Τι ακούω απόψε ...

Iron Maiden-Powerslave
έχει ένα από τα πιο δυνατά αντιπολεμικά τραγούδια, 2 minutes to midnight. Επίσης κλου ήταν το εξώφυλλο του αλλά σε δίσκο, έχω μόνο το cd,δυστυχώς γιατί στα '80ς-'90ς είχα μόνο κασέτες, και πέρασα κατευθείαν στα cd.
 
Ας όψεται το εξώφυλλο με τη Μιμίκα Καζαντζή . Κοιτώντας βιντεάκια της στο Youtube με πήρε ο κατήφορος - είναι να μην κάνεις την αρχή - κι απ' το κακό στο χειρότερο κατέληξα ν' ακούω Σεβάς Χανούμ. Ευτυχώς που πρέπει να φύγω γιατί κανείς δεν ξέρει πού θα έφτανα.

 
Housemartins - Me and the farmer. 1987.
Μόνο μια Laura Ingalls θα μπορούσε να ανεβάσει ένα τέτοιο κομμάτι! :D

Ιταλική σκηνή για απόψε. Κάτι σε μπλουζ ήθελα να ακούσω (όπως λέγαμε τότε τα slow) και έπεσα πάνω στον Al Bano. Μια χαρά μου κάνει!

Al Bano Carrisi- Io di notte (1967)

 
Συνέπειες του εγκλεισμού...


Το κομμάτι γράφτηκε το 1968 από τον Piero Umiliani για ένα exploitation φιλμάκι για τη ...ζωή στη Σουηδία (όλοι αντιλαμβανόμαστε περί τίνος πρόκειται). Αλλά πρωτοπαίχτηκε σε μεγάλη εμβέλεια στο 14ο επεισόδιο του Sesame Street το 1969 με "ερμηνευτές" τον Big Bippadotta και δυο Anything Muppet girls και φυσικά ενθουσίασε το κοινό, παρ' όλο που δεν έχει πραγματικούς στίχους. Η πιο διάσημη εκδοχή όμως είναι εκείνη που πρωτοπαρουσιάστηκε στο Ed Sullivan Show επίσης το 1969 από τον Mahna Mahna και τις Snowths (ακόμη και τώρα πιστεύω ότι είναι θηλυκές φιγούρες) και η οποία -με αυτή τη σύνθεση- έμελλε να γίνει το πρώτο νούμερο που άνοιξε την πρεμιέρα του Muppet Show το 1977 απ' όπου και το παραπάνω βίντεο.
 
Συνέπειες του εγκλεισμού...


Το κομμάτι γράφτηκε το 1968 από τον Piero Umiliani για ένα exploitation φιλμάκι για τη ...ζωή στη Σουηδία (όλοι αντιλαμβανόμαστε περί τίνος πρόκειται). Αλλά πρωτοπαίχτηκε σε μεγάλη εμβέλεια στο 14ο επεισόδιο του Sesame Street το 1969 με "ερμηνευτές" τον Big Bippadotta και δυο Anything Muppet girls και φυσικά ενθουσίασε το κοινό, παρ' όλο που δεν έχει πραγματικούς στίχους. Η πιο διάσημη εκδοχή όμως είναι εκείνη που πρωτοπαρουσιάστηκε στο Ed Sullivan Show επίσης το 1969 από τον Mahna Mahna και τις Snowths (ακόμη και τώρα πιστεύω ότι είναι θηλυκές φιγούρες) και η οποία -με αυτή τη σύνθεση- έμελλε να γίνει το πρώτο νούμερο που άνοιξε την πρεμιέρα του Muppet Show το 1977 απ' όπου και το παραπάνω βίντεο.

Ποιες συνέπειες του εγκλεισμού... ???


Το αγαπημένο μου....


και αυτό..


Ναι! Είμαι καλά! :fafoutis:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα