Της μοίρας το γραφτό...

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
347
Εχτές, μεταξύ Άρχοντα και Akaliakoukou διάβαζα το γαλλικό manga. (σημεία που μ΄ενδιέφεραν βασικά :D )

Στο τελευταίο μέρος ο Άλμπερτ με την Κάντυ περνούν ένα υπέροχο διήμερο μαζί. Μετά από μιά βουτιά στη λίμνη, ζεσταίνονται στο σπιτάκι όπου έμειναν τότε που ο Άλμπερτ έσωσε την Κάντυ.

Η σκηνή μπροστά στο τζάκι θύμησε στην Κάντυ την αντίστοιχη με τον Τέρρυ εκείνο το καλοκαιρινό απόγευμα στη Σκωτία. Κάποια στιγμή η Κάντυ σκέφτεται:

"Τέρρυ... η ζωή τα έφερε έτσι ώστε τελικά να χωρίσουμε... Όλα όσα περάσαμε μαζί σβήνονται σιγά σιγά..."

Αναρωτήθηκα αν τελικά η Κάντυ με τον Τέρρυ άσχετα με τη Σούζυ ήθελαν να είναι μαζί... Η μοίρα τους χώριζε διαρκώς όσο και να επιθυμούσαν διαφορετικά οι δυό τους... Παρ΄'ολα αυτά, κάπου μου έμεινε η εντύπωση πως όταν ο καθένας τους προσπάθησε να βρει το δικό του δρόμο δεν ενδιαφέρθηκε και ιδιαίτερα να μάθει νέα του άλλου...
 
Σύμφωνα πάντα με το manga, μετά την επίσκεψη του Τέρρυ στο Λόφο της Πόνυ, δε γίνεται κάποια άλλη αναφορά του στην Κάντυ...

Η Κάντυ κατά της διάρκεια των σπουδών της στέλνει και λαμβάνει γράμμα από το Σαιν Πωλ μαθαίνοντας έτσι τα νέα από το Λονδίνο.

Για τους Άλμπερτ και Τέρρυ η Κάντυ το μόνο που γνωρίζει είναι πως έχουν τραβήξει το δρόμο τους...

Μέχρι που επιστρέφουν και οι φίλοι από το Λονδίνο και όταν η Κάντυ έρχεται στο Σικάγο και τους συναντάει , μαθαίνει για τον Τέρρυ και την πορεία του στο θέατρο...
 
Juanita, στο αγγλικό manga, ο Terry σκέφτεται την Candy όταν μαθαίνει ότι πρόκειται να ξεσπάσει πόλεμος στην Ευρώπη:


"Σήμερα έμαθα τα νέα για τον πόλεμο. H Aγγλία μπορεί να αναμειχθεί από μέρα σε μέρα. Candy...Δεν έπρεπε να σε αφήσω στην Αγγλία. Αν ήταν δυνατόν, θα περνούσα τον Ατλαντικό πάλι και..."
(Σκέφτεται αυτά που έζησαν στην Αγγλία)

"Candy τώρα έχω επιλέξει τη ζωή μου. Δεν μπορώ να γυρίσω πίσω." (σ' αυτό το σημείο γίνεται φανερό ότι η μετάφραση από τα ιαπωνικά στα αγγλικά, χάσκει :D )

"Μακάρι να μη συμβεί τίποτα στην Αγγλία, μέχρι να καταφέρουμε να συναντηθούμε ξανά..." :heartcloud:
 
Άξιο απορίας πάντως είναι αυτό που έχει ξαναπεί και η Juanita. Ο Τέρυ μέχρι τη μέρα που εντελώς τυχαία συναντήθηκαν στο Σικάγο, δεν έκανε καμμία προσπάθεια να επικοινωνήσει μαζί της. Γιατί???

Αφού τη σκεφτόταν!!!

Θα μπορούσε και γράμμα να της στείλει στο Κολέγιο, κι αν δεν ήθελε να δώσει το στίγμα του (τον έψαχνε ο πατέρας του) θα μπορούσε να της στείλει ένα γράμμα στο ορφανοτροφείο, αφού ήξερε ότι η Κάντυ επικοινωνεί μαζί τους πολύ συχνά. Στο κολέγιο το καταλαβαίνω, ίσως να μη μπορούσε, αλλά στο ορφανοτροφείο θα μπορούσε να της στείλει ένα γράμμα.

και γενικά θα μπορούσε να μη φύγει εντελώς από τη ζωή της....
 
nessie είπε:
Juanita, στο αγγλικό manga, ο Terry σκέφτεται την Candy όταν μαθαίνει ότι πρόκειται να ξεσπάσει πόλεμος στην Ευρώπη:
"Σήμερα έμαθα τα νέα για τον πόλεμο. H Aγγλία μπορεί να αναμειχθεί από μέρα σε μέρα. Candy...Δεν έπρεπε να σε αφήσω στην Αγγλία. Αν ήταν δυνατόν, θα περνούσα τον Ατλαντικό πάλι και..." (Σκέφτεται αυτά που έζησαν στην Αγγλία)

"Candy τώρα έχω επιλέξει τη ζωή μου. Δεν μπορώ να γυρίσω πίσω." (σ' αυτό το σημείο γίνεται φανερό ότι η μετάφραση από τα ιαπωνικά στα αγγλικά, χάσκει :D )

"Μακάρι να μη συμβεί τίποτα στην Αγγλία, μέχρι να καταφέρουμε να συναντηθούμε ξανά..." :heartcloud:

Nessie, μπορείς να μου δώσεις ένα στίγμα περίπου που θα το βρω;;;;

Θέλω να δω στα γαλλικά πώς έχει μεταφραστεί... Υποψιάζομαι πως θα εκπλαγούμε ξανά...

edit

Tο βρήκα!!!

Παραδόξως... λέει ακριβώς το ίδιο...

Ο Τέρρυ έχει κάνει την επιλογή του και δεν μπορεί να κάνει πίσω... :precry:

candycandyvolume6page05mx8.jpg


Κάντυ...

Δεν έπρεπε να σε αφήσω στην Αγγλία...

Αν μπορούσα... θα ερχόμουν να σε βρω...

candycandyvolume6page05ra3.jpg


Κάντυ...

Έχω ξεκινήσει τη δική μου ζωή, δεν μπορώ να κάνω πίσω...

Ελπίζω πως δε θα συμβεί τίποτα μέχρι την επόμενη συνάντησή μας...

candycandyvolume6page05ra3.jpg

candycandyvolume6page05mx8.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αααααα :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Έχω πλαντάξει στο κλάμα διαβάζοντας το χωρισμό στα γαλλικά...

Σνιφφφφφφφφ....
 
Juanita είπε:
Αααααα :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: Έχω πλαντάξει στο κλάμα διαβάζοντας το χωρισμό στα γαλλικά...

Σνιφφφφφφφφ....
Δωσε πίκρα στο λαο!!! Θελουμε να μαθουμε τι γινεται στα γαλλικα (με μεταφραση φυσικα)...οσο για τον Τερρυ που σκεφτεται οτι εχει κανει την επιλογη του, προφανως εννοει την επιλογη του να αφησει την Καντυ στο σχολειο του Αγ. Παυλου. Μα τι θα μπορουσε να κανει το παιδι? Ηταν μονο 16 χρονων! Ααααααα....παρολη την αποσταση, παρολο το χρονο που εχει περασει, παρολες τις αλλαγες στη ζωη του, παρολες τις σταρλετιτσες που τον περιβαλλουν, αυτος σκεφτεται το ενα και μοναδικο κοριτσι :heartcloud: ...μα ποσο εκτος τοπου, χρονου και πραγματικοτητας ειναι αυτο το anime :rofl: ...σε λιγο θα ξεπερασει και το "Notting Hill" :D :D:D
 
Πάντως από ότι έλεγε η μετάφραση στα ελληνικά, ο Τέρυ όταν έφευγε από το κολέγιο σκεφτόταν αυτό...

"Αν ήμουν πιο μεγάλος, θα έπαιρνα την Κάντυ μαζί μου και κανείς δε θα μπορούσε να μας χωρίσει..."
 
akaliakoukou είπε:
Πάντως από ότι έλεγε η μετάφραση στα ελληνικά, ο Τέρυ όταν έφευγε από το κολέγιο σκεφτόταν αυτό...
"Αν ήμουν πιο μεγάλος, θα έπαιρνα την Κάντυ μαζί μου και κανείς δε θα μπορούσε να μας χωρίσει..."
Το θυμαμαι πολυ χαρακτηριστικα αυτο στο anime... :flower:
 
Από το ελληνικό μου λείπουν αρκετά τεύχη...

Διαβάζοντας όμως το γαλλικό, στο κομμάτι με το χωρισμό όντως συγκλονίστηκα και για τους τρεις ήρωες...

Και οι δύο κοπέλες αγαπούν εξίσου τον Τέρρυ. Δεν μπορώ να κρίνω ποιά θυσία ήταν η μεγαλύτερη:

Της Κάντυ και του Τέρρυ που σκότωσαν τον έρωτά τους ή

Της Σούζυ που στο παρατσάκ δε θυσίασε τη ζωή της για να είναι ο αγαπημένος ευτυχισμένος...
 
Juanita είπε:
Και οι δύο κοπέλες αγαπούν εξίσου τον Τέρρυ. Δεν μπορώ να κρίνω ποιά θυσία ήταν η μεγαλύτερη:

Της Κάντυ και του Τέρρυ που σκότωσαν τον έρωτά τους ή

Της Σούζυ που στο παρατσάκ δε θυσίασε τη ζωή της για να είναι ο αγαπημένος ευτυχισμένος...
Αμαν πια αυτος ο ηθοποιος :heartcloud: σφαζονται τα κοριτσια στην ποδιά του...αλλα αν το ξανασκεφτω, κ'εγω ακομα και μετα απο 20 χρονια ακουω την φωνη του και σταματα ο χρονος :wub: εμφανιζεται στην οθονη και η καρδια μου χτυπαει γρηγοροτερα :hurrah: ...αν αυτο δεν ειναι καψουρα, τι ειναι τελωσπαντων :D
 


Dom, είσαι σίγουρη πως σου αρέσει ο Τέρρυ και όχι ο Αργύρης;;;; :D :D:D
 
Και οι δύο μπορεί να τον αγαπούν, όμως η Κάντυ ξέρει να θυσιάζεται.

όταν κάνεις μια θυσία, δεν ζητάς ανταλλάγματα!!!

Αν η Σουζάννα θυσιαζόταν πραγματικά, θα το έκανε χωρίς μετά να πέφτει σε ψυχολογικούς εκβιασμούς!!!!!
 
akaliakoukou είπε:
Και οι δύο μπορεί να τον αγαπούν, όμως η Κάντυ ξέρει να θυσιάζεται.όταν κάνεις μια θυσία, δεν ζητάς ανταλλάγματα!!!

Αν η Σουζάννα θυσιαζόταν πραγματικά, θα το έκανε χωρίς μετά να πέφτει σε ψυχολογικούς εκβιασμούς!!!!!
Γιατι οταν τον εσπρωξε η Σουζανα για να τον σωσει απο τον προβολεα δεν ηταν θυσία?
 
Φυσικά! Λειτούργησε από ένστικτο εκεί!

Και αυτό έγινε τόσο γρήγορα που δεν νομίζω να της πέρασε από το μυαλό ότι θα πέσει ο προβολέας πάνω της!

Και μετά ήθελε να πεθάνει. Όμως εμμέσως πλην σαφώς είπε στην Κάντυ ότι μόνο κοντά στον Τέρυ η ζωή μου έχει κάποιο νόημα. Κι εμένα αυτό με εξόργισε. Αυτό το θεωρώ ψυχολογική βία.
 
Βρε Akaliakoukou μου δε ακρωτηριάστηκε για να τον κρατήσει μετά κοντά της...

Θα μπορούσε να είχε σκοτωθεί σώζοντάς τον, κάτι που το επεδίωξε μετά ακριβώς γιατί δεν άντεχε να είναι βάρος σε κανέναν...
 
akaliakoukou είπε:
Φυσικά! Λειτούργησε από ένστικτο εκεί!Και αυτό έγινε τόσο γρήγορα που δεν νομίζω να της πέρασε από το μυαλό ότι θα πέσει ο προβολέας πάνω της!

Δεν ειναι ενστικτο αυτο (κατα τη γνωμη μου). Η αντιδραση της ειναι απο αγαπη και ενδιαφερον. Το ενστικτο ειναι να σωσει τον εαυτο της ή να φωναξει προς τον Τερρυ.

Και μετά ήθελε να πεθάνει. Όμως εμμέσως πλην σαφώς είπε στην Κάντυ ότι μόνο κοντά στον Τέρυ η ζωή μου έχει κάποιο νόημα. Κι εμένα αυτό με εξόργισε. Αυτό το θεωρώ ψυχολογική βία.
Για τα υπολοιπα συμφωνω.
 
akaliakoukou είπε:
Φυσικά! Λειτούργησε από ένστικτο εκεί!Και αυτό έγινε τόσο γρήγορα που δεν νομίζω να της πέρασε από το μυαλό ότι θα πέσει ο προβολέας πάνω της!

Και μετά ήθελε να πεθάνει. Όμως εμμέσως πλην σαφώς είπε στην Κάντυ ότι μόνο κοντά στον Τέρυ η ζωή μου έχει κάποιο νόημα. Κι εμένα αυτό με εξόργισε. Αυτό το θεωρώ ψυχολογική βία.
Αυτό το είπε στην Κάντυ όταν η τελευταία είχε ήδη πάρει την απόφαση να φύγει μακριά...

Και είναι πάρα πολύ δύσκολο να ξεγυμνώσεις την ψυχή σου μπροστά στην αντίπαλο.

Η Σούζυ ήταν ψυχάρα... Δε ντράπηκε να παραδεχτεί μπροστά στον Τέρρυ πως του έκρυψε το γράμμα και την συνάντησή της με την Κάντυ. Το είπε γνωρίζοντας πως ο Τέρρυ μπορεί να την αντιπαθήσει... Αυτό δεν προϋποθέτει δύναμη ψυχής;;;

Το ίδιο εξομολογήθηκε και στην Κάντυ...

Εγώ πάντως αν είχα τη φωλιά μου λερωμένη δεν ξέρω αν θα είχα τα μούτρα να πω στον άνθρωπο με τον οποίο είμαι ερωτευμένη πόσο χαμηλά έχω πέσει...
 
Μάλλον εδώ διαφωνούμε. Ναι μεν έκανε πράγματα που θέλουν θάρρος, όμως η στάση της στο τέλος μου τα χαλάει πολύ. Η Σουζάννα ξέρει και βλέπει ότι ο Τέρυ υποφέρει γιατί αγαπάει την Κάντυ. Και ενώ λέει ότι θέλει να τον δει ευτυχισμένο, τον κρατάει ελπίζοντας ότι ίσως κάποια μέρα την αγαπήσει. Τον βλέπει να υποφέρει όμως επιμένει.

Εκεί είναι που λέω ότι δεν ξέρει να θυσιάζεται πραγματικά. Γενικά είναι μέσα στα πιστεύω μου αυτό, ότι δηλαδή η πραγματική θυσία δεν ζητάει ανταλλάγματα.

Η Κάντυ δε θα λειτουργούσε ποτέ έτσι. Έχει εντελώς διαφορετικό χαρακτήρα!Πονάει αλλά πάντα προσπαθεί να το κρύψει για να μην πληγώσει τους άλλους... Γι αυτό και λατρεύουμε την Κάντυ!

Μπορεί να έκανε η Σουζάννα θυσία, ναι, συμφωνώ, αλλά και η Κάντυ το ίδιο θα έκανε αν ήταν στη θέση της. Με μία μεγάλη διαφορά όμως... Η Κάντυ θα υπέμενε καρτερικά το μαρτύριό της, θα προσπαθούσε να μαζέψει τις δυνάμεις της και δε θα κρατούσε κανέναν φυλακισμένο δίπλα της.

Βέβαια, δεν ξέρω αν υπάρχουν γενικά τέτοιοι χαρακτήρες σαν την Κάντυ... Και αυτή η μεγαλοσύνη της καρδιάς και της ψυχής της είναι που μας κάνει να την αγαπάμε τόσο πολύ!!!
 
Νέο φανφικ ρίτεν by Χουανίτα!!!! :D :D:D

Η Κάντυ σώζει την Σουζάνα η οποία σε μιά κρίση μεγαλοθυμίας :fever: λέει στην Κάντυ και στον Τέρρυ:

"Παιδιά, δεν ξέρετε πόσο χαίρομαι που με σώσατε την τελευταία στιγμή.

Μέχρι τότε πίστευα πως η ζωή μου χωρίς τον Τέρρυ και καθηλωμένη στο αναπηρικό καροτσάκι δεν έχει κανένα νόημα.

Τώρα που με σώσατε, κατάλαβα πως έχει... :wave:

Η καριέρα μου ανοίγεται μπροστά μου

Οι θαυμαστές μου συρρέουν για ένα αυτόγραφο

Οι άντρες σφάζονται στην ποδιά μου...

Τι άλλο να ζητήσω...

Ζω και θέλω να σας δω ευτυχισμένους.

Προτίθεμαι και να σας παντρέψω αν το επιθυμείτε και εσείς και ακόμη να βαφτίσω το πρώτο σας παιδάκι..."

Χαρούμενοι η Κάντυ και ο Τέρρυ κατεβαίνουν αγκαλιασμένοι τα σκαλιά και πάνε σπίτι τους να σχολιάσουν την παράσταση αφήνοντας τη Σούζυ με τη μάνα της να τρώνε φράουλες... :beerz:

... Η Σουζάννα ξέρει και βλέπει ότι ο Τέρυ υποφέρει γιατί αγαπάει την Κάντυ. Και ενώ λέει ότι θέλει να τον δει ευτυχισμένο, τον κρατάει ελπίζοντας ότι ίσως κάποια μέρα την αγαπήσει. Τον βλέπει να υποφέρει όμως επιμένει.
Μα αφού του λέει πως μπορεί αν θέλει να τρέξει να την προλάβει...

Ο Τέρρυ της αναφέρει πως εκείνη είναι η επιλογή του... και μάλιστα από καιρό...

Ο Τέρρυ έχει ήδη επιλέξει να μείνει κοντά στη Σουζάννα προτού η Κάντυ έρθει στη Νέα Υόρκη.

Καταλαβαίνει και αυτός πως η ζωή του οφείλει ν΄ αλλάξει μετά το ατύχημα και αποφασίζει χωρίς δεύτερη σκέψη να αφοσιωθεί στη Σούζυ...

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Δε γράφω πως δεν είναι ερωτευμένος με την Κάντυ!

Αλλά αυτή ακριβώς είναι η δική του θυσία..
 
Πίσω
Μπλουζα