Τα κάλαντα

and1 είπε:
Ρε παιδιά τα καλάντα τα λένε τα παιδάκια ή το έχουν σταματήσει αυτό το άθλημα κ το ρίξανε στο tablet ; 6 φορές συνολικά ήρθαν να μας τα πούνε αυτές τις γιορτές κ εκτός αυτού μας τα είπαν κ μισά κ κακομοίρικα. Άσε που σκάσανε μύτη στην αρχή κάτι περίεργοι. Μια 40άρα+ με το παιδί της το οποίο δεν έβγαλε κιχ μετά 2 μαντράχαλοι κ στο τέλος ήρθαν κ 4 παιδάκια. Κάποτε χτυπούσαν συνέχεια την πόρτα κ τώρα τίποτα. Εγώ όταν ήμουν πιτσιρικάς θυμάμαι ξεκινούσα μ' έναν φίλο απο τις 8:30 μέχρι τις 14:00 περίπου και δεν είχαμε αφήσει οικοδομή για οικοδομή. Στο τέλος ,αφού γινόταν η μοιρασιά πήγαινα να τα καταθέσω στο παιχνιδάδικο της περιοχής :cool:

Κι εδω ανατολικα την ιδια απορια ειχα ρε συ Αντρεα. Τα Χριστουγεννα 3 γκρουπακια χτυπησαν. Το πρωτο ηταν κατι μεγαλα αγορακια μελαμψα και λεγαν κατι περιεργα καλαντα. Το 2ο 4 κορασιδες και το 3ο τα παιδακια απο τον κατω οροφο. Σημερα μπορω να πω αυξηθηκε ο αριθμος σε 5 :p .
 
ChrisTOS είπε:
... οι ληστείες σε παιδιά που λέγαν τα κάλαντα κτλ.
Δυστυχώς όπως κάθε χρόνο έτσι κ φέτος υπήρξαν τέτοια περιστατικά. :(

johnny19818 είπε:
Το πρωτο ηταν κατι μεγαλα αγορακια μελαμψα και λεγαν κατι περιεργα καλαντα.
Και σε μένα ήρθαν κ είπαν περίεργα κάλαντα. :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh:
 
and1 είπε:
Ρε παιδιά τα καλάντα τα λένε τα παιδάκια ή το έχουν σταματήσει αυτό το άθλημα κ το ρίξανε στο tablet ; 6 φορές συνολικά ήρθαν να μας τα πούνε αυτές τις γιορτές κ εκτός αυτού μας τα είπαν κ μισά κ κακομοίρικα. Άσε που σκάσανε μύτη στην αρχή κάτι περίεργοι. Μια 40άρα+ με το παιδί της το οποίο δεν έβγαλε κιχ μετά 2 μαντράχαλοι κ στο τέλος ήρθαν κ 4 παιδάκια. Κάποτε χτυπούσαν συνέχεια την πόρτα κ τώρα τίποτα. Εγώ όταν ήμουν πιτσιρικάς θυμάμαι ξεκινούσα μ' έναν φίλο απο τις 8:30 μέχρι τις 14:00 περίπου και δεν είχαμε αφήσει οικοδομή για οικοδομή. Στο τέλος ,αφού γινόταν η μοιρασιά πήγαινα να τα καταθέσω στο παιχνιδάδικο της περιοχής :cool:

Αν ήρθανε να τα πούνε 6 φορές τότε πολλές ήτανε και μάλλον πρέπει να χαίρεσαι and1.

Στο κέντρο που μένω εγώ τα Χριστούγεννα δεν ήρθε κανένας και σήμερα μόνο μία φορά κάτι παιδάκια και πολύ μας ήτανε.

Τη δεκαετία του '90 που μεγάλωσα εγώ τέτοιες μέρες το κουδούνι μας χτύπαγε συνέχεια για κάλαντα. Από την προηγούμενη φροντίζαμε να έχουμε πολλά κέρματα για να δίνουμε σε όλους. Πολλοί από αυτούς που έρχονταν δεν τα έλεγαν μόνο με τρίγωνα, αλλά με ακορντεόν , μελόντικα και άλλα όργανα.

Νομίζω ότι εξασθενεί δυστυχώς το έθιμο αυτό. Αν και απ'ότι λέγεται τα παιδάκια τώρα προτιμούνε να πηγαίνουν σε μαγαζιά για να βγάζουν περισσότερο χαρτζιλίκι :eek:

Τι να πεις....
 
Μένω σε κάπως απομακρυσμένη περιοχή, με αραιά σπίτια-μονοκατοικίες (π.χ. Πανόραμα), και φυσικά, αυτές οι πόρτες είναι "δύσκολες" για παιδιά που λένε τα κάλαντα...Φέτος, μετά από χρόνια, πέρασαν δύο παιδάκια, που είσέπραξαν ένα μεγαλοπρεπές δεκάρικο. Πρώτον, γιατί είχαμε χρόνια ν' ακούσουμε κάλαντα, και δεύτερον γιατί τα καημένα, τα κουβαλούσε ο μπαμπάς, με το αυτοκίνητο ! Μόνο τη βενζίνη να βάλεις, χαλάλι !

Αυτό έγινε παραμονή Χριστουγέννων. Θα περίμενα να "γλυκαθούν" και να περάσουν και σήμερα, κάτι που δεν έγινε (βέβαια σήμερα ψιλοχιόνιζε...).

Μια που είπατε για "μαντράχαλους", ας μην ξεχνάμε και κάποιους παπάδες που βγαίνουν των Φώτων με την αγιαστούρα, κυριολεκτικά απρόσκλητοι, κι όποιον πάρει ο Χάρος ! :)
 
Έχω πει τα κάλαντα μια και μοναδική φορά στη ζωή μου, μαζί με τον αδελφό μου και άλλα παιδιά της γειτονιάς μας τότε. Είχα θυμάμαι ένα κόκκινο μπουφανάκι και γυρίσαμε σπίτι με τις τσέπες γεμάτες δραχμούλες και πενηνταράκια. Η μαμά μου είχε γελάσει απίστευτα. Δεν το είχα όμως, το άθλημα, δε μου άρεσε. Και δεν επανέλαβα το εγχείρημα, ενώ ο αδελφός μου με φίλους του το συνέχισε για χρόνια με μεγάλη οικονομική επιτυχία, τολμώ να πω :)
 
Πίσω
Μπλουζα