Ταινίες με δυσάρεστο τέλος

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.884
Δυστυχως δεν εχουν ολες οι ελληνικες ταινιες ευχαριστο τελος.Ψαχνουμε να βρουμε ταινιες που να εχουν για τελος ενα χωρισμο ή το θανατο του πρωταγωνιστη ή της πρωταγωνιστριας ή μπορει στο τελος να πεθαινουν και οι δυο

Στην ταινια "οι γενναιοι πεθαινουν δυο φορες" ο Αγγελος Αντωνοπουλος πεθαινει στο τελος
 
Η Αλίκη πεθαίνει στο Ταξίδι... :(

Και στον Μιμίκο και τη Μαίρη επίσης...
 
Ματωμενα Χριστουγεννα

Το ταξιδι

Επικινδυνη αποστολη

Το νησι των γενναιων

Μπουμπουλινα

Το τελευταιο ψεμα

Ο Μιμικος και η Μαιρη

Στεφανια

Ο Αλη Πασας και η κυρα Φροσυνη

Ερωτας στους αμμολοφους

Κερενια κουκλα

Μια λατερνα μια ζωη

Το μπλοκο

Ο μεθυστακας

Ληστεια στην Αθηνα

Ενα μεγαλος ερωτας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και οι δύο χαρακτήρες που υποδύεται η Τζένη Καρέζη στην "Ερωτική συμφωνία" πεθαίνουν στο τέλος.

Η ηρωίδα που υποδύεται η Γκέλλυ Μαυροπούλου στα "Κόκκινα τριαντάφυλλα" πεθαίνει στο τέλος.

Η Ίντα Χριστινάκη πεθαίνει στο τέλος της ταινίας "Ο κόκκινος βράχος".

Η Κάτια Δανδουλάκη πεθαίνει στο τέλος της ταινίας "Ως την τελευταία στιγμή".
 
Υπολοχαγός Νατάσα. Έχω κλάψει πολύυ όταν πεθαίνει ο Παπαμιχαήλ ή ο Καρράς πρωτύτερα.

Και στον ''Δράκο'' πεθαίνει ο Ηλιόπουλος
 
bambinella 100 είπε:
Ματωμενα ΧριστουγενναΤο ταξιδι

Επικινδυνη αποστολη

Το νησι των γενναιων

Μπουμπουλινα

Το τελευταιο ψεμα

Ο Μιμικος και η Μαιρη

Στεφανια

Ο Αλη Πασας και η κυρα Φροσυνη

Ερωτας στους αμμολοφους

Κερενια κουκλα

Μια λατερνα μια ζωη

Το μπλοκο

Ο μεθυστακας

Ληστεια στην Αθηνα

Ενα μεγαλος ερωτας
Βιβη επειδη δεν τις ειδα ολες τις ταινιες που αναφερεις ηθελα να σε ρωτησω αν σε αυτες υπαρχει χωρισμος ή πεθαινει καποιος απ τους πρωταγωνιστες
 
Σε ολες οσες παρεθεσα ανεξαιρετως Κατερινα, υπαρχει θανατικο..... :)

Προσθετω μερικες ακομη:

Στελλα Βιολαντη

Δακρυα για την Ηλεκτρα

Γκολφω

Στρατιωτες διχως στολη

Στελλα

Ναι μεν, αλλα

Το κοριτσι με τα παραμυθια

Γυμνοι στο δρομο

Αντιο ζωη

Και σ' αυτες μια απο τα ιδια....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σ ευχαριστω για τη διευκρινιση Βιβη :)

Ας προσθεσω και μια ταινια με χωρισμο πρωταγωνιστων

Δημητρης Χορν και Ελλη Λαμπετη χωριζουν στην "καλπικη λιρα"
 
Να' σαι καλα! Και δυο ακομη που μολις θυμηθηκα:

Κατασκοπος Νελλη

Αστραπογιαννος
 
ο κραχτης: πεθαινει ο Γιωργος Φουντας

με τη λαμψη στα ματια: πεθαινουν οι: Λαυρεντης Διανελλος,Γιωργος Φουντας,Ανεστης Βλαχος,Γιαννης Φερτης

σ αγαπω: πεθαινει ο Αγγελος Αντωνοπουλος
 
bambinella 100 είπε:
Πάντοτε νόμιζα ότι το τέλος του "Μεθύστακα" είναι διφορούμενο. Μάλλον αυτό το "κοιμήσου πατέρα" στο τέλος μ' έκανε να πιστεύω ότι όντως τον αφήσανε να ξεκουραστεί και σιγά-σιγά θα ανάρρωνε :) . Συν βεβαίως βεβαίως ότι την είδα την ταινία γύρω στα 8 μου και δεν άντεχα πολλά δράματα τότε :cool:
 
[h=1][/h] Εκείνο το καλοκαίρι


Στο τέλος της ταινίας πεθαίνει από καρκίνο η Έλενα Ναθαναήλ.
 
teo214 είπε:
Εκείνο το καλοκαίρι
Στο τέλος της ταινίας πεθαίνει από καρκίνο η Έλενα Ναθαναήλ.
οτι πεθαινει ειναι σιγουρο αλλα νομιζω οτι ο θανατος της δεν οφειλοταν στον καρκινο(ειχε ογκο) .Καπου μπλεχτηκε στα διχτυα κατα τη διαρκεια της καταδυσης και κατα τη γνωμη μου πνιγηκε
 
retrofan είπε:
Πάντοτε νόμιζα ότι το τέλος του "Μεθύστακα" είναι διφορούμενο. Μάλλον αυτό το "κοιμήσου πατέρα" στο τέλος μ' έκανε να πιστεύω ότι όντως τον αφήσανε να ξεκουραστεί και σιγά-σιγά θα ανάρρωνε :) . Συν βεβαίως βεβαίως ότι την είδα την ταινία γύρω στα 8 μου και δεν άντεχα πολλά δράματα τότε :cool:
Δηλαδή, πέθανε στην ταινία ο Μακρής; :( και εγώ πάντα νόμιζα οτι θα πήγαιναν όλα καλά! Επίσης η ταινία το αμαξάκι...
 
Διφορουμενο το τελος του Μεθυστακα και καπως αποτομο, επισης.

Προσωπικα το εξελαβα ως δυσαρεστο επειδη ο γιατρος δεν εδωσε ελπιδες και μαλιστα αυτο το ειπε στους αλλους οταν η κορη δεν ακουγε.

Μετα ο Μακρης ειπε στην κορη του οτι δεν ηθελε να ειναι εμποδιο, οτι κουραστηκε και ηθελε να κοιμηθει. Αυτο μου φανηκε σαν να μην ηθελε αλλο να συνεχισει τη ζωη του, σαν να αποζητουσε να ησυχασει πια.

Ειπαμε ομως: Διφορουμενο και ετσι το εξελαβα εγω, χωρις ωστοσο να ειμαι και βεβαιη οτι αυτο ηθελε να πει η ταινια. Κριμα που ενα τοσο εξαιρετικο εργο δεν ειχε ενα τελος ξεκαθαρο. Αυτο ειναι κατι που γενικα το απεχθανομαι στις ταινιες.
 
teo214 είπε:
Ειμαι 100% σιγουρος για αυτο και μαλιστα πριν λιγο εκανα και μια γρηγορη αναζητηση και ειδου το αποτελεσμα:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BA%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%BF_%CF%84%CE%BF_%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B9
[edit] The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement. [edit] στα 03:39 φαινεται οτι μπλεκεται στα διχτυα και αν δεις και το επομενο βιντεο θα καταλαβεις οτι πνιγηκε,τουλαχιστον εγω ετσι το ερμηνευω.Το μπλεξιμο στα διχτυα ηταν μοιραιο για κεινη,ισως να ζουσε λιγο παραπανω αν δεν πηγαινε για καταδυση
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την θυμαμαι την σκηνη γιατι την εχω δει απειρες φορες την ταινια.

Μπορει τελικα να κανω και λαθος........
 
στην ταινια "διωγμος" η Βουλα Ζουμπουλακη πεθαινει στην αγκαλια του γιου της Κωσταντη(Πετρος Φυσσουν),εκλαιγα σ αυτη τη σκηνη που για μενα ηταν πολυ δυνατη

Η Κατια Δανδουλακη πεθαινει και στην ταινια "οκεϋ φιλε"
 
Τελικά πολύ θανατικό είχε πέσει στις ελληνικές ταινίες. Βάλτε και τις ιστορικές (Κατοχικές με εκτελέσεις, φουστανελλάδικες με μάχες στυλ Παπαφλέσσα), βάλτε και τις τραγωδίες π.χ. Αντιγόνη που ξεκληρίζεται το μισό Οιδιποδέικο, πιο ανθυγιεινό επάγγελμα από ήρως σε ελληνική ταινία δεν πρέπει να υπήρχε.
 
Πίσω
Μπλουζα