Τι ακούω απόψε ...

Μια βόλτα είπα να κάνω κι εγώ μέχρι τη βεράντα να ποτίσω και είδα τη λεωφόρο μες στην κίνηση. Εντάξει δεν είμαστε και Β.Π. που τέτοια ώρα είναι πιο ήσυχα κι από την Μπαμπίνη Ξηρομέρου αλλά υποτίθεται ότι μένουμε μέσα. Ήθελα να 'ξερα πού πάει όλος αυτός ο κόσμος νυχτιάτικα.

Αφροδίτη Μάνου - Νυχτερινή εκπομπή (1984)

 
Χαχα Μπαμπίνη Ξηρομέρου; Αυτό δεν είναι το μεταφυσικό χωριό που κάνανε επιτόπιο ρεπορτάζ οι ρετρό Ρεπόρτερς στα μέσα της δεκαετίας του ογδόντα;
 
Χαχα Μπαμπίνη Ξηρομέρου; Αυτό δεν είναι το μεταφυσικό χωριό που κάνανε επιτόπιο ρεπορτάζ οι ρετρό Ρεπόρτερς στα μέσα της δεκαετίας του ογδόντα;
Ναι, το θυμάσαι; έχουμε κάνει κι εδώ στο forum μπόλικο σχολιασμό. Είναι όντως ήσυχο χωριό (μην κοιτάς τη φήμη που έχει το Ξηρόμερο...)

Ας πάμε σε κάτι πιο χαρούμενο όμως. Κανονικά βάζω ντίσκο και ίταλο τα ΣΚ αλλά μια που σήμερα έχει τηλεργασία μέσα και συννεφιά έξω είπα να ανεβάσω λίγο διάθεση και να παίξω Λουτσία σε χορταστική 12'' έκδοση.

Lucia - Marinero (1985)

 
Τελευταία επεξεργασία:
Λοιπόν ακούστε δω φάση. Πριν 25+ χρόνια όταν άρχισα να μπαίνω στο ιντερνετ και να χρησιμοποιώ μηχανές αναζήτησης όπως την Αλταβίστα ή το Λϋκο, έψαχνα για πράγματα που έζησα μικρός (μουσική/ταινίες) και που δεν ήξερα ονομασίες/τίτλους. Παιδευόμουν λοιπόν να βρω τον τίτλο ενός τραγουδιού που είχα ακούσει το 1990 σε μια μουσική εκπομπή στην τηλεόραση. Δεν είχα δει τίτλο τραγουδιού στην εκπομπή οπότε έψαχνα στο περίπου, όπως θυμόμουν μερικές λέξεις. Θυμάμαι τις λέξεις rock και κάτι που μου έμοιαζε με sugar. Ψάχνοντας έτσι, μονίμως έπεφτα στο γνωστό τραγούδι Rock Sugar του Ρομπ Γκριλ, που με αρέσει πολύ βεβαίως:


Εγώ όμως δε θυμάμαι αυτό το τραγούδι αλλά κάτι πολύ δυνατό, του οποίου το ρεφρέν ακολουθούνταν από τον τίτλο του τραγουδιού αλλά εχοντας περάσει μεσα από vocoder (όπως το living on a prayer που ο Σαμπόρα βγάζει τα μάτια του με ένα τέτοιο). Μην τα πολυλογώ, πριν 3-4 χρόνια από σήμερα, επιτέλους έπεσα εντελώς τυχαία πάνω του στο ΕσύΣωλήνα:

Το τραγούδι τελικά έχει τίτλο Rock n roll shower των Vengeance (που ούτε οι μανάδες τους τούς ξέρουν), αλλά ο τίτλος του ηχητικά δε διαφέρει πολύ από το Rock Sugar, αν το πεις με βαριά αγγλική προφορά (rock sugar.....rocknroll shower, ακούγονται παραπλήσια όταν είσαι 15 χρονών). Αυτό πρέπει να το ακούσετε από ηχοσύστημα με πολύ καλό ήχο γιατί πρόκειται περί hair-metal με ρυθμό disco. Δε είναι και κάτι σπουδαίο από άποψη φωνητικών αλλά από ρυθμό σκίζει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Λοιπόν ακούστε δω φάση. Πριν 25+ χρόνια όταν άρχισα να μπαίνω στο ιντερνετ και να χρησιμοποιώ μηχανές αναζήτησης όπως την Αλταβίστα ή το Λϋκο, έψαχνα για πράγματα που έζησα μικρός (μουσική/ταινίες) και που δεν ήξερα ονομασίες/τίτλους. Παιδευόμουν λοιπόν να βρω τον τίτλο ενός τραγουδιού που είχα ακούσει το 1990 σε μια μουσική εκπομπή στην τηλεόραση. Δεν είχα δει τίτλο τραγουδιού στην εκπομπή οπότε έψαχνα στο περίπου, όπως θυμόμουν μερικές λέξεις. Θυμάμαι τις λέξεις rock και κάτι που μου έμοιαζε με sugar. Ψάχνοντας έτσι, μονίμως έπεφτα στο γνωστό τραγούδι Rock Sugar του Ρομπ Γκριλ, που με αρέσει πολύ βεβαίως:
Μου κάνει εντύπωση που λες ότι έπεφτες συνέχεια πάνω του γιατί το έψαχνα άπειρα χρόνια (με είχε σημαδέψει από μια ημερήσια εκδρομή με το σχολείο) και δεν το έβρισκα πουθενά. Το έχω αναφέρει ξανά εδώ ότι στα πρώτα χρόνια του ΥΤ δεν υπήρχε ούτε κατά διάνοια, και όταν τελικά το ανακάλυψα πριν μερικά χρόνια, το είχε ανεβάσει Έλληνας και τα σχόλια από κάτω ήταν από ξένους που τους θύμιζε καλοκαίρι στην Ελλάδα. Ακόμη και τώρα νομίζω πως ό,τι βίντεο υπάρχει από το συγκεκριμένο έχει ανέβει από Έλληνα. Περίεργο;
 
Λοιπόν ακούστε δω φάση. Πριν 25+ χρόνια όταν άρχισα να μπαίνω στο ιντερνετ και να χρησιμοποιώ μηχανές αναζήτησης όπως την Αλταβίστα ή το Λϋκο, έψαχνα για πράγματα που έζησα μικρός (μουσική/ταινίες) και που δεν ήξερα ονομασίες/τίτλους. Παιδευόμουν λοιπόν να βρω τον τίτλο ενός τραγουδιού που είχα ακούσει το 1990 σε μια μουσική εκπομπή στην τηλεόραση. Δεν είχα δει τίτλο τραγουδιού στην εκπομπή οπότε έψαχνα στο περίπου, όπως θυμόμουν μερικές λέξεις. Θυμάμαι τις λέξεις rock και κάτι που μου έμοιαζε με sugar. Ψάχνοντας έτσι, μονίμως έπεφτα στο γνωστό τραγούδι Rock Sugar του Ρομπ Γκριλ, που με αρέσει πολύ βεβαίως:


Εγώ όμως δε θυμάμαι αυτό το τραγούδι αλλά κάτι πολύ δυνατό, του οποίου το ρεφρέν ακολουθούνταν από τον τίτλο του τραγουδιού αλλά εχοντας περάσει μεσα από vocoder (όπως το living on a prayer που ο Σαμπόρα βγάζει τα μάτια του με ένα τέτοιο). Μην τα πολυλογώ, πριν 3-4 χρόνια από σήμερα, επιτέλους έπεσα εντελώς τυχαία πάνω του στο ΕσύΣωλήνα:

Το τραγούδι τελικά έχει τίτλο Rock n roll shower των Vengeance (που ούτε οι μανάδες τους τούς ξέρουν), αλλά ακουστικά δε διαφέρει πολύ από το Rock Sugar, αν το πεις με βαριά αγγλική προφορά. Αυτό πρέπει να το ακούσετε από ηχοσύστημα με πολύ καλό ήχο γιατί πρόκειται περί hair-metal με ρυθμό disco. Δε είναι και κάτι σπουδαίο από άποψη φωνητικών αλλά από ρυθμό σκίζει.
Το συγκεκριμένο κομμάτι και γω μαθαίνω σήμερα ότι ήταν των Vengeance παρόλο που το είχα σε μια 60αρα κασέτα προς τα τελευταία κομμάτια (κατά την γνωστή συνήθεια/ συμπλήρωμα των δισκάδων τότε, για να μην έχει κενό η κασέτα στο τέλος) κάπου στο 1995 λίγο μετά το Πάσχα και πριν τις πανελλήνιες.Οπότε λύθηκε και η δική μου απορία.
 
Μου κάνει εντύπωση που λες ότι έπεφτες συνέχεια πάνω του γιατί το έψαχνα άπειρα χρόνια (με είχε σημαδέψει από μια ημερήσια εκδρομή με το σχολείο) και δεν το έβρισκα πουθενά. Το έχω αναφέρει ξανά εδώ ότι στα πρώτα χρόνια του ΥΤ δεν υπήρχε ούτε κατά διάνοια, και όταν τελικά το ανακάλυψα πριν μερικά χρόνια, το είχε ανεβάσει Έλληνας και τα σχόλια από κάτω ήταν από ξένους που τους θύμιζε καλοκαίρι στην Ελλάδα. Ακόμη και τώρα νομίζω πως ό,τι βίντεο υπάρχει από το συγκεκριμένο έχει ανέβει από Έλληνα. Περίεργο;
Από τις 3-4 φορές που είχα ψάξει, μιας και εψαχνα με τη λέξη sugar, έπεφτα πανω σε αυτό του Γκριλ. Δε μιλάμε για Youtube έτσι; Μιλάμε για μηχανές αναζήτησης εκείνης της εποχής. Και από τότε κάθε φορά που δοκίμαζα να ξαναψάξω (να "γκουγκλάρω" πλέον, μιας και το google είχε αρχίσει να κυριαρχεί), παλι αυτό του Γκριλ μου έβγαζε.
 
μόλις τώρα έβαλα αυτό το cd των Butthole Surfers που πήρα χθές,το "Independent Worm Saloon",δισκάρα πάντως σε παραγωγή του John Paul Jones των Zeppelin:
 

Συνημμένα

  • Butthole_Surfers_Independent_Worm_Saloon.jpg
    Butthole_Surfers_Independent_Worm_Saloon.jpg
    61 KB · Προβολές: 0
Από τις 3-4 φορές που είχα ψάξει, μιας και εψαχνα με τη λέξη sugar, έπεφτα πανω σε αυτό του Γκριλ. Δε μιλάμε για Youtube έτσι; Μιλάμε για μηχανές αναζήτησης εκείνης της εποχής.
Κι εγώ δεν το εξήγησα όπως έπρεπε. Δεν το έψαχνα σε μηχανή αναζήτησης τύπου google αλλά σε p2p δίκτυα. Δεν υπήρχε απολύτως τίποτε (ίσως γιατί δεν ήταν τόσο δημοφιλές έξω; ).
Και τώρα μπορείτε να με βρίσετε ελεύθερα που στα νιάτα μου σύχναζα σε τέτοια όχι και τόσο νόμιμα μέρη...
 
Ειχα κανει φιλιες στο Napster....
 
Πίσω
Μπλουζα