Τα ωραιότερα παραμύθια - World's Greatest Fairy Tales (1977)

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
14.137
Αντιδράσεις
15.561
[edit]Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο χρήστης έχει κλείσει το λογαριασμό του.[edit]

την θυμόσαστε αυτη την σειρά παραμυθιών από δεκαετια 80', είναι τα γνωστά παραμύθια με τα οποια μεγαλώσαμε #) σας παραθέτω δυο δείγματα:

[edit]Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο χρήστης έχει κλείσει το λογαριασμό του.[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όταν ήμουν πολύ μικρη, άκουσα για πρώτη φορά από αυτά τα επεισόδια μερικά από τα παραμύθια που ξέρω (εκτός από εκείνα που μου διάβασε η μαμά μου). Η σειρά ονομάζεται "World's Greatest Fairy Tales" στα αγγλικά και είναι της Toei. Εδώ είναι μερικά άλλα επεισόδια:

[edit]Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων που έχουν υποβληθεί από τον ενάγοντα:


Γιάννης Ευσταθίου[edit]
X 8 youtube links !!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τόσο μικρά είναι τα παραμύθια?Κυκλοφορούσαν σε βιντεοκασέτα ή από tv?
 
Κυκλοφορούσαν σε 2 βιντεοκασσέτες, από την King Video (κάπως έτσι). Η κάθε κασέτα είχε από 6 παραμύθια μέσα. Φυσικά, είχαν προβληθεί και από τηλεοπτικά κανάλια που προέβαλαν κατά κόρον κινούμενα σχέδια. :)
 
Καλησπέρα σε όλους τους forumites!Από την βιντεκασετα με τα παραμύθια θυμάμαι πολύ έντονα το κοριτσάκι με τα σπίρτα, την Τοσοδούλα, τα καινούρια ρούχα του αυτοκράτορα,τον Τζακ και τη φασολιά. Ειδικά το τέλος από το κοριτσάκι με τα σπίρτα με έκανε πάντα να κλαίω!Ακόμα και τώρα όταν το βάλω καμιά φορά στο YouTube, καταλήγω να κλαίω!
 
geia sas paidia...

psaxnw edw kai arketoys mhnes ena palio paidiko,tou 85-90 . den exw polla stoixeia omws.ksekinaei me ena kytharista ntimeno san ton robbin hood na paizei panw se ena dentro. einai me kanonikoys antrwpoys kai aytotelh episwdia.elpizw na to thumate kapoios. sas euxaristwwww...
 
Πολύ ωραία σειρά! Προχθές μόλις τη βρήκα τυχαία και φυσικά την είδα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ προσεγμενη παιδικη σειρα!Μου αρεσαν ολα δεν μπορω να διαλεξω!!

Μου εκανε εντυπωση το επισοδειο με τα γαιδουρινα αυτια του βασιλια επειδη εδειχνε την Ελλαδα!!!!

Γιατι η τοσοδουλα με εποιανε ενας κομπος οταν θελαν να την παντρεψουν με εκεινον τον τυφλοποντικα!!!

Γιατι η μαγισσα απο το χανσελ κ γκρετελ οταν ελεγε οτι τρωει παιδακια κ απο γρια γινοταν δαιμονας μου παγωνε το αιμα!!!!!

Εξαιρετικα,προκαλουσαν κ προκαλουν ακομα εντονο συναισθημα!!!!!!!!Μακαρι τα παιδια να μεγαλωσουν βλεποντας τετοια παιδικα!!!!
 
help!!!

ψαχνω την ΤΟΣΟΔΟΥΛΑ απο τη συγκεκριμενη σειρα ΑΠΕΓΝΩΣΜΈΝΑ!!! ηρθε στο μυαλο μου μετα απο πολλα πολλα χρονια... (τωρα ειμαι 20)... κ δεν μπορω να τη βρω πουθενα... επισης τα link που εχετε προτεινει εχουν ολα καταργηθει απο youtube.. εχω φαει τον κοσμο πραγματικα...
 
Είχα τρεις τόμους με παραμύθια από όλο τον κόσμο και τους είχα λιώσει . Το πιο αγαπημένο μου παραμύθι πάντως είναι Η ωραία κοιμωμένη :)
 
nouarra είπε:
Είχα τρεις τόμους με παραμύθια από όλο τον κόσμο και τους είχα λιώσει . Το πιο αγαπημένο μου παραμύθι πάντως είναι Η ωραία κοιμωμένη :)
μπορεις να βγαλεις φωτογραφια καποιο εξωφυλλο απ τα παραμυθια;υπαρχει θρεντ με βιβλια σε περιπτωση που θελησεις να προσθεσεις καποια φωτογραφια
 
katerinak είπε:
σ ευχαριστουμε πολυ! μηπως γραφει και ποτε εκδοθηκε;
1968 στην Ελλάδα με πολυτονικό σύστημα φυσικά αλλά και πολύ ωραίες εικόνες
 
nouarra είπε:
1968 στην Ελλάδα με πολυτονικό σύστημα φυσικά αλλά και πολύ ωραίες εικόνες
φαινοταν απ το εξωφυλλο οτι εκδοθηκε καπως παλιοτερα,θα ζητουσα πολλα αν μας εβαζες και καποια εικονα;
 
katerinak είπε:
φαινοταν απ το εξωφυλλο οτι εκδοθηκε καπως παλιοτερα,θα ζητουσα πολλα αν μας εβαζες και καποια εικονα;
Κανένα πρόβλημα! P9270878.jpg

P9270867.jpg

P9270864.jpg

P9270863.jpg

P9270866.jpg
 
nouarra είπε:
σ ευχαριστουμε πολυ! ωραια εικονογραφηση ειχαν τα παραμυθια,σωστα εργα τεχνης,σαν να ειναι πινακες ζωγραφικης

συγχαρητηρια που διατηρησες ετσι τους τομους αυτους!!
 
katerinak είπε:
σ ευχαριστουμε πολυ! ωραια εικονογραφηση ειχαν τα παραμυθια,σωστα εργα τεχνης,σαν να ειναι πινακες ζωγραφικηςσυγχαρητηρια που διατηρησες ετσι τους τομους αυτους!!
Σε ευχαριστώ! Πραγματικά ήταν εξαιρετικά. Ακόμη και τώρα συγκινούμαι όταν τα ανοίγω :)
 
BETTY BOOP είπε:
Καλησπέρα σε όλους τους forumites!Από την βιντεοκασετα με τα παραμύθια θυμάμαι πολύ έντονα το κοριτσάκι με τα σπίρτα, την Τοσοδούλα, τα καινούρια ρούχα του αυτοκράτορα,τον Τζακ και τη φασολιά. Ειδικά το τέλος από το κοριτσάκι με τα σπίρτα με έκανε πάντα να κλαίω!Ακόμα και τώρα όταν το βάλω καμιά φορά στο YouTube, καταλήγω να κλαίω!
Η βιντεοκασέτα περιλάμβανε τα παραμύθια:

Ο βόρειος άνεμος και ο ήλιος

Το κοριτσάκι με τα σπίρτα

Ο Τζακ και η φασολιά

Τα καινούρια ρούχα του αυτοκράτορα

Η Τοσοδούλα

Ο Αλή Μπαμπά και οι 40 κλέφτες
 
Ψάχνω τον ιαπωνικό τίτλο παιδικής anime σειράς με παραμύθια

Μήπως ξέρει κανείς τον αυθεντικό ιαπωνικό τίτλο της εν λόγω παιδικής anime σειράς με κλασσικά παραμύθια;
 
Πίσω
Μπλουζα