Τι ακούω απόψε ...

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας don dokken
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Έχασες το τρένο - Τόλης Βοσκόπουλος
Στίχοι: Διονύσης Τζεφρώνης
Μουσική: Γιώργος Ζαμπέτας

ΒΟΣΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΟΛΗΣ - ΑΓΩΝΙΑ (45 RPM) ♫
Στίχοι: Χαράλαμπος Βασιλειάδης
Μουσική: Γιώργος Ζαμπέτας

τα παραπάνω περιλαμβάνονται στον δίσκο 45 στροφών (7")
Philips 334 488 PF, 6288 του 1968
 
Όνειρο δεμένο - Πάνος Γαβαλάς & Ρία Κούρτη
Στίχοι : Βαγγέλη Γκούφα
Μουσική : Σταύρου Ξαρχάκου
Από την ταινία "ΛΟΛΑ" (1964) της ΦΙΝΟΣ ΦΙΛΜΣ

ΣΤΑΥΡΟΥ ΞΑΡΧΑΚΟΥ - Ο ΧΟΡΟΣ ΤΟΥ ΣΑΚΑΙΝΑ
Από την ταινία "ΛΟΛΑ" (1964) της ΦΙΝΟΣ ΦΙΛΜΣ
σε σενάριο Ηλία Λυμπερόπουλου , σκηνοθεσία του Ντίνου Δημόπουλου, με τους Τζένη Καρέζη, Νίκο Κούρκουλο, Διονύση Παπαγιαννόπουλο, Παντελή Ζερβό, Γιάννη Βογιατζή, Νίκο Φέρμα, Λαυρέντη Διανέλλο, Σπύρο Καλογήρου, Ανέστη Βλάχο κ.α. Στο μπουζούκι ο Γιώργος Ζαμπέτας.

τα παραπάνω περιλαμβάνονονται στον δίσκο 7" Columbia SCDG 3374 του 1964
 
Μαντώ - Μαίρη Απέργη I Could Have Danced All Night από το My Fair Lady
βλ. διάστημα 8:50-11:40
του αποσπάσματος ΜΑΝΤΩ - στον ΠΡΩΙΝΟ ΚΑΦΕ με τους γονείς και τη φίλη της (φθινόπωρο 1993)

Σημείωση: το ορχηστρικό κομμάτι (χωρίς λόγια) του "I Could Have Danced All Night" υπήρξε μουσική τίτλων της σειράς "Δυο Ξένοι"
(Mega 1997-1999)
 
Μαίρη Απέργη - Τι να ΄χει η αγάπη μου
βλ. διάστημα 11:55-15:52
του αποσπάσματος ΜΑΝΤΩ - στον ΠΡΩΙΝΟ ΚΑΦΕ με τους γονείς και τη φίλη της (φθινόπωρο 1993)

Σημείωση: Το κομμάτι "Τι να ΄χει η αγάπη μου" περιλαμβάνεται στον δίσκο 7" Melody 45-MG-104 (δυστυχώς δεν υπάρχει στο youtube)
 
Μαντώ - "The Lady Is a Tramp" του 1937 σε μουσική Richard Rodgers και στίχους Lorenz Hart από το musical Babes in Arms
βλ. διάστημα
16:23-18:56 του αποσπάσματος ΜΑΝΤΩ - στον ΠΡΩΙΝΟ ΚΑΦΕ με τους γονείς και τη φίλη της (φθινόπωρο 1993)
 
Οι καθρέπτες, αν και απαραίτητοι μέχρι ενός σημείου, μερικές φορές μου προκαλούν ένα περίεργο συναίσθημα ίσως κι ένα φόβο που και που. Πολύ πιο τρομακτικό θα ήταν όμως αν έδειχναν το είδωλο του χαρακτήρα μας κι όχι του σώματός μας. Τρομακτικό αλλά ταυτόχρονα και χρήσιμο. Άραγε θα ήταν καλύτερος ο κόσμος αν υπήρχαν τέτοιοι καθρέπτες;
Κάθε φορά που ακούω αυτό το κομμάτι κάτι τέτοιες απορίες μου έρχονται στο μυαλό και μετά χάνομαι σε φανταστικά σενάρια. Αλλά επίσης και κάθε φορά που το ακούω συνειδητοποιώ πόσο υπέροχος ήταν ο ήχος του ροκ στη δεκαετία του '70.

Uriah Heep - Look at Yourself (1971)*


*Παρεμπιπτόντως ακόμη ψάχνω το βινύλιο με αυτό το εξώφυλλο και τα συγκεκριμένα μάτια που πρωτοκυκλοφόρησε από την Bronze. Όποιος το έχει σε αξιοπρεπή κατάσταση και δεν το θέλει το αγοράζω χωρίς πολλά πολλά.
 
Οι καθρέπτες, αν και απαραίτητοι μέχρι ενός σημείου, μερικές φορές μου προκαλούν ένα περίεργο συναίσθημα ίσως κι ένα φόβο που και που. Πολύ πιο τρομακτικό θα ήταν όμως αν έδειχναν το είδωλο του χαρακτήρα μας κι όχι του σώματός μας. Τρομακτικό αλλά ταυτόχρονα και χρήσιμο. Άραγε θα ήταν καλύτερος ο κόσμος αν υπήρχαν τέτοιοι καθρέπτες;
Κάθε φορά που ακούω αυτό το κομμάτι κάτι τέτοιες απορίες μου έρχονται στο μυαλό και μετά χάνομαι σε φανταστικά σενάρια. Αλλά επίσης και κάθε φορά που το ακούω συνειδητοποιώ πόσο υπέροχος ήταν ο ήχος του ροκ στη δεκαετία του '70.

Uriah Heep - Look at Yourself (1971)*


*Παρεμπιπτόντως ακόμη ψάχνω το βινύλιο με αυτό το εξώφυλλο και τα συγκεκριμένα μάτια που πρωτοκυκλοφόρησε από την Bronze. Όποιος το έχει σε αξιοπρεπή κατάσταση και δεν το θέλει το αγοράζω χωρίς πολλά πολλά.
Για δες εδώ
 
Για δες εδώ
Ευχαριστώ πολύ, το γνωρίζω ήδη, είμαι άλλωστε και μέλος πολλά χρόνια τώρα αλλά με τα παλιά ροκ είμαι λίγο επιφυλακτική λόγω προτέρας δυσάρεστης εμπειρίας. Τουλάχιστον εδώ υπάρχει και η πιθανότητα να μπορεί να το δει κάποιος από κοντά.
 
Δεν υπάρχει περίπτωση να διαβάσω ένα μήνα μουσικής.... Ειπαμε όταν λείπω, μη χορεύετε!

Ζιώγαλας - Σαν σταρ του σινεμά

Το΄βαζε ο γείτονας ατελείωτα, τότε ήμουν 12. Κόντευε να εκραγεί το κεφάλι μου. Μεγαλώνοντας αποφάσισα ότι πρόκειται για ένα από τα ωραιότερα ελληνικά τραγούδια.
 
Ευχαριστώ πολύ, το γνωρίζω ήδη, είμαι άλλωστε και μέλος πολλά χρόνια τώρα αλλά με τα παλιά ροκ είμαι λίγο επιφυλακτική λόγω προτέρας δυσάρεστης εμπειρίας. Τουλάχιστον εδώ υπάρχει και η πιθανότητα να μπορεί να το δει κάποιος από κοντά.
Όσες αγορές έχω κάνει δεν προέκυψε κάποιο πρόβλημα. Επειδή υπάρχουν τα ratings γενικώς δεν το διακινδυνεύουν.
 
Ακόμα ένα από τον ίδιο καλλιτεχνη.

Ζιώγαλας - θα σου φανερωθώ
Η μεταγενέστερη πιο ελαφρολαϊκή εκτέλεση δε μου άρεσε, είδα κι έπαθα να βρω την αρχική.
 
Και μιας και τις περασμένες εβδομάδες έλειπα και τότε έκανε την πολλή τη ζέστη, αυτό έστω και ετεροχρονισμένα:

Βασιλάκης Είδωλο - "Ζέστη" στη μπόλη
 
Μίμης Πλέσσας - Εδώ τελειώνει ο ουρανός (Ορχηστρικό)

Το τραγούδι σε μουσική Μίμη Πλέσσα και στίχους Κώστα Κινδύνη έλαβε την δεύτερη θέση στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης του 1963.
Σε αρκετές περιπτώσεις στη δεκαετία του 1960 τα τραγούδια ερμηνεύονταν 2 φορές από διαφορετικούς καλλιτέχνες κάθε φορά, ώστε να τονισθεί η σύνθεση και όχι η ερμηνεία
Το συγκεκριμένο τραγούδι ερμήνευσαν η Τζένη Βάνου και η Ζωή Κουρούκλη

Τζένη Βάνου - Εδώ τελειώνει ο ουρανός

Ζωή Κουρούκλη - Εδώ Τελειώνει Ο Ουρανός
 
Η πρώτη εμφάνιση της Πωλίνας στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης του 1977 με δύο τραγούδια
σε στίχους Βαρβάρας Τσιμπούλη και μουσική Φώτη Μητρόπουλου τα οποία περιλαμβάνονται στον
δίσκο 7" Zodiac ‎– ZS 8380 .

Πωλίνα - Ζει


Πωλίνα - Φοβάμαι την αγάπη
 
Πίσω
Μπλουζα