Τηλεοπτικές διαφημίσεις με ρετρό παιχνίδια

Action Man βρήκα (επιτέλους) και πήρα άλλους δύο για τα παιδιά, τώρα έχουμε τέσσερεις και βλέπουμε στο μέλλον. Να σημειώσω εδώ ότι με τόσες "σειρήνες" γύρω τους (π.χ. Monsuno) στο τέλος γυρίζουν και ξαναπαίζουν με τους Action Man (+ Lego, Playmobil). Κάτι σημαίνει νομίζω αυτό ;)

Κατρουλίνια έχω ακόμα (ω ναι!!!). Αυτό που δεν θυμόμουν ήταν ότι είναι "παλιό" παιχνίδι ο Ελεφαντούλης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
playmobil (1984) :

σχολιο του uploader MrRetromemories : "Τα διασημα μικρα αλογα της " El Greco " , τα " Πονυ " ηταν ιδιαιτερα δημοφιλη στα μικρα κοριτσια των 80s με τις διαφορες παραλλαγες στα χρωματα αλλα και στις εκδοσεις του παιχνιδιου . Το χιτακι με το χαρακτηριστικο , επαναλαμβανομενο στιχο " Μικρο μου Πονυ " εγραψε ιστορια στην τηλεοπτικη διαφημιση και εμεινε χαραγμενο στη μνημη μικρων και μεγαλων"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η διαφημιση με την πολυαγαπημενη μας εθνικη κουκλα Bibi bo A' περιοδου μολις ανεβηκε στο σχετικο θρεντ :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah:

ευχαριστουμε πολυ γι ακομη μια φορα τον MrRetromemories!!!!!!!!!!!!

διαφημιση "Παταπουφα" (1986) :[video=youtube;JCc0Whu7-gk]

σχολιο του uploader MrRetromemories : "η δημοφιλης κουκλα " Παταπουφα ", ο προγονος του hair style Καρλος Βαλντεραμα ( Κολομβιανος σταρ των γηπεδων ) ειναι η καλυτερη φιλη των κοριτσιων ,αφου εκτος απο αγκαλιες χαριζει και την φωνη της , ηχογραφημενη σε τρεις ψηφιακους δισκους που τοποθετουνται καπου στο σωμα της . Οπως βλεπουμε στην διαφημιση ( ξενης προελευσεως ) η συγκεκριμενη κουκλα κυκλοφορησε σε ποικιλα χρωματα μαλλιων και μεγεθη".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σταματήστε θα βάλω τα κλάματα.... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
 
Αφού , αγαπητοί μου μερακλήδες uploaders, βρήκατε και αναρτήσατε τη διαφήμιση της Παταπούφα ... τι θα λέγατε να αναρτήσετε και μια ακόμη "παρεμφερή" διαφήμιση, της ίδιας εποχής [1986 περίπου], μιας άλλης πολύ - πολύ αγαπημένης κούκλας ημών των "εκδρομέων των 80ς" ??? Μιλάω για τη διαφήμιση της κούκλας Φασουλέτος !!! Από αυτή τη διαφήμιση μού έχει μείνει το τραγουδάκι της [που, αν δεν απατώμαι, τραγουδούσε μια παιδική φωνούλα] :

Φασουλέτο με φωνάζουν κι είμαι ωραίο κουκλί

ειμ' ο νέος σας φίλος με καρδιά τρυφερή

[μετά έχει κάτι άλλα λογάκια που δεν τα θυμάμαι, ελπίζω κάποιος φίλος που θυμάται καλύτερα να συμπληρώσει :flower:

:flower: ] !!! Και τα τελευταία στιχάκια είχαν ως εξής :

Κι όταν φτάσει η ώρα στο κρεβάτι να μπείτε

αγκαλιά πάρτε εμένα και γλυκά κοιμηθείτε !!!
 
Rinus Cesar είπε:
Αφού , αγαπητοί μου μερακλήδες uploaders, βρήκατε και αναρτήσατε τη διαφήμιση της Παταπούφα ... τι θα λέγατε να αναρτήσετε και μια ακόμη "παρεμφερή" διαφήμιση, της ίδιας εποχής [1986 περίπου], μιας άλλης πολύ - πολύ αγαπημένης κούκλας ημών των "εκδρομέων των 80ς" ??? Μιλάω για τη διαφήμιση της κούκλας Φασουλέτος !!! Από αυτή τη διαφήμιση μού έχει μείνει το τραγουδάκι της [που, αν δεν απατώμαι, τραγουδούσε μια παιδική φωνούλα] :

Φασουλέτο με φωνάζουν κι είμαι ωραίο κουκλί

ειμ' ο νέος σας φίλος με καρδιά τρυφερή

[μετά έχει κάτι άλλα λογάκια που δεν τα θυμάμαι, ελπίζω κάποιος φίλος που θυμάται καλύτερα να συμπληρώσει :flower:

:flower: ] !!! Και τα τελευταία στιχάκια είχαν ως εξής :

Κι όταν φτάσει η ώρα στο κρεβάτι να μπείτε

αγκαλιά πάρτε εμένα και γλυκά κοιμηθείτε !!!

Θυμάμαι πολύ αμυδρά διαφήμιση για το Φασουλέτο μας, με παιδάκια που τραγουδούσαν, αν θυμάμαι καλά...Θα ήθελα πολύ να ξαναδώ αυτή τη διαφήμιση...
 
Σε ένα site με τίτλο "Λευκώματα του ιστού Picasa" βρήκα την έντυπη διαφήμιση του αγαπημένου μας Φασουλέτου !!! Αυτή τη διαφήμιση τη θυμάμαι στο πίσω μέρος των "Μίκυ Μάους" που τόοοτε διαβάζαμε [στο εσωτερικό του οπισθόφυλλου των 80ς Μίκυ Μάους, το οποίο, όπως σίγουρα θα θυμούνται οι συνομήλικοί μου, εχρησιμοποιείτο για παιδικές διαφημίσεις !!! Από εκεί "παρήλασαν" το "σοκολατούχο Νουνού το επίσημο ποτό της ομάδας της γειτονιάς", η "Παταπούφα" με φωτο της κουκλοπαρέας και, φυσικά, την ένδειξη "ο Παταπούφης δεν λείπει απ' την παρέα", ο "Αγκαλίτσας Μελισσάκι", ο Κουικάρας και ο διαγωνισμός του (βλ. παλαιότερο τόπικ) κλπ κλπ και φυσικά ...ο Φασουλέτος] !!! Στην έντυπη διαφήμιση του Φασουλέτου [που θυμόμαστε απ' τα Μίκυ Μάους μας] βλέπουμε ένα κοριτσάκι να κοιμάται αγκαλιά με έναν Φασουλέτο !!! Και δίπλα ... αναγρέφεται πλήρες το ... στιχουργικό μέρος του τραγουδιου της διαφήμισης ΄!!! Από εκεί διάβασα τη δεύτερη στροφή, που δεν θυμόμουν, η οποία είχε ως εξής :

Φασουλέτο φωνάξτε και θα είμαι κοντά

συντροφιά στο παιχνίδι να σας δίνω χαρά !!!
 
αφου δεν βρεθηκε ακομη η τηλεοπτικη διαφημιση του Φασουλετου,ας ξαναδουμε τουλαχιστον την εντυπη που προσθεσε ο makisimos στο θρεντ με τους Φασουλετους

attachment.php


fasoyletos.jpg
 
Ναι katerinak, αυτή είναι η εντυπη διαφήμιση του Φασουλέτου που βλέπαμε στα Μίκυ Μάους εκεί στα 80ς, σε αυτήν αναφέρομαι :flower: :flower:
 
super car (1993) :


ευχαριστουμε πολυ cauldron
 
playmobil (1984) :


σχολιο του uploader MrRetromemories : "η εταιρεια παιχνιδιων " Lyra " παρουσιαζει αλλη μια σειρα του Playmobil συνυφασμενη με το υγρο στοιχειο ,την θαλασσα"
 
Ατελειωτες ευχαριστίες!! Το συγκεκριμένο πάντα το είχα απωθημένο, τότε γιατί ήταν ακριβό και δεν μου το αγόραζαν, τώρα γιατί δεν υπάρχουν πια :(
 
- Τη θυμάστε τη διαφήμιση με τα κουκλάκια "Γλυκοπατάτες" γύρω στο 1983 - 1984 ??? Σε όλο το σποτ ακούγαμε ένα παιδικό τραγουδάκι, από παιδικές φωνές, που περιείχε το στίχο "γλυκοπατάτες που αγαπώ" !!! Το μόνο που θυμάμαι απ' το σποτ είναι το τέλος του, όπου, αφού τέλειωνε το τραγουδάκι, μια παιδική αγορίστικη φωνούλα έλεγε : "αστείε γλυκοπατατούλη μου σ' αγαπώ" !!!

- Επίσης, μού ήρθε μια "φλασιά" απ' το σποτ με το οποίο μάς συστήθηκαν οι χαλκομανίες "Καλκίτος" !!! Έδειχνε έναν τύπο, που ήταν ντυμένος μάγος, κλόουν, κάτι τέτοιο τελοσπάντων, να περιστοιχίζεται από παιδάκια και μια φωνή να αναγγέλλει : "Κααααλκίτοοος" !!! Το σποτ αυτό χρονολογείται περί το 1978 - 1979 !!! Αν κάποιος θυμάται καλύτερα με διορθώνει και συμπληρώνει :flower: :flower:
 
Διαφήμιση παιχνιδιών Power Rangers κ Sega Mega Drive απο το κανάλι του notisthom

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
διαφημιση με τον Παρλαπιπη(1993)


:thanx2: :thanx2:cauldron

playmofreak τις διαφημισεις με τα επιτραπεζια τις εχουμε συγκεντρωμενες στο σχετικο θρεντ, η συγκεκριμενη υπαρχει ηδη εκει :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πακετακι με διαφορες διαφημισεις απ τον uploader sakoudas (απορω πώς μας ξεφυγε :eek: ) Θα προσθεσω τα λεπτα που εμφανιζονται οι διαφημισεις με παιχνιδια που δεν ειδαμε ξανα στο παρον θρεντ


00:30-00:51 transformers turbomasters

04:37-05:08 ευχουληδες με το τυχερο πετραδι ( el greco )

05:40-06:06 play-doh 1000 φαγητα

06:16-06:49 G.I JOE DEF

06:59-07:18 πασχαλινες λαμπαδες G.I JOE

07:19-07:31 game boy
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θυμαστε αν υπηρχε διαφημιση με τους μινι ευχουληδες της ψιλικοκο; λογικα,κατι πρεπει να εδειξε η τηλεοραση αλλιως δε θα ειχαν τοσο μεγαλη επιτυχια.Η αδερφη μου πρεπει να ειχε καμμια 10αρια μινι ευχουληδες,ειχε κι εναν μεσαιου μεγεθους με γαλαζια μαλλια αλλά χωρις πετραδι :eek: αυτος δεν ξερω απο πού προεκυψε (δεν υπηρξα φαν των ευχουληδων)
 
Νεο πακετο με διαφημισεις,γραφω μονο αυτες που δεν εχουμε ξαναδει στο παρον θρεντ ενω για τις υπολοιπες διαφημισεις θα γινουν οι σχετικες παραπομπες στα αντιστοιχα θρεντς:

00:00 - 00:30 ηλεκτρονικο γκαραζ hot wheels

00:47 - 01:08 βαλιτσακι ομορφιας poly pocket

02:46 - 02:57 batman

02:58 - 03:09 τροχοφατσουλες

03:28 - 03:41 αυτοκολλητομηχανη

04:31 - 04:46 αντζεντινα

04:58 - 05:09 μαγικες μπαλαρινες

05:10 - 05:23 μικρομηχανες

05:42 - 05:52 κασσετοφωνο Fisher Price

06:11 - 06:30 action man

09:08 - 09:35 χαρουμενος κουρεας και χαρουμενο εργοστασιο play doh

09:57 - 10:28 μωρακι Βα-βα

10:29 - 11:01 Νενουκα

12:20 - 12:53 transformers
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα