Ταινίες με το αληθινό όνομα ή ονοματεπώνυμο

Να προσθέσω ότι πρόσφατως είδα τη ταινία Αντίο Ζωή ( Με το Γ.Φούντα και την Ε.Χατζηαργύρη ) και μου έκανε εντύπωση και μου άρεσε βεβαίως που το ζευγάρι είχε πάει σε θέατρο της Αθήνας και είχαν δει τον Κώστα Χατζηχρήστο σε κάποια από τις παραστάσεις του

( Δεν βρίσκω τη σκηνή στο youtube για να την βάλω )

Επίσης στην tv-100 προχτές είχε μια ταινία με Μάρθα Καραγιάννη , Κώστα Χαρτζηχρήστο και Κώστα Κακκαβά και ο τελευταίος έλεγε πως λεγόταν Κώστας Κακκαβάς σε μια από τις σκηνές που είδα ( επειδή δεν το πέτυχα από την αρχή δεν κάθισα να το δω και έτσι δεν ξέρω και πως λέγεται η ταινία )
 
Προφανως εννοεις την ταινια Ο ταξιτζης.
 
και η Κατερινα Γιουλακη στο Ρετιρε επαιζε με το ονομα της!

στο Αχ Ελενη η Ελενη Ραντου.
 
tzias57 είπε:
Η Αλίκη Βουγιουκλάκη ζητά από τον Κοσμά Περιστέρη (Κώστα Χατζηχρήστο) να την βοηθήσει στην λύση ενός σταυρολέξου στην ταινία ο παράς και ο φουκαράς
βρηκα το βιντεο με τη γκεστ εμφανιση της Αλικης στην ταινια "ο παρας και ο φουκαρας"

http://www.youtube.com/watch?v=iftr1nGw5kQ
 
Μάρω Κοντού στα "Καμάκια"

Κ. Καρράς: "Συγγνώμη, εσείς δεν είστε η Μάρω Κοντού;"

Μ. Κοντού: "Μάλιστα. Κώστα, καμάκι;; Αααα..."
 
Στην ταινια "ο εμιρης και ο κακομοιρης" ο Γιαννης Γκιωνακης εμφανιζεται με το αληθινο ονοματεπωνυμο του

Το ιδιο ισχυει και για τον Κωστα Χατζηχρηστο στην ταινια "ο θαλασσολυκος" , βεβαια στην ταινια αυτη τον βλεπουμε σε διπλο ρολο και ως Παντελη Καζουρα
 
*Ο Βέγγος παρουσιάζεται επίσης με το όνομά του από ένα παιδάκι που λέει στη μαμά του:

-Μαμά, μαμά, ο Βέγγος δεν είναι αυτός; Γιατί τρέχει έτσι;

-Γυρίζουν ταινία, παιδί μου!

Δυστυχώς δεν θυμάμαι τον τίτλο.

*Να μην ξεχνάμε και το λάθος της Τόνιας Καζιάνη στην ταινία του Δαλιανίδη "Ο κυρ Γιώργης εκπαιδεύεται", κάπου στο τέλος, όταν μιλά στον Νίκο Δαδινόπουλο και αντί για Γιάννη (ο ρόλος του) τον αποκαλεί με το πραγματικό του όνομα: "Πίστεψε με, Νίκο....."
 
stakovios είπε:
*Ο Βέγγος παρουσιάζεται επίσης με το όνομά του από ένα παιδάκι που λέει στη μαμά του:-Μαμά, μαμά, ο Βέγγος δεν είναι αυτός; Γιατί τρέχει έτσι;

-Γυρίζουν ταινία, παιδί μου!

Δυστυχώς δεν θυμάμαι τον τίτλο.
"Σχολη για σωφερινες"
 
Ο Στέφανος Στρατηγός υποδύεται τον εαυτό του στην κωμωδία "Τα δολλάρια της Ασπασίας" (1967) με τη Μάρθα Βούρτση.
 
Η Ρένα Βλαχοπούλου εμφανίζεται ως Ρένα στις εξής ταινίες:

-Πρωτεουσιάνικες περιπέτειες (Ρηνούλα για την ακρίβεια)

-Μερικοί το προτιμούν κρύο

-Κορίτσια για φίλημα

-Ραντεβού στον αέρα (στον δεύτερο, μικρότερο ρόλο της, ως Ρένα Βλαχοπούλου)

-Βουλευτίνα

-Βίβα Ρένα

-Ζηλιάρα

-Μια Ελληνίδα στο χαρέμι

-Ζητείται επειγόντως γαμπρός

-Η Ρένα είναι οφ-σάιντ

-Ρένα, να η ευκαιρία

-Της Πολιτσμάνας το κάγκελο

-Η μανούλα, το μανούλι και ο παίδαρος

-Σιδηρά κυρία

-Ρένα, τα ρέστα σου

Δηλαδή, από τις 25 ελληνικές κινηματογραφικές ταινίες στις οποίες εμφανίστηκε στις 14 την αποκαλούσαν Ρένα και σε μία εμφανίστηκε και ως Ρένα Βλαχοπούλου.
 
stakovios είπε:
*Ο Βέγγος παρουσιάζεται επίσης με το όνομά του από ένα παιδάκι που λέει στη μαμά του:-Μαμά, μαμά, ο Βέγγος δεν είναι αυτός; Γιατί τρέχει έτσι;

-Γυρίζουν ταινία, παιδί μου!

Δυστυχώς δεν θυμάμαι τον τίτλο.
To αυτό συμβαίνει και στην ταινία "Ο πολύτεκνος" όπου ο Βέγγος συναντά τον εαυτό του.

Συγκεκριμένα, μεταξύ του Βέγγου-πρωταγωνιστή και του αληθινού Βέγγου λαμβάνει χώρα ο διάλογος (περίπου) :

"- Ο κύριος Βέγγος ο ηθοποιός ;


- Μάλιστα...



- Πώς μου μοιάζετε έτσι...



- Και μένα πολλοί μου λέγανε πως μοιάζουμε και δεν το πίστευα.



- Πρώτη φορά με βλέπετε ; δεν με έχετε δει στον κινηματογράφο ;



- Που να σε δω, περισσεύει φράγκο για θεάματα..."





Εμφανίζεται και ένα παιδάκι δίπλα στον Βέγγο που παρουσιάζεται ως υιός (ο αληθινός ; ) του Βέγγου...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Γιαννης Γκιωνακης στην ταινια "η φτωχεια θελει καλοπεραση" εμφανιζεται ως Γιαννης Πηδηχτος
 
Η Μαριάννα Κουράκου συμμετέχει στην ταινία Η ΚΟΡΟΙΔΑΡΑ με τον Ντίνο Ηλιόπουλο και υποδύεται τον εαυτό της, χρησιμοποιώντας φυσικά το ονοματεπώνυμο της!!
 
πολυ σωστα boomer μονο που το εχει αναφερει πιο πριν ο tzia57 στο ποστ 9 :)
 
Παρόλο που έψαξα τα προηγούμενα ποστ, δε το είχα προσέξει!!

Θα μπορούσα να αναφέρω και κάτι διαφορετικό! Στην ταινία ΣΧΟΛΗ ΓΙΑ ΣΟΦΕΡΙΝΕΣ ο Θανάσης Βέγγος εμφανίζετε σαν Μπάμπης! Υπάρχει όμως μια σκηνή που ένα παιδάκι ρωτάει τη μαμά του: Μαμά κοίτα ο Βέγγος!!! Γιατί είναι μαύρος; Και η μαμά του απαντά! Γυρίζουνε ταινία παιδί μου!!
 
Στην ταινια "η Αθηνα τη νυχτα" εμφανιζονται με τα αληθινα τους ονοματεπωνυμα οι ηθοποιοι:

Τζενη Καρεζη,Δημητρης Χορν,Νικος Σταυριδης,Παντελής Ζερβός, Μάρθα Βούρτση,Κωστας Βουτσας,Σπυρος Καλογηρου,Γιαννης Γκιωνακης,Νίκος Ρίζος,Δημήτρης Μυράτ, Κώστας Χατζηχρήστος, Νίκος Φέρμας,Κώστας Δούκας, Μαργαρίτα Αθανασίου, Νάντα Τζάκα, Κώστας Μεντής, Κώστας Μποζώνης, Σωκράτης Κορρές,Γιώργος Μουζάκης
 
Στην ταινία "Οι τρεις ψεύτες" εμφανίζεται ο Άλκης Γιαννακάς ως ...Άλκης Γιαννακάς. :)
 
miki-mik7 είπε:
Στην ταινία "Οι τρεις ψεύτες" εμφανίζεται ο Άλκης Γιαννακάς ως ...Άλκης Γιαννακάς. :)
και στην ταινια "η ταξιτζου" εμφανιζεται με το αληθινο ονοματεπωνυμο του ο Γιαννακας κι αν δεν κανω λαθος το ιδιο ισχυει και για τη Ρικα Διαλυνα στην ομωνυμη ταινια
 
Επισης ο Δημητρης Παπαμιχαηλ (εκτος απ τις 2ταινιες που ηδη αναφερθηκαν )λεγεται Δημητρης και στις ταινιες

"η αγαπη μας"

"αχ! αυτη η γυναικα μου"

"η κυρα μας η μαμμη"

"χτυποκαρδια στο θρανιο"

"περαστε την πρωτη του μηνος" και

"ο παραμυθας"
 
Πίσω
Μπλουζα