Τα FM θα γινουν ρετρο?

tolis

RetroActive
Joined
8 Μάρ 2008
Μηνύματα
235
Αντιδράσεις
32
Σε πολλες συζητησεις ακουγα οτι η μπαντα των FM Θα καταργηθει για να χρησιμοποιηθουν οι συχνοτητες της απο την ψηφιακη τηλεοραση. :(

Εχει ακουσει κανεις κατι τετοιο? Αν ναι, ποτε θα γινει, εστω θεωρητικα?

Τολης
 
Mην ανυσηχεις tolis..

Απλα θα καταργηθουν τα "ελευθερα" analog καναλια που πιανει η τηλεοραση σου, οπως Ant1, Mega κλπ και αυτα θα συμπεριλαμβανονται σε πακετα συνδεσης. Τουλαχιστον αυτο συμβαινει εδω στην Αμερικη που πλεον ολα ειναι digital και αποσυμφωρηθηκαν η "ελευθερες" συχνοτητες που επιαναν τα analog καναλια. Ετσι αν ανοιξεις τηλεοραση (αν δεν υποστηριζει digital reception) χωρις τον αναλογο decoder, θα βλεπεις μεγαλοπρεπη χιονακια!

Οσο για τα FM δεν εχουν αναγκη και δεν περιοριζουν τιποτα. Εκτος αν καποια στιγμη καταφερουν και υιοθετησουν στην Ελλαδα το HD Radio και τα Satellite Radio, αλλα και παλι δεν υπαρχει φοβος καταργησης τους. Αλλωστε απο την στιγμη που οι περισσοτεροι σταθμοι παιζουν κατευθειαν στο internet, παρε ενα Internet Ραδιοφωνο και καθαρισες!
 
Σάμπως και τώρα τι παίζει στα FM? Διαφημίσεις με ολίγο από κονσερβαρισμένες playlists και μουσικό παραγωγό τον κάθε πικραμένο-απίθανο-άσχετο-tv ψώνιο... Ας τα καταργήσουν λοιπόν, who gives a s....t!
 
Θα γίνει όντως μετάβαση της αναλογικής τηλεόρασης σε ψηφιακή, αλλά θα παραμείνει ελεύθερη και δωρεάν. Απλώς, θα χρειάζεσαι τον ανάλογο ψηφιακό δέκτη.

Μάλιστα, πριν από λίγο καιρό έγινε και η σύσταση του ελληνικού παροχέα ψηφιακής τηλεόρασης, με τον όνομα Digea (ωραίο όνομα, κατά τη γνώμη μου :p ), με τη αρχική συμμετοχή όλων των μεγάλων καναλιών.

Ο στόχος είναι μέχρι το 2010 να καλύπτεται με ψηφιακό σήμα το 60% της ελληνικής επικράτειας. Θα δούμε αν θα επιτύχουν σε αυτό, έχουν 1 χρόνο και κάποιους μήνες για να το επιτύχουν και ξεκινάνε από το μηδέν.

Πάντως η ΕΕ έχει βάλει στόχο μέχρι το 2012, αν θυμάμαι καλά, να έχει υπάρξει πλήρης μετάβαση σε ψηφιακή TV σε όλες τις χώρες. Ίδωμεν αν θα προλάβουμε ή θα πάρουμε αναβολή όπως έχει κάνει ήδη η Γαλλία, αν δε κάνω λάθος.

Όσον αφορά το ραδιόφωνο στη Ελλάδα, θεωρητικά θα γίνει μετάβαση και αυτού στη ψηφιακή εποχή. Το πιο πιθανό είναι να υιοθετηθεί το DAB πρότυπο όπως έχει γίνει ήδη σε αρκετές χώρες.

Άρα δε υπάρχει περίπτωση το ραδιόφωνο να εξαφανιστεί. ;) Η αναλογική εκδοσή του όμως ναι :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
demis είπε:
Σάμπως και τώρα τι παίζει στα FM? Διαφημίσεις με ολίγο από κονσερβαρισμένες playlists και μουσικό παραγωγό τον κάθε πικραμένο-απίθανο-άσχετο-tv ψώνιο... Ας τα καταργήσουν λοιπόν, who gives a s....t!
Δυστυχώς έτσι είναι... :(

Να'ναι καλά το internet radio και το streaming...
 
pirate.jpg


Λοιπόν, τώρα που έγινε επίκαιρη και η ψηφιακή TV... τρομάρα μας, δεν ξέρω αν τα FM θα γίνουν ρετρό, αλλά το ίντερνετ (radio) θα ΓΙΝΕΙ σίγουρα! Οι ραδιοπειρατές ξαναζούν μέσω ιντερνετ! Και νοσταλγούν την εποχή που ο "αέρας" ανήκε στους πάντες!

'Ωρες μετάδοσης: Απροσδιόριστες, ανάλογα με τη διάθεση! Είδος μουσικής: Only 80's!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατα τη γνωμη μου, τα FM δεν κυνδυνευουν να γινουν "ρετρο", αλλα σιγουρα μονο μεσω internet θα υπαρξουν ενδιαφερουσες εναλλακτικες *ραδιοφωνικες" προτασεις, μιας κ στα FM πλεον κυριαρχουν μεγαλα συγκροτηματα (εκδοτικα κ αλλα). Αυτο δεν αποτελει εξαιρεση για τα μουσικα ραδιοφωνα, που εχοντας πλεον βρει μια "κοινη" πλατφορμα σπανια διαφοροποιουνται μεταξυ τους σε playlists κλπ. Επισης αυτα τα ραδιοφωνα αποτελουν πολυ μεγαλες επενδυσεις για τους ιδιοκτητες τους κ ειναι μαλλον δυσκολο να "αδειασουν" τα FM στο μελλον.
 
demis είπε:
Σάμπως και τώρα τι παίζει στα FM? Διαφημίσεις με ολίγο από κονσερβαρισμένες playlists και μουσικό παραγωγό τον κάθε πικραμένο-απίθανο-άσχετο-tv ψώνιο... Ας τα καταργήσουν λοιπόν, who gives a s....t!
Ακριβώς. Ελάχιστες ως καμία οι εξαιρέσεις από τον ανωτέρω κανόνα.
 
Σίγουρα θα γίνουν retro μόλις αναπτυχθούν σωστά με νόμους και κανόνες τα ασύρματα μητροπολιτικά δίκτυα.

Ελπίζω σε λίγα χρόνια οι πάροχοι να σου προσφέρουν εκτός από τηλεφωνία+internet+TV και πρόσβαση σε ένα ενιαίο ασύρματο μητροπολιτικό δίκτυο. Ήδη μια εταιρία έχει μερικά hotspots.

Μάνι-μάνι θα πιάνεις ότι σταθμό θέλεις από όλο τον κόσμο και δε μένεις με τα ίδια και τα ίδια.

Τρέμετε καταραμένες playlists!
 
Shock είπε:
Μάνι-μάνι θα πιάνεις ότι σταθμό θέλεις από όλο τον κόσμο και δε μένεις με τα ίδια και τα ίδια.

Τρέμετε καταραμένες playlists!
Συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες! Άντε, να τελειώνουμε με το απίστευτα κακόγουστο και άνυδρο ραδιοφωνικό τοπίο...
 
Υπαρχει μια ομορφη σκεψη μεσα σε ολα αυτα. Αν πραγματι τα πραγματα οδηγηθουν προς το internet radio streaming, και παψουν να υπαρχουν συμβατικα ραδιοφωνα (τουλαχιστον με την μορφη που τα ξερουμε τωρα), και ξεμεινουν αδειες οι FM συχνοτητες, η τουλαχιστον παψουν να αποτελουν μονοπωλιο εταιρειων μιας και λογικα θα μεταπηδησουν στο "παρθενο" internetικο ραδιοφωνο.. δεν ξερω γιατι, αλλα εχω πολυ εντονη την εντυπωση οτι θα ξαναρθουν στο προσκηνιο πειρατικοι σταθμοι, απο ραδιοφιλους, ρετρομανιακους, και γενικα ατομα που εχουν μερακι και που εχουν ερωτα με το μικροφωνο.

Λετε να βγει σωστη η προβλεψη μου και να ξανακουσουμε προσπαθειες παιδιων στα παλια μας ραδιοφωνα (κατα προτιμηση 80's ραδιοκασσετοφωνα!) να βγαζουν ποιοτικες και μερακλιδικες εκπομπες εστω και αν αναφωνουν "Κουλα, πολυ κωλοπαιδο ο κυριακος!!" ? :) Εγω προσωπικα το εχω ΜΕΓΑΛΟ αχτι να φτιαξω ενα ραδιοφωνικο studio καποια στιγμη και φανταζομαι πολλοι απο εμας που καταφεραμε και ζησαμε μια καλη σχετικα εποχη ποιοτικου ραδιοφωνου, εχουν αναλογη επιθυμια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
phil_vr είπε:
Υπαρχει μια ομορφη σκεψη μεσα σε ολα αυτα. Αν πραγματι τα πραγματα οδηγηθουν προς το internet radio streaming, και παψουν να υπαρχουν συμβατικα ραδιοφωνα (τουλαχιστον με την μορφη που τα ξερουμε τωρα), και ξεμεινουν αδειες οι FM συχνοτητες, η τουλαχιστον παψουν να αποτελουν μονοπωλιο εταιρειων μιας και λογικα θα μεταπηδησουν στο "παρθενο" internetικο ραδιοφωνο.. δεν ξερω γιατι, αλλα εχω πολυ εντονη την εντυπωση οτι θα ξαναρθουν στο προσκηνιο πειρατικοι σταθμοι, απο ραδιοφιλους, ρετρομανιακους, και γενικα ατομα που εχουν μερακι και που εχουν ερωτα με το μικροφωνο.
Λετε να βγει σωστη η προβλεψη μου και να ξανακουσουμε προσπαθειες παιδιων στα παλια μας ραδιοφωνα (κατα προτιμηση 80's ραδιοκασσετοφωνα!) να βγαζουν ποιοτικες και μερακλιδικες εκπομπες εστω και αν αναφωνουν "Κουλα, πολυ κωλοπαιδο ο κυριακος!!" ? :) Εγω προσωπικα το εχω ΜΕΓΑΛΟ αχτι να φτιαξω ενα ραδιοφωνικο studio καποια στιγμη και φανταζομαι πολλοι απο εμας που καταφεραμε και ζησαμε μια καλη σχετικα εποχη ποιοτικου ραδιοφωνου, εχουν αναλογη επιθυμια.
:clap: :thumbup: :clap: :thumbup: :wave: Έτσι ακριβώς!
 
Μπείτε εδώ...ακούτε ελληνικά τραγούδια από όλες τις δεκαετίες,επιλέγοντας το είδος!

http://www.mygreek.fm/player/radio-player/8981

Εγώ πιο πολύ ακούω pop από δεκαετίες 85-95 (αλλά μερικές φορές βάζει και μερικά λαϊκά ανάμεσα στα pop)
 
Πίσω
Μπλουζα