Ταινίες με δυσάρεστο τέλος

στη ταινια "το καθαρμα" η Μαρω Κοντου πυροβολει και σκοτωνει τον Γιωργο Φουντα..

στο "ορατοτης μηδεν" σκοτωνεται ο Νικος Γαλανος..

στον "εγωισμο" τρελλαινεται η Ζωη Λασκαρη

και τελος στα "χαμενα ονειρα" ο Παπαμιχαηλ και η Αντιγονη Βαλακου αναγκαζονται να συμβιβαστουν με την ιδεα οτι

τα ονειρα τους δε θα πραγματοποιηθουν και να προσαρμοστουν στη συμβατικη ζωη τους..
 
Danailicious είπε:
Υπολοχαγός Νατάσα. Έχω κλάψει πολύυ όταν πεθαίνει ο Παπαμιχαήλ ή ο Καρράς πρωτύτερα.
Καλα αυτό στη Νατάσσα με το θανατο του Ορέστη (Δ.Παπαμιχαήλ) ήταν το κατι άλλο. Εγω περίμενα πως και αυτός θα είχε επιζήσει οπως η Νατάσσα και στο τελος το κλαμα που ειχα ρίξει....

Να προσθέσω και μερικά ακόμη:

Στην "Προδοσία" πεθαίνει η Ελλη Φωτίου (την προδίδει ο Φυσσουν στη Γκεστάπο παρότι ερωτευμένος μαζί της) και απο τύψεις στο τελος αυτοκτονεί και ο ιδιος.

Στα "Κόκκινα φανάρια" με εξαίρεση την ιστορία της Ελένης (Τζ.Καρέζη) που φεύγει μαζί με τον Πέτρο (Δ.Παπαμιχαήλ), οι ζωές των άλλων κορίτσιων κατέληξαν άστα να πανε. Η Αννα (Α.Λαδικου) χάνει τον καπετάνιο (Μ.Κατράκης) που σκοπευε να παντρευτεί. Η Μαρίνα (Κ.Χελμη) χωρίζει με τον Ντορή. Η Μαίρη (Μ.Χρονοπούλου) χωρίζει με τον Αγγελο (Φ.Γεωργίτση). Η Μαντάμ Παρή (Δ.Διαμαντίδου) κλείνει το "σπίτι" της. Και καταλήγουν όλες στο "σπίτι" της Μυρσίνης (Ε.Αννουσάκη) συνεχίζοντας την άχαρη ζωή τους.

Στο "Μια γυναίκα στην Αντίσταση" η μητέρα της Τζένης Καρέζη (Κάκια Παναγιώτου) σκοτώνει τον γιό της (Αλκη Γιαννακά) νομίζοντας πως ειναι Γερμανός και αμέσως οι Γερμανοί σκοτώνουν και την ίδια θεωρώντας και αυτοί πως όντως πυροβολήσε Γερμανό. Κανείς δεν είχε καταλάβει πως ο Γιαννακάς ήταν ντυμένος Γερμανός για να σώσει την Καρέζη απο την εκτέλεση.
 
δυσαρεστο τελος και στην ταινια "οι νεοι θελουν να ζησουν",στην περιπτωση αυτη δεν εχουμε θανατο αλλά χωρισμο του ζευγαριου Συλβια Χατζηγεωργιου και Φαιδων Γεωργιτσης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και το Κυνηγημένοι Εραστές (1972) με Γεωργίτση και Σιτζάνη δεν έχει καλό τέλος...
 
RIO είπε:
Και το Κυνηγημένοι Εραστές (1972) με Γεωργίτση και Σιτζάνη δεν έχει καλό τέλος...
RIO σ αυτη την ταινια εχουμε χωρισμο του ζευγαριου ή καποιος απ τους δυο πεθαινει;
 
katerinak είπε:
RIO σ αυτη την ταινια εχουμε χωρισμο του ζευγαριου ή καποιος απ τους δυο πεθαινει;
Σκοτώνεται ο Γεωργίτσης και μάλιστα με αρκετά εντυπωσιακό τρόπο.
 
RIO είπε:
Σκοτώνεται ο Γεωργίτσης και μάλιστα με αρκετά εντυπωσιακό τρόπο.
:thanx2: RIO

δυσαρεστο τελος εχει και η ταινια "Γιατι μ εγκατελειψες" : πεθαινει ο Βασιλακης Καΐλας
 
στην ταινια "Θυσιαστηκα για το παιδι μου" πεθαινει η Μαρινα (Χριστινα Συλβα)
 
ασχημη καταληξη εχει και η ταινια "Μαζι σου για παντα" : πεθαινει η Μιραντα (Κακια Αναλυτη)
 
Στην ταινία "Δυο μάνες στο σταυρό του πόνου" η φυσική μητέρα του παιδιού (Βαλάκου) πεθαίνει ύστερα από ένα τροχαίο ατύχημα.
 
στην ταινια "θελω πισω το παιδι μου"/"η μεγαλη δικη" πεθαινει η μικρουλα Λινα Οικονομιδου και δε μαθαινουμε την αποφαση του δικαστηριου γιατι δεν εχει πια νοημα..
 
στη βιντεοταινια "Η φλογα" (1987) η Ευα Στυλαντερ πυροβολει (με τη βοηθεια του Γιωργου Βασιλειου) και σκοτωνει την Ελενη Φιλινη
 
στην ταινια "ματωμενα στεφανα" ενω περιμενουμε οτι η Αργυρω(Κακια Αναλυτη)θα παει να πεσει απ τα βραχια,τελικα για να σωσει τον αγαπημενο της Δημο (Αντρεας Μπαρκουλης)και μελλοντα συζυγο της, μπαινει μπροστα στο βολι και σκοτωνεται
 
Δηλαδή το τέλος το είχε σίγουρο η Αναλυτή. Άρα μάλλον χάππυ έντ έχει, αφού έτσι τουλάχιστον τη γλύτωσε ο Μπάρκουλης. (Δεν έχω δει την ταινία)
 
elephadas είπε:
Δηλαδή το τέλος το είχε σίγουρο η Αναλυτή. Άρα μάλλον χάππυ έντ έχει, αφού έτσι τουλάχιστον τη γλύτωσε ο Μπάρκουλης. (Δεν έχω δει την ταινία)
elephada δεν εχει καλο τελος αφου η νυφη πεθαινει και δε γινεται ο γαμος(ο Μπαρκουλης τοτε πηγαινε να την παντρευτει),γι αυτο και ο τιτλος της ταινιας ειναι "ματωμενα στεφανα"
 
στην ταινια "συντομο διαλειμμα" δεν εχουμε θανατο αλλά χωρισμο του ζευγαριου Βουλα Ζουμπουλακη - Αλεκος Αλεξανδρακης
 
δυσαρεστο τελος και στην ταινια "σ εχω αναγκη αποψε πολυ" : το ζευγαρι Γιαννης Πετροπουλος - Βαντα Καρακατσανη χωριζει αφου εκεινη πολυ συντομα θα πεθανει
 
δυσαρεστο τελος και στην ταινια "Χριστινιω,ο θρυλος μιας αγαπης"

Η Χριστινιω(Αννα Γεραλη) χανει τα λογικα της μολις την εγκαταλειπει ο Κωσταντης (Παυλος Λιαρος) για να παντρευτει μια τσελιγκοπουλα(Σουλα Κοψινη).Λιγο πριν παντρευτει εκεινος το μετανιωνει και ψαχνει να τη βρει,μολις τη συναντα στο βαλτο μισοπεθαμενη εκεινη ξεψυχαει στα χερια του και τοτε κι εκεινος δινει τελος στη ζωη του
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινία Ταχύτητα και αγάπη ( 1984), η ηρωίδα που υποδύεται η Τέτα Ντούζου, πεθαίνει στο τέλος από ναρκωτικά...
 
Πίσω
Μπλουζα