Τι ακούω απόψε ...

Πριν λίγο διαπίστωσα ότι σήμερα κλείνω 10 χρόνια εδώ μέσα. Μπορεί να μην έγραφα τακτικά (με εξαίρεση την τελευταία χρονιά που ξέφυγα τελείως) αλλά έμπαινα και ακόμη μπαίνω όσο μπορώ πιο συχνά για να διαβάσω έστω και μερικές γραμμές που θα με μεταφέρουν μαγικά πίσω στο χρόνο και θα με κάνουν να νιώσω για λίγο παιδί ξανά.
Μέσα από την καρδιά μου σας ευχαριστώ όλους για τις υπέροχες αναμνήσεις. :thanks: *


There are places I'll remember
All my life though some have changed
Some forever, not for better
Some have gone and some remain

All these places have their moments
With lovers and friends I still can recall
Some are dead and some are living
In my life I've loved them all.

Though I know I'll never lose affection
For people and things that went before
I know I'll often stop and think about them
In my life I love you more



The Beatles - In my life (1965)







*(πότε θα βάλουμε επιτέλους καμιά καρδούλα στα emoticons; )
 
@Bajar Να τα εκατοστησεις στο Retromaniax! ❤️
 
Τελευταία επεξεργασία:
Tις καλύτερες ευχές Bajar ! :clap:
 
Πριν λίγο διαπίστωσα ότι σήμερα κλείνω 10 χρόνια εδώ μέσα. Μπορεί να μην έγραφα τακτικά (με εξαίρεση την τελευταία χρονιά που ξέφυγα τελείως) αλλά έμπαινα και ακόμη μπαίνω όσο μπορώ πιο συχνά για να διαβάσω έστω και μερικές γραμμές που θα με μεταφέρουν μαγικά πίσω στο χρόνο και θα με κάνουν να νιώσω για λίγο παιδί ξανά.
Μέσα από την καρδιά μου σας ευχαριστώ όλους για τις υπέροχες αναμνήσεις. :thanks: *


There are places I'll remember
All my life though some have changed
Some forever, not for better
Some have gone and some remain

All these places have their moments
With lovers and friends I still can recall
Some are dead and some are living
In my life I've loved them all.

Though I know I'll never lose affection
For people and things that went before
I know I'll often stop and think about them
In my life I love you more



The Beatles - In my life (1965)







*(πότε θα βάλουμε επιτέλους καμιά καρδούλα στα emoticons; )
Χρονιά πολλά για τα δέκα χρόνια εδώ Ζωή! :)
 
Πριν λίγο διαπίστωσα ότι σήμερα κλείνω 10 χρόνια εδώ μέσα. Μπορεί να μην έγραφα τακτικά (με εξαίρεση την τελευταία χρονιά που ξέφυγα τελείως) αλλά έμπαινα και ακόμη μπαίνω όσο μπορώ πιο συχνά για να διαβάσω έστω και μερικές γραμμές που θα με μεταφέρουν μαγικά πίσω στο χρόνο και θα με κάνουν να νιώσω για λίγο παιδί ξανά.
Μέσα από την καρδιά μου σας ευχαριστώ όλους για τις υπέροχες αναμνήσεις. :thanks: *


There are places I'll remember
All my life though some have changed
Some forever, not for better
Some have gone and some remain

All these places have their moments
With lovers and friends I still can recall
Some are dead and some are living
In my life I've loved them all.

Though I know I'll never lose affection
For people and things that went before
I know I'll often stop and think about them
In my life I love you more



The Beatles - In my life (1965)







*(πότε θα βάλουμε επιτέλους καμιά καρδούλα στα emoticons; )
ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ ΠΟΛΛΑ_ΜΑΝΤΩ [Official Video Clip]
Στίχοι: Λίλα Ράνου
Μουσική: Χάρης Χαλκίτης
Το τραγούδι περιλαμβάνεται στον δίσκο "Αισθήσεις" (1992)
 
Breakfast at Tiffany's Opening Scene - HQ
Μουσική : Henry Mancini από την ομώνυμη ταινία του Blake Edwards του 1961


Henry Mancini, His Orchestra and Chorus: Moon River (Mancini / Mercer, 1961)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γενικά το ακούω κάθε φορά που κτυπά το κινητό (έχω βάλει τα πρώτα 38 δευτερόλεπτα ως ήχο κλήσης)
Είναι η μουσική τίτλων της ταινίας "A shot in the dark" (1964) και απετέλεσε και μουσική τίτλων των κινουμένων σχεδίων :
The Inspector Main Theme - Henry Mancini

Πριν να πέσουν οι τίτλοι της ταινίας ακούγεται το εξαιρετικό (το απόσπασμα είναι από την αρχή της ταινίας):
Henry Mancini - Shadows of Paris
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πριν λίγο διαπίστωσα ότι σήμερα κλείνω 10 χρόνια εδώ μέσα. Μπορεί να μην έγραφα τακτικά (με εξαίρεση την τελευταία χρονιά που ξέφυγα τελείως) αλλά έμπαινα και ακόμη μπαίνω όσο μπορώ πιο συχνά για να διαβάσω έστω και μερικές γραμμές που θα με μεταφέρουν μαγικά πίσω στο χρόνο και θα με κάνουν να νιώσω για λίγο παιδί ξανά.
Μέσα από την καρδιά μου σας ευχαριστώ όλους για τις υπέροχες αναμνήσεις. :thanks: *
Εμείς, εγώ, για (μεταξύ άλλων) τα υπέροχα μουσικά σου post . Αν θυμάμαι καλά είσαι από τις πρώτες που απάντησε σε ποστ μου και έσπασε κάπως τον πάγο σαν νουμπάς μου ήμουν στο φόρουμ...means a lot to me. 2764.png

Καλημέρα.

Αν το ακούσετε, ακούστε το μέχρι τέλους που γίνεται Οικογενειακές Ιστορίες: Ο 45χρονος, τυφλωμένος από μίσος και έχοντας πληροφορίες πως η 38χρονη... χμμμ όχι, μάλλον κόκκινος κύκλος. :) oh mon Dieu!

Saint Tropez - Femmes Fatales (1982)


2764.png stolen heart from bambinella 100.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μαντώ - Η Ζωή (C'est la vie) || Mando - H Zoi από το άλμπουμ "Η Μαντώ σε Άλλη Διάσταση" (2000)
Συνθέτης: Jean Michel Jarre
Στιχουργός: Αντώνης Ανδρικάκης


Σε πρόσφατη συνέντευξή της στο Λοιπόν της 29-07-2021 στην ερώτηση "Ποια ήταν η πιο δύσκολη στιγμή σας μέχρι σήμερα;"
η Μαντώ απάντησε:
"Συνέβη κάτι, κάποτε, το οποίο ακόμα δεν έχει εξιχνιαστεί και με πληγώνει ακόμα όταν το σκέφτομαι. Ως γνωστόν, σε ένα από τα άλμπουμ μου έχω πει ένα τραγούδι το «C’est la vie» του Ζαν Μισέλ Ζαρ, το οποίο ο συνθέτης μου το εμπιστεύτηκε και έκανα την ελληνική του version.
Με αφορμή αυτή τη συνεργασία με κάλεσε να τραγουδήσω μαζί του στο Ηρώδειο. Πήγα λοιπόν έκανα πρόβες και μια μέρα πριν ή και το ίδιο πρωινό της εμφάνισής μας, μου ανακοίνωσαν ότι δεν θα είμαι σε αυτό το φεστιβάλ. Με καμία δικαιολογία.
Κι όταν πήρα τον Ζαν Μισέλ Ζαρ να τον ρωτήσω αν ξέρει κάτι, η απάντησή του ήταν ότι «ήταν πολύ πιεστικοί όλοι, στο να μην είσαι στη συναυλία που αναρωτιέμαι αν έχεις κάνει κάτι». Δεν μάθαμε ποτέ για ποιο λόγο δεν με άφησαν να τραγουδήσω μαζί του. Κάποιος έβαλε ένα βύσμα στην συγκεκριμένη περίπτωση. Αλλά δεν έχω ιδέα από που. Προφανώς κάποιος συνάδελφος, ο οποίος με έβλεπε ανταγωνιστικά, είχε κάποια μέσα και κατάφερε να γίνει αυτό."

Jean Michel Jarre - C´est la Vie HD
 
Τελευταία επεξεργασία:
1628155422607.png

ΜΑΝΤΩ & ΚΩΣΤΑΣ ΧΑΡΙΤΟΔΙΠΛΩΜΕΝΟΣ-ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΦΙΛΑΚΙΑ
από τον πρώτο της προσωπικό δίσκο "Δως μου ένα φιλί...Αυτό το καλοκαίρι (Ιούνιος 1989)
Μουσική : Κώστας Χαριτοδιπλωμένος
Στίχοι : Γιώργος Μίτσιγκας
 
Τελευταία επεξεργασία:
εναλλασσόμενο/συνεχές ανατίναξε το βίντεο σου
ac/dc blow up your video
επίσης το είχα παλιά σε κασέτα τώρα το ξαναπήρα σε cd! πολύ καλό με τον Angus Young να βγαίνει από την τηλεόραση!
 
Πίσω
Μπλουζα