Τα TOP 100 amiga games από το επετειακό τεύχος 100 του "amiga format"

mike

RetroJunkie™
Joined
17 Νοέ 2008
Μηνύματα
2.153
Αντιδράσεις
86
Κραταω στα χερια μου και διαβαζω το επετειακο 100 τευχος του αγγλικου Amiga Format, πισω στο 1997.

Μεσα παρουσιαζονται τα 100 καλυτερα (λογω 100ου τευχους) απο διαφορες κατηγοριες, οπως τα "100 Best Serious Products" δηλαδη hardware, "100 Best Shareware Products", και φυσικα τα "100 best amiga games ever". Αυτη η λιστα φυσικα ειναι μεχρι τοτε (1997), οποτε δεν υπαρχουν τα PPC παιχνιδια αλλα και μερικα αλλα οπως το Napalm που δεν ειχαν κυκλοφορησει. Αντιγραφω την λιστα οπως την εχουν, δεν συμφωνω φυσικα αλλα διπλα δινω και μια δικη μου βαθμολογια απο το 1 εως το 5, με 0=κακο, 1=αδιαφορο, 2=μετριο, 3=απλα καλο, 4=πολυ καλο, 5=αριστο, αλλα δεν μπορω να βαθμολογησω παιχνιδια που δεν εχω παιξει εξαντλητικα οπως το Pirates, οποτε βαζω παυλιτσα.

Παμε λοιπον

100 F18 interceptor----3

99 Xenon 2-----------3

98 Banshee ------------4,5

97 Breathless ----------4

96 Alien Breed 2-------4

95 Hero Quest----------

94 Tower of Babel------

93 Super Hang On-----2,5

92 Infestation-----------

91 Striker---------------

90 Alien Breed 3D 2----3,5

89 Uridium 2-----------4,5

88 Bubble Bobble-------2

87 Desert Strike--------4

86 Their Finest Hour----2,5

85 Supremacy-------------

84 Soccer Kid-------------3,5

83 Dungeon Master-------2

82 Wizkid----------------4,5

81 Worms----------------4

80 SpinDizzy Worlds-------

79 Project-X-------------5

78 Capital Punisment------

77 Battle Command-------

76 Captive-----------------

75 Nebulus-----------------

74 Balance of Power--------

73 Strider------------------3,5

72 Lure Of temptress-----3,5

71 Battle Squadron--------4,5

70 Ferrari F1--------------3

69 Pinball Illusions---------4,5

68 PGA Tour Golf----------1

67 IK + ---------------------3

66 New Zealand Story-----2

65 Mig-29 Fulcrum--------2,5

64 Breach--------------------

63 Midwinter-------------3,5

62 Links---------------------

61 Body Blows--------------4

60 Cannon Fodder--------4,5

59 Virus----------------------

58 Testament----------------

57 Knight of the Sky---------

56 Killing Game Show-------

55 F117A---------------------

54 Ultimate Soccer MGT---4,5

53 PowerDrome---------------

52 Mega lo Mania-------------

51 Sim City 2000-------------

50 Jonh Madden--------------

49 Empire--------------------

48 Gloom-------------------4

47 Simon the sorcerer-----4,5

46 Archen Mavlean Pool------

45 Flashback---------------- 4

44 A-Train--------------------

43 Player Manager----------4

42 Zeewolf 2----------------4

41 Skidmarks---------------4,5

40 Laser Squad----------------

39 Carrier Command----------

38 Deuteros-------------------3

37 Gunship 2000--------------4

36 Another World------------4

35 Beneath a steel sky-------4

34 The chaos engine---------5

33 Hired Guns---------------3,5

32 Pirates----------------------

31 Battle Isle----------------4,5

30 Indy 500---------------------

29 Eye of the beholder-------3

28 Zool------------------------4

27 PowerMonger-------------1

26 Pacific Islands------------2

25 History Line--------------4,5

24 Indiana Jone, FOA-------3,5

23 Conqueror-------------------

22 The Sentinel-----------------

21 Micro Machines------------4

20 Monkey Island-------------4

19 Colonization---------------5

18 Formula 1 GP-------------4

17 Slam Tilt-------------------5

16 Kick off 2-----------------5

15 Rainbow Islands-----------3

14 Theme Park---------------4

13 Exile-------------------------

12 Populus 2-------------------

11 The Settlers--------------4,5

10 Lemmings 2--------------4

09 UFO enemy unknown-----2,5

08 SpeedBall-------------------3

07 Elite------------------------4

06 Dune 2---------------------5

05 Stunt Car Racer-----------3,5

04 Railroad Tycoon--------------

03 Syndicate-------------------4

02 Civilization-------------------

01 Sensible Soccer-------------5

Συμπερασματα-συζητηση:

1) Η βαθμολογια που βαζω εγω σε μερικα απο τα καλυτερα παιχνιδια του συντακτη ειναι μερικες φορες πολυ χαμηλη, πραγμα που αποδεικνυει την διαφορετικοτητα στις αποψεις των χρηστων.

2) Πολλα παιχνιδια δεν τα εχω παιξει καν, ουτε τα εχω ακουσει, που αποδεικνυει οτι π.χ. στην Αγγλια επαιζαν και ειχαν διαδωθει διαφορετικα παιχνιδια απο οτι π.χ. στην Ελλαδα. Αλλα και την τεραστεια βιβλιοθηκη τιτλων.

3) Δεν εχουμε πολλα κοινα τοπ παιχνιδια (μονο 18 απο τα 100, τα βαθμολογω με περισσοτερο απο 4) που αποδεικνυει οτι δεν υπαρχουν τελικα τοσα "κοινα αποδεκτα τοπ παιχνιδια" οπως π.χ. στις κονσολες που ολοι ξερουν και συμφωνουν με τα τοπ παιχνιδια καθε μηχανηματος σε μεγαλο ποσοστο.

4) Οπως βλεπεται ο συντακτης του περιοδικου ειναι μαλλον φιλος των strategy και rpg, παρα των arcade αφου δεν εχει μεσα παιχνιδια οπως το agony, SOTB, desposable heroes, R-type, αλλα και σχεδον κανενα fighting παιχνιδι. Αυτο αποδεικνυει οτι η αμιγκα μπορουσε να καλυψει ολο το φασμα του gaming, αφου ο συντακτης την πηρε για να παιζει (και ειναι οπαδος) strategy και RPG, ενω εγω την αγορασα για να παιζω shoot'em'up και fighting παιχνιδια.

Τελικα εαν ο καθενας γραψει την δικη του λιστα, ειναι σιγουρο οτι δεν θα συμφωνησουμε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτο ειναι αληθεια Mike, και φαινεται η διαφοροποιηση και δημοτικοτητα τιτλων ανα χωρα. Ειμαι σιγουρος πως αν ειχαμε και κατι αναλογο απο Γερμανια θα ειχαμε και εκει διαφορετικη παλι λιστα. Περα απο μερικα standard παιχνιδια που ειναι de facto (αν και με παραξενεψε η ελειψη παιχνιδιων της Psygnosis γενικως, οπως και το Flight of the Amazon Queen μιας και οι προτιμησεις του συντακτη τεινουν προς αυτη την κατευθυνση) τα υπολοιπα οντως ειναι πολυποικιλα. Φανταζομαι μια εξηγηση για αυτο μπορει να ηταν οι διαφημισεις και προσφορες προς review των κατα τοπους αντιπροσωπειων στα περιοδικα του χωρου (οπως πχ παλιοτερα η δικια μας Greek Software στο Pixel) που εν μερη "καθοδηγουσαν" τις προτιμησεις των αναγνωστων, η ισως παλι η διαφορετικη κουλτουρα της καθε χωρας.

Παντως σε αυτη την λιστα το Nebulus παιρνει το δικο μου 5αρι, μιας και το ειχα λιωσει στο παρελθον! Σε μια 5αδα των πιο πρωτοτυπων παιχνιδιων ever θα ηταν σιγουρα μεσα.
 
Εμενα μου εκανε εντυπωση στην λιστα τα πολλα rpg, για αμιγκα παντα. Hero Quest, Tower of Babel, Dungeon Master, Hired Guns, Eye of the beholder που δεν θα εβαζα εγω με τιποτα στα τοπ. Επισης παρα πολλα strategy πανω απο 20, που ευτυχως και εμενα μου αρεσουν, οπως τα battle isle και history line.
 
Εχει βαλει και το Captive μεσα που ειναι στην ουσια το Dungeon Master στο διαστημα (Aριστο παιχνιδι παρ'ολα αυτα) αλλα του χρεωνω φαουλ που δεν εχει τα Legend of the Sword, Legend of Faerghail, και το Final Battle που ειναι αριστα στο ειδος αυτο. Για δικο μας top 100 λειπουν πολλα παντως.. Pacmania, Amnios, Pang, Birds of Prey, και τιμης ενεκεν πρεπει να περιεχεται και ενα Χριστουγεννιατικο παιχνιδι οπως και να εχει, και ποιο καλυτερο απο το Santas Xmas Caper!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κακή λίστα θα έλεγα εγώ, λείπουν άπειρα παιχνίδια.. Μεγάλες απουσίες, τι να λέμε, Apidya, Turrican 2, Moonstone, Hollywood poker pro, Penthouse hot numbers deluxe... :p (Μπορώ να χρεώσω άλλα 100 για φάουλ και εγώ, εκεί θέλω να καταλήξω !)

Χωρίς πλάκα, λείπουν πολλά παιχνίδια. Ίσως περισσεύουν μερικά, όχι και πολλά όμως απο αυτή τη λίστα. Για τέτοιες ποσότητες μιλάμε !

Μike, το Capital Punishment είναι VS beat'em'up πάντως, και είχε ωραία γραφικά, και πολύ γέλιο. Επίσης, πρέπει οπωσδήποτε να παίξεις τα Megalomania, Nebulus, Archer McLeans Pool (Jimmy white δεν έχεις παίξει ; Το ίδιο είναι, αλλά pool όχι snooker) και Virus.

Υ.Γ ΙΚ+ ; 5 δαγκωτό
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eίναι γεγονός αδιαμφισβήτητο πως αν ο καθένας μας κάτσει και βγάλει λίστα, θα είναι διαφορετική απο των υπολοίπων. :)

Κλασσικοί εγγλεζάρες πάντως, οπότε και έχουμε ποδοσφαιράκι στο νο1 (τουλάχιστον δεν είναι το μισητό Kick Off 2, αλλά το Sensi, που είναι καλύτερο - αν και θα ήταν ακόμα καλύτερα να έβαζαν το SWOS παρά το "απλό").

Συν τοις άλλοις "τρύπωσε" άλλο ένα ποδοσφαιράκι μέσα, το Striker του Γιώργου Χριστοφόρου - αν και θα ήταν πιό πρωτότυπο στη θέση του να έμπαινε κάτι σαν το πιό "τεχνικό", European Champions. (αν αναρωτιέστε γιατί εγώ of all people τα αναφέρω αυτά, είναι επειδή ένας γνωστός μου amigάς μου ζήτησε πριν 3-4 χρόνια να του τα μεταγράψω απο images σε δισκέττες και έτυχε να τα δοκιμάσω :p )

Γενικά υπάρχουν αρκετοί καλοί τίτλοι, αλλά όπως είπαμε τα γούστα του καθενός διαφέρουν.

Για παράδειγμα, κάποιους απο τους παραπάνω τίτλους, αν και καλοί μεν, προτιμούσα να τους παίζω σε pc επειδή εκεί πρωτοασχολήθηκα μαζί τους (όπως π.χ. τα Syndicate, Civilization, Colonization, Dune 2, UFO, Indiana Jones and the Fate of Atlantis, κ.α.).

Αλλοι τίτλοι μοιάζουν "παρείσακτοι", και θα τους αφαιρούσα τελείως (όπως π.χ. το Gloom, και στη θέση του ίσως έβαζα το πολύ καλό και πιό "ψαγμένο", Corporation - τη θέση του Pacific Islands θα έπαιρνε το Tank Platoon, ενώ το Mig-29 θα αντικαθίστατο με το Falcon, ή το Birds of Pray (Phil :thumbup: ), ή και το Flight of the Intruder. Τώρα βέβαια μπορεί κάποιος να πεί "γιατί όχι με κάποιο εκ των Tornado, Megafortress, Red Baron, κλπ" και ο λόγος φυσικά θα ήταν ότι κάτι τέτοια αμερικάνικα flight sims θέλουν την "ιπποδύναμη" ενός pc -ή έστω μίας Α1200- για να "λάμψουν").

Πάντως υπάρχουν μπόλικοι τίτλοι που λάμπουν διά της απουσίας τους, όπως π.χ. το Rocket Ranger (μα είναι δυνατόν να μην βάλουν έστω ένα παιχνίδι της Cinemaware, της εταιρίας που "τόλμησε" να στηρίξει την Amiga σε μία χώρα όπως η Αμερική; ), το Rick Dangerous, το Red Storm Rising, το Pool of Radiance (ναί, σε Amiga τα είχα τα δύο παραπάνω, όχι σε pc), το Frontier - Elite 2 (αν και αυτό θέλει δυνατό μηχάνημα για να "δείξει"), το Turrican II (το ανέφερε και ο Other - όπως και το Apidya), το Ports of Call, το BC Kid, το Starglider 2, το First Samurai, το Beast, και *πάαααααρα* πολλά ακόμα. (λογικό, αφού η Amiga έχει τόσα και τόσα θαυμάσια games, πως να χωρέσουν σε ένα... πενιχρό top 100 ? Πραγματικά δεν έχει νόημα τώρα να αρχίσω να απαριθμώ τίτλους που γνωρίζω τον ένα μετά τον άλλο...).

Παρ' όλα αυτά όμως, να που χώθηκε μέσα και το Strider !! (απο τις λίγες φορές που έκανε αξιοπρεπη δουλειά η Tiertex :p )

Εν τω μεταξύ στην λίστα βρέθηκαν και τέσσερα παιχνίδια που δεν είχα παίξει ποτέ !! Είναι τα: Ultimate Soccer MGT (Τι είν' τούτο πάλι; Πως και δεν έβαλαν στη θέση του κάποιο απο τα "κλασσικά" menagerοειδή παιχνίδια ποδοσφαίρου; ), Breathless (είμαι περίεργος αν είναι καλύτερο απο τους διάφορους γνωστούς doomoειδείς τίτλους σε pc), Testament (*έλεος* πιά με τα doom-clones !!) και Capital Punishment (σε τέτοια παιχνίδια είχα τσεκάρει μέχρι και τo υπέροχο Shadow Fighter, και λιγάκι το Fightin' Spirit με τις Νεο-Geo... "καταβολές". Απο τις εικόνες που είδα πάντως, το C.P. "ακροβατεί" στα όρια του "κιτς".)

Tέλος πάντων, το γεγονός παραμένει πως, αν και με αφήνει *σχετικά* ικανοποιημένο η θέση κατάταξης σε αρκετές παιχνιδάρες (Elite, Railroad Tycoon, Exile, Stunt Car Racer, Eye of the Beholder, κλπ), θα έκανα σίγουρα μπόλικες προσθήκες/αφαιρέσεις/ανακατατάξεις στη λίστα - όπως και οι περισσότεροι amiga users, ανάλογα με τα δικά τους γούστα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ billy : Και ομως απο τα παιχνιδια που αναφερεις ως ΤΟΠ (αλλα και ο other_reality) μερικα δεν τα εχω δοκιμασει ποτε!!!

Κατα τα αλλα η λιστα πρεπει να ειναι γενικα για ολες τις αμιγκες, μιας και εχει και AGA only παιχνιδια. Το capital punishment νομιζα οτι ειναι παιχνιδι FPS σε στυλ NEMAC5, Breathless κτλ οποτε λαθος θυμομουν. Το Jimmy white το ειχα, πολυ καλο, απλα δεν ειχα ασχοληθει με το Archer McLeans Pool. Το ΙΚ+ ειναι καλο παιχνιδι, απλα για εμενα δεν περνει 5 γιατι δεν εχει τα γραφικα της αμιγκα. Για το sensible, μαλλον εννουν το SWOS, ειχε κυκλοφορησει το 1997. Τα strategy μπορουσε καποιος να τα παιξει σε pc, αλλα αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι μερικα ειναι εξαιρετικα σε αμιγκα, οπως το dune 2. Aπο τα manager, το Ultimate Soccer Manager ειναι απο τα καλυτερα, εαν οχι το καλυτερο, εχουν βγει και update με Ιταλικο πρωταθλημα. Ηταν το μοναδικο manager εκεινη την εποχη που "εβλεπες" την δραση. Στα υπολοιπα υπηρχαν καποιες μπαρες θυμαμαι, γενικα υπηρχαν στατικες πληροφοριες για τον αγωνα -οπως κορνερ κτλ- αλλα στο USM εδειχνε μια κατοψη του γηπεδου, τους παικτες σαν τελειες να κινουνται, την μπαλα να πηγαινει πανω-κατω και γενικα φαινοταν η εξελιξη του ματς με κινηση, πραγμα που δεν υπηρχε σε αλλο manager. Ειχε μονο ενα "θεματακι", δεν ειχε στους παικτες "κουραση", δηλαδη απο την αρχη εως το τελος του αγωνα δεν φαινοταν καπου η κουραση τους, μονο η αποδοση τους και η υγεια τους που αλλαζε με τακλιν, τραυματισμους κτλ.


Αλλα να μην υπαρχει ουτε ενα SOTB, ουτε turrican ?
 
Τα συγχαρητήρια μου στον άνθρωπο που δεν συμπεριέλαβε demo σε λίστα παιχνιδιών!
 
Προσωπικα του αγαπημενα αντικατοπτριζει περισσοτερο η λιστα παρα κοινη αποδοχη. Top 100 χωρις Wing Commander μεσα? Χωρις Heimdall, Cytron και Blood Money? Χωρις Atomino, Das Boot, Super Cauldron, Putty Squad και Puffy's Saga?

100αρι poll σηκωνει το φορουμ? :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mike είπε:
Τα strategy μπορουσε καποιος να τα παιξει σε pc, αλλα αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι μερικα ειναι εξαιρετικα σε αμιγκα, οπως το dune 2
Δυστυχώς δεν το είχα παίξει τότε σε Amiga mike, αλλά σου έχω εμπιστοσύνη. :)

Kαι ναί, σαφώς και υπάρχουν games τα οποία αν και ξεκίνησαν σε pc (ή και άλλους υπολογιστές / home micros) έχουν καλές εκδόσεις στην Amiga (Red Storm Rising, Storm Across Europe, Maniac Mansion, Kampfgruppe, Star Control, Roadwar 2000, Ultima IV, Auto Duel, F-15 Strike Eagle II, και *άπειρα* άλλα)

mike είπε:
Αλλα να μην υπαρχει ουτε ενα SOTB, ουτε turrican ?
Ακόμα και αν θεωρούσαν τα πρώτα δύο SotB δύσκολα, θα μπορούσαν τουλάχιστον να βάλουν το 3ο που είναι πιό ισορροπημένο.

phil_vr είπε:
Προσωπικα του αγαπημενα αντικατοπτριζει περισσοτερο η λιστα παρα κοινη αποδοχη.
Phil, αυτή είναι η περίπτωση με τέτοιου είδους λίστες, καθ' ότι κάθε άνθρωπος κρίνει διαφορετικά, και φυσικά έχει διαφορετικές προτιμήσεις.

Κάποιος π.χ. μπορεί να δώσει προτεραιότητα σε παιχνίδια που η αρχική τους έκδοση φτιάχτηκε για Αmiga (ή και μόνο για αυτή), άλλος να θέλει να συμπεριλάβει κυρίως παιχνίδια με εντυπωσιακά τεχνικά χαρκατηριστικά (οπότε και τίτλοι όπως π.χ. το Red Lightning θα ήταν εκτός), άλλος μπορεί να δώσει προτεραιότητα μόνο σε adventures & rpg (ασχέτως αν υπάρχουν καλύτερες εκδόσεις σε άλλους Η/Υ), άλλος μπορεί να μην δέχεται την απουσία των Pioneer Plague & Sinbad ενώ άλλος μπορεί να τα θεωρεί "κιτς" λόγω της υπερβολής των χρωμάτων (χαρακτηριστικό του συγχωρεμένου Μπιλλ Γουίλλιαμς, ο οποίος μετά τα οκτάμπιτα Atari προχώρησε στην επόμενη "λογική" συνέχεια, την Amiga), άλλος μπορεί να επιλέξει action/arcade παιχνίδια & flight sims, άλλος να γεμίσει τη λίστα με soccer games, άλλος να μην μπορεί να ζήσει χωρίς παιχνίδια της Sierra (πολύ καλά σε Amiga, έστω και αν προέρχονται απο pc & αμέρικα), άλλος να θέλει οπωσδήποτε τα Waxworks, Assassin, & Risky Woods στη λίστα, κ.ο.κ. (οι συνδιασμοί -όπως και τα γούστα- είναι άπειρα...)

Πάντως τα Wing Commander & Das Boot θα τα προτιμούσα σε pc (όπου και τα πρωτοέπαιξα, χωρίς αυτό να σημαίνει πως πρέπει σώνει και καλά να απουσιάζουν απο τη λίστα ;) )

Oσο για το φοβερό adventure Legend of the Sword που (μεταξύ άλλων) ανέφερες, είναι ένας ακόμα τίτλος -απο τους πολλούς- που "θα μας λείψουν"... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταρχάς Mike παρατηρώ σημαντικές ελλείψεις στην λίστα των παιχνιδιών που έχεις παίξει. Αν δεν συμμορφωθείς άμεσα να επιστρέψεις με τον κηδεμόνα σου! :D

E τώρα για την λίστα...Κανείς δεν πρόκειται να μείνει ευχαριστημένος από ένα top 100. H δική μου ένσταση είναι ότι η λίστα έχει πολλά PC games τα οποία "τυχαίνει" να βγήκαν και στην Amiga αλλά δεν είναι ακριβώς και συνδεδεμένα μαζί της. Θα προτιμούσα μια πιο "αυθεντική" αμιγκολίστα με παιχνίδια που φτιάχτηκαν σε αυτή ή έστω η έκδοση της Amiga είναι αυτή που είναι η καλύτερη ή έχει συνδεθεί με το παιχνίδι.
 
Σε αυτα που εχω βαλει "παυλιτσα" δεν σημαινει οτι δεν τα εχω παιξει, οπως εγραψα "δεν τα εχω παιξει αρκετα" που με τα δικα μου δεδομενα σημαινει:

να τα εχω τερματισει με ολους τους δυνατους τροπους, ξεροντας ολα τα μυστικα, ολα τα σημεια του παιχνιδιου, ακομα και τις μουσικες "απέξω" ! Αλλα το turrican επρεπε να υπαρχει, ειναι ενα ολοκληρωμενο παιχνιδι απο καθε αποψη.

Οσο για το dune2 το θεωρω απο τα καλυτερα παιχνιδια της αμιγκα, σε ολους τους τομεις, αν οχι και το καλυτερο παιχνιδι της αμιγκα.
 
Λειπουν πολλα παιχνιδια απο τη λιστα Μιχαλη,agony,shadow of the beast 1,2,3,turrican 1,2 street fighter,leander,oscar....
 
Πίσω
Μπλουζα