Τα επιτραπέζια που διασώθηκαν από το εξοχικό.

Retropolis Greece

Retro Member
Joined
7 Ιουλ 2009
Μηνύματα
380
Αντιδράσεις
269
Βρήκα τα παρακάτω επιτραπέζια στο εξοχικό μου σε μέτρια κατάσταση [Αγιος, Ακροβασιες, Φωτεινος παντογνωστης, Ναυτεμποριο]. Απουσιάζει το Μυστήρια στο Πεκίνο στη πρώτη του έκδοση του 1991 το οποίο θα το φωτογραφίσω και θα το ανεβάσω και αυτό κάποια στιγμή. Το πιο σπάνιο απο τα παρακάτω και άγνωστο στους περισσότερους νομίζω είναι ο Αγιος.
 
Φίλε tzeho, ψάχνω να βρώ το Ναυτεμπόριο αλλά δεν υπάρχει σε κυκλοφορία. Σκεφτόμουν ότι θα είταν μια ωραία επαναφορά του σε ηλεκτρονική μορφή, αλλά δυστυχώς θυμάμαι πολύ λίγα πράγματα από το παιχνίδι (μόνο ότι έιχες καράβια που έπαιρναν φορτία και έπρεπε να πας από λιμάνι σε λιμάνι για να πληρωθείς).

Υπάρχει περίπτωση να βγάλεις φωτογραφίες τον χάρτη του παιχνιδιού και να αναφέρεις τους κανόνες του ?
 
Βεβαίως και υπάρχει περίπτωση! Με την πρώτη ευκαιρία που θα βρεθώ χαλκιδική θα το φωτογραφίσω. Και τον χάρτη και τις οδηγίες.
 
μπορεί να άργησα αλλά δεν το ξέχασα. Δυστυχώς το ταμπλό του παιχνιδιού αγνοείται.

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Καλησπέρα

Έχω ένα σχεδον καινούργιο ναυτεμπόριο αλλά ποτέ δεν είχα τους κανώνες.

υπάρχει πιθανότητα αν τους έχεις να τους φωτογραφήσεις ή να τους σκανάρεις?

Αμαρτία να το έχω κοντά 20 χρόνια σπίτι και να μήν το έχω παίξει ποτέ.

Ευχαριστώ

Νικόλας
 
φίλε νικόλα αν δεις τις φωτογραφίες πιο πάνω η πίσω πλευρά του κουτιού είναι οι ολόκληρωμενες οδηγίες.
 
Αγαπητέ Φίλε, tzehos

Έχω κι εγώ τον Φωτεινό Παντογνώστη. Έχω 4 καρτέλες (Άνθη,Σπόρ,Επαγγέλματα και Τεχνική)...8χ6=48 Ερωτήσεις-Απαντήσεις, η κάθε καρτέλα.

Στη πίσω πλευρά των σχετικώ καρτελών υπάρχουν άλλες τόσες Ερωτήσεις-Απαντήσεις.

Το κουτί όμως περιγράφει 500 Ερωτήσεις-Απαντήσεις ... μπορείς να δείς αν συμφωνούνε τα περιεχομενά μας ;Χ

Ευχαριστώ, Χρήστος
 
koioschristos είπε:
Αγαπητέ Φίλε, tzehosΈχω κι εγώ τον Φωτεινό Παντογνώστη. Έχω 4 καρτέλες (Άνθη,Σπόρ,Επαγγέλματα και Τεχνική)...8χ6=48 Ερωτήσεις-Απαντήσεις, η κάθε καρτέλα.

Στη πίσω πλευρά των σχετικώ καρτελών υπάρχουν άλλες τόσες Ερωτήσεις-Απαντήσεις.

Το κουτί όμως περιγράφει 500 Ερωτήσεις-Απαντήσεις ... μπορείς να δείς αν συμφωνούνε τα περιεχομενά μας ;Χ

Ευχαριστώ, Χρήστος
---------------------------------

φίλε μου τώρα είδα το μνμ σου. Μόλις βρεθώ πάλι στο εξωχικό θα σου ανεβάσω αναλυτικές φωτογραφίες από το εσωτερικό του παιχνιδιού
 
αδερφια πριν κανα δυο χρονια το εδωσα σε κατι γνωστους (η μανα μου δηλαδη το εδωσε) , ηταν σαν καινουριο χωρις ουτε ενα ψεγαδι , αν μπορεσω και το παρω παλι θα ανεβασω φωτο .
 
Ενας φιλος ειχε τον Φωτεινο παντογνωστη και το Ναυτεμποριο παιζαμε συχνα ιδιαιτερα το Ναυτεμποριο. Οσο για τον Αγιο και τις Ακροβασιες πρωτη φορα τα βλεπω φιλε tzehos.
 
Τον Φωτεινό Παντογνώστη τον είχα κι εγώ αλλά δεν ήταν ο ίδιος με αυτόν που ποστάρατε εδώ. Ήταν αυτός εδώ.

φωτεινός παντογνώστης.jpg
 
Μια ερώτηση: πως λέγεται το επιτραπέζιο ακροβασίες στα αγγλικά; Το ψάχνω στο boardgamesgeek και στο Google και δε το βρίσκω πουθενά..

Μόνο Ελλάδα είχε βγει αυτο;
 
μακάρι να ξέρα. δεν νομίζω να υπήρχε μόνο Ελλάδα.
 
Ωραίος ο nwntas!!

Πάντως απορώ τώρα, γιατί όταν έγραφα ακροβασίες δε μου το έβρισκε, ενώ στα αλλα δεν είχε τέτοιο τέτοιο πρόβλημα..

Anyway, thanks!! :)
 
Δε σου το έβρισκε γιατι δε το είχαν ανεβάσει ακόμη!! Πρόσφατο είναι γιατί κι εγώ το έψαχνα στο bgg. Τις είχα βρει κάποτε σε ρακοσυλλέκτη τις ακροβασίες αλλά έλειπαν αρκετά κομμάτια και δε το πήρα! Ισως κάποια στιγμή το βρω πλήρες!!
 
Κρίμα, δε μου είπες να στο πάρω εγώ...Σε ζελατίνα μέσα, έχω ένα, υπάρχει άλλο ένα ακόμη.....

Όμως εγώ τέλος, ο,τι πηρα πηρα, φεύγω αύριο..

Ίσως όταν ξανάρθω να υπάρχει ακόμα.. ;)
 
Το ναυτεμπόριο ήταν από τα αγαπημένα μου , το έπαιζα θυμάμαι στην κατασκήνωση το 1993 αλλά δυστυχώς η παρέα δεν τρελαινόταν και πολύ μ ΄αυτό! Προτιμούσαν τα παιχνίδια όπου υπήρχε αντιπαλότητα. Θα το έπαιζα ευχαρίστως και τώρα.

Μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάτι ανάλογο online?

Επίσης μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο με καράβια σε browser game ανάλογο του railnation που είναι με τρένα?

Θα χαιρόμουν πάρα πολύ!
 
tzehos είπε:
Βρήκα τα παρακάτω επιτραπέζια στο εξοχικό μου σε μέτρια κατάσταση [Αγιος, Ακροβασιες, Φωτεινος παντογνωστης, Ναυτεμποριο]. Απουσιάζει το Μυστήρια στο Πεκίνο στη πρώτη του έκδοση του 1991 το οποίο θα το φωτογραφίσω και θα το ανεβάσω και αυτό κάποια στιγμή. Το πιο σπάνιο απο τα παρακάτω και άγνωστο στους περισσότερους νομίζω είναι ο Αγιος.
το επιτραπεζιο Μυστήρια στο Πεκίνο στη πρώτη του έκδοση του 1991 ειναι αυτο;



MB  mystery .jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα