Ταινίες του Ελλ. Κινηματογράφου που αντιγράφηκαν από τον ίδιο τον Ελλ. Κινηματογράφο

Να προσθέσω εδώ ότι οι ταινίες "ο Ηλίας το 16ου" και ζητήται ψεύτης" απέκτησαν ριμέικ πριν μερικά χρόνια ενώ το ίδιο συμβαίνει και με την ταινία "οι γαμπροί της Ευτυχίας" της οποίας το ριμέικ βγαίνει στους κινηματογράφους στις 15 Ιανουαρίου.

επίσης να προσθέσω κάποια ριμέικ παλιών Ελληνικών ταινιών

Σαντα Τσικίτα- Ο παράς και ο φουκαράς

Η κρεβατομουρμούρα (1971)- Τα Λεονταράκια (1974)

Το πρόσωπο της ημέρας- Ο αγαθιάρης και η Ατσίδα

Ο αγαπητικός της βοσκοπούλας (1932) απέκτησε τρία ριμέικ δύο το 1955 και ένα το 1956
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί το Περάστε την πρώτη του μηνός του Αλέκου Σακελλάριου που γυρίστηκε του 1965 με τους Δ. Παπαμιχαήλ, Α. Φόνσου και Στ. Ξενίδη και το 1985 με τους Γ. Κιμούλη, Γ. Αντζολετάκη και Η. Λογοθέτη με εναλλακτικό τίτλο Γέλιο με δώσεις. και τις δυο φορές σκηνοθέτης ήταν ο Σακελλάριος
 
Ο Τάσος Γιαννόπουλος γύρισε την ταινία ο καουμπόυ του Μεταξουργείου (εναλλακτικός τίτλος Αμέρικαν Κίτσ) ή οποία είναι ριμέικ της ταινίας ο ανηψιός μου ο Μανώλης με τον Κώστα Χατζηχρήστο.
 
bambinella 100 είπε:
Τι θελουν και τα πειραζουν αυτα;
ε, αμα δεν εχουν τι καινουργιο να κανουν... Βλεπετε, θελει και ταλεντο η συγγραφη...

Τοτε υπηρχαν οι Τσιφορος κ' Βασιλειαδης... Τωρα? ποιοι?
 
Όχι μόνο το "πείραξαν", όπως λέει και η bambinella παραπάνω, αλλά έχουν τοποθετήσει ένα μέρος της δράσης στην Κωνσταντινούπολη. Τι να πει κανείς;
 
Μάλλον άρχισε να έρχεται και στην Ελλάδα ( λόγω έλλειψης σεναρίων) η αμερικανική μόδα των ριμέικς. Ελπίζω να μην αρχίσουν και τα ....πρίκουελς...
 
Και αν καταλαβαίνω καλά, βαφτίσανε έναν από τους ήρωες "Κοντό" στο επώνυμο για να τους προκύψει ο κοντός του τίτλο. Τελείως άσχετο δηλαδή.
 
Παιδιά, πρώτο μου μήνυμα. Καλώς σας βρίσκω.

Μια από τις αγαπημένες μου ταινίες με τον Χατζηχρήστο "Ο ανιψιός μου ο Μανώλης" (με Βασιλειάδου, Ρίζο, Αυλωνίτη κ.ά.)

Δυστυχώς στο youtube υπάρχει μόνο ένα μέρος της ταινίας, σχεδόν μισής ώρας διάρκεια.

Επίσης, θυμάμαι ότι υπάρχει και ριμέικ αυτής της ταινίας, που σπάω το κεφάλι μου και δεν μπορώ να ανακαλέσω στη μνήμη μου τον τίτλο. Ευχαριστώ για κάθε συνεισφορά και πληροφορία.

:)
 
Tρομερό καρφί το σχόλιο : "Η Στικούδη σ' ένα ρόλο κομμένο και ραμμένο στα μέτρα της. Λεπτομέρεια : ο ρόλος δεν υπάρχει στο ασπρόμαυρο φιλμ του 1959 !":biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
πρεπει να ξεκαθαρισουμε κατι.

1.αλλο ρημεικ (που το γνωριζε και πολλες φορες το εκανε ο ιδιος ο δημιουργος)

και αλλο αντιγραφη ταινιας με λογοκλοπη κτλ η και τυχαια ακομη γιατι στην τεχνη δεν υπαρχει παρθενογεννηση

2.ο λογος που γινοταν αυτο ειναι γιατι οσο εισητηρια και να εκανε μια ταινια ας πουμε και το δυςθεωρητο 500000 υπαρχαν αλλα 650000 που δεν την ειχαν δει

εκεινη την εποχη δεν υπηρχε βιντεο,ντιβιντι,κτλ οποιος δεν την ειδε στην πρωτη προβολη και στην δευτερη ,τελος δεν θα την εβλεπε ποτε
 
Να και το trailer της ταινίας βασισμένης (λέμε τώρα!) στην ταινία του 1959 "ο θησαυρός του μακαρίτη"
 
οτι και να πω ειναι λιγο,

ντροπη,αισχος,

χανω τα λογια μου

ΥΓ και απο τις 14 σκηνες του τρειλερ βλεπουμε στις 6 το ποπο της δεσποινιδας στικουδη,συγχαρητηρια!!!
 
Η ταινία Μαζί τα φάγαμε (2018) αποτελεί remake της ταινίας "Η κυρία του κυρίου". Ιδου το trailer

 
Έχω δει μόνο σκηνές από τις πρόσφατα "remade" ταινίες των παλιών ελληνικών ταινιών, όπως για παράδειγμα το "Ο Ηλίας του 16ου". Πραγματικά ξαναβλέποντας την ταινία, απόρησα πώς γίνεται οι ίδιες λέξεις που μου προκαλούσαν το γέλιο και την διασκέδαση να ηχούν τόσο άσχημα, ειπομένες από διαφορετικούς ηθοποιούς. Νομίζω όμως ότι δεν είναι μόνο οι ηθοποιοί που έκαναν την διαφορά. Είναι ο σκηνοθέτης, είναι το στήσιμο της ταινίας, είναι η χημεία των ανθρώπων που είχαν δουλέψει τότε και έφτιαξαν αυτό που βλέπουμε ξανά και ξανά και μας αρέσει το ίδιο κάθε φορά. Είναι κάτι που δεν εξηγείται ούτε με "ειδικά εφέ", ούτε με τεχνολογία.
 
Πίσω
Μπλουζα