Ταινίες Heavy Metal

Παρόλο που δεν έχω καμία σχέση με το μέταλλο (plastic is fantastic), το μόνο μεταλλικό που αγοράζω είναι νερό απ'το περίπτερο,

είχα δει την ταινία "Σκληρός σα μέταλλο" λόγω παρέας.

Στα 80's, ένας έφηβος (κλασσικά) σε ένα αμερικάνικο λύκειο (κλασσικά) που άκουγε μέταλ και βρήκε κάτι δίσκους που αν τους έπαιζε ανάποδα (κλασσικά) ξυπνούσε σιγά σιγα ο σατανάς που είχε τη μορφή χεβιμεταλά τραγουδιστή και σκότωνε σιγά σιγά τους συμμαθητές του...

Δεν θυμάμαι τον κανονικό τίτλο.
 
το μόνο μεταλλικό που αγοράζω είναι νερό απ'το περίπτερο, είχα δει την ταινία "Σκληρό

..ειδες τι κανουν οι κακες παρεες?ενυγουεη,συνεχιζουμε...MAXIMUM OVERDRIVE..Θριλλερ,βασισμενο σε βιβλιο του Στηβεν Κινγκ.Σα ταινια ειναι ψιλοπατατα,κατα την ταπεινη μου αποψη,αλλα και μονο που το σαουντρακ ειναι απο AC/DC.....
 
Το chemical wedding του dickinson το είδε κανείς παιδιά; θέλω να διαβάσω εντυπώσεις.
 
μολις ειδα τοchemical wedding καλο ηταν εχει αρκετο μπλα μπλα καθολου εφφε ειναι μια ταινια μιας αλλης εποχης για μενα μια καλη ταινια για βιντεο.αυτο που σε κρατα ειναι οι διαλογοι.κατα τα αλλα φοβερα μουσικα κομματια.
 
Ευχαριστώ για το feedback.

Να κατάλαβαινα πιο άνετα τι λένε αυτοί οι άγγλοι τι καλά που θα ήταν και για εμένα. Και αυτός είναι ο λόγος που το έχω αλλά δεν το έχω δει τόσο καιρό.
 
καλα μην νομιζεις και εγω ειχα χρονια να τα ξεσκονισω αλλα βρηκα τροπο να τα καταλαβω.βαζεις το εργο βραδακι μονος και με ακουστικα στα αυτια και συγκεντρωνεσαι.ευτηχως τα αγγλικα που χρησιμοποιουναι ειναι απλα και ευκολονοητα.προσπαθησετο και καλη διασκεδαση!!!!!
 
Ναί αυτό ακριβώς που περιγράφεις προσπαθώ να αποφύγω αλλά κάποια στιγμή πρέπει να το κάνω για να δω την ταινία. thanx πάντως!
 
τηνκυριακη ειδα ξανα την ταινια trick or treat καιηταν λες και γυρισε πισω ο χρονος.παντως οντως για την εποχη της ηταν πολυ καλη.μετα σημερινα στανταρ βλεπω λαθακια αλλα χαλαλι της.αξιζει να την ξαναδειτε παντως
 
θα συμπληρώσω και γω με την σειρά μου σε αυτό το εξαιρετικό thread δύο metal κωμωδίες, το Bill and Ted's Excellent Adventure με τους Keanu Reeves και Alex Winter (το soundtrack απο Steve Vai παρακαλώ) και το Wayne's World με τους Mike Mayers (aka Austin Powers) και Dana Carvey όπου κάνει την εμφάνιση του ο Alice Cooper :

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=xrGWooNDPiE]YouTube - Bill and Ted's Excellent Adventure Trailer

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=6-v2U-7XFn4]YouTube - Wayne's World - TRAILER
 
Το phenomena του Αrgento. Έχει ως soundtrack κατά την διάρκεια φόνων, Iron Maiden Flash of The Blade και Motorhead αλλα δεν θυμάμαι ποιο τραγούδι.

Όπως και το opera του ίδιου που έχει ως soundtrack δυο τραγούδια από μια ιταλική heavy μπάντα τους Steel Grave. 1)Knights of the Night 2) Steel Grave
 
Οτάνις είπε:
Κρίστι, υπάρχει μια πιθανότης να εννοείς το "Crossroads"και την κλασική Ελ Πάσο-αναμέτρηση μεταξύ Ralph Macchio και Steve Vai,

στην οποία αναδεικνύεται νικητής ο πρώτος (κάπου εδώ η ταινία παρουσιάζει χαρακτηριστικά επιστημονικής φαντασίας).

Η ταινία, ωστόσο, είναι μια εκλαϊκευμένη εκδοχή και κινηματογραφική μεταφορά

της μπλουζ μυθολογίας με ραντεβού στα σταυροδρόμια με σατανάδες ατζέντηδες, "μαύρα" μπλουζάδικα κλαμπ, αυτοδίδακτους μπλούζμεν που παίζουν από την ψυχή και ακόμα περισσότερες φυτείες του νότου και προσφυγιά, φτώχεια και γυναίκες και δεν τη λες μέταλ ταινία.
Αν θυμάμαι καλά,ο Ελληνικός τίτλος ήταν, "Με αντάλλαγμα την ψυχή μου"
 
Ω θεοι του ροκ....τι ταινιαρες...θα πεσει γελιο... :worship:
 
Μachinery of Torment!
 
Η ταινία πραγματεύεται προφανώς ψυχολογική διαταραχή και όχι την θεατρική σκηνή του metal.
 
Είναι αρκετά πιο ρεαλιστική ταινία σε σχέση με τις υπόλοιπες του είδους οι οποίες συνήθως είναι κωμωδίες.

Εξάλλου, λίγο πολύ, όλοι κάποιο λόγο(ους) έχουμε που ακούμε metal.
 
Πίσω
Μπλουζα