Τα κόμικς στις ελληνικές ταινίες και στις ελληνικές σειρές

Τεν Τεν - Τα Κοσμηματα της Κασταφιορε ;)

Φαινεται αρκετα καθαρα η Ιρμα, η υπηρετρια της Κασταφιορε
 
Wally είπε:
Τεν Τεν - Τα Κοσμηματα της Κασταφιορε ;)
Φαινεται αρκετα καθαρα η Ιρμα, η υπηρετρια της Κασταφιορε
ευχαριστω Wally! καλα το υποψιαστηκα οτι ηταν ο ΤΕΝ ΤΕΝ :flower:

attachment.php
πηγη

TenTenPs_0018.jpg
 
Σίγουρα είναι Τεντεν (φαίνεται καθαρά ο Χάντοκ) θα κοιτάξω και ίσως πιο βράδυ ανεβάσω και τη σελίδα. Αυτό που με προβληματίζει είναι το κλειστό με το κόκκινο εξώφυλλο στη δεύτερη φωτογραφία. Το σκίτσο μοιάζει με Τεντεν σίγουρα (σχεδόν) όμως δεν είναι εξώφυλλο από Τεντεν. Ξέρουμε ποιας εποχής είναι το σίριαλ;

Ακόμα θα υποθέσω ότι προτιμάς τον Ψαρόπουλο από την Μαμούθ κόμιξ για αυτό προτίμησες να ανεβάσεις το εξώφυλλο από το greeckcomics και όχι από εμένα :p
 
η σειρα ειναι του 1991 συμφωνα με τη retrodb

Thor συνηθως τα εξωφυλλα που εχουμε στο παρον θεμα προερχονται απ το greekcomics,λογω συνηθειας εψαξα κατευθειαν εκει

δεν εχω προτιμηση σε καποιο συγκεκριμενο εκδοτικο οικο :flower:
 
Το κοκκινο κομιξ ειναι Αστεριξ, δε θυμαμαι τιτλο.
 
Δίκιο έχεις μημερωτατε. Πολύ κόκκινο σε εξώφυλλο Αστερίξ είχε μόνο το Δώρο του Καίσαρα. Λες να είναι αυτό;
 
Στη σειρα "Γυναικες" φαινονται τα κομικς: Μικυ μαους,Ποπάυ,κλασσικα εικονογραφημενα,Αγορι,Ιζνογκουντ,το μπλε τευχος με τον αριθμο 1 τι ειναι;

attachment.php
attachment.php


gi1.JPG

gi5.JPG
 
Πάττυ....Αυτο με το 1 ειναι ο Αστεριξ στους Ολυμπιακους Αγωνες (στο εξωφυλλο ειναι ο Αστεριξ πανω σε βαθρο και κατι κραταει!)

Δωρο του Καισαρα οχι....Εδω δεν καταφερα να το ταυτοποιησω το κοκκινο εξωφυλλο. http://www.mamouthcomix.gr/asterix/ Κανεις αλλος; :(
 
ευχαριστω Πανο!απ οτι βλεπουμε ο Αστεριξ κραταει ενα μαξιλαρακι σαλονιου

attachment.php
πηγη

Μηπως ειναι περιοδικο τελικα;παντως δεν ειναι ολο το εξωφυλλο κοκκινο,αποκλειεται η περιπτωση να ειναι καποιο τευχος του ΤΕΝ ΤΕΝ;

attachment.php


AsterixMamA_0025.jpg

1.JPG
 
AsterixMamA_0012.jpg

Λοιπόν είναι από την πρώτη έκδοση της Μαμουθ Κόμιξ ο Αστεριξ στην Κορσική (και εμένα πηγή μου ήταν το Greeck comics)
 
συγχαρητηρια που το βρηκες Thor!
 
Μα λέω κι εγώ! 1η έκδοση, γιαυτό δεν το έβρισκα! Ευχαριστώ κι εγώ με τη σειρά μου!
 
εμένα; γιατί; αυτούς που το ανέβασαν πρέπει να ευχαριστούμε
 
Στη σειρα "Εναν ελληνικο" βλεπουμε τα κομικς: Ποπαϋ,Περιπετεια,Κλασικα και κατι υπαρχει στη 2η και 3η φωτο..

el15.JPG

εξτρα: περιοδικα "Δεινοσαυροι"

el21.JPG(μπορει να υπαρχουν κι αλλα τευχη,μια ματια εριξα στη σειρα)

Το τευχος "Κλασικα" ειναι το

attachment.php
πηγη

1elliniko.JPG

el1.JPG

el13.JPG

el20.JPG

Klasika_0134.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στη σειρα "αστυνομος Θανασης Παπαθανασης" ενα απ τα δυο κομικ φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι το CONAN για το αλλο(4ο στιγμιοτυπο) δεν ξερω..

astn45.JPG

astn47.JPG

astn48.JPG

astn50.JPG
 
Χμμμ... το άλλο δεν φαίνεται καθαρά. Κάποιος τόμος είναι
 
mhmerotategiatipino είπε:
Στο Εναν ελληνικο πρεπει να ειναι Γκαρφιλντ. :)
ευχαριστω Πανο!

κοιταζοντας προσεκτικοτερα τη φωτο,ναι αυτος ειναι :flower:

attachment.php


1.JPG
 
Δεν ξερω αν το εχει εντοπισει/γραψει καποιος...

Σημερα ειχε μια ταινια με τον Ψαλτη..."Πες τα βρωμοστομε"..

Στην εισαγωγη ο πατερας του Ψαλτη που τον παιζει ο ιδιος παλι, διαβαζει ενα Μικυ Μαους...
 
Πίσω
Μπλουζα