Τι ακούω απόψε ...

Τι φλασιά ήταν αυτή βρε Rygar? Αν δεν το ρώταγες, το γεγονός θα είχε θαφτεί για πάντα στο τελευταίο υπόγειο της μνήμης μου (την οποία τώρα τελευταία τη φλερτάρει ο γνωστός γερμανός, ο Alz...).
Λοιπόν ο Ανδρέας Μικρούτσικος είχε όντως εκπομπή στην ΕΡΤ2 με τον τίτλο "Συχνότητες" το 1987 όπου φιλοξενούσε διάφορους μουσικούς (κυρίως mainstream) κι έπαιζαν live. Ακόμη θυμάμαι την εκπομπή που ήταν καλεσμένος ο Καρβέλας και τον παρακολουθούσα σα χαζό με το στόμα ανοικτό να παίζει εκπληκτικό πιάνο σαν να ήταν ο Jerry Lee Lewis της Ελλάδας (τουλάχιστον τότε έτσι φάνταζε στα μάτια μου).
Κατά τα άλλα δεν θυμάμαι αν το τραγούδι "Συχνότητες" ήταν και οι τίτλοι της εκπομπής (λογικά θα ήταν). Άλλωστε ο Μικρούτσικος, σε αντίθεση με τον αδερφό του, ποτέ δε μου έλεγε κάτι ως τραγουδιστής. Το love στο έβαλα αποκλειστικά και μόνο για την ανάμνηση. :)
Στους τίτλους της εκπομπής έπαιζε η ορχηστρική έκδοση του κομματιού. Ίσως και να γράφτηκε η μουσική για την εκπομπή και να έγινε τραγούδι αργότερα, τουλάχιστον έτσι θυμάμαι, ήξερα για πολύ καιρό το ορχηστρικό και πολύ αργότερα το άκουσα σαν τραγούδι.
 
Μολις τελείωσα με τις εκρεμμείς σελίδες. Τελικά δεν ήταν τόσες πολλές, καμια 20 περίπου. Ποιός θα με πληρώσει τις υπερωρίες μου;
Τι φλασιά ήταν αυτή βρε Rygar? Αν δεν το ρώταγες, το γεγονός θα είχε θαφτεί για πάντα στο τελευταίο υπόγειο της μνήμης μου (την οποία τώρα τελευταία τη φλερτάρει ο γνωστός γερμανός, ο Alz...).
Λοιπόν ο Ανδρέας Μικρούτσικος είχε όντως εκπομπή στην ΕΡΤ2 με τον τίτλο "Συχνότητες" το 1987 όπου φιλοξενούσε διάφορους μουσικούς (κυρίως mainstream) κι έπαιζαν live. Ακόμη θυμάμαι την εκπομπή που ήταν καλεσμένος ο Καρβέλας και τον παρακολουθούσα σα χαζό με το στόμα ανοικτό να παίζει εκπληκτικό πιάνο σαν να ήταν ο Jerry Lee Lewis της Ελλάδας (τουλάχιστον τότε έτσι φάνταζε στα μάτια μου).
Κατά τα άλλα δεν θυμάμαι αν το τραγούδι "Συχνότητες" ήταν και οι τίτλοι της εκπομπής (λογικά θα ήταν). Άλλωστε ο Μικρούτσικος, σε αντίθεση με τον αδερφό του, ποτέ δε μου έλεγε κάτι ως τραγουδιστής. Το love στο έβαλα αποκλειστικά και μόνο για την ανάμνηση. :)
Αν και έχω πολλές αναμνήσεις από τα τραγούδια του, μεγαλώνοντας συνειδητοποίησα ότι τελικά δεν ήταν και κάτι σπουδαίο και αυτή η άποψη ενισχύθηκε από τότε που άρχισε τις εμφανίσεις στα Παζάρια . Μ'αρεσαν όμως οι ενορχηστρώσεις των τραγουδιών του. Π.χ. το Χαμενο νησί είναι πάρα πολύ ωραίο αλλά με λάθος φωνή. Δεν ξέρω ως άνθρωπος τί είναι, αλλά ως καλλιτέχνη τον θεωρώ το ακριβώς αντίθετο του αδερφού του από πλευράς ποιότητας.

Στους τίτλους της εκπομπής έπαιζε η ορχηστρική έκδοση του κομματιού. Ίσως και να γράφτηκε η μουσική για την εκπομπή και να έγινε τραγούδι αργότερα, τουλάχιστον έτσι θυμάμαι, ήξερα για πολύ καιρό το ορχηστρικό και πολύ αργότερα το άκουσα σαν τραγούδι.
Μπράβο! Αρα καλά θυμόμουν ότι κάπου ακουγόταν στην τηλεόραση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Andy Taylor - I might lie


Ο Andy ο κιθαρίστας των Ντούραν Ντούραν.

Το ρεφρέν του τραγουδιού είχε γίνει και επιτυχία ως disco remix, αλλά δεν το βρίσκω με αυτό τον τίτλο, ίσως είχε άλλον
 
Αν ήμουν μαθητής Λυκείου, θα είχα φρικάρει που μετά από 5+ μήνες θα έπρεπε να ξανακάτσω στο θρανίο. Οπότε θα μου αφιέρωνα το πιο κάτω άζμα του Γιάννη του Γιοκαρίνη για να πάνε κάτω τα φαρμάκια:

 
Πριν μερικά χρόνια ενας καλός συνάδελφος παντρευόταν και μου ζήτησε να του προτείνω τραγούδι για την είσοδο του ζευγαριού στο κέντρο αναψυχής. Του πρότεινα το πιο κάτω:


Το άκουσε και του φάνηκε λίγο χαζούλικο. Το προτείνει στη σύζυγό του και της άρεσε πολύ και ευτυχώς που πέρασε το δικό της γιατι όταν άρχισε να παίζει το τραγούδι, χόρευαν όλοι οι νέοι και στην πορεία το έβαλαν ακόμα 1-2 φορές.

Οπως έχω πει και πιο παλιά, ό,τι ακούγεται ωραίο στ'αυτιά μου, δε με νοιάζει ποιός το λέει και τί είδους μουσική αντιπροσωπεύει και αν έχει τραγουδήσει μονο βλακείες. Αν μεσα στις 100 βλακείες έχει και ένα ωραίο, θα το προτιμήσω. Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν αναφέρομαι στο Μπίγαλη που μ'αρέσει πολύ σαν καλλιτέχνης και ως άνθρωπος.
 
Andy Taylor - I might lie

Ο Andy ο κιθαρίστας των Ντούραν Ντούραν.

Το ρεφρέν του τραγουδιού είχε γίνει και επιτυχία ως disco remix, αλλά δεν το βρίσκω με αυτό τον τίτλο, ίσως είχε άλλον
Το remix είναι το Into Your Eyes από τον Armand Van Helden. Το βίντεο κλιπ είναι εμπνευσμένο από την ταινία They Live.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Modern Talking-America
ένα από τα cd που βγάλανε μετά την "επανένωση" πριν τα τσουγκρίσουνε πάλι, οριστικά αυτή τη φορά. έχω όλα τους τα cd. κάθε Ιανουάριο κάνουν μια γιορτή (κάναν τουλάχιστόν πριν τον κωρονοϊό) στην Koblenz που είναι η πόλη που μένει ο Thomas Anders, σχεδίαζα να πάω πριν κάποια χρόνια, είχα ψάξει μάλιστα θα έπαιρνα τρένο από Φρανκφούρτη (am Main) να πάω Koblenz και ίσως πήγαινα σε κάποιους γνωστούς να μείνω Neu Isenburg αλλά δεν πήγα για τους γνωστούς λόγους. ελλείψη χρημάτων στάσις εμπορίου. θα ήμουν αναγκασμένος να πάω με πτήση γραμμής γιατί τον Ιανουάριο δεν έχει charter, και έτσι θα έβγαινε το κοστούμι πολύ ακριβά. κρίμα γιατί έχω να πάω στη Γερμανία από το '93.
 
Πίσω
Μπλουζα