Τεχνική Εκλογή Μάρτιος '80

salax

RetroN00b
Joined
20 Μάρ 2008
Μηνύματα
27
Αντιδράσεις
12
Ψάχνοντας μέσα στην 'ντάνα' με τα βιβλία & περιοδικά μου, έπεσα πάνω στο περιοδικό αυτό.

Πρόκειται για το τεύχος 159, Μάρτιος 1980. Σας παραθέτω δύο φωτογραφίες του εξωφύλλου,

και απο τα περιεχόμενα με διαφήμιση TRS-80. Όποτε βρώ το κουράγιο θα κάτσω να το σκανάρω..

TEXNIKH1_zps13cd13e9.jpg


TEXNIKH2_zps9827adee.jpg


Προβολή συνημμένου 80692Προβολή συνημμένου 80693
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμαμαι να υπαρχουν πολλα τευχη στο σπιτι, το αγοραζε ο πατερας μου...

Και εφτιαχνε διαφορα...

Τα ξεφυλλιζα και γω αλλα δεν καταλαβαινα και πολλα...

Σε καποιο τευχος ειχε μια βαρκα με φελιζολ (και ξυλο νομιζω) και δυο φιλοι του πατερα μου την φτιαξανε...

Επεσε γελιο...

Ισως υπαρχουν ακομα μερικα τευχη...
 
..και φυσικα η διαφημιση με το TRS-80 model 1,αφου πολυ λιγοι υπολογιστες υπηρχαν τοτε (ακομη και το zx 80 δεν ειχε ακομη εμφανιστει..)
 
Τέτοια έπαιρνα κι εγώ αρχές 90 γιατί μου άρεσαν πολύ οι ηλεκτρονικές κατασκευές!

Συγχαρητήρια για το εύρημα, δεν βρίσκονται εύκολα τέτοια τεύχη της Τεχνικής Εκλογής!!
 
Παιδιά, επειδή εντέλει το σκανάρισα, θα το εκτιμούσα αν κάποιος μου έδινε οδηγίες για το ανέβασμα του .zip στο οποίο το έχω συγκεντρωμένο εν μορφή .jpeg εικόνων. Το συνολικό μέγεθος είναι ελαφρώς μκρότερο απο 9ΜΒ, και περιέχει 100 φωτος..

Ευχαριστώ.
 
Salax πριν το ανεβάσουμε θα πρέπει να βρουμε και να μιλήσουμε με τους κατόχους των πνευματικών δικαιωμάτων του περιοδικού. Υπάρχουν τίποτα στοιχεία στις αρχικές σελίδες μήπως βρούμε κάποια άκρη ή μήπως γνωρίζει κάποιος περισσότερες πληροφορίες?
 
Kambia είπε:
Salax πριν το ανεβάσουμε θα πρέπει να βρουμε και να μιλήσουμε με τους κατόχους των πνευματικών δικαιωμάτων του περιοδικού. Υπάρχουν τίποτα στοιχεία στις αρχικές σελίδες μήπως βρούμε κάποια άκρη ή μήπως γνωρίζει κάποιος περισσότερες πληροφορίες?
Nαταλι για συγκεκριμενο τευχος της τεχνικης εκλογης ,που θα ανεβασω σε λιγο καιρο :) ,εχουμε παρει αδεια,οποτε συννενοησου με τον Πανο που εχει μιλησει μαζι τους. ;)
 
Ώπ δε το γνώριζα. Thanks Γρηγόρη και Νemo για το link :)
 
Δεν θυμαμαι αν ειχαμε παρει αδεια για αρθρο ή για ολοκληρο περιοδικο.

Οπως και να εχει οι ανθρωποι ηταν πολυ ευγενικοι και θα ξαναεπικοινωνησω μαζι τους.
 
Κάποιο νέο; Μπορούμε να βάλουμε μερικές φωτό ή θα φάμε "ξύλο";
 
Τα εβγαλα να παρουν αερα...! 46 τευχη! Παλαιοτερο το Νο87 - ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 1974

Τελικα με τα δικαιωματα τι εγινε;

Ρωταω γιατι θα ξεκινησω ενα αθλο σκαναρισματος και φωτογραφιων ανα τευχος(θα παρει καιρο :eek: ).

Οχι πληρη τευχη, τιτλους αρθρων, διαφημισεις κλπ.

Ο τιτλος να αλλαχτει απλα σε "Τεχνικη εκλογη";;;;

P1110730.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wow!!Eκπληκτικη συλλογη!!
 
Δωσε μου λιγες μερες να ξαναπροσπαθησω οσο αφορα τα δικαιωματα. Να περασουν οι γιορτες και να επιστρεψουμε στα φυσιολογικα. Θα σας κρατω ενημερους!
 
Wally είπε:
Δωσε μου λιγες μερες να ξαναπροσπαθησω οσο αφορα τα δικαιωματα. Να περασουν οι γιορτες και να επιστρεψουμε στα φυσιολογικα. Θα σας κρατω ενημερους!
Εξωφυλλα και διαφημισεις μπορω να βαλω υποθετω.

Δεν σκοπευω να σκαναρω ολοκληρα τα τευχη. Δεν γινεται!!!

Καποιους τιτλους ισως, περιεχομενα και οτι αλλο θεωρησω ενδιαφερων.
 
Για εξώφυλλα και διαφημίσεις, δεν τίθεται κανένα απολύτως πρόβλημα.

Κομμάτια (και όχι ολόκληρα) από ένα - δυο άρθρα ανά τεύχος, πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ολόκληρο άρθρο ή ολόκληρο τεύχος: υπάρχει πρόβλημα. Αυτό θα κοιτάξει ο Wally - αν μπορούμε να εξασφαλίσουμε κάποιου είδους διαπίστευση που να μας διασφαλίζει. Κι αν ναι, τότε να γίνει μια συντονισμένη προσπάθεια να σκαναριστούν όλα τα τεύχη! :)
 
D@redevil είπε:
Κι αν ναι, τότε να γίνει μια συντονισμένη προσπάθεια να σκαναριστούν όλα τα τεύχη! :)
Ολοκληρα τευχη δε νομιζω να εχει και τοσο νοημα.

Καποιες ηλεκτρονικες κατασκευες ισως ενδιαφερουν καποιους, αλλα καποια θεματα(π.χ. μαθηματα οδηγησης αεροσκαφους που ειδα) δεν χρειαζεται να υπαρχουν ολοκληρα.

Οποιος θελει καποια κατασκευη την στελνω μεσω μειλ.
 
Wally είπε:
Δωσε μου λιγες μερες να ξαναπροσπαθησω οσο αφορα τα δικαιωματα. Να περασουν οι γιορτες και να επιστρεψουμε στα φυσιολογικα. Θα σας κρατω ενημερους!
Εχουμε νεα;;;;
 
Βασικά, γιατί δεν σκανάρεις τις σελίδες με τις ηλεκτρονικές κατασκευές; Αυτός ήταν και ο κυριότερος λόγος που αγόραζα Τεχνική Εκλογή και είχα αρχίσει τα πειράματα στις πλακέτες ώσπου έμαθα να φτιάχνω αρκετά!!! Πιστεύω πως αυτό αναζητούν και πολλοί άλλοι!
 
Πίσω
Μπλουζα