Τα παιδιά από τη Βραζιλία - The Boys from Brazil (1978)

ΤΑΚΗΣ

Retro Member
Αντιδράσεις
12
Τα σέβη μου.

Ταινία που θυμάμαι να προβάλλεται στις αρχές της δεκαετίας του'90 και να με καθηλώνει. Πρωταγωνιστεί ο Λόρενς Ολίβιε, ως γέρος κυνηγός Ναζί, που διαπιστώνει ότι ένα εφιαλτικό σχέδιο βρίσκεται σε εξέλιξη:ο δαιμόνιος Δρ. Μένγκελε(Γκρ. Πεκ) προσπαθεί να αναστήσει τον Χίτλερ δια της κλωνοποίησης. Στα σχέδια του τον βοηθούν(ως ενός σημείου) και άλλοι Γερμανοί απόμαχοι όπως ο Τζέιμς Μέισον. Συνεχόμενη δράση, πρωτότυπο θέμα(συζήτηση για κλωνοποίηση σε ταινία του '78 ήταν εντυπωσιακή)και ορισμένες αξέχαστες σκηνές (βλ.ντόπερμαν) κάνουν το φιλμ συμπαθέστατο σε περίοδο που η ΤV δείχνει όλο βλακείες.

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

atanasio

RetroNuts!
Αντιδράσεις
472
Ωραιότατο "σκεπτόμενο" θρίλερ, με υπέροχες ερμηνείες από τους κορυφαίους Λόρενς Ολίβιε, Γκρέγκορυ Πεκ, Τζέιμς Μέισον, Λίλι Πάλμερ και Μπρούνο Γκαντζ.

RIO

Retro Horrormaniac
Αντιδράσεις
1.257
Μου είχε μείνει στο μυαλό, η σκηνή στο τέλος με τα ντόπερμαν...

Hagi

Retro Member
Αντιδράσεις
2
Από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει!!!!!!

:worship: :worship:

Wally

Retired Admin
Αντιδράσεις
2.650
Εξαιρετικο φιλμ. Ο Γκρεγκορυ Πεκ σπανιως εκανε τον κακο. Δινει ρεστα.

Freud

Retro Member
Αντιδράσεις
28
Συνδυασμός πολλών διαφορετικών ειδών σε μία εξαιρετική κινηματογραφική απόδοση του μυθιστορήματος The Boys From Brazil του Ira Levin, που έχει γράψει και τα Rosemary's Baby και Sliver μεταξύ άλλων.

Antonellos

RetroN00b
Αντιδράσεις
0
Πολύ καλή ταινία τάκη, μόνο που την είδα χωρίς υπότιτλο και ο Ολίβιε με τη γερμανοβραϊκή προφορά του με έκανε να μην καταλαβαίνω τα μισά!!

Dominion

RetroMasteR
Αντιδράσεις
102
Πάρα πολύ καλή ταινία και έχω και χρόνια να την δω. Ήταν από τις αγαπημένες του φάδερ μου.

paulochelao24

Retro Member
Αντιδράσεις
302
Αυτό το έργο το είχα δει το καλοκαίρι 1993 (Ιούλιος θα ήταν ) απ την ΕΤ1...φοβερή ταινία

Μπλουζα