Τα τραγούδια της δραχμής !

panp

Banned
Joined
25 Μάρ 2012
Μηνύματα
1.469
Αντιδράσεις
194
Όχι, όχι, δεν υπονοώ τίποτα. Ούτε ότι τα συγκεκριμένα τραγούδια ήταν ευτελούς αξίας, ούτε ότι πιθανώς θα γυρίσουμε στο παλιό μας νόμισμα.

Το ελληνικό ρεπερτόριο όμως, με το δικό του τρόπο είχε προλάβει να "υμνήσει" την αλήστου μνήμης δραχμούλα μας. Πώς;

Να κάτι αρκετά παλιό, του Αττίκ :

(λατρέψτε το πρωτόλειο αρμόνιο της εποχής "Farfisa", στο 2:33!)

Θα θέλατε να θυμηθείτε κάποια τέτοια τραγουδάκια;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίο θέμα panp !!! Δυο τραγούδια που ... περιέχουν δραχμές :

- Ένα παλιό : Το "Ειμ' εργάτης τιμημένος" από την μοναδική ΦΩΝΑΡΑ του Κώστα Ρούκουνα, σε στίχους και μουσική Παναγιώτη Τούντα !!! "Ααααχ , εκατό δραχμές τη μέρα παίρνω τζιβαέρι μου" .... Στο παρακάτω βιντεάκι το ακούμε στην πρώτη του, την αυθεντική εκτέλεση, ενορχηστρωμένο με κανονάκι !!! Ήταν το "προστάδιο" [γύρω στο 1933 / 1934] πριν την καθιέρωση του "αμιγώς ρεμπέτικου ύφους, όπου τα τραγούδια έγιναν ακόμη πιο λιτά, πιο "δωρικά" και "ενορχηστρωμένα" με μπουζούκι και κιθαρίτσα [άντε και ... "ποτήρι / κομπολόι"] !!! Όμως, πριν καθιερωθούν ο Μάρκος, ο Μπάτης, ο Δελιάς και οι άλλοι ιδιοφυείς "πατεράδες" του ρεμπέτικου τραγουδιού, τα ρεμπέτικα τραγούδια ακουγόντουσαν ενορχηστρωμένα με ούτι & κανονάκι και ... "ακουμπούσαν" περισσότερο στη Σμύρνη, παρά "στον Περαία" :

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus, υποκλίνομαι στις γνώσεις σου !

Σκέφτηκα τώρα το "τάλληρα μόνο έντεκα" του Χατζηχρήστου από "Της κακομοίρας", αλλά ας μην το ανοίξουμε σε άλλες λέξεις όπως τάλληρα, λεφτά, μπικικίνια κλπ.

Να λοιπόν πάλι κάτι ρετρό με δραχμές, όπου ήταν λίγη σα δραχμούλα η νύχτα...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυό χιλιάρικα στην τσέπη, από τον Γιώργο Μαργαρίτη.

Δεν πιστεύω να νομίζετε ότι μιλάει για ευρώ... :p

 
Παιδιά ΟΚ, αλλά είπαμε να περιοριστούμε λίγο στη δραχμή, γιατί αλλιώς ανοίγει πολύ το πεδίο, μέχρι και τα..τριάντα αργύρια του Κραουνάκη μπαίνουν ! :)
 
OK, αν και αντιθέτως εγώ πιστεύω ότι το περιορίζουμε περισσότερο από όσο πρέπει αν πρέπει να λέει ρητά "δραχμή" το τραγούδι...
 
Mα το θέμα είναι να ψάχνονται λιγουλάκι δύσκολα ! Να κι ο Γιάννης Λογοθέτης, με "έντεκα δραχμές που είχε προίκα" :

(συγνώμη, το βιντεάκι δεν έχει καν γραφικά !)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια ηχογραφηση του 1948.

Εκατο δραχμες τη μερα....

 
Στην τσέπη πέντε τάλιρα και πάω στην Αθήνα,

χαράμισα τα νιάτα μου εδώ στην ξένη γη.

Στα χρόνια που εδούλευα και προκοπή δεν είδα

αχ, πόσο ενοστάλγησα την κάθε σπιθαμή.

 


Στίχοι, μουσική: Δημήτρης Χατζηδιάκος. Δίσκος: "Αγαπητέ μου θείε Τάκη" (1981).


 





 
Με δυο κατοστάρικα, από την Καλλιθέα! τραγουδούσε ο Νίκος Καρβέλας στα "Εσώρουχα".

 
Βρε σεις ! Δραχμές είπαμε ! Και δεν πρέπει να είναι παραπάνω από καμιά εξηνταριά τραγούδια !

Συνεχίζω πιστός : Φοίβος Δεληβοριάς, "να πέφτω σα δραχμή στη σχισμή που'χεις στο στήθος σου....":shtup:

http://www.youtube.com/watch?v=vGC7fneBMPg

κι ένα πιο ρετρουδάκι από "ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ" : τετρακόσιοες δραχμές ζητάς...

[video=youtube;W-VIpTBPoPQ]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμήθηκα κι εγώ ένα, δεν νομίζω να μπήκε (διαβάζω από τη δουλειά και δεν βλέπω τα βίντεο)


Τα τραγούδια σου που τα πουλούσες

πενηντάρι κι εκατό δραχμές

(Στην Ευτυχία Παπαγιαννοπούλου, Χατζηνάσιος / Ελευθερίου, Μαρινέλλα)
 
Αυτό κυκλοφόρησε αρκετά μετά την απόσυρση της δραχμής (2007) αλλά μιλάει για μια... δραχμούλα!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θα βαλω το γνωστο τραγουδι τον tsopana rave δωσε οτι εχεις μου αρεσει πολυ και η ατακα στο τελος θα παω να ανεβω σε ενα βουνο θα βλεπω εσας και την μιζερια σας αλλα δεν θα με νοιαζει....γιατι ειμαι ο hulk....

 
Γιώργος Γερολυμάτος - Όμορφη δραχμή

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμμμ.... δεν ξέρω αν αυτό ταιριάζει στα τραγούδια της δραχμής, αφού λέει ότι υπάρχει και κάτι που ΔΙΧΩΣ δραχμή. :)


Αυτό το βίντεο πρέπει να είναι σχετικά πρόσφατο αλλά το τραγούδι στην πρώτη του ηχογράφηση είναι του 1978 (από το "Είμαι ένας φτωχός και μόνος κάου μπόυ"). Μουσική, στίχοι, ερμηνεία Κηλαηδόνης. Κάνει καλό!

Υπάρχει και κάτι που δίχως δραχμή

μπορεί και σε φτιάχνει την ίδια στιγμή

υπάρχει και κάτι που κάθε φορά

μπορεί και σου δίνει καινούργια χαρά

Μη πεις ό,τι δεν ξέρεις για ποιο σου μιλώ

και σ όλους να ξέρεις κάνει καλό
 
Χα χα ! Με "αδερφό" τραγούδι αυτό του Θέμη Ανδρεάδη (μια που κι αυτό το θέμα άνοιξε σήμερα), που λέει "Μ' αυτό περνάνε όλα, στην Πάτρα, στην Αγκόλα".
 
την ''κουτσή κιθάρα'' (να 'χαμε 3 δραχμές στην τσέπη) την αναφέραμε;
 
Πίσω
Μπλουζα