Τα πιο "ταισμένα" μηχανήματα στην Ελλάδα

Super Volleyball

Super Sidekicks

Tehkan

Commando

Arch Rivals

Street Fighter 2

Double Dragon

Golden Axe

Shinobi

1943

Virtual Striker
 
vasilas432 είπε:
Αυτό το τάϊζε κανένας?[video=youtube_share;9EcK7anIUhM]

Ειχα μεγαλη τρελα ενα φεγγαρι με της φιγουρες G.I.Joe Πιτσιρικας και η μεγαλη μου καψουρα ηταν ενα αεροπλανο των Cobra που με ειχε φερει δωρο μια θεια μου οποτε ηταν φυσικο να ταισω και το συγκεκριμενο arcade.Οχι ομως για πολυ καιρο γιατι ποτε δεν το εφεραν τα γνωστα μερη που συχναζα αλλα ενα ολοκληρο καλοκαιρι στο μερος που εχουμε το εξοχικο το ειχε φερει ενα μαγαζι οποτε καθε μερα του κατεθετα της οικονομιες μου :D Απο τοτε δεν το ξαναπετυχα πουθενα αλλα απο την ανακαληψη του mame και μετα το ταιζω αρκετα συχνα μπορω να πω.
 
Και εγώ είχα τρέλα με τους G I Joe! Είχα μερικές φιγούρες, 2-3 όσες μου επέτρεπαν τα οικονομικά μου τότε και ένα τανκ που μου το είχε χαρίσει ένας ξάδελφος μου που είχε τα πάντα :) Μπορώ να πω οτι ειχα τρέλα! Το είχα ταΐσει αρκετά το παιχνίδι γιατί χρησιμοποιούσε το αγαπημένο μου franchise με τον καλύτερο τρόπο!

Σε σχέση με Cabal και Nam 76 τι θα έλεγες?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να ανοιξω ενα ποστ να συζητησουμε για τα "Cabal shooters" ξεχωριστα?
 
vasilas432 είπε:
Αυτό το τάϊζε κανένας?[video=youtube_share;9EcK7anIUhM]

Το συγκεκριμένο παιχνίδι το είχα δει μόνο σε ενα συνοικιακό ουφάδικο. Θεωρείται από τα πιο σπάνια arcade pcbs
 
Τα τρελα λεφτα πεφτανε στο Street Fighter 2, όταν το είχαν φέρει τέλος '91 κάπου εκεί περίμενες στην ουρά να παίξεις. Είχε τα πιο καλά γραφικά στα ηλεκτρονικά τότε αυτό το παιχνίδι.  Θυμάμαι μετά φέρανε και την Champion Edition όπου έπαιζες και με τους μεγάλους κακούς και είχε και διαφορετικά χρώματα. Αυτή αρκετά πιο αργά τέλος 92 εκεί και δεν έκανε γκελ.
 
Τα τρελα λεφτα πεφτανε στο Street Fighter 2, όταν το είχαν φέρει τέλος '91 κάπου εκεί περίμενες στην ουρά να παίξεις. Είχε τα πιο καλά γραφικά στα ηλεκτρονικά τότε αυτό το παιχνίδι. Θυμάμαι μετά φέρανε και την Champion Edition όπου έπαιζες και με τους μεγάλους κακούς και είχε και διαφορετικά χρώματα. Αυτή αρκετά πιο αργά τέλος 92 εκεί και δεν έκανε γκελ.
Xαμος γινοταν με το street fighter 2 που περιμενες καθε μερα στην ουρα.Απιστευτες gaming εποχες.

Και στην ιαπωνια πολυ street fighter 2 το 1992

 
Εκει που επαιζα εγω και αναλογα παντα με τα ηλεκτρονικα που εφερναν το χρημα επεφτε και ηταν συνηθως πιασμενα:

Ms Pacman
Arkanoid
Ghosts N Goblins
Tehkan World Cup (ειδικα εποχες 1988-1990 που ειχε Euro-Mundial)
Cabal (αν θυμαμαι καλα ειχε trackball)
Bubble Bobble (το ειχαν μαθει απεξω κι ανακατωτα, κανανε κατι κολπα που δεν τα βρισκεις ουτε στο ιντερνετ αμα ψαξεις)
Double Dragon
Golden Axe
Shinobi
Wonderboy
Wonderboy in Monsterland
Pang
Street Fighter 2
NBA JAM (ηθελε τεσσερα 50ρικα τοτε για 1 μονο παιχνιδι, και πολλες φορες επαιζαν 4 ατομα μαζι)
Metal Slug
Puzzle Bobble
 
Νομίζω πως τα πιο ταισμένα μηχανήματα σωστά τα γράψατε. Τώρα αν πρόκειται για το πλέον ταισμένο θα επέλεγα κάτι ανάμεσα σε Tetris, Arkanoid, Bubble Bοbble και Tehkan. Θυμάμαι πως περίμενα σε ουρά να έρθει η σειρά μου για να παίξω Bubble Bοbble. Με τα κέρματα στο χέρι. Στην αμέσως επόμενη γενιά θα επέλεγα Shinobi, 1943, Wonder Boy II, Golden Axe, Double Dragon, αλλά και το Pang αργότερα. Βγάζω έξω τζογοπαιχνίδια π.χ πόκερ με πραγματικά χρήματα γιατί εκεί πάει αλλού μετά.

Θα σας πάω όμως στις αρχές των 80s στα καφενεία και τις λέσχες (που απαγορευόταν η είσοδος κάτω των 17), παίκτες με καφέ, ουίσκι και τσιγάρο κολλημένο ανάμεσα στα δάχτυλα. Τα κουμπιά καμένα. Εκτός το Pac-man και Donkey Kong, κάποια από αυτά που παιζόντουσαν πολύ ήταν:

Crush Roller (Make Trrax 1981)

cursh_roller.png

Amidar (1981)

Amidar.png

Lady Bug (1981)

ARC_Lady_Bug.png

Αλλά και το Karate Champ με τους 2 μοχλούς. Βασιλιάς, έστω και για λίγο. (1984)

Karate_Champ.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τα πιο ταισμένα από μένα είναι σίγουρα όλα τα virtua striker.Πόρωση αυτό το παιχνίδι

Μετά το Photo Play

Μικρότερος τα ταιζα όλα απο΄λίγο,Street fighter,Mortal Kombat,NBA JAM,Snow,Super Sidekicks,Puzzle Bobble,Final Fight,Καντιλακ και δεινόσαυροι κτλ.
 
Πίσω
Μπλουζα