θέλει ένα μικρό,ομολογουμένως ελάχιστο βέβαια,χρόνο για να καθαρίσει εντελώς...
 
Δεν είναι απόλυτο. Μπορεί να πάρεις μια πολύ γρήγορη κάρτα αλλά το bus του card interface να είναι αργό ή ακόμα και ο επεξεργαστής της μηχανής που θα αποκωδικοποιήσει το jpeg να είναι αργός.

Για αυτό καλό είναι να πέρνετε DSLR που δεν έχουν αυτά τα προβλήματα, αλλά δεν κουβαλιώνται και εύκολα...

(και είνα ικαι πανάκριβες :) )
 
Δεν πιστέυω πως αυτό το καθάρισμα της οθόνης έχει σχέση με τη ταχύτητα της κάρτας μνήμης. Δεν είμαι σίγουρος για αυτό αλλά το λεω γιατί στην sony h5 που είχα με memory stick pro II είχα αυτό το φαινόμενο. Γενικά όσες φωτογραφικές έχω πιάσει στα χέρια μου το ίδιο κάνουν.

Shock είπε:
Για αυτό καλό είναι να πέρνετε DSLR που δεν έχουν αυτά τα προβλήματα, αλλά δεν κουβαλιώνται και εύκολα...(και είνα ικαι πανάκριβες :) )
Καλά τα λες αλλά εδω που είχα δανιστεί την sony f828 ενός φίλου (δεν είναι καν dslr απλά έχει μέγεθος dslr) και έκανα πορεία σε βουνό με αυτή ήταν ζόρικα. Τεράστια και κοντά στο 1 κιλό βάρος. Καλές και άγιες οι dslr (και εγώ θέλω μία) αλλά υπερβολικά άβολες για υπαίθριες δραστηριότητες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Indeed!

Το κατάλληλο εργαλείο για κάθε δουλειά
 
....αλλά υπερβολικά άβολες για υπαίθριες δραστηριότητες.
Σίγουρα, αλλα το τελικό αποτέλεσμα δικαιολογεί τον ... πόνο στη μέση απ'το κουβάλημα.

Η ποιότητα των φωτογραφιών μιας DSLR απέχει έτη φωτός απο οποιαδήποτε "φορητή" καθημερινή φωτογραφική μηχανή ;)
 
ΟΚ,thanks again folks..!!

Νομίζω ότι,με βάση τις ανάγκες αλλά και τις φωτογραφικές μου ικανότητες πάντα,η μηχανή μου κρίνεται καλή για πρώτη αγορά στο χώρο...

Τώρα,γιατί δεν την είχα χθες μαζί,μη ρωτάτε,την μοιράζομαι με τα άλλα μέλη της οικογενείας και δεν ήθελα να τσακωθώ χθες,συνεπώς δεν την πήρα τελικά εγώ...
 
Μόλις "χτύπησα" τη πρώτη μου ψηφιακή (ξέρω άργησα λίγο :D ), μια Panasonic-Lumix TZ4 που μόλις κυκλοφόρησε.

Βασικά ήθελα μηχανή με μεγάλο οπτικό zoom (10χ) και κάποιο φιλαράκι απο εδώ μέσα μου σύστησε το προηγούμενο μοντέλο το TZ3, αλλά εγώ όπως πάντα ήθελα να δώσω κάτι παραπάνω, χεχε.

Εντυπώσεις σε λίγες μέρες.
 
Καλορίζικη Οmega και εγώ πριν από κανα δυο ώρες χτύπησα μια μαύρη sony H5 από ebay. Ανυπομονώ να έρθει. Είχα μία ίδια πριν από καιρό αλλά έπαθε ολίγον ολική καταστροφή αφού έκανε η κακομοίρα ένα 6ωρο μπάνιο στο σπήλαιο του Δυρού. Την έχω αγαπήσει την Η5. Βγάζει φοβερές auto φωτογραφίες.
 
Αχα τώρα είδα ποιά είναι η Η5, πραγματικά πολύ καλή μηχανή την είχε ξάδεφος μου.

Θυμάμαι έβγαζε φωτό σε φουλ σκοτάδι !!!

Αλλα ρε γαμώτο είναι μεγαλούτσικη σε μέγεθος.

Όπως όμως είπε και ο Shock παραπάνω η κάθε μηχανή είναι για άλλη δουλειά.
 
Nαι είναι κομμάτι μεγαλούτσικη αλλά και αρκετά μικρότερη από dslr. Καρατσεκαρισμένη τουλάχιστο για τα γούστα μου βγάζει όντως φοβερές φωτογραφίες στο σκοτάδι με πολύ χαμηλό θόρυβο. Έχει βέβαια και πολύ δυνατό φλας.
 
Καλορίζικη Οmega. Προσωπικα εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη απο την σειρα lumix της Panasonic. Εγω εχω την FZ 7.

Απο την αλλη καλες οι ψηφιακες αλλα την "γλυκα" της reflex και την εμφανιση ασπρομαυρου φιλμ δεν τα αλλαζω με τιποτα.
 
<-- Ενας πανευτυχης κατοχος μιας Pentax K10d και μερικων φακων :) :)
 
Τις προάλλες πήρα μια Nikon Coolpix S51c. Αν και τη δοκίμασα ελάχιστα, καλή μου φαίνεται...
 
Πίσω
Μπλουζα