Τι ακούω απόψε ...

"Stay calm and listen Black Sabbath"
Headless Cross-Black Sabbath
ένα από τα πιο underrated albums των τεράστιων Black Sabbath μιας και είναι λογικό ο Tony Martin να είναι στην σκιά των Dio & Ozzy. Εμένα μου αρέσει πολύ, από τότε που το είχα σε κασέτα.
 
"Stay calm and listen Black Sabbath"
Πολύ μου άρεσε η προτροπή "stay calm"! Πιο ήρεμοι δεν θα μπορούσαμε να είμαστε αφού έχουμε πέσει σε λήθαργο (απ' τη ζέστα!).
Τέλος πάντων, είναι πολύ καλό το άλμπουμ, Uskoke, κι άμα με ρωτάς, προτιμώ τη φωνή του Tony Martin από του Ozzy που είναι κάπως "ασταθής" (πού είναι ο freaktmp να μου την πει πάλι...:p ), όχι όμως κι από του Dio βέβαια.

Απόψε θα σας ξενερώσω λίγο (σε σχέση με τους Sabbath πάντα) αλλά τι να γίνει; αφού όλη μέρα σήμερα μόνο αυτό κάνω.

Bobby Darin - Splish Splash (1958)

 
Πολύ μου άρεσε η προτροπή "stay calm"! Πιο ήρεμοι δεν θα μπορούσαμε να είμαστε αφού έχουμε πέσει σε λήθαργο (απ' τη ζέστα!).
Τέλος πάντων, είναι πολύ καλό το άλμπουμ, Uskoke, κι άμα με ρωτάς, προτιμώ τη φωνή του Tony Martin από του Ozzy που είναι κάπως "ασταθής" (πού είναι ο freaktmp να μου την πει πάλι...:p ), όχι όμως κι από του Dio βέβαια.

Απόψε θα σας ξενερώσω λίγο (σε σχέση με τους Sabbath πάντα) αλλά τι να γίνει; αφού όλη μέρα σήμερα μόνο αυτό κάνω.

Bobby Darin - Splish Splash (1958)

Brian Hyland "Itsy Bitsy Teenie Weenie Yellow Polka Dot Bikini"

και η ελληνική διασκευή
Πωλίνα "Το ροζ μπικίνι" που περιλαμβάνεται στον δίσκο: "Πάμε για τρέλες στις Σεϋχέλλες" (1987)
 
T.V.C. - GARBAGE WORLD από τον δίσκο "Make Me Up" (1983)
Στην τρίτη φωτογραφία που παραθέτω (από το διαδίκτυο) αναγράφεται
Special thanks to
David Lynch: alto saxophone
Mado Stamatopoulou: backing vocals
Η Μαντώ τότε σε νεαρή ηλικία στα φωνητικά!!


Προβολή συνημμένου 230376

Προβολή συνημμένου 230377

Προβολή συνημμένου 230378

Προβολή συνημμένου 230379

Πολύ καλό @g1973tony, το αγνοούσα αυτό.


Από τον δίσκο Concorde.

Franck Pourcel - Concorde (1975)

 
Τελευταία επεξεργασία:
Βαγγέλης Πιτσιλαδής | I LOVE YOU MYKONOS | feat. ΜΑΝΤΩ @ Vocals
Στίχοι / Μουσική : Βαγγέλης Πιτσιλαδής
Αλμπουμ: "Σ'αναζητώ" (1980)
Στα φωνητικά η έφηβη τότε Μαντώ Σταματοπούλου

 
Jessica Simpson - I Wanna Love You Forever
των Sam Watters, Louis Biancaniello

Πρόκειται για το πρώτο τραγούδι του άλμπουμ Sweet Kisses (1999)
Ακούστε προσεκτικά την εισαγωγή

 
Jessica Simpson, Nick Lachey - Where You Are
Πρόκειται για το τρίτο τραγούδι του άλμπουμ Sweet Kisses (1999)
Δημιουργοί : Louis Biancaniello, Sam Watters, Adamantia Stamatopoulou (Μαντώ), Nick Lachey

 
Shirley Bassey - life goes on / M. Theodorakis
Στην περιγραφή του βίντεο αναφέρονται
"..Το 1969 ο Κώστας Γαβράς κερδίζει το Oscar καλύτερης ξένης ταινίας με το «Ζ» και η μουσική του Μίκη Θεοδωράκη κάνει το γύρο του κόσμου μέσα απο τις κινηματογραφικές αίθουσες. «Το Γελαστό Παιδί» ξεκινά μια δεύτερη καριέρα ξενόγλωσση αυτή τη φορά. Το 1970 το ηχογραφεί και η Shirley Bassey, που εκείνη την εποχή βρισκόταν στο πιο ψηλό σημείο της καριέρας της. Στο album "Something" ανάμεσα σε τραγούδια που ήδη έχουν κάνει παγκόσμια επιτυχία."

 
Κι εσύ δεν ήρθες - Λίτσα Διαμάντη & Γιάννης Πάριος
Μουσική: Λυκούργος Μαρκέας
Στίχοι: Ντίνα Μαρκοπούλου
Το τραγούδι περιλαμβάνεται στον δίσκο της Λίτσας Διαμάντη (πραγματικό όνομα Ευαγγελία Κοσμίδου) "Λέμε, λέμε" (1976)
 
προτιμώ τη φωνή του Tony Martin από του Ozzy που είναι κάπως "ασταθής"
Αμάν ιεροσυλία... :nervous:
Bajar παρακαλώ να γράψεις 100 φορές 'Δεν θα ξανασυγκρίνω ποτέ τον πρίγκιπα του Σκότους με τον θνητό Tony Martin' :diablotin:

Προειδοποίηση...από Sabbath (1970).

 
Αμάν ιεροσυλία... :nervous:
Bajar παρακαλώ να γράψεις 100 φορές 'Δεν θα ξανασυγκρίνω ποτέ τον πρίγκιπα του Σκότους με τον θνητό Tony Martin' :diablotin:

Προειδοποίηση...από Sabbath (1970).
Α, ευτυχώς που υπάρχει και το word και μπορώ απλώς να κάνω την "τιμωρία" copy -paste :p. Άκου εκεί εκατό φορές!
Και στο κάτω κάτω τι έκανα η καημένη; συνέκρινα με καθαρά μουσικά/φωνητικά κριτήρια τους δύο τραγουδιστές, δεν συνέκρινα ούτε περσόνες, ούτε συνολική παρουσία πάνω στη σκηνή, γιατί εκεί όντως δεν τίθεται σύγκριση. Δε λέω ότι έχω το απόλυτο αυτί αλλά τόσα χρόνια στη δουλειά μια ευαισθησία στα φαλτσάκια (ακόμη και τα ανεπαίσθητα) την έχω αποκτήσει. :D
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και αρχικά είχα γράψει "και μην κάνεις copy-paste" αλλά μετά το έσβησα. Το ήξερα... :fafoutis:
 
Πίσω
Μπλουζα