Τεχνική Εκλογή Μάρτιος '80

pardalotzatziki

RetroNuts!
Αντιδράσεις
160
kingtiger077 είπε:
Βασικά, γιατί δεν σκανάρεις τις σελίδες με τις ηλεκτρονικές κατασκευές; Αυτός ήταν και ο κυριότερος λόγος που αγόραζα Τεχνική Εκλογή και είχα αρχίσει τα πειράματα στις πλακέτες ώσπου έμαθα να φτιάχνω αρκετά!!! Πιστεύω πως αυτό αναζητούν και πολλοί άλλοι!
Τα σχεδια ανηκουν στο περιοδικο και στους συνεργατες του. Δυστυχως αυτα δεν γινεται να τα σκαναρω για το φορουμ.

Με π.μ. καλυτερα αν χρειαστει. Αν και οι κατασκευες ειναι συσκευες που τωρα πωλουνται πολυ φτηνα, περασανε και 40 χρονια.

kingtiger077

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
88
pardalotzatziki είπε:
Τα σχεδια ανηκουν στο περιοδικο και στους συνεργατες του. Δυστυχως αυτα δεν γινεται να τα σκαναρω για το φορουμ.Με π.μ. καλυτερα αν χρειαστει. Αν και οι κατασκευες ειναι συσκευες που τωρα πωλουνται πολυ φτηνα, περασανε και 40 χρονια.
Συμφωνώ, αλλά έχει άλλη χάρη να τα φτιάχνεις μόνος σου....!

rimike

RetroN00b
Αντιδράσεις
1
Το αγόραζα θυμάμαι και εγώ πιτσιρικος τότε 1976 και αν θυμάμαι καλά η πρώτη μου κατασκευή ήταν ένας πομπός στα fm αυτο το περιοδικο και ο πολυκυκλωματιστης ηταν η αιτια που αγαπησα τα ηλεκτρονικα και απο τοτε ειναι το χομπυ μου δυστυχως σημερα δεν σωζεται ουτε ενα φυλλο απο ολα αυτα τα τευχη ευτυχως που υπαρχει το retromaniax και κραταει ζωντανες τις αναμνησεις για ολους εμας τους νοσταλγους μιας αλλης εποχης

pardalotzatziki

RetroNuts!
Αντιδράσεις
160
rimike είπε:
Το αγόραζα θυμάμαι και εγώ πιτσιρικος τότε 1976 και αν θυμάμαι καλά η πρώτη μου κατασκευή ήταν ένας πομπός στα fm αυτο το περιοδικο και ο πολυκυκλωματιστης ηταν η αιτια που αγαπησα τα ηλεκτρονικα και απο τοτε ειναι το χομπυ μου δυστυχως σημερα δεν σωζεται ουτε ενα φυλλο απο ολα αυτα τα τευχη ευτυχως που υπαρχει το retromaniax και κραταει ζωντανες τις αναμνησεις για ολους εμας τους νοσταλγους μιας αλλης εποχης
Τα τευχη που εχω ειναι μεχρι το 1978, οποτε ισως δεις γνωστα εξωφυλλα και κατασκευες..

pardalotzatziki

RetroNuts!
Αντιδράσεις
160
Wally είπε:
Δωσε μου λιγες μερες να ξαναπροσπαθησω οσο αφορα τα δικαιωματα. Να περασουν οι γιορτες και να επιστρεψουμε στα φυσιολογικα. Θα σας κρατω ενημερους!

D@redevil είπε:
Για εξώφυλλα και διαφημίσεις, δεν τίθεται κανένα απολύτως πρόβλημα.
Κομμάτια (και όχι ολόκληρα) από ένα - δυο άρθρα ανά τεύχος, πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ολόκληρο άρθρο ή ολόκληρο τεύχος: υπάρχει πρόβλημα. Αυτό θα κοιτάξει ο Wally - αν μπορούμε να εξασφαλίσουμε κάποιου είδους διαπίστευση που να μας διασφαλίζει. Κι αν ναι, τότε να γίνει μια συντονισμένη προσπάθεια να σκαναριστούν όλα τα τεύχη! :)
Νεα για αυτο το θεμα;;; Το ξεχασα και 'γω...

greekeagle12

RetroActive
Αντιδράσεις
102
9/1968 - 12/1968

attachment.php
attachment.php

09/1969 - 10/1969

attachment.php
attachment.php

12/1969 - 03/1970

attachment.php
attachment.php

04/1970 - 09/1970

attachment.php
attachment.php

11/1970 - 12/1970

attachment.php
attachment.php

02/1971 - 09/1971

attachment.php
attachment.php

06/1980

attachment.php

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

pardalotzatziki

RetroNuts!
Αντιδράσεις
160
Σειρα μου να πω WOW!

Μου ειπε ο πατερας μου οτι αυτες ειναι σε μεγαλυτερο μεγεθος απο τις φωτο που ανεβασα εγω.

Πολυ ωραια φωτο απο καμπινγκ, δυστυχως απο εξωτερικο.

freaktmp

Expert
Αντιδράσεις
5.709
greekeagle12 είπε:
Μου τραβηξε την προσοχη η "ηλεκτρονικη μουσικη" του Μιμη Πλεσσα, εν ετει 1968! :animeek:

Δεν μπορεσα να βρω κατι να ακουσω, αλλα περισσοτερες πληροφοριες θα βρει κανεις εδω!

greekeagle12

RetroActive
Αντιδράσεις
102
Δεμένα τεύχη Τεχνικής Εκλογής από τον πατέρα μου

Τεύχη Νο 7, 8, 9, 10, 11, 12 ...........(09-10/1966, 11-12/1966, 01-02/1967, 03-04/1967, 05-06/1967, 10/1967)

attachment.php
attachment.php
attachment.php

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Αντιδράσεις
1.391
Έπεσε το μάτι μου στο "πιστολέτο συγκολλήσεως αποσυγκολλήσεως" κοινώς κολλητήρι. Ωραία πράματα.

greekeagle12

RetroActive
Αντιδράσεις
102
pardalotzatziki είπε:
Τελικά δεν είναι ιδιωτική βιβλιοδεσία.... στις τελευταίες σελίδες γράφει αναλυτικά ότι είναι από το ν. 7 εώς το ν. 12 κτλ. οπότε έτσι θα το είχε αγοράσει.

Ο πατέρας μου είχε το μαγαζί του μέσα στο Μεταξουργείο, όπου υπήρχαν αρκετοί εκδοτικοί οίκοι, βιβλιοδετεία, κτλ.

Δυστυχώς με τα χρόνια, πεταχτήκανε πολλά από όσα είχε φέρει στο σπίτι.

Ευτυχώς κάποια από αυτά, όπως οι τεράστιες σακούλες με πάμπολα σακουλάκια πατατάκια Τσακίρης (καθότι δούλεψε ένα διάστημα την δεκαετία του 70 εκεί ως ηλεκτρολόγος) πήγαν σε καλό μέρος.... στο στομάχι... :flower: :)

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

sv1iyb

RetroNoob
Αντιδράσεις
0
Αγαπητοί φίλοι¦
Έπεσε στα χέρια μου από ένα φίλο πού έκανε εκκαθάριση στα πράγματα του ένα συχνόμετρο της C&A με τα 7 segment display (τα λεγόμενα 8άρια) το KIT 716
Και επειδή είναι λίγο ξεχαρβαλωμένο ψάχνω να βρω τα σχέδια με τα υλικά πού λείπουν καθώς και κάποιο τοπογραφικό υλικών, μήπως και το αναστήσω!
Είδα ότι κάποιοι φίλοι έχουν παλιά τεύχη και γι' αυτό πήρα το θάρρος να απευθυνθώ σε σας.
Το μόνο που ξέρω είναι ότι σε κάποιο τεύχος 231 Μάρτιος 1986 στο πίσω μέρος είχε κάποια διαφήμιση με αυτό το συχνόμετρο (στέλνω και φωτό με το οπισθόφυλλο).
Αν τυχών και το έχει κάποιος συνάδελφος υπόψη, παρακαλώ ας μου απαντήσει ή εδώ ή στο e-mail :
sv1iyb@gmail.com
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Βαγγέλης Ψύχος

Συνημμένα

• ΣΥΧΝΟΜΕΤΡΟ C.jpg
    ΣΥΧΝΟΜΕΤΡΟ C.jpg
    1 MB · Προβολές: 6
Μπλουζα