Τα 10 αγαπημένα μας PC Games όλων των εποχών!

Οταν διαλεξε μια φορα αλλη ομαδα ομως τον κέρδισα και τσατίστηκε!

Ναι, χρήζει διερεύνησης γιατί οι δημιουργοί αποφάσισαν να κάνουν εξόφθαλμα "imba" τον Jabbar, και με το δικό του μοναδικό animation. Θα είχαν κάποια συγγένεια μαζί του δεν εξηγείται αλλιώς.
 
Θα αναφερω σειρες που εχω παιξει κι ευχαριστηθει για πολυ καιρο, με exps, modes, dlcs και μονο για PC
Baldur's Gates
Neverwinter Nights
Drakensang
AoE 1 & 2
Warcraft 1 & 2 & 3
Diablo 1 & 2
Tomb Raider
Sacred
Divinity
Empire Earth
 
Κλαίω...

(Δες και το "Deathkings of the Dark Citadel", αν έχεις χρόνο να σκαλίσεις το παρελθόν. Είναι το συμπληρωματικό του Hexen. Μαγικό...)
Το ξεκίνησα εχθές βράδυ, σε Windows 10 με GZDoom. Είναι φανταστικό. Πιστεύω θα βρω χρόνο το καλοκαίρι να το προχωρήσω. :thumbup:
 
Το ξεκίνησα εχθές βράδυ, σε Windows 10 με GZDoom. Είναι φανταστικό. Πιστεύω θα βρω χρόνο το καλοκαίρι να το προχωρήσω. :thumbup:

Είσαι αληθινός, είσαι τίμιος, είσαι πεφωτισμένος!!!
 
Δεν θα ξεχάσω ποτέ τις δικτυακές μάχες Age of Empires που κάναμε στο διδακτορικό γραφείο μας με άλλους συναδέλφους!
Επίσης τα Χριστούγεννα του 2000 τα πέρασα με άγρια δικτυακά ξενύχτια Age of Empires στα γραφεία της εταιρίας του κολλητού μου (λόγω γρήγορου δικτύου) με άλλους 4 κολλημένους υπερασπιστές του βασιλιά!!! Το παιχνίδι ξεκίνησε στις 5 το απόγευμα ώστε να τελειώσει κατά τις 8 μ.μ. Τελικά τελείωσε κατά τις 4 τα ξημερώματα...
Φυσικά η επιτυχία συνεχίστηκε και το επόμενο βράδυ! (τι κόλλημα!)
Η τότε κοπέλα μου έκανε να μου μιλήσει 4-5 ημέρες...

1. Age of Empires I & II
2. Diablo Ι & II
3. Privateer II - The Darkening (διαστημική παιχνιδάρα!)
4. Gabriel Knight II (όπως αναφέρει και άλλο μέλος, είχαμε κολλήσει με την τότε κοπέλα μου!
5. Doom
6. Quake
7. World of Warcraft
8. Football Manager (έως και 2014)
9. Commandos I & II
10. Command and conquer
Τσάμπα μισθός…(βρε, σα δε ντρεπόμαστε…λολ)
Την ξενέρωσες την κοπέλα…άκου κει διαστημική παιχνιδιάρα λολ
 
Εγω εδω θα αρχιζα με Crysis με mod - gta4 - asseto corsa mods και ολο και πιο νεα παιχνιδια με τα σημερινα οποτε ειμαι εκτος του retro εδω.

Πιο παλια για μενα στο pc gaming οι κορυφες του gaming ηταν μονο το mame και οι emulators. Τελη 90ς αρχες 00. Δεν υπηρχε κατι αλλο τοτε στο pc που με ειχε ενθουσιασει περισσοτερο απο το mame - emulators. Yπηρχαν σιγουρα και καλα παιχνιδια της εποχης αλλα ομως λογο του mame εκεινη την εποχη που να ασχοληθεις και μ αυτα. Για ολα τα νεα παιχνιδια ειχα τις κονσολες.
 
Τσάμπα μισθός…(βρε, σα δε ντρεπόμαστε…λολ)
Την ξενέρωσες την κοπέλα…άκου κει διαστημική παιχνιδιάρα λολ
Ποιος μισθός...μια υποτροφία ταλαιπωρημένη πέρναμε αλλά είχαμε όνειρα και όρεξη για επιστήμες και δόξες!

Μια μικρή παρένθεση.
Μια χριστουγεννιάτικη μέρα (την ίδια περίοδο με την παραπάνω ανάρτηση) ελιωνα στο σπίτι το AGE OF EMPIRES και δεν είχα ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΒΓΩ ΕΞΩ. Με παίρνει τηλέφωνο η ενζενί για βόλτα και πατάω pause στο παιχνίδι. Αρχίζω τα "έχω πολύ διάβασμα γιατί ήρθαν οι διορθώσεις του paper" και "μωρό μου κι εγώ θέλω να σε δω αλλά με έχει πρήξει ο καθηγητή μέσα στις γιορτές" και άλλα δακρύβρεχτα. Όμως δεν ήξερα ότι το κωλοπαίχνιδο δεν έκανε απόλυτη παύση...Ενώ τα ανθρωπάκια ήταν παγωμένα, ξαφνικά στον αέρα άρχισε να πετάει μια παλιοκουκουβάγια η οποία απρόσμενα άρχισε τα ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥ (οποίος έπαιζε ίσως να το θυμάται) και η ενζενί ψυλιάστηκε αμέσως την παπάτζα που της πούλησα. "Τι διαβάζεις ρε κακομοίρηηηηη, με την κουκουβάγια μαζί;" Τι να της πω, παραδέχτηκα την καγκουρια μου αλλά φευ! Μου έκλεισε το τηλέφωνο και συνέχισα να παίζω με ζήλο! Μιλήσαμε μετά από 4-5 ημέρες όπως προείπα αλλά μου έκανε καλό! Είχα κλείσει τουλάχιστον 30 ώρες μάχης!
 
Ποιος μισθός...μια υποτροφία ταλαιπωρημένη πέρναμε αλλά είχαμε όνειρα και όρεξη για επιστήμες και δόξες!

Μια μικρή παρένθεση.
Μια χριστουγεννιάτικη μέρα (την ίδια περίοδο με την παραπάνω ανάρτηση) ελιωνα στο σπίτι το AGE OF EMPIRES και δεν είχα ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΒΓΩ ΕΞΩ. Με παίρνει τηλέφωνο η ενζενί για βόλτα και πατάω pause στο παιχνίδι. Αρχίζω τα "έχω πολύ διάβασμα γιατί ήρθαν οι διορθώσεις του paper" και "μωρό μου κι εγώ θέλω να σε δω αλλά με έχει πρήξει ο καθηγητή μέσα στις γιορτές" και άλλα δακρύβρεχτα. Όμως δεν ήξερα ότι το κωλοπαίχνιδο δεν έκανε απόλυτη παύση...Ενώ τα ανθρωπάκια ήταν παγωμένα, ξαφνικά στον αέρα άρχισε να πετάει μια παλιοκουκουβάγια η οποία απρόσμενα άρχισε τα ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥ (οποίος έπαιζε ίσως να το θυμάται) και η ενζενί ψυλιάστηκε αμέσως την παπάτζα που της πούλησα. "Τι διαβάζεις ρε κακομοίρηηηηη, με την κουκουβάγια μαζί;" Τι να της πω, παραδέχτηκα την καγκουρια μου αλλά φευ! Μου έκλεισε το τηλέφωνο και συνέχισα να παίζω με ζήλο! Μιλήσαμε μετά από 4-5 ημέρες όπως προείπα αλλά μου έκανε καλό! Είχα κλείσει τουλάχιστον 30 ώρες μάχης!
Κλαίωωωω… πόσες φορές δεν έχουμε βγει όλοι κάρτα με κάτι μικροευτράπελα;
 
Κλαίωωωω… πόσες φορές δεν έχουμε βγει όλοι κάρτα με κάτι μικροευτράπελα;
Όχι μωρέ μόνη μου είμαι..απλά χαλαρώνω…έχω και πρωινό ξύπνημα αύριο… (απάντηση σε βαρετή πρόσκληση για ποτό)
Κι από το βάθος φωνή: Τι θέλεις να παραγγείλεις τελικά; Pizza margaritta ή απ´ όλα;
Ρόμπα σε nano σεκόντ
 
Εγω εδω θα αρχιζα με Crysis με mod - gta4 - asseto corsa mods και ολο και πιο νεα παιχνιδια με τα σημερινα οποτε ειμαι εκτος του retro εδω.

Πιο παλια για μενα στο pc gaming οι κορυφες του gaming ηταν μονο το mame και οι emulators. Τελη 90ς αρχες 00. Δεν υπηρχε κατι αλλο τοτε στο pc που με ειχε ενθουσιασει περισσοτερο απο το mame - emulators. Yπηρχαν σιγουρα και καλα παιχνιδια της εποχης αλλα ομως λογο του mame εκεινη την εποχη που να ασχοληθεις και μ αυτα. Για ολα τα νεα παιχνιδια ειχα τις κονσολες.
υπήρχαν παιχνίδια αλλά έπρεπε να σκάσεις ένα κάρο λεφτά για νέες κάρτες γραφικών, μνήμη και επεξεργαστες. Θυμάμαι είχε Pentium 166 και κάρτα γραφικών 4 MB και τελη 90 θεωρούνταν απαρχαιωμενο
 
υπήρχαν παιχνίδια αλλά έπρεπε να σκάσεις ένα κάρο λεφτά για νέες κάρτες γραφικών, μνήμη και επεξεργαστες. Θυμάμαι είχε Pentium 166 και κάρτα γραφικών 4 MB και τελη 90 θεωρούνταν απαρχαιωμενο
Θυμάμαι καλά τα παιχνίδια του όπως πχ the dig - fantasmagoria - screamer - quake - half life 1 -the pandora directive - kingpin 1999 και πολλά άλλα και γενικα τον μαραθώνιο των αναβαθμησεων των PC από το 1995 μέχρι και το τέλος των 90ς.Δεν θα την πάλευα πάντως με PC χωρίς κονσόλα στα 90ς για τα νέα παιχνίδια της εποχής. Μονο το mame κσι οι emulators μου είχαν ρίξει το σαγόνι στο πάτωμα όταν τα είχα δει στα 90ς και συγκεκριμενα το 1998.Τοτε ήθελα να πάρω PC μόνο και μόνο για τους emulators για να παίξω τα παλιά παιχνίδια αλλά ήταν ακριβό τότε.
 
υπήρχαν παιχνίδια αλλά έπρεπε να σκάσεις ένα κάρο λεφτά για νέες κάρτες γραφικών, μνήμη και επεξεργαστες. Θυμάμαι είχε Pentium 166 και κάρτα γραφικών 4 MB και τελη 90 θεωρούνταν απαρχαιωμενο

Ισχύει απολύτως. Ένας P166 των μέσων του '97 ήταν μουσειακό είδος το 1999.

Αλλά τα PC εντός των 90s μάς έδωσαν τα Real Time Strategy, τα First Person Shooters, τα Action RPGs, και αυτό απαιτούσε υπολογιστή ισχύ εξού και οι αναβαθμίσεις κάθε διόμυσι χρόνια.

Ενδεικτική σειρά επεξεργαστικών αναβαθμίσεων:

Σενάριο 1: 8088 -> 386sx -> 486dx2 -> P166 (Καλό σενάριο, απλά ήσουν σε κιτρινόμαυρη οθόνη μέχρι το 1992)

Σενάριο 2: 286sx -> P60 (Κακό σενάριο, έπρεπε να τρέχεις το 1996 να καλύψεις τα "κενά" σου)

Σενάριο 3: Παίζω στα PC των φίλων -> P100 -> PII (Άτιμη κοινωνία σενάριο)

Σενάριο 4: 386dx από το 1991 -> Laptop το 2004 (Τραγικό σενάριο)
 
Ισχύει απολύτως. Ένας P166 των μέσων του '97 ήταν μουσειακό είδος το 1999.

Αλλά τα PC εντός των 90s μάς έδωσαν τα Real Time Strategy, τα First Person Shooters, τα Action RPGs, και αυτό απαιτούσε υπολογιστή ισχύ εξού και οι αναβαθμίσεις κάθε διόμυσι χρόνια.

Ενδεικτική σειρά επεξεργαστικών αναβαθμίσεων:

Σενάριο 1: 8088 -> 386sx -> 486dx2 -> P166 (Καλό σενάριο, απλά ήσουν σε κιτρινόμαυρη οθόνη μέχρι το 1992)

Σενάριο 2: 286sx -> P60 (Κακό σενάριο, έπρεπε να τρέχεις το 1996 να καλύψεις τα "κενά" σου)

Σενάριο 3: Παίζω στα PC των φίλων -> P100 -> PII (Άτιμη κοινωνία σενάριο)

Σενάριο 4: 386dx από το 1991 -> Laptop το 2004 (Τραγικό σενάριο)
όσον αφορά τους, κλώνους ΙΒΜ:
8088 στον φίλο μου με πράσινη οθόνη, αγορά 486sx25 + 4 MB RAM + 512kb svga εμείς και 486dx2 ο μεγάλυτερός του αδελφός με vga οθόνη +6mb ram + 1 MB svga και οθόνη shamrock 14" και αναλογικά κουμπιά για φωτεινότητα. και λίγο μετά cdrom&καρτα ήχου και εννοείται προτιμούσα εκεί τα παιχνίδια, μετά το δικό μου 166 ενώ αυτός έμεινε στο 486 επειδή πήγε φαντάρος ο αδελφός του. Αυτές ήταν οι πιο ξέγνοιαστες εποχές.

προσπαθούσαμε να τον εκμετάλλευτουμε στο επακρον (crusader no regret κατάφερε και το τερμάτισε με τη βοήθεια του smart Drive). Ενώ βλέπαμε και βίντεο και άκουγαμε μουσική cd μόνο στο dos, γιατί είχαν χαλάσει τα Windows 3.1. To είχε συνδέσει με ένα κασετόφωνο Goldstar.

και τέλος γυρνά ο αδερφός του από το στρατό τέλη 90 και του δίνει και καταλαβαίνει στις αναβαθμίσεις ενώ εγώ έμεινα πίσω. Μέχρι και πολυκαναλο ήχο έβαλε. Επαθα πλάκα με το Dark Forces 2, AvP2 αλλά και το Street Fighter EX στο Zinc

μετά όταν πήρα και εγώ Celeron 300a ήταν ήδη αργά για το dos μιας και άρχισαν να βγαίνουν μόνο για Windows, κυρίως ΝΤ+.
 
Πίσω
Μπλουζα