Τετραδια με κενο πλαισιο. Που χρησιμευαν;

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.578
Αντιδράσεις
1.703
Απο μικρος ετυχε να δω καποιες φορες ενα ειδος τετραδιων οπου το πανω μισο ειχε ενα πλαισιο χωρις γραμμες. Δεν εχει τυχει να χρησιμοποιησουμε τετοιο τετραδιο στο σχολειο, ή τουλαχιστον δε θυμαμαι. Τα θυμαστε; εχετε χρησιμοποιησει;  

xarti.jpg
 
Τα χρησιμοποιούσαμε αυτά τα τετράδια στο μάθημα της αντιγραφής στο Δημοτικό. Το κενό χρησίμευε για να ζωγραφίζουμε κάτι σχετικό με το κείμενο της αντιγραφής.
 
Στην Πεμπτη και Εκτη ταξη δημοτικου χρησιμοποιουσαμε τετοια τετραδια για το μαθημα της Φυσικης. Γραφαμε και απαντουσαμε σε ερωτησεις και στο κενο πλαισιο ζωγραφιζαμε κατι σχετικο με το μαθημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εγώ θυμάμαι ότι κάποια στιγμή μας είχε ζητηθεί να έχουμε τέτοια και τα έχω χρησιμοποιήσει αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο μάθημα.
 
Συνδυαστικά οι απαντήσεις των Kamba, Betty’s και atanasio. Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα... Μάλλον θεωρείται ξεπερασμένη παιδαγωγική μέθοδος σήμερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα χρησιμοποιούσαμε στην 1η δημοτικού, κάτω η αντιγραφή, πάνω η σχετική ζωγραφιά. Θυμάμαι ότι έπρεπε να αντιγράψω το κείμενο για την σχολική αίθουσα, αλλά η αντίστοιχη ζωγραφιά ήταν δύσκολη (θρανία, μαθητές) και με βοήθησε ο πατέρας μου. Λόγω της δυσκολίας τυπώθηκε στη μνήμη μου το περιστατικό.
 
Το θυμαμαι να φουσκωνει !

Εννοω το χρησιμοποιουσαμε και στην φυτολογια πως την λεγαμε,το φυλλο η το ανθος (αληθινα) στο κενο απο πανω και περιγραφη απο κατω.

Επισης και στο μαθημα της Πατριδογνωσιας,(ποσο ρετρο λεξη).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμείς τα χρησιμοποιούσαμε πολύ σε διάφορα μαθήματα κι όχι μόνο στο δημοτικό.

Γεωγραφία: Ζωγραφίζαμε χάρτη της περιοχής που μελετούσαμε και βάφαμε καφέ τα βουνά κίτρινους τους λόφους και πράσινες τις πεδιάδες και πρασινογάλαζο τις περιοχές της Ολλανδίας που κανονικά θα έπρεπε να ανήκαν στο βασίλειο της Αντλαντίδας και οι κάτοικοι να βγάζουν μπουρμπουλήθρες. Στο ριγωτό τμήμα (αντι)γράφαμε πληροφορίες

Γεωμετρία: Στο πλαίσιο φτιάχναμε το σχήμα της άσκησης, στο ριγωτό μέρος την απόδειξη, καταλήγοντας συνήθως με "όπερ άτοπον" ή "όπερ έδει δείξαι", συντομογραφία "ο.ε.δ." Τότε κάναμε μόνο Ευκλείδεια γεωμετρία και στερεομετρία, όχι αναλυτική και τέτοια, οπότε το σχήμα ήταν βασικό.

Φυτο/ζωολογία: Ζωγραφιά ή χαλκομανία στό πλαίσιο, σπάνια φυτά πατικωμένα, σχετικό μπλαμπλα στο ριγωτό μέρος.

Αυτά θυμάμαι
 
Συνδυαστικά οι απαντήσεις των Kamba, Betty’s και atanasio. Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα... Μάλλον θεωρείται ξεπερασμένη παιδαγωγική μέθοδος σήμερα.
υπαρχουν αυτα τα τετραδια στις μερες μας και χρησιμοποιούνται στα σχολεια για την Αντιγραφή
 
Τα ειχαμε στην Βοτανική-Ζωολογια-Ανθρωπολογία στο Γυμνάσιο.
Στις 2 πανω σειρες γραφαμε τον τιτλο του θεματος (π.χ. Το κυτταρο, Το φυτο "χαμομήλι", Το οργανο "στομάχι", Το νευρικο συστημα, Το ζωό "αράχνη" κλπ), στο κενό το ζωγραφίζαμε κι απο κάτω την ανάλυση του...
Ζωγραφιες τετοιου στυλ:
20200308_183824.png

20200308_184609.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ακόμη κυκλοφορούν. Τώρα τα χρησιμοποιούν για να ζωγραφίζουν στην "Παραγωγή Λόγου" που είναι το δικό μας "Σκέφτομαι και Γράφω".
 
Το θυμαμαι να φουσκωνει !
Εννοω το χρησιμοποιουσαμε και στην φυτολογια πως την λεγαμε,το φυλλο η το ανθος (αληθινα) στο κενο απο πανω και περιγραφη απο κατω.

Επισης και στο μαθημα της Πατριδογνωσιας,(ποσο ρετρο λεξη).

Πρωτα αυτη η χρηση και μετεπειτα βαζαμε απο πανω αυτοκολλητο-εικονα,μας εβαζαν και περναμε απο βιβλιοπωλεια με θεμα ιστορια-Θρησκευτικα και απο κατω γραφαμε κειμενο.
 
Μπράβο,το είχα τελείως ξεχάσει αυτό.
 
Πίσω
Μπλουζα