Τα 10 αγαπημένα μας PC Games όλων των εποχών!

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.910
Αντιδράσεις
1.113
Ίσως το έχουμε ξανακάνει αυτό το challenge εδώ, ίσως και όχι. Εγώ σίγουρα το έχω κάνει παλιότερα κάπου αλλού, αλλά θέλω να το ξανακάνω εν έτει 2020...

Για ξεκινήστε εσείς, και κρατώ αυτό τον χώρο για κάποια στιγμή στο κοντινό μέλλον που θα γράψω τα δικά μου αγαπημένα. Θέλει σκέψη το θέμα πλέον, έχω μεγαλώσει αρκετά...

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
 
Δεν μπορώ (ή δεν βλέπω πώς) να κάνω edit το παραπάνω post μου, οπότε γράφω τα δέκα αγαπημένα μου PC παιχνίδια εδώ:

1. Gabriel Knight
2. Betrayal at Krondor
3. Strike Commander
4. Wing Commander III
5. King's Quest VI
6. Dune II
7. Witcher 3
8. Quake Arena
9. Lords of the Realm II
10. Diablo

Πατώ δημοσίευση, και τελειώνω. Δεν το σκέφτομαι παραπάνω γιατί θα ξημερώσουμε.
 
Δυνατή λίστα. Ποιο Gabriel Knight ομως?
Επίσης η σειρά που θα τα βάλουμε από το ένα μέχρι το δέκα να είναι τυχαία ή κατά σειρά προτίμησης;
Πρέπει να σκεφτώ...
 
Δυνατή λίστα. Ποιο Gabriel Knight ομως?
Επίσης η σειρά που θα τα βάλουμε από το ένα μέχρι το δέκα να είναι τυχαία ή κατά σειρά προτίμησης;
Πρέπει να σκεφτώ...

Το πρώτο Gabriel εννοείται! Τα υπόλοιπα δεν μετράνε καν :D

Ναι, και η σειρά θα πρέπει να είναι αξιολογική...

Άσε μπέρδεμα...
 
Για πάμε λίγο φίλοι μου. Έξω έχει κορωνοϊό, ελάτε να αναμοχλεύσουμε ωραίες αναμνήσεις.
 
Βάζεις δύσκολα ρε συ @Omenforever που να διαλέξουμε 10 από όλη της ιστορία του PC gaming; Μιλάμε για 40 χρόνια με χιλιάδες παιχνίδια. Επειδή δεν παίζει, θα γράψω 10 που είχα πρωτοπαίξει στο PC και είχα αγαπήσει.

1. Digger (1983): πολύ καλό παιχνίδι στυλ Dig Dug, σου κολλάει το Popcorn που παίζει το PC Speaker.
2. Paratrooper (1982): κλώνος του Sabotage για τον Apple II, αλλά αυτό ήταν το παιχνίδι που έκανε το είδος γνωστό. Και ήταν και καλύτερο.
3. Sopwith (1984): πολύ καλό shooter που πετάτε το ομώνυμο αεροπλανάκι.
4. Big Top (1983): από τα καλύτερα πρώιμα platformers
5. PC-Man (1982): πολύ πιστός κλώνος του Pac-Man
6. Styx (1984): στυλ Qix
7. PC Pool Challenges (1984): φοβερό μπιλιάρδο
8. Snipes (1982): αριστουργηματικό maze shooter με character graphics
9. Flightmare (1984): Πολύ καλό arcade με αεροπλανάκι σε setting Mad Max
10. Space Commanders (1983): Στυλ Space Invaders
 
Βάζεις δύσκολα ρε συ @Omenforever που να διαλέξουμε 10 από όλη της ιστορία του PC gaming; Μιλάμε για 40 χρόνια με χιλιάδες παιχνίδια. Επειδή δεν παίζει, θα γράψω 10 που είχα πρωτοπαίξει στο PC και είχα αγαπήσει.

1. Digger (1983): πολύ καλό παιχνίδι στυλ Dig Dug, σου κολλάει το Popcorn που παίζει το PC Speaker.
2. Paratrooper (1982): κλώνος του Sabotage για τον Apple II, αλλά αυτό ήταν το παιχνίδι που έκανε το είδος γνωστό. Και ήταν και καλύτερο.
3. Sopwith (1984): πολύ καλό shooter που πετάτε το ομώνυμο αεροπλανάκι.
4. Big Top (1983): από τα καλύτερα πρώιμα platformers
5. PC-Man (1982): πολύ πιστός κλώνος του Pac-Man
6. Styx (1984): στυλ Qix
7. PC Pool Challenges (1984): φοβερό μπιλιάρδο
8. Snipes (1982): αριστουργηματικό maze shooter με character graphics
9. Flightmare (1984): Πολύ καλό arcade με αεροπλανάκι σε setting Mad Max
10. Space Commanders (1983): Στυλ Space Invaders


1. Το πρώτο παιχνίδι που έπαιξα ποτέ σε PC... Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.
2. Καταπληκτικός ο χειρισμός του κανονιού, "ρευστός" όσο έπρεπε χωρίς να γίνεται σπασμωδικός. Θυμάμαι ακόμα την αγωνία μου που μεγάλωνε όταν συσσωρεύονταν οι αλεξιπτωτιστές ο ένας πάνω από τον άλλον...
5. Απίστευτα πιστός κλώνος. Για πολλά χρόνια νόμιζα ότι απλά ήταν port του Pac-Man για τον PC.
 
Εμεινα πιστος στην Amiga (και τις κονσολες) μεχρι το 1996.
Καπου εκει εβαλα νερο στο κρασι και τσιμπησα και PC.

Αγαπημενα παιχνιδια ειναι κυριως αυτα που πρωτοπαιξα ή πρωτοθυμαμαι (χωρις σειρα)

  • Quake 2 (τι ατμοσφαιρα!)
  • Unreal (η στιγμη που αποδρας, πλησιαζεις τον γκρεμο και ατενιζεις...priceless)
  • Unreal Tournament (το πιο χορταστικο Multi)
  • Quake III (το δευτερο χορταστικοτερο χαχαχα)
  • Ultimate R@ce Pro (η στιγμη που σκαει το πρωτο lens flare...)
  • MotoRacer (η απιστευτη πρωτη πιστα που καναμε ΤΟΥΣ διαγωνισμους - λυσσα για τα δεκατα του δευτερολεπτου)
  • Sega Rally II (ενα απιστευτο conversion - ο καλυτερος arcade χειρισμος αυτοκινητου στο PC - δεν θα βαρεθω ποτε να παιζω την πιστα της ερημου)
  • Screamer Rally (υπεροχο και παραμενει τζαναμπετικο για να παιξει ανετα σε συγχρονο PC - ακους GOG?)
  • MDK (χωρις λογια)
  • Tomb Raider 2

Αργοτερα εχασα το ενδιαφερον μου για το PC gaming και αφοσιωθηκα παλι στα κονσολικα γενικως και τα ρετρο home.
 
Δυσκολάκι γιατί μόνο 10 δεν μπορεί να είναι, αλλά έκανα ότι καλύτερο γινόταν.

1. Skyrim
2. Gabriel Knight
3. Witcher 3
4. Diablo
5. The curse of Monkey Island
6. Age of Empires II
7. Rise of Nations
8. Whispered word
9. Ori and the Blind forest
10. Prince of Persia
 
1. Old school runescape
2. Hollow Knight
3. Witcher III
4. Heroes of might and magic III
5. Diablo II
6. Baldurs Gate II
7. Ultima VII: The black gate
8. Day of the tentacle
9. Theme Hospital
10. Grim Fandango
 
Τελευταία επεξεργασία:
Light Crusaders-Tiny Toon sega
Lara Croft τα παντα ολα σε PC-PS1-PS2 και Χbox
Age of epires I and II
Buldur's Gate ολα και μετα το Reloaded με γραφικα nwn2
Drakensang ολη η σειρα
Diablo I και ΙΙ to 3 με ξενερωσε αφανταστα
Warcraft
Lineage2 Στα μονοπατια της Giran στην γεφυρα με τα Pytan... Και βεβαια L2 χωρις BnB και Artec = φασολαδα διχως ρεγγα
ΙWD-NWN
Lotro παιζω ακομα εν αναμονη εξαρτηματων νεου PC
 
Τελευταία επεξεργασία:
1. Tomb Raider 2
2. Time Commando
3. Sim city 2000
4. Indiana Jones fate of Atlantis
5. Still life ΙΙ παιχνιδιάρα
6. Neverwinter nights
7. Far cry
8. Abes exodus
9. Colin Mc Rae 2
10. Football manager γενικά
 
Αν και κονσολας μια δεκαδα με πολυπαιγμενα πισοπαιχνιδα εβγαλα.

1)Diablo II
2)Warcraft II
3)Starcraft
4)Commando II
5)Desperados
6)Divine Divinity
7)Robin Hood: The Legend of Sherwood
8)Icewind Dale II
9)Torchlight II
10)Plants VS Zombies
 
Βάζεις δύσκολα ρε συ @Omenforever που να διαλέξουμε 10 από όλη της ιστορία του PC gaming; Μιλάμε για 40 χρόνια με χιλιάδες παιχνίδια. Επειδή δεν παίζει, θα γράψω 10 που είχα πρωτοπαίξει στο PC και είχα αγαπήσει.

1. Digger (1983): πολύ καλό παιχνίδι στυλ Dig Dug, σου κολλάει το Popcorn που παίζει το PC Speaker.
2. Paratrooper (1982): κλώνος του Sabotage για τον Apple II, αλλά αυτό ήταν το παιχνίδι που έκανε το είδος γνωστό. Και ήταν και καλύτερο.
3. Sopwith (1984): πολύ καλό shooter που πετάτε το ομώνυμο αεροπλανάκι.
4. Big Top (1983): από τα καλύτερα πρώιμα platformers
5. PC-Man (1982): πολύ πιστός κλώνος του Pac-Man
6. Styx (1984): στυλ Qix
7. PC Pool Challenges (1984): φοβερό μπιλιάρδο
8. Snipes (1982): αριστουργηματικό maze shooter με character graphics
9. Flightmare (1984): Πολύ καλό arcade με αεροπλανάκι σε setting Mad Max
10. Space Commanders (1983): Στυλ Space Invaders


Leon, ίσως να το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα, αλλά κοιτώντας πάλι τα παιχνίδια που επέλεξες, σκέφτομαι:

1) Ήταν δύσκολη εποχή τα 80s για το PC Gaming. Πολλά δημοφιλή παιχνίδια είχαν σαφώς ανώτερες εκδόσεις σε άλλα συστήματα, παρά το αστρονομικό κόστος των τότε PC. Στοιχηματίζω ότι αυτό ισχύει και για αρκετά παιχνίδια της λίστας σου, κάνω λάθος;

2) Επίσης: Πόσες PC Games "αποκλειστικότητες" είχαμε στα 80s; Μόνο τίποτα εξομοιωτές πτήσεις υποθέτω, και τίποτα Turn Based Strategy.

3) Από άποψη hardware δεν ξέρω πότε ακριβώς έγειρε η πλάστιγγα προς τον PC και εξαφάνισε τα άλλα συστήματα. Αλλά από άποψη Gaming ξέρω ότι αυτό έγινε με το Wolfenstein 3D.

Για ρίξε σκέψεις και δώσε γνώση στον λαό ρε ηγέτη...
 
@Omenforever Ναι το PC δεν ήταν για gaming την δεκαετία του '80. Κακά γραφικά, χάλια ήχος, πολύ ακριβό σύστημα. Αναγκαίο κακό γιατί ήταν το στάνταρ στις δουλειές και στα γραφεία, οπότε έπαιζε και κανά παιχνιδάκι, αλλά όπως είπες υπήρχαν συνήθως σαφώς ανώτερες εκδώσεις σε άλλα format.

1) Από όσο ξέρω αυτά που έβαλα στην λίστα ήταν αποκλειστικά στο PC και κυκλοφορούσαν ευρέως σε πειρατικές δισκέτες μεταξύ των χρηστών. O Greg Kupeberg που έγραψε τα Paratrooper και PC-Man ήταν παιδί ιδιοφυΐα που μπήκε στο Harvard σε ηλικία 16 χρονών και τώρα είναι καθηγητής μαθηματικών στο UC Davis με μεγάλη συνεισφορά στον τομέα του.

2) Πολύ ψόφια πράγματα. Κάποια σημαντικά παιχνίδια ξεκίνησαν ως PC games αλλά σύντομα πέρασαν σε άλλους υπολογιστές όπου ήταν συχνά και καλύτερα. Μόνο στα τέλη της δεκαετίας κάτι αρχίζει να κινείται όταν οι Αμερικανοί developers παράτησαν τον Apple II και τον C64, που μέχρι τότε ήταν οι βασικές πλατφόρμες ανάπτυξης, για να γράψουν 16-bit παιχνίδια στα PC που πλέον είχαν κυριαρχήσει. Για Amiga-Atari ST φυσικά ούτε λόγος αφού είχαν πάει άπατα. Συνήθως η Amiga είτε είχε μια καλύτερη μεταφορά αλλά χωρίς να εκμεταλλεύεται το παιχνίδι πλήρως το hardware ή ήταν "κράχτης". Τα παιχνίδια της Cinemaware που αναπτύσσονταν σε Amiga και εντυπωσίαζαν οπτικοακουστικά έκαναν τελικά περισσότερες πωλήσεις σε πιο δημοφιλείς υπολογιστές.

3) Ναι το Wolfenstein 3D και φυσικά ένα χρόνο μετά το Doom ήταν το σημείο καμπής ως γρήγορα, εντυπωσιακά 3D action games που κανένα άλλο gaming σύστημα δεν μπορούσε να τα τρέξει. Πολλοί παράτησαν Amiga, SNES, Mega Drive για να πάρουν PC ώστε να παίξουν Doom. Πάντως θα έλεγα ότι η υπεροχή του PC σε κάποια genres ξεκίνησε το 1990. Το μεγάλο μπαμ ήταν φυσικά το Wing Commander που ήταν πολύ μπροστά από οτιδήποτε υπήρχε οπουδήποτε αλλού. Στα simulators φυσικά το PC ήταν μονόδρομος. Στα adventures οι Sierra και Lucasarts ξεκίνησαν να βγάζουν παιχνίδια με 256 χρώματα οπότε και εκεί τα PC ήταν μπροστά. Στα RPG έσκασε το Ultima VI το πρώτο της σειράς που δεν γράφτηκε πρώτα για Apple II και εκμεταλλευόταν την δύναμη του PC.
 
Πίσω
Μπλουζα