Τα Arcade Sticks μου

ΜακΓκαιβερ!

Για να εχεις navigation με τον μοχλο με στη λιστα παιχνιδιων του MAME με τον ZeroDelay Encoder, πας στο φακελο gui και ανοιγεις το αρχειο interface.ini

Αντικαθιστας τις γραμμες του # NAVIGATION JOYSTICK CODES με αυτο

## NAVIGATION JOYSTICK CODES#

ui_joy_up 1,1,3,1

ui_joy_down 1,1,3,0

ui_joy_left 1,1,2,1

ui_joy_right 1,1,2,2

ui_joy_start 1,0,1,0

ui_joy_pgup 2,1,2,1

ui_joy_pgdwn 2,1,2,2

ui_joy_home 0,0,0,0

ui_joy_end 0,0,0,0

ui_joy_ss_change 2,0,3,0

ui_joy_history_up 2,0,4,0

ui_joy_history_down 2,0,1,0

ui_joy_exec 0,0,0,0
Αποθηκευση, κλεινεις και ανοιγεις MAME (Cave-UI κτλ)
 
Wally είπε:
ΜακΓκαιβερ!
Για να εχεις navigation με τον μοχλο με στη λιστα παιχνιδιων του MAME με τον ZeroDelay Encoder, πας στο φακελο gui και ανοιγεις το αρχειο interface.ini

Αντικαθιστας τις γραμμες του # NAVIGATION JOYSTICK CODES με αυτο

Αποθηκευση, κλεινεις και ανοιγεις MAME (Cave-UI κτλ)

Το mame μου ειναι λιγο παλαιο(0.136) οποτε δεν εχει αυτον το φακελο , εμενα εχει ενα MAMEUIFX32.ini και μεσα εχει αυτο :

#

# NAVIGATION JOYSTICK CODES

#

ui_joy_up 1,1,1,1

ui_joy_down 1,1,1,2

ui_joy_left 1,1,2,1

ui_joy_right 1,1,2,2

ui_joy_start 1,0,1,0

ui_joy_pgup 2,1,2,1

ui_joy_pgdwn 2,1,2,2

ui_joy_home 0,0,0,0

ui_joy_end 0,0,0,0

ui_joy_ss_change 2,0,3,0

ui_joy_history_up 2,0,4,0

ui_joy_history_down 2,0,1,0

ui_joy_exec 0,0,0,0

Αρα μαλλον αυτο ειναι το αντιστοιχο θα δοκιμασω οταν παω σπιτι. Thanks και παλι!
 
Γεια σου Μαστρογιάννη! Ωραία πράγματα. Πάντα τέτοια. Καλό gaming.
 
Ajax87 είπε:
χμμμ ναι δεν μπορω για στειλε :p μονο μεσα στο παιχνιδι δουλευει οκ!


Update! και η φωτο απο το εσωτερικο του Arcade stick οπως βλεπετε ολα ειναι στην πενα!χαχαχαχα :biglaugh:

Προβολή συνημμένου 106037
Ετσι πρεπει να ειναι μαχιμο και οχι ολα ταιριασμενα στην εντελεια.Καλοπαικτο φιλαρακι και απο το πολυ λιωσιμο να αλαξεις συντομα κουμπια και μοχλο :D
 
metalcandyman είπε:
Ετσι πρεπει να ειναι μαχιμο και οχι ολα ταιριασμενα στην εντελεια.Καλοπαικτο φιλαρακι και απο το πολυ λιωσιμο να αλαξεις συντομα κουμπια και μοχλο :D

Ετσι Ετσι! Hardcore χαχαχαχα :p .Thanks Billy να σαι καλα φιλε!

ps.Λιγο αργοπορημενος αλλα τωρα το ειδα οτι ειχες γραψει!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@wally και ajax

Τωρα το ειδα το θεμα...Kαλοπαικτα και στους δυο τα εργαλεια!!!
 
Να σαι καλα Γρηγορη!
 
Τώρα το είδα και εγώ :)

Καλόπαιχτα Wally & Ajax87! :)
 
Thanks! ηδη εχουνε ξεκινησει τις υπερωριες :p .
 
Υπαρχει τροπος, να παιζω κατευθειαν και σε κανονικο Spectrum/Amiga/MD?

Δηλαδη να τραμπαρω τον usb encoder με "κατι" που να ταϊζει σωστα 9pin βυσμα?
 
Για amstrad και spectrum απλα συνδεεις κατευθειαν τα καλωδια απο τους διακοπτες των stick και απο τα κουμπια στο βυσμα. Τα pinout υπαρχουν στο web.

Το megadrive ειναι πιο πολυπλοκο. Θελει κυκλωμα. Αν δεν θες να μπεις στην διαδικασια να το φτιαξεις, παρε την πλακετα απο ενα megadrive gamepad.
 
freaktmp είπε:
Για amstrad και spectrum απλα συνδεεις κατευθειαν τα καλωδια απο τους διακοπτες των stick και απο τα κουμπια στο βυσμα. Τα pinout υπαρχουν στο web.
!!!! Δεν περιμενα να ειναι κατι τοσο απλο!! Storm εχουμε αποστολη (πρεπει να μονταρεται-ξεμονταρεται ευκολα με τα υπαρχοντα "κροκοδειλακια")

Ευχαριστω freaktmp
 
Μου θυμίζουν έναν αμερικανό που έφτιαχνε παρόμοια στικ πριν κάτι χρόνια στο shoryuken. Τα στικ του ήταν ανάρπαστα αν και τώρα πια νομίζω δεν ασχολείται. Πάντως μπράβο πολύ καλή δουλειά και αν θες κάτι να βελτιώσεις τσέκαρε το link = http://www.joystickvault.com/showgallery.php?cat=500&ppuser=206

Α και μήπως έχεις κάποιο case μόνο για πούλημα; Ψήνομαι να κάνω μια μόντα..
 
Τελευταιος και καταιδρωμενος.... #)

Αν και μπαγιατικα τα συγχαρικια.... :D

Καλοριζικα και καλοπαικτα παιδες!!!! :thumbup:

Ωραιες μοντες....να μην πω οτι τα ζηλεψα (με την καλη εννοια) τωρα που τα κοζαρισα....:dribble:

Εχμμμμ.....Γρηγορη.....μην κρυβεσαι, εχουμε δουλιτσα!!! :diablotin:
 
Thanksss :D

stayros είπε:
Ωραιες μοντες....να μην πω οτι τα ζηλεψα (με την καλη εννοια) τωρα που τα κοζαρισα....:dribble:

Εχμμμμ.....Γρηγορη.....μην κρυβεσαι, εχουμε δουλιτσα!!! :diablotin:

Δεν ειναι δυσκολο Σταυρο... μεχρι και εγω που δεν εχω εμεπειρια πανω σε αυτα τα πραγματα το εφτιαξα σχετικα ευκολα χωρις να δυσκολευτω. Το κελυφος ειναι το θεμα, τα υπολοιπα ειναι ευκολα.
 
Ajax87 είπε:
Δεν ειναι δυσκολο Σταυρο... μεχρι και εγω που δεν εχω εμεπειρια πανω σε αυτα τα πραγματα το εφτιαξα σχετικα ευκολα χωρις να δυσκολευτω.
Μωρε, δυσκολο μπορει να μην ειναι,αλλα οπως εχω ξαναπει δεν σκαμπαζω απο ηλεκτρονικα μαστορεματα... :precry:

Δηλαδη αν σε περιπτωση που παρθουν τα κουμπια,ο μοχλος κλπ...

και ερθουν,το μονο που μπορω να κανω ειναι.....να τα κοιταω!!!!!!!!! :eek: .... :points:

Ajax87 είπε:
Το κελυφος ειναι το θεμα, τα υπολοιπα ειναι ευκολα.
Το κελυφος το εχω... :D ...μπορει να το φτιαξω και μονος μου απο MDF. ;)

Δεν ξερω ομως κατα ποσο παιζει ρολο απο θεμα θερμοτητας και λοιπα....:what:

Αν δεν επηρεαζεται,μια χαρα!!!! :cool:

Και μιας και το συζηταμε....

Αν φτιαχτει κατι τετοιο, εχει ανταποκριση σε ολα τα games?

Δηλαδη και σε games (Mega Drive,SNES,κλπ....) που υπαρχουν στον emulator που εχω?:what:

Η' θα πρεπει να κανω αλλη μοντα για αυτα? :what:
 
Στους emulators παιζει κανονικα δεν θα εχεις θεμα!

Οσο για τον μοχλο και τα κουμπια πραγματικα δεν ειναι τιποτα , ουτε εγω ξερω απο αυτα αλλα το εφτιαξα ευκολα. Ολα ερχονται ετοιμα , μονο τα καλωδια ενωνεις!
 
ΟΚ,σε ευχαριστω πολυ Γιαννη!!!! :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα