Ταρατατά & Παρόμοια ...

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.051
Θυμάμαι και κάποιους παρόμοιους τίτλους :

TERROR

ORRIBLE

ΣΩΦΕΡΑΚΙ

ΜΠΑΛΑΔΟΡΟΣ

ΚΑΡΖΑΝ

ΚΟΤΖΑΚ

ΜΑFIA

ΛΟΥΠΑΝΑ

Η ΓΑΤΑ

ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΙΝΑ

ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΒΑΡΩΝΟΣ

ΠΡΩΤΟΣ

MONTATORE

ZAKOULA

Πρόσφατα αγόρασα ολόκληρη κούτα, από site με δημοπρασίες.

Τα βρίσκεις περίπου 1-2 ευρώ το τεύχος.
 
Α,πιασαμε και τετοια τωρα?..

Μπραβο ρε εχετλαίε, που τα θυμηθηκε ολα αυτα?

Στο poket size τους και με το σκληρο εξωφυλο...

Τα διαβαζες τοτε? ποσο χρονων ησουν? εγω 10-15...

Αυτα που διαβαζα ηταν η βρυκολακινα ΖΑΚΟΥΛΑ, τα ιδιου κλιματος TERROR & ORRIBLE, ακομη τα ΣΩΦΕΡΑΚΙ, ΜΟΝΤΑΤΟΡΕ(και τα 2 με οδηγους) και τους φανταρους ΤΑΡΑΤΑΤΑ, ΠΡΩΤΟ...Και το ΜΑΦΙΑ θυμαμαι [Ρε συ..τωρα που τα θυμηθηκα αυτα σα να φτιαχτηκα λιγο...χιχιχι]

Που ακριβως τα βρισκεις αυτα σημερα??
 
Τα διάβαζα φανατικά Γιώργο !

Αν και μόνο στα κρυφά, όταν τα αγόραζε ο μεγάλος ξάδελφός μου.

Τότε ήμουν κάτω περίπου 10 χρονών.

Γεννηθείς το σωτήριον έτος 1975.

Ακόμα και τώρα μου αρέσουν αρκετά.

Μπορείς εύκολα να βρεις σε site με δημοπρασίες.

Εγώ πήρα από το fleamarket.gr αλλά θα έχει και σε άλλα, υποθέτω.

Προσοχή μόνο, γιατί μου έτυχε και περίπτωση που ένα τεύχος ήταν ... πως να το πω ευγενικά ... χμ ... "λερωμένο" !
 
Ηταν ιταλικής καταγωγής και τα ονομάζουν ΦΟΥΜΕΤΙ κόμικς.

Κυκλοφορήσανε αρχές του '70 στην Ιταλία και εξαπλωθήκανε σαν φωτιά σε όλη την Ευρώπη και ειδικά στην Ελλάδα (από το '75 και μετά).

Οι σχεδιαστές και σεναριογράφοι παραμένουν άγνωστοι αν και διάβασα σε ένα ιταλικό site ότι τις περισσότερες ιστορίες από τα TERROR & ORRIBILE τις είχαν γράψει δύο γριές αδελφές που μένανε μόνες κάπου στο Παλέρμο....

Πάντα μου άρεσαν και συνεχίζω να έχω μια αξιόλογη συλλογή αν και είναι δύσκολο να ολοκληρωθεί.. τα τεύχη που κυκλοφορούν είναι συνήθως σε άθλια κατάσταση..

Αν σας ενδιαφέρουν να γράψω πόσα τεύχη κυκλοφορήσανε περίπου από το καθένα, πείτε τό μου.

Να προσθέσω 8 αγαπημένες σειρές που δεν αναφερθήκανε:

ΓΡΑΝΙΤΑ ΑΠΟ ΜΠΑΝΑΝΑ (15 τεύχη)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΤΟΥ ΣΕΞ (10 τεύχη)

ΠΛΑΙΥΚΟΛΤ (7 τεύχη)

ΚΑΜΙΚΑΖΙ (10 τεύχη)

ΜΠΟΜΠΟΣ ΤΟ ΚΑΜΑΚΙ (30 τεύχη)

GOLDEN (περίπου 65 τεύχη)

ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ (23 τεύχη) &

ΣΕΞΤΡΑ (7 τεύχη μεγάλου μεγέθους)

Taratata038.jpg
 
To SEXTRA το ειχα διαβασει μια φορα.

Αλλο βεβαια να τα διαβαζεις τοτε που ημασταν πιτσιρικια...

Εχετλεε, εγω ειμαι λιγο μεγαλυτερος. Κι εγω τα εβρισκα απο φιλους, μεγαλυτερους μου, ή απ το περιπτερο που τα δανειζομουν στη ζουλα...Υπηρχαν και καποια αλλα που δεν θυμαμαι τιτλους.

Παντως κατω απο 10 και να διαβαζεις τετοια πραγματα...α πα πα, σοβαρα τωρα, σε αυτη την ηλικια να βλεπεις αιματα, φρικη, βρυκολακες...και σεξ βεβαια...συνηθως αρρωστημενο...Δε σου αφησε καποιο "κουσουρι" η φανατικη αναγνωση τους ελπιζω ε.

Οταν λες δημοπρασιες εννοεις του εξωτερικου?

Πως γινεται αυτη η διαδικασια?

Κυριε διαχειριστα ("ευχαριστω", που λεει και η διαφημιση,χα χα χα)

μηπως εχεις ξεχασει μια κατηγορια?

Υπηρχαν καποια κομικς στο σχημα περιπου αυτων εδω που λεμε(2 εικονες ανα σελιδα) αλλα μονο με πολεμικο περιεχομενο,

ΤΑΝΚΣ, ΚΡΑΝΟΣ, ΜΑΧΗ και αλλα που δε θυμαμαι.

Πως και σου διεφυγαν?..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
giorgos είπε:
To SEXTRA το ειχα διαβασει μια φορα.Αλλο βεβαια να τα διαβαζεις τοτε που ημασταν πιτσιρικια...

Εχετλεε, εγω ειμαι λιγο μεγαλυτερος. Κι εγω τα εβρισκα απο φιλους, μεγαλυτερους μου, ή απ το περιπτερο που τα δανειζομουν στη ζουλα...Υπηρχαν και καποια αλλα που δεν θυμαμαι τιτλους.

Παντως κατω απο 10 και να διαβαζεις τετοια πραγματα...α πα πα, σοβαρα τωρα, σε αυτη την ηλικια να βλεπεις αιματα, φρικη, βρυκολακες...και σεξ βεβαια...συνηθως αρρωστημενο...Δε σου αφησε καποιο "κουσουρι" η φανατικη αναγνωση τους ελπιζω ε.

Οταν λες δημοπρασιες εννοεις του εξωτερικου?

Πως γινεται αυτη η διαδικασια?

Κυριε διαχειριστα ("ευχαριστω", που λεει και η διαφημιση,χα χα χα)

μηπως εχεις ξεχασει μια κατηγορια?

Υπηρχαν καποια κομικς στο σχημα περιπου αυτων εδω που λεμε(2 εικονες ανα σελιδα) αλλα μονο με πολεμικο περιεχομενο,

ΤΑΝΚΣ, ΚΡΑΝΟΣ, ΜΑΧΗ και αλλα που δε θυμαμαι.

Πως και σου διεφυγαν?..
Αν μου άφησε κουσούρι λέει ; Και βέβαια !

Κοιμάμαι μέσα στην ντουλάπα, κερεμασμένος ανάποδα !

Και επίσης σιχαίνομαι τα σκόρδα και τους καθρέφτες !

"Δημοπρασίες" εννοώ του εσωτερικού.

Μπες στο [edit] Διαγραφτηκε για αποφυγη διαφημισης [/edit] ή σε αντίστοιχες σελίδες.

Θα βρεις αρκετά.

Εγώ αγόρασα από έναν κύριο.

Δώσαμε ραντεβού, πήγα σε μια αποθήκα που είχε και "σήκωσα" καμιά 20αριά τεύχη.

Είχε μεγάλη ποικιλία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και ποσα εδωσες???!!!...

Οχι και να γδυθουμε κιολας!
 
Στις δημοπρασίες είναι ακριβότερα από τα μαγαζιά στο Μοναστηράκι(αν και ο Σωτήρης που αγόρασε ο exeltaios παίρνει παζάρεμα...).

Στα μαγαζιά τα απλά ΤERROR & ORRIBILE έχουν 50 λεπτά-1 Ευρώ.

Τα SUPER από 1 Ευρώ έως 3 (τα πρώτα 29 τεύχη που ήταν σε μεγάλο μέγεθος)

Ταρατατά και λοιπά από 80 λεπτά έως 1,5 ευρώ.
 
Σε ποια μαγαζια μπορω να βρω τα terror-orribile-zakula?

Λεγε διευθυνσεις...
 
Ακριβώς διευθύνσεις δεν ξέρω αλλά δεν υπάρχουν και πολλά μαγαζιά που πουλάνε παλιά κόμικς και βιβλία...

[edit] Διαγραφτηκε για αποφυγη διαφημισης [/edit]




Κάποια στιγμή θα κάνω ένα πόστ με αναλυτικές διευθύνσεις από όλο το λεκανοπέδιο και κατατοπιστικές λεπτομέρειες για το τι έχει ο καθένας και τι καπνό φουμάρει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
giorgos είπε:
και ποσα εδωσες???!!!...Οχι και να γδυθουμε κιολας!
Υπολόγισε ΠΕΡΙΠΟΥ 1,5 ευρώ το τεύχος.

Valtasar είπε:
Στις δημοπρασίες είναι ακριβότερα από τα μαγαζιά στο Μοναστηράκι(αν και ο Σωτήρης που αγόρασε ο exeltaios παίρνει παζάρεμα...).
Στα μαγαζιά τα απλά ΤERROR & ORRIBILE έχουν 50 λεπτά-1 Ευρώ.

Τα SUPER από 1 Ευρώ έως 3 (τα πρώτα 29 τεύχη που ήταν σε μεγάλο μέγεθος)

Ταρατατά και λοιπά από 80 λεπτά έως 1,5 ευρώ.
Με κούφανες Valtasar !!!

ΟΝΤΩΣ από κάποιον Σωτήρη αγόρασα.

Να υποθέσω ότι αυτός είναι ο γνωστότερος στον χώρο ;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι ο πιό ενεργός δημοπράτης του ελληνικού δικτύου και στα 3 site ελληνικών δημοπρασιών

[edit] Διαγραφτηκαν τα ονοματα για την αποφυγη διαφημισης [/edit] με τουλάχιστον 2.500 δημοπρασίες...

Είναι συνταξιούχος και διατηρεί την αποθήκη που έχω περάσει ουκ ολίγες φορές...Τσιμπάει όμως τις τιμές και ποντάρει στον μερακλή που θα τα χώσει...

Αν πας με πακέτο και τον παζαρέψεις, θα του τα πάρεις πολύ κατώτερα από ότι λέει στα site....αλλά ποιός πάει με πακέτο για παλιά κόμικς ?

Εγώ προτίμησα να γνωριστώ με τους επαγγελματίες της Αθήνας και του Πειραιά και βρίσκω πολύ πιό φτηνά ότι θέλω... .π.χ. όλα τα φουμέτι τα έχω πάρει μάξιμουμ 1 ευρώ (τα περισσότερα στα 50 λεπτά) και έχω γύρω στα 600 κομμάτια(χωρίς διπλά) μέχρι τώρα...

Οταν βρεθεί μαζεμένη ποσότητα από κόμικς (από συλλέκτες συνήθως) είμαι ο πρώτος που ειδοποιούν...

btw...βλέπω ότι είσαι από Πειραιά και η πιό βασική μου πηγή σε φουμέτι είναι στο μοναδικό μαγαζάκι που υπάρχει στον Πειραιά....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Valtasar είπε:
btw...βλέπω ότι είσαι από Πειραιά και η πιό βασική μου πηγή σε φουμέτι είναι στο μοναδικό μαγαζάκι που υπάρχει στον Πειραιά....
Δε μου λες τότε που είναι το μαγαζί αυτό, μήπως το τιμήσω και εγώ ;

Και μια "κουφή" ερώτηση :

Με 600 παλιά Fummeti, δεν έχεις πρόβλημα με την "περιοδικίλα" ;

Αυτήν την περίεργη οσμή που αναδύει το χαρτί, όταν είναι πολυκαιρισμένο.

Εγώ έχω όλα τα παλία κόμικ μου σε ένα ντουλάπι και όποτε το ανοίγω,

γεμίζει η ατμόσφαιρα "περιοδικίλα" !!!
 
Θα βρω την διεύθυνση και θα στην δώσω.

Οσο για την μυρωδιά του χαρτιού, όλα τα φουμέτι είναι σε κούτες στην αποθήκη. Δεν νομίζω ότι είναι για την βιβλιοθήκη...
 
Ταρατατα μπαλαδωρος σωφερακι διαβασε με, ολα στην ζουλα και απο χερι σε χερι και μετα ο θεος εφευρε το βιντεο.
 
Ταρατατα!!!Τα θυμαμαι πεταμενα σε χαμοσπιτα στην γειτονια μου

καπως ετσι το γνωρισα το περιοδικο δεν αγορασα ποτε γιατι παντα

τα εβρισκα κατω πεταμενα!!!
 
<<Κάποια στιγμή θα κάνω ένα πόστ με αναλυτικές διευθύνσεις από όλο το λεκανοπέδιο και κατατοπιστικές λεπτομέρειες για το τι έχει ο καθένας και τι καπνό φουμάρει..>> Valtazar αν μπορεσεις και το κανεις αυτο θα προσφερεις τα μεγιστα στη retro κοινοτητα εγω παλι περα απο τα 3 που ειναι στο μοναστηρακι και που μαλλον μειναν 2 και αλλο ενα σε ενα δρομο πανω απο την πλατεια εξαρχειων <<παλαιοβιβλιοπωλειον>> νομιζω λεγοταν δεν γνωριζω τιποτα.
 
Eίπα να σκανάρω 2 εξώφυλα από την συλλογή μου.

Ελπίζω να σας αρέσουν.

Αν δεχθώ κάποια θετικά σχόλια παρότρυνσης,

ίσως (ίσως λέω) να σκανάρω και άλλα.

Ως θετικά-σχόλια-παρότρυνσης, εκλαμβάνονται σχόλια όπως :

1) Εχετλαίε, δώσε εξώφυλα στον λαό


2) Εχετλαίε είσαι ο θεός μας



3) Θέλουμε τον Εχετλαίο για πρωθυπουργό , κ.λ.π.


[edit] dead pics [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχετλαίε, δώσε εξώφυλα στον λαό

Εχετλαίε είσαι ο θεός μας

Θέλουμε τον Εχετλαίο για πρωθυπουργό,βασιλια,αυτοκρατορα. :thumbup: :biglaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα