Ταξίδι στη Χώρα με τα Μαύρα και τα Άσπρα Τετράγωνα (1987)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
525
Μην ξεχνάμε την (ξεχασμένη απ όλους) ελληνική σειρά για το σκάκι.

Με πρωταγωνστή ένα παιδί και ένα απλό πιόνι. Τίτλο δεν θυμάμαι αλλά η μουσική ήτανε κάπως electro. Παιζότανε από Ετ-1 1987 με 88
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στη Χώρα με τα Άσπρα και Μαύρα Τετράγωνα (σκάκι)

Dominion είπε:
Επίσης μην ξεχνάμε και την (ξεχασμένη απ όλους) ελληνική σειρά για το σκάκι.Με πρωταγωνστή ένα παιδί και ένα απλό πιόνι. Τίτλο δεν θυμάμαι αλλά η μουσική ήτανε κάπως electro. Παιζότανε από Ετ-1 1987 με 88
Πω, πω τι μου θύμησες τώρα!!!Χαρακτηριστική η ηλεκτρονική φωνή του πιονιού που του εξηγούσε τους κανόνες και τη στρατηγική του παιχνιδιού.Well done Dominion :thumbup:
 
candy είπε:
Πω, πω τι μου θύμησες τώρα!!!Χαρακτηριστική η ηλεκτρονική φωνή του πιονιού που του εξηγούσε τους κανόνες και τη στρατηγική του παιχνιδιού.Well done Dominion :thumbup:
To πιστεύετε πως την θυμάμαι αυτή την σειρά αρκετά καλά? Δεν θα ήμουν 4 χρονών τότε.. Ο τίτλος θυμάστε ποιος ήταν?
 
:crazy: .......Πότε παίχτηκε αυτή η σειρά.....?:102:
 
Στη Χώρα με τα Άσπρα και Μαύρα Τετράγωνα (σκάκι)

Την έχουμε ξαναναφέρει και στο παρελθόν και καιρός να έχει το δικό της θρέντ.

Ήτανε μια εκπομπή με ηθοποιούς με ένα παιδί και ένα πιόνι από σκάκι (στο κεφάλι του αναβώσβηνε μια κόκκινη λάμπα όταν μιλούσε) η οποιά μας μάθαινε τις τεχνικές του παιχνιδιού. Το σκηνικό ήταν ολίγον τι σουρεάλ.

Παιζότανε απο ετ-1 γύρω στα 1987-88
 
Τρομερη σειρα!

Σ εβαζε στο κλιμα αυτου του καταπληκτικου παιχνιδιου!

Το πιονι ηταν αξιωματικος αν θυμαμαι καλα και σε καθε επεισοδιο στο τελος γινοταν μια τυπικη μαχη μεταξυ λευκου και μαυρου στρατου δειχνοντας τις κινησεις που ειχες μαθει στο συγκεκριμενο επεισοδιο...

Πολυ πετυχημενη σειρα!
 
Ρε παιδιά... εγώ γιατί το αυτό? Το εύλεπα φανατικά αλλά ήταν σαν θρίλερ! ειδικά η Μαύρη Βασίλισσα...!!!
 
Ναι οντως ηταν ολιγον τι τρομακτικο
 
MamaMyrto είπε:
Ρε παιδιά... εγώ γιατί το αυτό? Το εύλεπα φανατικά αλλά ήταν σαν θρίλερ! ειδικά η Μαύρη Βασίλισσα...!!!
Διόρθωση ~Ρε παιδιά... εγώ γιατί το αυτό? Το έβλεπα φανατικά αλλά ήταν σαν θρίλερ! ειδικά η Μαύρη Βασίλισσα...!!! (ο δαίμων του πληκτρολογίου)

Βασικά είχε έναν ήχο..καπως...απόκοσμο...σαν ηχώ, και κάτι το παγερό στην εικόνα... ίσως και το ασπρόμαυρο του θέματος τα χειροτέρυε τα πράγματα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ταξιδι στα ασπρα και μαυρα τετράγωνα.

Μια απο τις αγαπημένες μου σειρές
 
Saulot είπε:
Ταξιδι στα ασπρα και μαυρα τετράγωνα.Μια απο τις αγαπημένες μου σειρές
Μπράβο βρε Saulot!!!Και προσπαθούσαμε να θυμηθούμε το όνομα της σειράς τόσο καιρό!Για την ακρίβεια λέγονταν "Ταξίδι στη χώρα με τα άσπρα και μαύρα τετράγωνα".:rolleyes:
 
candy είπε:
Μπράβο βρε Saulot!!!Και προσπαθούσαμε να θυμηθούμε το όνομα της σειράς τόσο καιρό!Για την ακρίβεια λέγονταν "Ταξίδι στη χώρα με τα άσπρα και μαύρα τετράγωνα".:rolleyes:
Έχεις δίκιο... :shy, Θα έπρεπε να είχα θυμηθεί...

Αλλα θυμάμαι το πολύ καλά το πιόνι, γιατι πιόνι ήταν και όχι αξιωματικός.
 
Μαθαινοντας Σκακι

Θυμαστε μια εκπομπή, του '80 που σε μάθαινε να παίζεις σκακι, σιγα-σιγα;

Υπηρχε μια μικρη, ονοματι Σοφία, που καθε βραδυ που επεφτε για υπνο, ερχοταν στον ύπνο της, ενα γιγάντιο πίονι (στο ύψος της) και αρχισε να της μαθαινει σκακι.

Την μικρη Σοφία, την έδειχνε παντοτε με ένα μακρυ νυχτικο (λογω υπνου). Μεσα απο το όνειρο της η Σοφια, και το πιονι, μεταφεροταν στην χωρα του σκακιου. Η οποία ήταν ενα σκηνικό, με μαυρα-ασπρα, τετραγωνα, παντου. Ακομη και δεντρα υπηρχαν (βασικά, για μεγαλες γλάστρες έδειχναν), για να δινουν την εντυπωση μιας φανταστικής, "χωρας του Σκακιου", και τριγυρω σεντονια απλωμενα, με μαυρα-ασπρα τετραγωνα. Φυσικά και υπηρχαν και σκακιερες. Πολλες σκακιερες, σε πολλα μεγεθη, και με διαφορετικες απεικονισεις στα πιονια.

Καπως έτσι, ξεκινησε η Σοφια (και εμεις), να μαθαινει σιγα-σιγα σκακι. Της παρουσιαζε σιγα-σιγα τα πιονια, εξυπνες κινησεις, παρτιδες σκακι πανω στις στρατηγικές που της ειχε μαθει κτλ. Η εκπομπη περιελαμβανε, και διαφορα ιστορικα, και άλλα ενδιαφεροντα θεματα, πανω στο σκακι, όπως π.χ. ποιος το εφτιαξε, πως διαδοθηκε κτλ.

Για το μικρο πιονακι, το μεγαλο του όνειρο, ήταν να γινει μια μερα άλογο, και ελευθερο, να γνωρισει τον κόσμο. Στο τελευταιο επεισόδιο του πρώτου κύκλου, σε μια "δραματικη" παρτιδα σκακι, που μετειχε και το πιονακι, η Σοφια, διαλεξε να "χασει τον βασιλια της, δινοντας όμως νωριτερα την ευκαιρια στο πιονακι, να φτασει στο τέλος της σκακιέρας, και να γίνει άλογο.

Ο επομενος κύκλος των επεισοδίων, συνεχιζεται με την Σοφια, μεγαλυτερη πια, να λαμβανει γραμματα απο άλογο (πρωην πιονι) που ταξιδευε σε όλον τον κοσμο, και την ενημερωνε με νεα γυρω απο το σκακι, καθώς και με έξυπνες στρατηγικές του παιχνιδιου. Πιο προχωρημενο το επιπεδο!

Πολυ όμορφη σειρά. Εξαιτίας της έμαθα σκακι. Αν και δεν θυμαμαι τα "μυστικά" του παιχνιδιου, και συχνα (πολυ συχνα) χανω!

Υ.Γ. Μηπως άνοιξα το θεμα, σε λαθος μερος;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λορένα είπε:
...Για το μικρο πιονακι, το μεγαλο του όνειρο, ήταν να γινει μια μερα άλογο, και ελευθερο, να γνωρισει τον κόσμο. Στο τελευταιο επεισόδιο του πρώτου κύκλου, σε μια "δραματικη" παρτιδα σκακι, που μετειχε και το πιονακι, η Σοφια, διαλεξε να "χασει τον βασιλια της, δινοντας όμως νωριτερα την ευκαιρια στο πιονακι, να φτασει στο τέλος της σκακιέρας, και να γίνει άλογο.
Ο επομενος κύκλος των επεισοδίων, συνεχιζεται με την Σοφια, μεγαλυτερη πια, να λαμβανει γραμματα απο άλογο (πρωην πιονι) που ταξιδευε σε όλον τον κοσμο, και την ενημερωνε με νεα γυρω απο το σκακι, καθώς και με έξυπνες στρατηγικές του παιχνιδιου. Πιο προχωρημενο το επιπεδο!

Δεν ξέρω αν ήταν έξυπνη αλλά ήταν σίγουρα όμορφη κίνηση... :cheers:

Αυτό που λέμε : το Βασίλειό μου γιά ένα άλογο...

Έχασε το βασίλειο αλλά κέρδισε ένα φίλο... :award:

Φοβερή σκέψη... :cool:
 
Την θυμάμαι την σειρά!

Παιζόταν την εποχή που προσπαθούσε ο πατέρας μου να μου μάθει σκάκι, και την παρακολουθούσα με μεγάλο ενδιαφέρον!

Θυμάμαι που είχε πολύ future-retro feeling, με διαστημόπλοια, γαλαξίες κλπ.

Κρίμα που δεν την έχει βάλει η ΕΡΤ σε επανάληψη, είναι μια πολύ αξιόλογη σειρά για να μυήσει τα παιδιά στο σκάκι!
 
Και γω την θυμαμαι!

Παω στοίχημα οτι αυτη η σειρα "ευθύνεται" που πολλα παιδια εμαθαν σκακι.

Δεν ξερω γιατι, ομως η φατσα της Σοφιας με εκνευριζε!!!!!!
 
στο ψάξιμο...

γειαχαραντάν και τα κουτσά μπαγλάν... παιδιά , μία από τις ισχυρότερες αναμνήσεις από τα 80ς ήταν μια παιδική εκπομπή... δεν ξέρω αν έχει γίνει αναφορά σε αυτήν κάπου στο φόρουμ, αλλά θα ξαναρωτήσω... λοιπόν, θυμάται κανείς πως λεγόταν μια εκπομπή με ένα κορίτσι και ένα στρατιωτάκι από σκάκι??? :wait2: η υπόθεση είχε ως εξής: την νύκτα, όταν όλοι κοιμούνταν, το πιόνι ξυπνούσε την κοπέλα και μαζί ταξίδευαν...ήταν γύρω στα '86-'88.πραγματικά δεν ξέρω αν θέλω να βρω υλικό, γιατί αν το βρω θα πάθω υπαρξιακό σοκ για το πόσο γέρασα :cry: αλλά δεν πειράζει, θα το πάρω το ρίσκο... :wait2: :thanx2: :thanx2:
 
Καλό παιδικό, το θυμάμαι.

Έχετε εντοπίσει κάποιο επεισόδιο; Δεν έχω βρει τίποτα στο αρχείο της ΕΡΤ ή στο YouTube κτλ.

Κάμπια το κοριτσάκι ομορφούλικο ήταν απ' ό,τι θυμάμαι, αλλά μιλούσε κάπως απότομα: "Τί μας λες ρε πιόνι;" :)

Νομίζω σε ένα επεισόδιο το πιόνι είχε βγει στο Σύνταγμα (ή κάπου εκεί τέλος πάντων)!
 
Νομίζω λεγόταν στη "Χώρα με τα Άσπρα και Μαύρα Τετράγωνα" και είχε ανοίξει θέμα παλαιότερα. Την θυμάμαι φοβερή σειρά και η φωνή από το σκάκι χαρακτηριστική. Στην ετ-1 πρέπει να παιζότανε 1987 ή 88.
 
Μπράβο Λορένα για τις λεπτομέρειες που αναφέρεις γύρω από τη σχετική σειρά για την οποία είχαμε ανοίξει νημάτιο,αλλά θυμόμασταν ελάχιστα. :thanx2:
 
Πίσω
Μπλουζα