"Τα χρυσά μου βιβλία" [Eκδόσεις Στρατίκη]

saboter

RetroActive
Αντιδράσεις
78
%CE%A4%CE%B1+%CE%A7%CF%81%CF%85%CF%83%CE%AC+%CE%BC%CE%BF%CF%85+%CE%92%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%B1+-+%CE%A4%CE%BF+%CE%92%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%BF+%CF%84%CE%B7%CF%82+%CE%93%CE%B7%CF%82.jpg
Προβολή συνημμένου 74428Στο Δημοτικό, είχα μια δεκάτομη θεματική εγκυκλοπαίδεια με τον τίτλο "Τα χρυσά μου βιβλία", που είχε κυκλοφορήσει από τις εκδόσεις Στρατίκη.

Τα βιβλία ήταν μεγάλα, με ιλλουστρασιόν χοντρά εξώφυλλα και πλούσια όμορφη εικονογράφηση.

[deadpics]

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

circleag

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
485
Την θυμάμαι στα βιβλιοπωλεία αυτή την εγκυκλοπαίδεια και νομίζω ότι έχει γίνει και επανέκδοση...

elefas

Retro Member
Αντιδράσεις
45
Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είχα όλους τους τόμους. Πραγματικά με το που έπεφτε στα χέρια μου ο τόμος τον διάβαζα μονορούφι!!!

XristosMS

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
6
Τα αγαπημένα μου ήταν το βιβλίο της προόδου και των ταξιδιών :)

stakovios

Human RetroDatabase
Αντιδράσεις
787
Εγώ πάλι έχω το βιβλίο της γης, των εξερευνήσεων και της ιστορίας. Αξίζει να κάνουμε πιστεύω ένα μικρό ξεφύλλισμα και να δούμε και το οπισθόφυλλο. Εκεί τα λέει όλα για τον σκοπό του βιβλίου. Σε μεγάλο βαθμό πιστεύω ότι η συγκεκριμένη σειρά βιβλίων το πέτυχε. :)

RIO

Retro Horrormaniac
Αντιδράσεις
34.765
Είχα το βιβλίο της ιστορίας και των εφευρέσεων. Απο μικρό παιδί φαίνονταν η τρέλλα που θα είχα με την ιστορία...

tanan

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
12
Υπέροχη σειρά και ευτυχώς τα έχω ακόμα όλα...

Το μόνο που λείπει είναι και το αγαπημένο μου το ''βιβλίο της ιστορίας'' το οποίο και είχε φάει ο σκύλος μου...(μαζί με πολλά άλλα)..

stakovios

Human RetroDatabase
Αντιδράσεις
787
tanan είπε:
Υπέροχη σειρά και ευτυχώς τα έχω ακόμα όλα...Το μόνο που λείπει είναι και το αγαπημένο μου το ''βιβλίο της ιστορίας'' το οποίο και είχε φάει ο σκύλος μου...(μαζί με πολλά άλλα)..
Βιβλιοφάγος όνομα και πράγμα δηλαδή ο σκύλος. :D

Panayiotis

Retro Member
Αντιδράσεις
8
Τα αγαπημένα μου :) Τα έχω και τα 10 και φυσικά ακόμη με δεκάδες άλλα βρίσκονται στην βιβλιοθήκη του παιδικού στο πατρικό :)

BETTY BOOP

MultiDimensional RetroDivinitY
Αντιδράσεις
3.226
Είχα μόνο δύο από αυτά τα βιβλία, το βιβλίο της ζωής και το βιβλίο του γύρω μας κόσμου...Μου άρεσε περισσότερο το βιβλίο της ζωής...

katerinak

Expert
Αντιδράσεις
2.408
απ τη συγκεκριμενη σειρα ειχα δυστυχως μονο ενα βιβλιο,μαλλον αυτο με τις εφευρεσεις..

Jackie dragon

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
375
Στο Μοναστηράκι εχει αρκετούς τομους απο τη συγκεκριμενη σειρα!!

zouzou

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
139
Είχα μόνο ένα, σιγά σιγά τα μάζεψα όλα εκτός από το βιβλίο των ταξιδιων!

Κυκλοφορεί σε επανέκδοση, δεν ξέρω αν είναι ακριβώς ίδιο το περιεχόμενο όμως.

Deathshadow

RetroAdept
Αντιδράσεις
181
zouzou είπε:
Είχα μόνο ένα, σιγά σιγά τα μάζεψα όλα εκτός από το βιβλίο των ταξιδιων!Κυκλοφορεί σε επανέκδοση, δεν ξέρω αν είναι ακριβώς ίδιο το περιεχόμενο όμως.
Μαλλον ειναι το περιεχομενο ιδιο γιατι σε οποια βιβλιοπωλεια και αν τα εχω ξεφυλλισει ειναι ακριβως ιδια με αυτα που ειχα σαν παιδι.Εχω το βιβλιο της ιστοριας και των εξερευνησεων.

retrofrog

RetroActive
Αντιδράσεις
38
Πραγματικά...ρίγη συγκίνησης..ΠΟΥ είσαι παιδική ηλικία; ΠΟΥ; Εγώ τα είχα όλα..Την είχα "φαει" τη σειρά..Εξαιρετική..Νομίζω η ιδανική κληρονομιά (δεν φορολογείται κιόλας..ακόμη!Οπότε μια χαρά!) για τις νεότερες γενιές που θα προκύψουν από εμάς..Εγώ προσωπικά θα ξεχωρίσω το βιβλίο της Ιστορίας και αυτό των ταξιδίων..Πίστευα ότι θα έχει αποσυρθεί..Ειδικά τη σημερινή εποχή που τα μικρά παιδιά ο,τι θέλουν το αναζητούν και το εντοπίζουν στο internet..

Stakoviε απλά άπαιχτο το σχόλιο για τον... βιβλιοφάγο σκύλο!!!Γέλασα πολύ!!

Deathshadow

RetroAdept
Αντιδράσεις
181
RIO είπε:
Ρίγη συγκίνησης για το πρώτο και το πέμπτο...
Και οχι μονο!Οπως βλεπεις το πρωτο εχει μια προχωρημενη αποσυνθεση απο το πολυ ξεφυλλισμα!

zouzou

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
139
Βρήκα και των ταξιδιών σε ταξίδι σε επαρχιακή πόλη! Τη συμπλήρωσα τη σειρά :D

Νομίζω ότι των ταξιδιών θα είναι και το αγαπημένο μου :)

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Αντιδράσεις
1.683
Πολύ καλή σειρά που δυστυχώς είχα μόνο το βιβλίο των Ανακαλύψεων και των Εφευρέσεων. Ήταν πολύ προσιτό προς τα παιδιά.

Μπλουζα