Ταχυδρόμος (χτυπήστε τον πριν σας χτυπήσει!)

498.jpg
 
Ποιας χρονιάς ήταν αυτό το τεύχος? Διότι σε άρθρο για την Ελληνική αριστερά είχαν συνέντευξη από έναν μόνο αριστερό ο οποίος μεταπολιτευτικά (και το λέω παρά τον σεβασμό που του είχα) δεν αντιπροσώπευε την κυρίαρχη τάση στην Ελληνική αριστερά. Από την άλλη είχε συνεντεύξεις από δύο "υπουργούς" της 7ετίας. Αυτό δεν ταιριάζει με την μεταπολιτευτική εικόνα του "Ταχυδρόμου". Άλλωστε ο Αντωνόπουλος με το αυτόματο παραπέμπει σε "Άγνωστο Πόλεμο" (1971-1974). Επί Ιωαννίδη δεν νομίζω να επιτρεπόταν τέτοιος τίτλος στο εξώφυλλο. Άρα υποθέτω 1972 με 1973?
 
Πολύ σωστά , ο Ταχυδρόμος είναι του 1973

98.jpg
 
elephadas είπε:
Ποιας χρονιάς ήταν αυτό το τεύχος? Διότι σε άρθρο για την Ελληνική αριστερά είχαν συνέντευξη από έναν μόνο αριστερό ο οποίος μεταπολιτευτικά (και το λέω παρά τον σεβασμό που του είχα) δεν αντιπροσώπευε την κυρίαρχη τάση στην Ελληνική αριστερά. Από την άλλη είχε συνεντεύξεις από δύο "υπουργούς" της 7ετίας. Αυτό δεν ταιριάζει με την μεταπολιτευτική εικόνα του "Ταχυδρόμου". Άλλωστε ο Αντωνόπουλος με το αυτόματο παραπέμπει σε "Άγνωστο Πόλεμο" (1971-1974). Επί Ιωαννίδη δεν νομίζω να επιτρεπόταν τέτοιος τίτλος στο εξώφυλλο. Άρα υποθέτω 1972 με 1973?
Η φωτογραφία του συγκεκριμένου εξώφυλλου είναι από την ταινία της Φίνος Φιλμ "Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές", σε σκηνοθεσία Τάκη Βουγιουκλάκη. Η ταινία είχε τον σεναριογράφο (Νίκο Φώσκολο) και τους δύο βασικούς πρωταγωνιστές (Άγγελο Αντωνόπουλο και Γκέλυ Μαυροπούλου) της σειράς "Ο άγνωστος πόλεμος" και βγήκε στους κινηματογράφους στις 12 Φεβρουαρίου 1973, δηλαδή λίγες μέρες πριν από την κυκλοφορία του εν λόγω τεύχους (16 Φεβρουαρίου 1973).
 
Τι εμμονή και αυτή του ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΥ με την συγκεκριμένη... Έχω μετρήσει 13 εξώφυλλα (μόλις 4 λιγότερα από της Αλίκης και 1 περισσότερο από την Ζωή Λάσκαρη). Και αυτά τα 13 εξώφυλλα σε διάστημα αρκετά μικρότερο σε σχέση με τα αντίστοιχα για τις δύο δημοφιλείς πρωταγωνίστριες του παλιού Ελληνικού κινηματογράφου...
 
Πίσω
Μπλουζα