Τετραδια με κενο πλαισιο. Που χρησιμευαν;

Rakeesh

RetroDB Feeder
Αντιδράσεις
685
Απο μικρος ετυχε να δω καποιες φορες ενα ειδος τετραδιων οπου το πανω μισο ειχε ενα πλαισιο χωρις γραμμες. Δεν εχει τυχει να χρησιμοποιησουμε τετοιο τετραδιο στο σχολειο, ή τουλαχιστον δε θυμαμαι. Τα θυμαστε; εχετε χρησιμοποιησει;  

xarti.jpg

atanasio

RetroNuts!
Αντιδράσεις
468
Τα χρησιμοποιούσαμε αυτά τα τετράδια στο μάθημα της αντιγραφής στο Δημοτικό. Το κενό χρησίμευε για να ζωγραφίζουμε κάτι σχετικό με το κείμενο της αντιγραφής.

BETTY BOOP

Aliens Implanted me all Human History
Αντιδράσεις
1.476
Στην Πεμπτη και Εκτη ταξη δημοτικου χρησιμοποιουσαμε τετοια τετραδια για το μαθημα της Φυσικης. Γραφαμε και απαντουσαμε σε ερωτησεις και στο κενο πλαισιο ζωγραφιζαμε κατι σχετικο με το μαθημα.

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

arpacolla

RetroActive
Αντιδράσεις
137
Και εγώ θυμάμαι ότι κάποια στιγμή μας είχε ζητηθεί να έχουμε τέτοια και τα έχω χρησιμοποιήσει αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο μάθημα.

paidi_tou_80

RetroN00b
Αντιδράσεις
69
Συνδυαστικά οι απαντήσεις των Kamba, Betty’s και atanasio. Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα... Μάλλον θεωρείται ξεπερασμένη παιδαγωγική μέθοδος σήμερα.

Eagle 1

RetroMasteR
Αντιδράσεις
2.470
Τα χρησιμοποιούσαμε στην 1η δημοτικού, κάτω η αντιγραφή, πάνω η σχετική ζωγραφιά. Θυμάμαι ότι έπρεπε να αντιγράψω το κείμενο για την σχολική αίθουσα, αλλά η αντίστοιχη ζωγραφιά ήταν δύσκολη (θρανία, μαθητές) και με βοήθησε ο πατέρας μου. Λόγω της δυσκολίας τυπώθηκε στη μνήμη μου το περιστατικό.

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Αντιδράσεις
1.401
Το θυμαμαι να φουσκωνει !

Εννοω το χρησιμοποιουσαμε και στην φυτολογια πως την λεγαμε,το φυλλο η το ανθος (αληθινα) στο κενο απο πανω και περιγραφη απο κατω.

Επισης και στο μαθημα της Πατριδογνωσιας,(ποσο ρετρο λεξη).

elephadas

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
2.850
Εμείς τα χρησιμοποιούσαμε πολύ σε διάφορα μαθήματα κι όχι μόνο στο δημοτικό.

Γεωγραφία: Ζωγραφίζαμε χάρτη της περιοχής που μελετούσαμε και βάφαμε καφέ τα βουνά κίτρινους τους λόφους και πράσινες τις πεδιάδες και πρασινογάλαζο τις περιοχές της Ολλανδίας που κανονικά θα έπρεπε να ανήκαν στο βασίλειο της Αντλαντίδας και οι κάτοικοι να βγάζουν μπουρμπουλήθρες. Στο ριγωτό τμήμα (αντι)γράφαμε πληροφορίες

Γεωμετρία: Στο πλαίσιο φτιάχναμε το σχήμα της άσκησης, στο ριγωτό μέρος την απόδειξη, καταλήγοντας συνήθως με "όπερ άτοπον" ή "όπερ έδει δείξαι", συντομογραφία "ο.ε.δ." Τότε κάναμε μόνο Ευκλείδεια γεωμετρία και στερεομετρία, όχι αναλυτική και τέτοια, οπότε το σχήμα ήταν βασικό.

Φυτο/ζωολογία: Ζωγραφιά ή χαλκομανία στό πλαίσιο, σπάνια φυτά πατικωμένα, σχετικό μπλαμπλα στο ριγωτό μέρος.

Αυτά θυμάμαι

BETTY BOOP

Aliens Implanted me all Human History
Αντιδράσεις
1.476
Συνδυαστικά οι απαντήσεις των Kamba, Betty’s και atanasio. Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα... Μάλλον θεωρείται ξεπερασμένη παιδαγωγική μέθοδος σήμερα.
υπαρχουν αυτα τα τετραδια στις μερες μας και χρησιμοποιούνται στα σχολεια για την Αντιγραφή

hannele

RetroMasteR
Αντιδράσεις
856
Τα ειχαμε στην Βοτανική-Ζωολογια-Ανθρωπολογία στο Γυμνάσιο.
Στις 2 πανω σειρες γραφαμε τον τιτλο του θεματος (π.χ. Το κυτταρο, Το φυτο "χαμομήλι", Το οργανο "στομάχι", Το νευρικο συστημα, Το ζωό "αράχνη" κλπ), στο κενό το ζωγραφίζαμε κι απο κάτω την ανάλυση του...
Ζωγραφιες τετοιου στυλ:
20200308_183824.png

20200308_184609.png

Τελευταία επεξεργασία:

karapiperim

RetroN00b
Αντιδράσεις
1.044
Ακόμη κυκλοφορούν. Τώρα τα χρησιμοποιούν για να ζωγραφίζουν στην "Παραγωγή Λόγου" που είναι το δικό μας "Σκέφτομαι και Γράφω".

Μπλουζα