Τι ακούω απόψε ...

Paula Abdul - Straight up
Πρωτοπόρος η Paula στη χορογραφία. Τα χαμε αντιγραψει όλα στα τελειώματα της εφηβείας μας. Κάποιες κινήσεις της (ότι μπορούσαμε βέβαια) τα μαλλιά της, τους τεράστιους κρίκους που μεχρι παπαγάλοι καθόντουσαν επάνω, μέχρι και πουκάμισο με τεράστια πουά βάλαμε.(που το θυμήθηκα τώρα αυτό...)
 
Σήμερα στη γενική του Σαββάτου έπεσα πάνω σε μια παλιά έκδοση από τις Μεγάλες Προσδοκίες (κληρονομιά από τους πρώην ενοικιαστές του σπιτιού). Η ταινία του 1998 που είναι μια μοντέρνα εκδοχή του κλασικού βιβλίου απέσπασε πολύ θετικές κριτικές αλλά δυστυχώς όπως συμβαίνει με πάρα πολλές ταινίες που έχω δει, δε θυμάμαι πολλά πια. Αυτό όμως που μου έχει μείνει ανεξίτηλο στη μνήμη είναι, τι άλλο, το soundtrack! Ονειρικό, νοσταλγικό και ταυτόχρονα πικρό όπως η όλη αίσθηση της ταινίας.

Mono - Life in mono (1996)

 

Deborah "Debbie" Harry) Blondie - Heart Of Glass (1979)


129977484_10158800782338389_438528735509713405_n.jpg


Debbie... :love::love::love::love: Το πιο γοητευτικό Punk Girl όλων των εποχών !!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Johnny Cash, Jerry Lee Lewis, Roy Orbison, Carl Perkins - This Train is Bound For Glory, παραδοσιακό gospel. Η συγκεκριμένη ερμηνεία απο το Johnny Cash Christmas Special 1977, αφιερωμένο στον Elvis Presley που ειχε φυγει μερικους μηνες πριν.


Ενα σχόλιο στο youtube λεει: "Σε αυτη την σκηνη ηταν περισσότερα ταλεντα απο τις τελευταίες 10 τελετές βραβείων του MTV μαζι". Εγω θα ελεγα 20.

Μερικα χρονια μετα, οι ιδιοι καλλιτέχνες εκαναν εναν δισκο αφιερωμένο στον Elvis με τιτλο "Class of '55" (1986)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα