Ταινίες της FINOS FILM από τις οποίες λείπουν σκηνές

johnnie24 είπε:
Εσυ πως το ξέρεις?
Εεεε για να στο λέω το ξέρω! Μην το ψάχνεις! Εγγυημένα 100% από ταινίες της Αλίκης λείπουν σκηνές από τη "Δασκάλα" που είπαμε , από το "Αστείο κορίτσι" , από την "Υπολοχαγό Νατάσσα" και από το "Σ' Αγαπώ". Μάλιστα από την τελευταία , έχει αφαιρεθεί όλο το τέλος! Η ταινία ΔΕΝ τελειώνει έτσι στα χιόνια όπως τη βλέπουμε! Η ταινία τελειώνει όπως αρχίζει , με την Αλίκη στο βράχο που σκέφτεται τον Αντωνόπουλο και την περιμένει ο Γαλανός και φεύγουν!...
 
Γιατι δεν ανεβάζεις καμμια κομμενη σκηνη να δουμε κι εμεις;
 
η αλήθεια είναι πως είναι λίγο ''κουλό'' το οτι πεθαίνει ο άνθρωπος σε μια εκδρομή εκεί που τρέχουν και γελάνε...

tonytony κάνεις τον κόπο να μας πεις τι λείπει απο τη Νατάσσα???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnnie24 είπε:
Γιατι δεν ανεβάζεις καμμια κομμενη σκηνη να δουμε κι εμεις;
Λες να τις είχα τις σκηνές φίλε μου??? Αν τις είχα θα ήμουν "ευτυχισμένος"!!!
 
Επειδή είσαι τόσο σίγουρος θεώρησα ότι θα τις είχες δει τις σκηνές. :)
 
dimitri10b είπε:
η αλήθεια είναι πως είναι λίγο ''κουλό'' το οτι πεθαίνει ο άνθρωπος σε μια εκδρομή εκεί που τρέχουν και γελάνε...
tonytony κάνεις τον κόπο να μας πεις τι λείπει απο τη Νατάσσα???
Από τη "Νατάσσα" λείπουν σκηνές στα βασανιστήρια και πριν από αυτό σκηνές από την έρημο που ψάχνει η Νατάσσα τον Ορέστη! Αυτό ειδικά είναι ολοφάνερο ρε παιδιά! Ξαφνικά , χωρίς να μας δείξει τίποτα , βλέπουμε τη Νατάσσα με τον Ορέστη και του λέει εκείνη "Πως βρέθηκες εσύ εδώ"? Δε δίνετε βάση στο σενάριο??? :xm:
 
ξέρεις τι άλλο με παραξένευε???το οτι ενώ είχε γραφτεί,και μάλιστα πολύ ωραίο τραγούδι για την ταινία ποτέ δεν ακούγεται ολόκληρο...αλλά δείχνει τον Καρρά να μπαίνει στο θέατρο και να τη διακόπτει ενώ η Αλίκη τραγουδά το τέλος του τραγουδιού...μήπως και εκεί έβαλαν το χέρι τους???
 
dimitri10b είπε:
ξέρεις τι άλλο με παραξένευε???το οτι ενώ είχε γραφτεί,και μάλιστα πολύ ωραίο τραγούδι για την ταινία ποτέ δεν ακούγεται ολόκληρο...αλλά δείχνει τον Καρρά να μπαίνει στο θέατρο και να τη διακόπτει ενώ η Αλίκη τραγουδά το τέλος του τραγουδιού...μήπως και εκεί έβαλαν το χέρι τους???
Αααα ναι σωστά και το τραγούδι επίσης είναι κομμένο! Καλά που μου το θύμισες ξέχασα να το γράψω...
 
να πούμε οτι τέτοια θέματα έχουν προκύψει και στο εξωτερικό...(σε καμία χώρα βέβαια δεν ήταν τόσο βλάκες που να τις κόβουν μετά απο χρόνια,αντιθέτως μάλιστα ξανα-''κολλάνε'' τις σκηνές που είχαν βγεί κατα την πρώτη προβολή)
 
Για το "Αστείο κορίτσι" και τις κομμένες έμαθα το εξής. Το "έγκλημα" το έκανε και εδώ η ΕΡΤ! Τότε η τηλεόραση για να προβάλλει την ταινία έπαιρνε κανονικά την μπομπίνα από την εκάστοτε εταιρεία. Εκείνη τη μέρα λοιπόν που ήταν να προβληθεί το "Αστείο κορίτσι" (κάπου στις αρχές του ΄80 νομίζω) είχανε απεργία οι μουσικοί! Και για αυτό το λόγο κάποιος (ας μην τον χαρακτηρίσω...) αυθαίρετα φαντάζομαι πήρε το ψαλίδι κανονικά και ΕΚΟΨΕ όλα τα τραγούδια της ταινίας! Το "Είπα κι εγώ" απορώ πως διασώθηκε...Επέστρεψε την μπομπίνα πετσοκομμένη , η εταιρεία φυσικά ούτε που το ψαξε ούτε που νοιάστηκε (στην Ελλάδα ζούμε...) και έκτοτε δίνει αυτή τη πετσοκομμένη κόπια για προβολές και dvd. Τώρα αν έχουνε και άλλες στις αποθήκες τους αυτό δεν το ξέρω. Αν έχουν από μια για κάθε ταινία δυστυχώς χάθηκε οριστικά η ολοκληρωμένη κόπια...
 
είναι πραγματικά εξωφρενικό!!!με τι δικαίωμα μπορεί κάποιος να κάνει κάτι τέτοιο,και μάλιστα για ένα τόσο ανόητο λόγο???
 
σ ευχαριστουμε πολυ Αντωνη για το θρεντ και για τις πληροφοριες που μας δινεις σχετικα με τις κομμενες σκηνες!!

Επισης στην ταινια "ο θησαυρος του μακαριτη" καποιες φορες "κοβουν" το τελος :δειχνουν μεχρι εκει που το πορτραιτο του Χαραλαμπου "ζωντανευει" και πεταει ρυζι στους Αυλωνιτη και Βασιλειαδου ενω κανονικα τελειωνει οταν βγαινουν απο μαγαζι κρατωντας 2λαμπαδες για το γαμο και ο Αυλωνιτης παει να το σκασει αλλα η Βασιλειαδου καταφερνει και τον πιανει με την κορδελα της λαμπαδας(αν θυμαμαι καλα) κι εκει τελειωνει.Το πολυ να εκοψαν 1/2λεπτα απ το τελος.

[edit]"o thisavros tou ma..." This video is no longer available due to a copyright claim by EPOE. Sorry about that. [/edit]

σ αυτο το βιντεο ειναι κομμενο το τελος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχουν πολυ σοβαρότερα θέματα απο αυτά όπως αυτα που συμβαίνουν σήμερα στην Ελλάδα
 
johnnie24 είπε:
Υπάρχουν πολυ σοβαρότερα θέματα απο αυτά όπως αυτα που συμβαίνουν σήμερα στην Ελλάδα
Αυτό είναι σίγουρο φίλε μου αλλά που κολλάει στη συζήτησή μας εδώ???
 
Επειδή λες για το "έκλημα" που έκανε η ερτ. Εδω γίνονται άλλα κι άλλα...Καλοπροαίρετα το λέω
 
Τα οποία όμως, δεν εμπίπτουν ούτε στο συγκεκριμένο τόπικ, ούτε στο συγκεκριμένο φόρουμ.... Ας μη βάλουμε πολιτικά και χαλάσουμε το thread....
 
johnnie24 είπε:
Επειδή λες για το "έκλημα" που έκανε η ερτ. Εδω γίνονται άλλα κι άλλα...Καλοπροαίρετα το λέω
Όπως είδες τη λέξη "έγκλημα" την έβαλα μέσα σε εισαγωγικά και γω! Αλλά να σου πω και κάτι άλλο? Έγκλημα δεν είναι να επεμβαίνει κάποιος αυθαίρετα στο έργο ενός σκηνοθέτη και να κόβει όποιες σκηνές επιθυμεί και να αλλοιώνει τη συνολική εικόνα της ταινίας. Ο ελληνικός κινηματογράφος και οι ταινίες αυτές είναι και αυτές μέρος της πολιτιστικής μας κληρονομιάς! Βλέπω την ανιψιά μου π.χ. η οποία είναι 5 χρονών , όταν γεννήθηκε ΔΕΝ ΖΟΥΣΕ ΚΑΝ η Αλίκη και όμως τη λατρεύει και αυτή και τις ταινίες της! Όλες αυτές οι ταινίες έχουν μεγαλώσει και τους γονείς μας , και εμάς και ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ να μεγαλώνουν και τα παιδιά μας και δε ξέρω και τα εγγόνια μας ακόμα!!! Γενιές ολόκληρες λοιπόν! Οπότε ΝΑΙ θεωρώ έγκλημα αν κάποιος κόβει , ράβει και ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙμε το έτσι θέλω μια κινηματογραφική ταινία , η οποία αν είναι και η μοναδική και δεν υπάρχει άλλο αντίγραφο , τότε το έγκλημα είναι τρεις φορές πιο μεγάλο! Αυτά και sorry για το μεγάλο μήνυμα αλλά τα..."ψιλοπήρα"!... :)
 
Μερικές φωτογραφίες από τις κομμένες σκηνές της "Δασκάλας" , όπως δημοσιεύτηκαν στο περιοδικό "Φαντάζιο" εκείνη την εποχή...


20.jpg


5.jpg


2.jpg


4.jpg


3.jpg


2.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα