Της κακομοίρας (1963)

Κλασσική ταινία του Χατζηχρήστου που προβάλλεται συχνά πυκνά. Δεν έχω καταφέρει να την δω ολοκληρωμένη και ο Χατζηχρήστος δεν είναι και ο αγαπημένος μου.
 
Έλα να σε κεράσουμε ένα τσίπουρο στον "Μπακαλόγατο" στην Κέρκυρα, έχει μια τηλεόραση που παίζει συνέχεια αυτήν την ταινία, και όταν τελειώνει ξανά από την αρχή!
 
Σε μια σκηνή της ταινίας ακούγονται οι τελευταίοι στίχοι ενός τραγουδιού :

''γυναίκα ψεύτρα,

πονηρή και καρδιοκλέφτρα,

μ'έκανες δικό σου σκλάβο,

δίχως να το καταλάβω''.

Μήπως γνωρίζει κανείς τίποτε σχετικό (στιχουργός, συνθέτης, ερμηνευτής) με το τραγούδι αυτό; Έψαξα και στο http://www.stixoi.info, αλλά δεν το βρήκα.
 

Εν τω μεταξύ, το σκίσανε χτες το εργάκι... Το μισό ήταν σε slow motion...
 
DINO είπε:
Εν τω μεταξύ, το σκίσανε χτες το εργάκι... Το μισό ήταν σε slow motion...
Ναι όντως! Γιατί είναι αυτή η αργή κίνηση; Το έχω δει σε πολλές ταινίες του ελληνικού κινηματογράφου. Νομίζω επίσης ότι η ταινία χθες σαν να ήταν πιο παλιά κόπια από αυτή που πρόβαλλε τελευταία.
 
oldgrcinfun είπε:
Να είσαι καλά... :)

johnny19818 είπε:
Ναι όντως! Γιατί είναι αυτή η αργή κίνηση; Το έχω δει σε πολλές ταινίες του ελληνικού κινηματογράφου. Νομίζω επίσης ότι η ταινία χθες σαν να ήταν πιο παλιά κόπια από αυτή που πρόβαλλε τελευταία.
Νομίζω πως εξηγούν τα παιδια στο thread "Αλλοιώσεις στις ταινίες", γιατί γίνεται αυτό...

Ρίξε μια ματιά... ;)
 
ειναι μια πολυ καλη κωμωδια με ρεσιταλ ερμηνειας απο τον χατζηχρηστο αλλα ολοι ειναι πολυ καλοι

εχει δεκαδες ατακες το εργο,την εχω δει δεκαδες φορες μην πω εκατονταδες
 
Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου, αλλά η συγκεκριμένη ταινία δεν νομίζω οτι παιζόταν απο την τηλεόραση την δεκαετία του 80. Δεν έχω δηλαδή ανάμνηση να την παρακολουθώ μικρός... Να θυμάμαι τόσο λάθος;
 
Stormwatch είπε:
Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου, αλλά η συγκεκριμένη ταινία δεν νομίζω οτι παιζόταν απο την τηλεόραση την δεκαετία του 80. Δεν έχω δηλαδή ανάμνηση να την παρακολουθώ μικρός... Να θυμάμαι τόσο λάθος;
χωρις να μπορω να το πω με απολυτη βεβαιοτητα νομιζω οτι προβαλοταν,ισως οχι τοσο συχνα οσο ας πουμε ο ηλιας του 16ου η ο κυριος πτεραρχος.

το λεω επειδη μικρος ο χατζηχρηστος ηταν απο τους αγαπημενους μου και σιγουρα θα ειχε συντελεσει και αυτη η ταινια που ειναι απο τις καλυτερες του
 
Μάλλον ο Stormwatch έχει δίκιο. Ποτέ δεν θυμάμαι να την έχω δει μικρός, πρώτη φορά την πέτυχα γύρω στο '96, στο τέλος που λέει ο Ζήκος "αι γυναίκαι είναι άπισται, το φιλοσόφησα μόλις τώρα"
 
Την θυμάμαι να παίζεται αρχές του 90 στα κρατικά. Το σενάριο της ταινίας κοφτηκε και ραφτηκε για τον Χατζηχρήστο, σε έναν ρόλο που μόνο αυτός θα μπορούσε να ερμηνεύσει. Στο ηλια ο ρόλος ήταν για τον λογοθετιδη, αλλά δεν πρόλαβε.

Και κλείνω επισημαίνοντας και την τρίτη ταινία που νομίζω κενταει ο Χατζηχρήστος, τους μακρυκωσταιους και κοντογιωργηδες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν αποτελώ εξαίρεση, η ταινία αυτή ανήκει στις top-5 κωμικές και αγαπημένες μου.Όσες φορές και να τη βλέπω δεν τη βαριέμαι,την έχω μάθει σχεδόν απ' 'εξω και πάλι θέλω να την παρακολουθώ.Ο Χατζηχρήστος σε μία από τις απολαυστικότερές του ερμηνείες,δίνει ρεσιτάλ αυθορμητισμού και γέλιου.
 
Σήμερα διάβασα κάπου ότι η ταινία αυτή όταν πρωτοπροβλήθηκε ήταν ακατάλληλη για ανηλίκους! Ξέρει κανείς γιατί? Δεν είχε κάτι επιλήψιμο μέσα...
 
maryflor73 είπε:
Σήμερα διάβασα κάπου ότι η ταινία αυτή όταν πρωτοπροβλήθηκε ήταν ακατάλληλη για ανηλίκους! Ξέρει κανείς γιατί? Δεν είχε κάτι επιλήψιμο μέσα...
ισως επειδη αναφεροταν σε σχεσεις...

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiLpsmxqPPPAhVEVRQKHQ89AdIQFggnMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.mixanitouxronou.gr%2Fi-kathariotis-ine-to-spesial-tou-katastimatos-o-bakalogatos-giristike-me-ena-senario-molis-7-selidon-i-tenia-charaktiristike-akatallili-gia-anilikous-ke-den-afinan-tin-kori-tou-na-bi-sto-sin%2F&usg=AFQjCNHwV6cx9ptMwGN1XdZaGYkDEWtZtg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξέρεις που πάει το μυαλό μου? Στη σχέση Λίτσας-Αργύρη που μετρούσε δύο χρόνια "αστεφάνωτοι"...
 
Αν είναι έτσι, το "Η δε γυνή να φοβείται τον άνδρα" πρέπει να ήταν "Αυστηρώς ακατάλληλος δι' ανηλίκους" μια που το ζεύγος συζούσε, δεν ήταν αστεφάνωτοι που ζούσαν χωριστά (Ο Αντωνάκης "την είχε σπιτωμένη" κατά τις αηδιαστικές εκφράσεις που είχαν τον παλιό καλό καιρό!) και αυτό ήταν μάλιστα το βασικό θέμα της ταινίας.
 
Αυτό που θέλω να σημειώσω ξανά είναι ότι ο Χατζηχρηστος, κατά δήλωσή του, δεν είχε ξεφύγει ούτε λέξη από το σενάριο. Γι αυτό και είχα γράψει σε προηγούμενο μήνυμα μου για το κομμένο και ραμμένο.Β 
 
η ταινία πριν γίνει ταινία ήταν θεατρικό έργο με τον Βασίλη Αυλωνίτη στο ρόλο του Παντελή και την Γεωργία Βασιλειάδου στον ρόλο της κυρά Δέσποινας. Το θεατρικό έργο παίχτηκε για έναν μήνα. Ο Χατζηχρήστος γύρισε αυτήν την ταινία για να ξελασπώσει μετά την αποτυχία της ταινίας "ο Ταυρομάχος προχωρεί"και τα κατάφερε Προτιμήθηκαν ο Κώστας Δούκας και η Μαρίκα Νέζερ λόγω χαμηλότερου κασέ. Αυτά αναφέρονται από τον Ιάσωνα Τριανταφυλλίδη εδώ :

http://www.thegreekcloud.com/blogs/blog.php?pg=3&uid=26&id=1014
 
tzias57 είπε:
η ταινία πριν γίνει ταινία ήταν θεατρικό έργο με τον Βασίλη Αυλωνίτη στο ρόλο του Παντελή και την Γεωργία Βασιλειάδου στον ρόλο της κυρά Δέσποινας. Το θεατρικό έργο παίχτηκε για έναν μήνα. Ο Χατζηχρήστος γύρισε αυτήν την ταινία για να ξελασπώσει μετά την αποτυχία της ταινίας "ο Ταυρομάχος προχωρεί"και τα κατάφερε Προτιμήθηκαν ο Κώστας Δούκας και η Μαρίκα Νέζερ λόγω χαμηλότερου κασέ. Αυτά αναφέρονται από τον Ιάσωνα Τριανταφυλλίδη εδώ :
http://www.thegreekcloud.com/blogs/b...uid=26&id=1014
ο κυριος τριανταφυλλιδης τα μπερδεψε λιγακι

πραγματι η ταινια "ο ταυρομαχος προχωρει" ηταν αποτυχια γιατι ειχε πολλα εξοδα αλλα και σεναριο μηδεν και γενικα δεν ελεγε

οι ταινιες ομως γυριστηκαν την ιδιαχρονια,οταν γυριζαν το "της κακομοιρας" δεν ειχε ακομη φανει οτι παει φουντο ο ταυρομαχος

και επισης κανεις δεν μπορει να ξερει αν μια τιανια θα κανει εισητηρια αν ηταν ετσι καμια δεν θα αποτυχαινε εισπρακτικα

ενα μηνα παικτηκε(θεατρικα),οκ πηγε πολυ καλα αλλα δεν προδιαγραφει τιποτα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα