Τα παραμύθια στις ελληνικές ταινίες και σειρές

mhmerotategiatipino είπε:
Η γνωστή ιστορία του Πρίγκιπας και φτωχός!
μαλλον θα ειναι ο τιτλος του "the prince and the pauper" μεταφρασμενος στα ελληνικα ως "βασιλοπουλο και ζητιανοπουλο",ο συγγραφεας ειναι ο Mark Twain απ οτι βλεπουμε στο εξωφυλλο του παραμυθιου
 
παραμυθι δεν ειναι αυτο που εχει η Μαιρουλα Ευαγγελου στην ταινια "αγνη και ατιμασμενη";

attachment.php


agn.JPG
 
Δεν το βλέπω καθαρά, διακρίνετε κάναν τίτλο;;;;
 
mhmerotategiatipino είπε:
Δεν το βλέπω καθαρά, διακρίνετε κάναν τίτλο;;;;
Πανο,δυστυχως ο τιτλος δε φαινεται..

εγω βλεπω μια κοπελα στο εξωφυλλο

11.JPG
 
katerinak είπε:

στην πέμπτη εικόνα στα αριστερά φαίνεται βιβλίο με παραμύθια του Αισώπου, είναι το πρώτο βιβλίο από την παρακάτω εικόνα

 
mhmerotategiatipino είπε:
Δεν ντρέπεσαι να βλέπεις Νεφέλη;;;;;;;;;; :ρ
Πανο εγω νομιζα οτι θα μας εβαζες κανενα εξωφυλλο απ τα παραμυθια..

(μια γρηγορη ματια εριξα γιατι σε τετοιου ειδους ταινιες ετυχε να βρω ρετροπαιχνιδια )




BETTY BOOP είπε:
στην πέμπτη εικόνα στα αριστερά φαίνεται βιβλίο με παραμύθια του Αισώπου, είναι το πρώτο βιβλίο από την παρακάτω εικόνα
ευχαριστω Χριστινα,υπεθεσα οτι ηταν με τους μυθους του Αισωπου αλλα δε θυμομουν οτι ειχαμε και φωτογραφια

2.JPG
 
στη βιντεοταινια "το βλημα που δαγκωνει" ο Ακης Φλωρεντης διαβαζει το παραμυθι "το κοριτσακι με τα σπιρτα",ισως ειναι των εκδοσεων "Παπαδοπουλος" ,τι λετε;

tovl.JPG

tovt2.JPG
 
Για να πω την αλήθεια εδώ δυσκολεύομαι από τις φωτογραφίες να καταλάβω αν το παραμύθι είναι όντως το κοριτσάκι με τα σπίρτα!
 
Kambia είπε:
Για να πω την αλήθεια εδώ δυσκολεύομαι από τις φωτογραφίες να καταλάβω αν το παραμύθι είναι όντως το κοριτσάκι με τα σπίρτα!
Kambia ο Ακης Φλωρεντης διαβαζει ενα μικρο αποσπασμα απ το παραμυθι κι απο κει καταλαβα οτι ειναι "το κοριτσακι με τα σπιρτα",συγκεκριμενα στα 11:19 λεπτα λεει "μα τα ποδια εχουν το χρωμα του χιονιου και το παγωμενο χερακι σφιγγει τα σβησμενα σπιρτα"
 
Τώρα μάλιστα :D
 
σε στιγμιοτυπο της βιντεοταινιας "ταξιδι για το θανατο" φαινονται κατι παραμυθια,ισως να ειναι με μυθους του Αισωπου

attachment.php


taxi1.JPG
 
Πρέπει να είναι από τα παιδικά παραμύθια της Άγκυρας (Ο μικρός Γιαννάκης, Η Αννούλα κλπ.) ειδικά το μωβ κάτι μου λέει!
 
mhmerotategiatipino είπε:
Πρέπει να είναι από τα παιδικά παραμύθια της Άγκυρας (Ο μικρός Γιαννάκης, Η Αννούλα κλπ.) ειδικά το μωβ κάτι μου λέει!
Πανο και στα δυο εξωφυλλα εγω βλεπω ζωακια και γι αυτο υπεθεσα οτι θα ειναι απο μυθους του Αισωπου

στο 1ο: εναν ασβο και δυο σκιουρακια

ενω στο μωβ :κατι που θυμιζει καγκουρο

5.JPG
 
Τωρα αν σου πω οτι διαβαζω Η συναυλια των ζωων; Αυτο με τον ασβο εννοω; :)
 
mhmerotategiatipino είπε:
Τωρα αν σου πω οτι διαβαζω Η συναυλια των ζωων; Αυτο με τον ασβο εννοω; :)
λες Πανο να ειναι αυτος ο τιτλος του παραμυθιου; ενα "Σ" το βλεπω κι εγω και στην κατω σειρα ταιριαζει "των ζωων"
 
Πίσω
Μπλουζα