Ταινίες των 80ς στο νέο πρόγραμμα του ΑΝΤ1 ;

θανος είπε:
βλεπω αυτη την στιγμη καβαλαρη των fm stereo και δεν μπορω να καταλαβω τι επεξεργασια εχουν κανει ειναι σαν να εχουν κανει πολυ μεγαλο ζουμ και το αποτελεσμα δεν ειναι και το καλυτερο
Υποθέτω ότι η ταινία είχε γυριστεί σε 4:3 και ο ΑΝΤ1 την μετέτρεψε σε 16:9 κόβοντας το πάνω και το κάτω μέρος της εικόνας.

Όντως δεν είναι καλό το αποτέλεσμα.
 
Πάντως, σύμφωνα με τις ταινίες που πρόκειται να προβληθούν στην αρχή τουλάχιστον, περισσότερο με αφιέρωμα στο Στάθη Ψάλτη μοιάζει το νέο αυτό εγχείρημα του ΑΝΤ1...
 
Πολυ "μπιπ" παντως!!
 
απο τηλεθεαση ξερουμε τι εκαναν???
 
fonis είπε:
απο τηλεθεαση ξερουμε τι εκαναν???
Ο ΑΝΤ1 είχε μεγάλο πρόβλημα τηλεθέασης στη ζώνη 18.00-20.00 καθώς συγκέντρωνε ποσοστά 5-10% (επί των ανοικτών δεκτών) βγαίνοντας στην 4η ή και 5η θέση.

Πάντως και χθες δεν πήγε πολύ καλά, γύρω στο 10% έκανε [κάτω από MEGA(κλεμμένα όνειρα), ALPHA-SKAI (ειδήσεις)]

Γενικά η ποιότητα της εικόνας ήταν χάλια. Θα περίμενε κανείς ότι ταινίες που γυρίστηκαν σε φίλμ θα είχαν καλύτερη εικόνα. Ίσως αυτές οι ταινίες να στόχευαν κυρίως στην αγορά της βιντεοκασέτας και δεν προσέχθηκε αρκετά η ποιότητα της εικόνας. Βέβαια αυτά είναι τεχνικά θέματα τα οποία δεν τα γνωρίζω (δεν ξέρω σε τι μορφή παίρνουν τα κανάλια αυτές τις ταινίες από τις εταιρίες παραγωγής).

Πάντως η ιδέα του ΑΝΤ1 να κόψει το πάνω και το κάτω μέρος της εικόνας για να προβάλεται καλύτερα η ταινία σε τηλεοράσεις με ευρεία οθόνη (από 4:3 σε 16:9) δεν είναι και η καλύτερη. Όταν είχαν βγει στους κινηματογράφους αυτές οι ταινίες ξέρει κάποιος σε τι αναλογία εικόνας προβάλλονταν;

Αν ξέρει κάποιος τεχνικά ζητήματα γύρω από τον τρόπο που γυρίστηκαν αυτές οι ταινίες και τον τρόπο που έγινε μετά η επεξεργασία του υλικού, ας μας πει.
 
Συγγνώμη για το εκτός θέματος μήνυμα: γνωρίζει κάποιος από ποιες ιστοσελίδες μπορούμε να ενημερωνόμαστε για τις μετρήσεις τηλεθέασης καναλιών και προγραμμάτων τους;
 
Βρε παιδια, δεν γινεται να παιζονται ταινιες με βωμολοχιες (εστω και αν αυτες ακουγονται light για καποιους) στις 6 το απογευμα, χωρις μπιπ.

Απο την αλλη, το "ζουμαρισμα" που εγινε στην εικονα χθες ειναι πραγματικα ακατανοητο. Με ποια λογικη κοβεις και πετας το 1/3 σχεδον του καδρου;

Δειξ'το σε 4:3 οπως ειναι γυρισμενο (ή εν πασει περιπτωση οπως ειναι το υλικο που εχεις στην διαθεση σου) και αφησε τον τηλεθεατη να επιλεξει πως θα το δει στην 16:9 οθονη του.

Η "ανακαλυψη" του 16:9 format απο τον Ant1 μου θυμιζει την παροιμια με την γρια και την φυσικη της αναγκη...
 
Έλα παιδιά, απ'ότι κατάλαβα το πράγμα είναι τραγικό. Μπιπ, ζουμ, περίεργα και δε συμμαζεύεται. Αν είναι να χάσω τη μισή ταινία από τα μπιπ και τα καλύτερα επειδή είναι σόκιν είτε αλλάξτε την ώρα τηλεθέασης, είτε μην τις δείχνετε και καθόλου. Χάνεται όλη η μαγεία. Άντε οι παλιομπίπ τώρα!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπως ειπε ο Johnny πιο πανω η βαλτε το μετα της 12 η μην το βαζετε καθολου εχει καταντηση αηδια το ολο θεμα και το μονο που κανουν ειναι να καταστρεφουν αυτες της ταινιες.Και δεν μπορω να καταλαβω ποιος ξυπνιος απεναντι σε μια σειρα οπως τα κλεμμενα ονειρα που εχει το mega και χτυπαει 50% τηλεθεαση καθεται και βαζει αυτες της ταινιες και μαλιστα πετσοκομενες μεχρι εκει που δεν παει.Ημαρτον πια.
 
παιζει τωρα το καμικαζι αγαπη μου..καλη ποιοτητα εικονας κ ηχου...

η ρενα παγκρατι λεει ματοσικλετα αντι μοτοσικλετα...αθανατα 80s

o ψαλτης με στολη yamaha κ οδηγει χοντα cr 12 διχρονο.. στη στολη του ψαλτη για να μη φαινετε το yamaha εβαλαν ''μαρμαρο'' ελεινοι εκει στον αντενα...κ καλα μην κανουν διαφημηση...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
fonis είπε:
στη στολη του ψαλτη για να μη φαινετε το yamaha εβαλαν ''μαρμαρο'' ελεινοι εκει στον αντενα...κ καλα μην κανουν διαφημηση...

Αυτό το πρόσεξα και εγώ και μου φάνηκε τουλάχιστον γελοίο σαν εικόνα. Τέτοιου τύπου παρέμβαση σε ταινία (και όχι σειρά) δεν νομίζω να έχω ξαναδεί.
 
fonis είπε:
στη στολη του ψαλτη για να μη φαινετε το yamaha εβαλαν ''μαρμαρο'' ελεινοι εκει στον αντενα...κ καλα μην κανουν διαφημηση...
Ε, το χμμ.. και ψόφησε. Αν είναι δυνατόν δηλαδή. Πάντως μήπως να πάρουν στα χέρια τους την κατάσταση οι παραγωγοί και οι ηθοποιοί των ταινιών (λέω γω τώρα). Αν μη τι άλλο εδώ πέφτει λογοκρισία φουλ. Έλεος. Και εν πάσει περιπτώση με τη λογική αυτή σε όλες τις σειρές-ταινίες θα έπρεπε να κρύβουν τις μάρκες αυτοκινήτων και τα λογότυπα από τα ρούχα και τα κινητά κλπ κλπ. Ανοησίες!!
 
Η απόπειρα ανύπαρκτη, το αποτέλεσμα απογοιτευτικό! Δεν βλέπω το λόγο να πηγένει μακριά η... βαλίτσα!

Θα σκευτόταν κάποιος : Και γιατί να μην πάρω απο το μοναστηράκι τα DVD του ψάλτη & οτιδίποτε άλλο(σχεδόν τζάμπα!) και να το απολαύσω στο DVD μου χωρίς λογοκρισία ,κομμένες σκηνές , αμέτρητες διαφιμήσεις και χάλια αναλογία εικόνας?

Επιχήρημα Νο2 : και ποιος τους είπε οτι εντάξει θα κάτσω να δώ ταινίες του Ψάλτη ή του Μιχαλόπουλου , που στο κάτω κάτω έχω ήδη δεί αμέτρητες φορές στο παρελθόν απο το Alter και δεν θα προτιμήσω trashοβιντεοταινίες του στύλ " Ο γιός του πάρτα όλα" που είναι και περισσότερο σπάνιες να βρεθούν? (και σιγά τα δικαιώματα!)
 
επειδη βλεπω οτι αρκετοι μπαινουν και βλεπουν το forum θα θελα να πω κατι γιατι δεν κανουν και ενα αφιερωμα στις κοινωνικες-δραματικες ταινιες των 80ς??δεν βγαιναν μονο κωμωδιες τοτε δεν θα με χαλαγε να ξαναδω στην τηλεοραση φυλακες ανηλικων τσακαλια σαταναδες στα σχολια θυρα 7 κοντρα και αλλα πολλα που παλιοτερα παιζονταν και απο αντ1 και απο μεγκα πιστευω οτι αν της εβαζαν καποια βραδυα θα ειχαν μεγαλυτερη ανταποκριση
 
καλησπερα και απο εμενα.εγω θα ηθελα να ρωτησω την αποψη σας για την χτεσινη ταινια καμικαζι αγαπη μου.πιστευω ειχε καλυτερη αναλυση απο τον καβαλαρη των fm στερεο.αλλα και παλι υπηρχε λιγο θολο στα προσωπα των ηθοποιων.και κατι αλλο πιστευω οτι σαν αναλυση ο αλφα το φθινοπωρο ειχε πολυ καλυτερο αποτελεσμα.το καμικαζι αγαπη μου το ειχε παιξει και ο αλφα σε καλυτερη αναλυση.απλα το κοινο σημειο που εχουν και τα 2 καναλια ειναι στα μπιπ και ισως ο αντ1 απο οτι καταλαβα την παιζει ολη την ταινια ενω ο αλφα εκοβε και σκηνες.πχ το αντε σπασε ρε μ....... ο αλφα το ειχε κοψει τελειως απο οτι θυμαμαι ενω εχτες παιχτηκε.βεβαια να μου πειτε πως παιχτηκε.αντε να δουμε σημερα με το οταν οι ροδες χορευουν τι θα κανουν.
 
Ας μην περιμένουμε πολλά στο θέμα "εικόνα" από τον ΑΝΤ1. Έχει μακράν τη χειρότερη από τα λεγόμενα μεγάλα ιδιωτικά κανάλια.
 
συμφωνο φιλε serafeim.και το αλτερ ακομα οταν λειτουργουσε τις επαιζε σε πολυ καλυτερη αναλυση.τουλαχιστον απο οτι ειδα στα νουμερα στο συνολο το καμικαζι αγαπη μου εκανε 15 και κατι και στο λεγομενο νεανικο κοινο 20.πηγε πολυ καλα για δευτερη μερα προβολης 80ς ταινιων
 
Πίσω
Μπλουζα