Τεχνική Εκλογή Μάρτιος '80

kingtiger077 είπε:
Βασικά, γιατί δεν σκανάρεις τις σελίδες με τις ηλεκτρονικές κατασκευές; Αυτός ήταν και ο κυριότερος λόγος που αγόραζα Τεχνική Εκλογή και είχα αρχίσει τα πειράματα στις πλακέτες ώσπου έμαθα να φτιάχνω αρκετά!!! Πιστεύω πως αυτό αναζητούν και πολλοί άλλοι!
Τα σχεδια ανηκουν στο περιοδικο και στους συνεργατες του. Δυστυχως αυτα δεν γινεται να τα σκαναρω για το φορουμ.

Με π.μ. καλυτερα αν χρειαστει. Αν και οι κατασκευες ειναι συσκευες που τωρα πωλουνται πολυ φτηνα, περασανε και 40 χρονια.
 
pardalotzatziki είπε:
Τα σχεδια ανηκουν στο περιοδικο και στους συνεργατες του. Δυστυχως αυτα δεν γινεται να τα σκαναρω για το φορουμ.Με π.μ. καλυτερα αν χρειαστει. Αν και οι κατασκευες ειναι συσκευες που τωρα πωλουνται πολυ φτηνα, περασανε και 40 χρονια.
Συμφωνώ, αλλά έχει άλλη χάρη να τα φτιάχνεις μόνος σου....!
 
Το αγόραζα θυμάμαι και εγώ πιτσιρικος τότε 1976 και αν θυμάμαι καλά η πρώτη μου κατασκευή ήταν ένας πομπός στα fm αυτο το περιοδικο και ο πολυκυκλωματιστης ηταν η αιτια που αγαπησα τα ηλεκτρονικα και απο τοτε ειναι το χομπυ μου δυστυχως σημερα δεν σωζεται ουτε ενα φυλλο απο ολα αυτα τα τευχη ευτυχως που υπαρχει το retromaniax και κραταει ζωντανες τις αναμνησεις για ολους εμας τους νοσταλγους μιας αλλης εποχης
 
rimike είπε:
Το αγόραζα θυμάμαι και εγώ πιτσιρικος τότε 1976 και αν θυμάμαι καλά η πρώτη μου κατασκευή ήταν ένας πομπός στα fm αυτο το περιοδικο και ο πολυκυκλωματιστης ηταν η αιτια που αγαπησα τα ηλεκτρονικα και απο τοτε ειναι το χομπυ μου δυστυχως σημερα δεν σωζεται ουτε ενα φυλλο απο ολα αυτα τα τευχη ευτυχως που υπαρχει το retromaniax και κραταει ζωντανες τις αναμνησεις για ολους εμας τους νοσταλγους μιας αλλης εποχης
Τα τευχη που εχω ειναι μεχρι το 1978, οποτε ισως δεις γνωστα εξωφυλλα και κατασκευες..
 
Wally είπε:
Δωσε μου λιγες μερες να ξαναπροσπαθησω οσο αφορα τα δικαιωματα. Να περασουν οι γιορτες και να επιστρεψουμε στα φυσιολογικα. Θα σας κρατω ενημερους!

D@redevil είπε:
Για εξώφυλλα και διαφημίσεις, δεν τίθεται κανένα απολύτως πρόβλημα.
Κομμάτια (και όχι ολόκληρα) από ένα - δυο άρθρα ανά τεύχος, πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ολόκληρο άρθρο ή ολόκληρο τεύχος: υπάρχει πρόβλημα. Αυτό θα κοιτάξει ο Wally - αν μπορούμε να εξασφαλίσουμε κάποιου είδους διαπίστευση που να μας διασφαλίζει. Κι αν ναι, τότε να γίνει μια συντονισμένη προσπάθεια να σκαναριστούν όλα τα τεύχη! :)
Νεα για αυτο το θεμα;;; Το ξεχασα και 'γω...
 
9/1968 - 12/1968

88648.jpg88649.jpg

09/1969 - 10/1969

88647.jpg88646.jpg

12/1969 - 03/1970
88652.jpg 88653.jpg


04/1970 - 09/1970
88654.jpg88644.jpg


11/1970 - 12/1970

88645.jpg88651.jpg

02/1971 - 09/1971

88655.jpg88650.jpg
06/1980

88656.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σειρα μου να πω WOW!

Μου ειπε ο πατερας μου οτι αυτες ειναι σε μεγαλυτερο μεγεθος απο τις φωτο που ανεβασα εγω.

Πολυ ωραια φωτο απο καμπινγκ, δυστυχως απο εξωτερικο.
 
greekeagle12 είπε:
9/1968 - 12/1968
attachment.php
Μου τραβηξε την προσοχη η "ηλεκτρονικη μουσικη" του Μιμη Πλεσσα, εν ετει 1968! :animeek:

Δεν μπορεσα να βρω κατι να ακουσω, αλλα περισσοτερες πληροφοριες θα βρει κανεις εδω!
 
Δεμένα τεύχη Τεχνικής Εκλογής από τον πατέρα μου

Τεύχη Νο 7, 8, 9, 10, 11, 12 ...........(09-10/1966, 11-12/1966, 01-02/1967, 03-04/1967, 05-06/1967, 10/1967)

89555.jpg89561.jpg89556.jpg89560.jpg89562.jpg89557.jpg89558.jpg89559.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έπεσε το μάτι μου στο "πιστολέτο συγκολλήσεως αποσυγκολλήσεως" κοινώς κολλητήρι. Ωραία πράματα.
 
pardalotzatziki είπε:
Τελικά δεν είναι ιδιωτική βιβλιοδεσία.... στις τελευταίες σελίδες γράφει αναλυτικά ότι είναι από το ν. 7 εώς το ν. 12 κτλ. οπότε έτσι θα το είχε αγοράσει.

Ο πατέρας μου είχε το μαγαζί του μέσα στο Μεταξουργείο, όπου υπήρχαν αρκετοί εκδοτικοί οίκοι, βιβλιοδετεία, κτλ.

Δυστυχώς με τα χρόνια, πεταχτήκανε πολλά από όσα είχε φέρει στο σπίτι.

Ευτυχώς κάποια από αυτά, όπως οι τεράστιες σακούλες με πάμπολα σακουλάκια πατατάκια Τσακίρης (καθότι δούλεψε ένα διάστημα την δεκαετία του 70 εκεί ως ηλεκτρολόγος) πήγαν σε καλό μέρος.... στο στομάχι... :flower: :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπητοί φίλοι¦
Έπεσε στα χέρια μου από ένα φίλο πού έκανε εκκαθάριση στα πράγματα του ένα συχνόμετρο της C&A με τα 7 segment display (τα λεγόμενα 8άρια) το KIT 716
Και επειδή είναι λίγο ξεχαρβαλωμένο ψάχνω να βρω τα σχέδια με τα υλικά πού λείπουν καθώς και κάποιο τοπογραφικό υλικών, μήπως και το αναστήσω!
Είδα ότι κάποιοι φίλοι έχουν παλιά τεύχη και γι' αυτό πήρα το θάρρος να απευθυνθώ σε σας.
Το μόνο που ξέρω είναι ότι σε κάποιο τεύχος 231 Μάρτιος 1986 στο πίσω μέρος είχε κάποια διαφήμιση με αυτό το συχνόμετρο (στέλνω και φωτό με το οπισθόφυλλο).
Αν τυχών και το έχει κάποιος συνάδελφος υπόψη, παρακαλώ ας μου απαντήσει ή εδώ ή στο e-mail :
sv1iyb@gmail.com
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Βαγγέλης Ψύχος
 

Συνημμένα

  • ΣΥΧΝΟΜΕΤΡΟ C.jpg
    ΣΥΧΝΟΜΕΤΡΟ C.jpg
    1 MB · Προβολές: 8
Ανακάλυψα θαμένα κάποια τεύχη της Τεχνικής Εκλογής από τα τέλη των '60ς έως τις αρχές των '80ς. Φωτογράφισα την πρώτη σελίδα και το περιεχόμενο, καθώς επίσης ενδεικτικά κάποιες σελίδες ή διαφημίσεις εποχής.
Παραθέτω φωτογραφίες σχετικά, αρχίζοντας από το τεύχος 25, Δεκέμβριος 1968.

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg
 
Ειχα ψαξει παλιοτερα να βρω την μουσικη που αναφερεται στο τευχος αυτο χωρις επιτυχια... και δεν μου περισσευουν 300€ για να ικανοποιησω την περιέργεια μου! :fafoutis:

Πάντως, απο τις περιγραφές εδω, νομιζω οτι τα κομματια που αναφερονται ειναι αυτα εδω:

Μίμης Πλέσσας - Παιχνίδια των θεών, απο την ανθολογια "Ερωτικά Δράματα - Μουσική Του Αιώνιου Έρωτα". Υποτιθεται οτι ειναι απο καποια γαλλικη ταινια με τιτλο "Le Coeur Chaud" αλλα εγω τουλαχιστον δεν μπορεσα να βρω κατι τετοιο. Οχι οτι ειμαι ειδικος στον γαλλικο κινηματογραφο...


Απο την ταινια "Τρικυμία μιας καρδιάς" (1969) απο το 1:36 εως 2:44

 
Sansui , Carrard , Teac. Τι Θρυλικές μάρκες!!!

Οι γονείς μου είχαν τέτοιο στερεοφωνικό με amplifier και πικάπ όπως της φωτογραφία ( ήταν όμως μάρκας ΑΚΑΙ)

Ολο το εξωτερικό κομμάτι του στερεοφωνικού ήταν φτιαγμένο απο ακριβό ξύλο όπως και τα τεράστια ηχεία του στερεοφωνικού.

Θυμάμαι ότι έβγαζαν φοβερό ήχο!
 
αυτήν ακριβώς τη μηχανή Agfamatic 100 Sensor είχε η αδερφή μου!!! Μέχρι που έπεσαν μερικές βίδες και έπαιρνε φως.
 
καλησπέρα , εγω τα παλιότερα παλιά τεύχη που είχα ηταν του 1978 αντε του 1977 (αυτά τα μικρά τεύχη ειχα και εγώ) ... το πρώτο τέυχος ποτε ηταν το 1960 ? πόσο παλιά ειναι η τεχνική εκλογή ? . Δεν τα σκανάρεις το περιοδικό αυτο ειναι θρύλος!!!! ευχαριστω
 
Πίσω
Μπλουζα