Τηλεπαρουσιάστριες ΥΕΝΕΔ / ΕΡΤ2

Εκεινο παντως που μου κανει εντυπωση ειναι πως τελικα γυρω στα μεσα της δεκαετιας του 80, υπηρχαν στη παρουσιαση του προγραμματος οι 5 νεοδιοριζομενες (Μπιτσολα, Σιδερη, Αναστασιαδου, Μαυρεα, Αλεξη), συν οι παλιοτερες Πασσου και Παπαιωαννου (κρινοντας και απο τα βιντεο των φιλων που εχουν αναρτηθει). Συνολο δηλαδη 7 παρουσιαστριες προγραμμματος!!! Μεγαλος αριθμος, αν μη τι αλλο. Δεδομενου μαλιστα πως το καναλι δεν εξεπεμπε σε 24 ωρη βαση, τι στο καλο καθε 3 ημερες δουλευε η καθεμια τους? Η ιδανικη θεση στο Δημοσιο μου κανει! Εκτος κι αν ειχαν και αλλα καθηκοντα, περα απο την παρουσιαση του προγραμματος.
 
thanos75 είπε:
Εκεινο παντως που μου κανει εντυπωση ειναι πως τελικα γυρω στα μεσα της δεκαετιας του 80, υπηρχαν στη παρουσιαση του προγραμματος οι 5 νεοδιοριζομενες (Μπιτσολα, Σιδερη, Αναστασιαδου, Μαυρεα, Αλεξη), συν οι παλιοτερες Πασσου και Παπαιωαννου (κρινοντας και απο τα βιντεο των φιλων που εχουν αναρτηθει). Συνολο δηλαδη 7 παρουσιαστριες προγραμμματος!!! Μεγαλος αριθμος, αν μη τι αλλο. Δεδομενου μαλιστα πως το καναλι δεν εξεπεμπε σε 24 ωρη βαση, τι στο καλο καθε 3 ημερες δουλευε η καθεμια τους? Η ιδανικη θεση στο Δημοσιο μου κανει! Εκτος κι αν ειχαν και αλλα καθηκοντα, περα απο την παρουσιαση του προγραμματος.
Συμφωνώ απόλυτα, ιδιαίτερα αν αναλογιστούμε ότι στο "αντίπαλο" κανάλι (ΕΡΤ), ο αριθμός των τηλεπαρουσιαστριών ήταν 3/4!! Αγάθου, Σακάκου, Ασημακοπούλου και η δεσποινίς, το όνομα της οποίας δεν έχουμε ακόμα "ανακαλύψει" (και η οποία δεν πρέπει να έμεινε στην παρουσίαση προγράμματος για πολύ καιρό, αλλά γύρω στο 1981-83). Μην ξεχνάμε ότι οι 3 "καινούργιες" (Μπόκοτα, Ξενοπούλου, Σωτηροπούλου) ξεκίνησαν το 1986...!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από δημοσίευμα του 1983. Προσέξτε την αιτιολόγηση για την πρόσληψη επιπλέον αριθμού παρουσιαστριών.

epilogi tileparoysiastriwn et2 june 1983.jpg
 
stakovios είπε:
Από δημοσίευμα του 1983. Προσέξτε την αιτιολόγηση για την πρόσληψη επιπλέον αριθμού παρουσιαστριών.Προβολή συνημμένου 30304
Δεν αντεχω παντως να μην το πω: Το οτι "ολως τυχαιως" μεσα στην 8αδα των επιτυχοντων με τα αξιολογα προσοντα ηταν η Στελλα Παπαδοπουλου, αδερφη της Μενυας Παπαδοπουλου που ηδη δουλευε καποια χρονια στην ΕΡΤ και ηταν "στα πανω της" τοτε , αλλα και η γνωστη απο τα καλλιστεια Μαρια Αργυροκαστριτου, με κανει να πιστευω οτι μαλλον αλλα ηταν τελικα τα κριτηρια αυτων των διορισμων, και οχι το οτι ηταν τοσες πολλες αυτες που ειχαν προσοντα, ωστε ανεβασαν τον αριθμο τους.

Τουλαχιστον, ανεξαρτητα απο το πιθανο "μεσον τους", ολες αυτες οι κυριες φανηκαν αξιοπρεπεστατες και πραγματικα επαγγελματιες στη δουλεια τους...κατι που δυστυχως σημερα λειπει σε μεγαλο βαθμο απο την ελληνικη τηλεοραση
 
thanos75 είπε:
... η Στελλα Παπαδοπουλου, αδερφη της Μενυας Παπαδοπουλου
Σοβαρά, είναι αδερφές; Ούτε που είχε πάει ποτέ το μυαλό μου, σοβαρά...

Δεν μοιάζουν άλλωστε καθόλου, η Στέλλα είναι πιο γλυκιά, η Μένυα πιο "αυστηρή"...
 
bernard.c είπε:
Σοβαρά, είναι αδερφές; Ούτε που είχε πάει ποτέ το μυαλό μου, σοβαρά...Δεν μοιάζουν άλλωστε καθόλου, η Στέλλα είναι πιο γλυκιά, η Μένυα πιο "αυστηρή"...
Και ομως φιλε μου ειναι! Συμφωνω απολυτα πως η Στελλα ειναι σαφως πιο γλυκια, αν και νομιζω πως εαν παρατηρησεις πιο προσεκτικα, μοιαζουν καπως στο σχημα του προσωπου!
 
thanos75 είπε:
Και ομως φιλε μου ειναι! Συμφωνω απολυτα πως η Στελλα ειναι σαφως πιο γλυκια, αν και νομιζω πως εαν παρατηρησεις πιο προσεκτικα, μοιαζουν καπως στο σχημα του προσωπου!
Αυτό μου αρέσει στο forum - όλο και μαθαίνουμε νέες πληροφορίες!! :)
 
Και η Μαρια Λεκακη στο χορο, ΕΤ1, 1997 περιπου!!!


[edit]Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
συγνωμη εγω ειδα στο zapit χωρις κρεντιτς. :( ηταν πολυ ωραια εκπληξη ομως ε!!!!
 
Ε καλά δεν είναι η πρώτη φορά που παίρνουν υλικό και το κάνουν θέμα δίχως προειδοποίηση κτλ.. :(
 
Πίσω στις παρουσιάστριες της ΤΕΔ, όπως είπαμε, το 1966, η 2η παρουσιάστρια της ΤΕΔ ήταν η ηθοποιός και τραγουδίστρια (στο πλευρό του Ιταλού συζύγου της, Ενρίκο Πιανόρι), Σάσα Σοφού. Να και μία φωτογραφία της. Στην ταινία "Αλαλούμ" (1982) με το Χάρυ Κλυν υποδύθηκε την τηλεπαρουσιάστρια.

Enrico Pianori 018.jpg

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παρουσιαστρια της ΕΤ2 του 1989http://www.youtube.com/watch?v=bryFhGZkdN0&feature=plcp]

μηπως ειναι η Μαριον Μπιτσολα?
 
jimijoop είπε:
παρουσιαστρια της ΕΤ2 του 1989http://www.youtube.com/watch?v=bryFhGZkdN0&feature=plcp]μηπως ειναι η Μαριον Μπιτσολα?
Ναι φίλε μου αυτή είναι, με λίγο πιο σπαστό και μακρύ μαλλί εκείνη την περίοδο
 
Εδώ η Σάσα Σοφού (που για όσους δεν το γνωρίζουν ήταν κόρη στρατιωτικού):

ΣΑΣΑ ΣΟΦΟΥ.jpg
 
Γνωριζετε αυτην την παρουσιαστρια; Καποια μου θυμιζει...

 
bernard.c είπε:
Η Μαρικίτα Αλέξη είναι - υπάρχει σχετικό thread...
Σ'ευχαριστω πολυ, θα το δημοσιευσω στο αντιστοιχο θεμα. Εγω δεν ζουσα τοτε και για αυτο ρωτησα. Ειχα δει φωτογραφιες της Μαρικιτας Αλεξη αλλα απο την δεκαετια του 80 και οχι απο την εποχη του βιντεο.

Edit:Το εκανα!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσωπική μαρτυρία από την κυρία Σάσα Σοφού για τη χούντα.
 
Πίσω
Μπλουζα