Τι ακούω απόψε ...

ΚΡΥΣΤΑΛ - ΤΑΞΕ ΜΟΥ (Πραγματικό όνομα : Κρυσταλλία Τσίχλα)
Μουσική: Μίμης Πλέσσας
Στίχοι: Κώστας Κινδύνης
Δίσκος 7" (45 στροφών) Parlophone – GDSP 2785

ΚΡΥΣΤΑΛ - Η ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ ΑΝΘΙΖΕΙ
Μουσική: Μίμης Πλέσσας
Στίχοι: Β.Γκούφας, Β. Ανδρεόπουλος
Δίσκος 7" (45 στροφών) Parlophone – GDSP 2785

Κρύσταλ (Κρυσταλλία Τσίχλα) - Τα τραγούδια μιάς ζωής
 
Τελευταία επεξεργασία:
ΤΖΕΝΗ ΒΑΝΟΥ - JE T'ATTENDS
(Je T΄ Attends - Βecaud - Aznavour,1963)

ΤΖΕΝΗ ΒΑΝΟΥ - PERCHE
ΜΟΥΣΙΚΗ : ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΕΟΔΟΣΙΑΔΗΣ, ΣΤΙΧΟΙ: ΡΕΤΗ ΖΑΛΟΚΩΣΤΑ

(Τζένη Βάνου) Jenny Vanu - ♥ S' agapo (I love you, only you)
Δίσκος 7" Raftis Records RR104 (45άρι Αμερικής)
Μουσική, Στίχοι : Nick Raftis & Bob Vitulli.

ΤΖΕΝΗ ΒΑΝΟΥ - IS IT TOO LATE - NICK RAFTIS & BOB VITULLI 1969
Δίσκος 7" Raftis Records RR104 (45άρι Αμερικής)
Μουσική, Στίχοι : Nick Raftis & Bob Vitulli.

Et Maintenant
Written-By – Gilbert Bécaud
από το άλμπουμ " Όσα Ζήλεψα" (1996) Alfa-Mi Records
 
Ωραία η πανσέληνος απόψε! Ότι πρέπει για άραγμα στη βεράντα και ροκ μπαλάντες για υπόκρουση. Μόνο που το συγκεκριμένο από την ώρα που κυκλοφόρησε δεν το είδα ποτέ ως μια απλή μπαλάντα. Έχει μια λυρικότητα και μια ευαισθησία που θα μου άρεσε να το δω ενσωματωμένο σε ροκ όπερα. Και ενώ δεν είναι ρετρό, είναι τόσο αναγνωρίσιμο το στυλ της μπάντας που θα μπορούσε άνετα να πει κανείς ότι ξεπήδηξε από άλλες εποχές.

Scorpions - Maybe I Maybe You (2004)

 
Δύο επίσης εξαιρετικά τραγούδια της αξεπέραστης ΤΖΕΝΗΣ ΒΑΝΟΥ του 1968
τα οποία περιέχονται στον δίσκο 7" (45 στρ) της εταιρείας ΒΕΝΤΕΤΤΑ ΒΕ-165

ΞΕΧΑΣΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ - ΤΖΕΝΗ ΒΑΝΟΥ
Μουσική : Ανδρέας Οικονόμου
Στίχοι : Κική Σεγδίτσα

ΤΖΕΝΗ ΒΑΝΟΥ - ΣΟΥ ΑΠΛΩΝΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ
Μουσική : Ανδρέας Οικονόμου
Στίχοι : Κική Σεγδίτσα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωραία η πανσέληνος απόψε! Ότι πρέπει για άραγμα στη βεράντα και ροκ μπαλάντες για υπόκρουση. Μόνο που το συγκεκριμένο από την ώρα που κυκλοφόρησε δεν το είδα ποτέ ως μια απλή μπαλάντα. Έχει μια λυρικότητα και μια ευαισθησία που θα μου άρεσε να το δω ενσωματωμένο σε ροκ όπερα. Και ενώ δεν είναι ρετρό, είναι τόσο αναγνωρίσιμο το στυλ της μπάντας που θα μπορούσε άνετα να πει κανείς ότι ξεπήδηξε από άλλες εποχές.

Scorpions - Maybe I Maybe You (2004)

Παρ' ότι δεν είμαι fan του είδους παραθέτω σχετικά αποσπάσματα από την guest εμφάνιση της Μαντώς το 2019 δίπλα στον Uli Jon Roth ιδρυτικού μέλους των θρυλικών SCORPIONS (οι σύνδεσμοι λειουργούν κανονικά δεν απαιτείται σύνδεση - άλλωστε προσωπικά δεν έχω λογαριασμό στο facebook)


 
Mια αγάπη για το καλοκαίρι - Μίμης Πλέσσας, Καίτη Χωματά (από το κανάλι του Γιώργου Παπαστεφάνου)
Στίχοι: Γιώργος Παπαστεφάνου Μουσική: Γιάννης Σπανός
Στην περιγραφή αναγράφονται :
"Ο Μίμης Πλέσσας και η Καίτη Χωματά πρωτοσυναντήθηκαν στις αρχές τής δεκαετίας τού ‘60, όταν η Καίτη, μαθήτρια ακόμη στο Γυμνάσιο, κάνοντας σκασιαρχείο, είχε περάσει με τις φίλες της από τα ραδιοφωνικά «Νέα ταλέντα» τού Γιώργου Οικονομίδη. Ακούγοντας εγώ την εκπομπή και ενθουσιασμένος από την ασυνήθιστη δροσιά που είχε η φωνή της, θέλησα να μάθω πώς την λένε. Με βοήθησε η προϊσταμένη μου στο ΕΙΡ, η Κίττυ Σολομού. Και όταν ο Γιάννης Σπανός, ξεκινώντας την συνεργασία του με τον Αλέκο Πατσιφά και την εταιρία του την ΛΥΡΑ, μού ζήτησε να τού συστήσω κάποια νέα φωνή, τού μίλησα για την Καίτη και τού έδωσα να δει και κάποιους στίχους που είχα γράψει. Έτσι γεννήθηκε το «Μια αγάπη για το καλοκαίρι». Και σ’αυτό το τραγούδι θα δούμε τώρα και θα ακούσουμε τον Μίμη Πλέσσα να συνοδεύει στο πιάνο την Καίτη Χωματά, όχι πια μαθήτρια τού σχολείου, αλλά αστέρι τού Νέου Κύματος, στην εκπομπή τής ΕΡΤ «Καλλιτεχνικό καφενείο», που παρουσίαζαν Πλέσσας, Βασίλης Τσιβιλίκας, Κώστας Φέρρης, μεταξύ 1986-1988. Πριν Γιώργος Ζωγράφος-Λίνος Κόκοτος, τώρα η Καίτη με τον Μίμη."

 
Καλά τα αγρινιώτικα κλαρίνα αλλά μετά από μια ανασκαφή σήμερα στην αποθήκη του πατρικού όπου οι αναμνήσεις κόντεψαν να με πνίξουν, είπα να παραδοθώ ξανά στους ήχους που πάντα αγαπούσα*.

Rainbow - I Surrender (1981)



*Παρεμπιπτόντως, για μένα οι Rainbow και ο Dio είναι κάτι που πλέον δύσκολα διαχωρίζω μιας και πιστεύω ότι αυτή η περίοδος ήταν και η καλύτερή τους. Όμως όταν τους είχα πρωτοακούσει στην τρυφερή ηλικία των 12 και συγκεκριμένα αυτό το κομμάτι (κι από τότε τους ερωτεύτηκα για την υπόλοιπη ζωή μου) είχαν ήδη από τα τέλη του 1980 στα φωνητικά τον Joe Lynn Turner. Τόσα χρόνια μετά και ύστερα από άπειρες ακροάσεις του Difficult to Cure σκέφτομαι πόσο άδικο ήταν για τον Turner που, αν μη τι άλλο, είναι ένας πραγματικά ταλαντούχος τραγουδιστής, να μην έχει την αναγνώριση που του έπρεπε και να μένει για πάντα στη σκιά της φήμης αυτού του τέρατος που λέγεται Ντίο. Πραγματικά κρίμα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
μόλις έβαλα αυτό το εμβληματικό album των Black Crowes με τίτλο "The Southern Harmony And Musical Companion" :

R-2242877-1271886141.jpeg.jpg
 
Από το πρώτο άλμπουμ του KK Downing (των Judas Priest) με τη νέα του μπάντα KK's Priest


Ολο το άλμπουμ είναι καταπληκτικό, θυμίζει (εξυπακούεται) αρκετά τους Ιερωμένους και μάλιστα η φωνή του τραγουδιστή έχει αρκετή χροιά από Χαλφορντ. Εμένα δε με χαλάει.

Από τον ίδιο δίσκο:
Νομίζω ότι η φωνή του τραγουδιστή μοιάζει πολύ με του Χαλφορντ.
 
Υπέροχο κομμάτι, Rio! Άντε, πότε επιτέλους θα ξαναγυρίσουμε στην κανονικότητα να μπορούμε να χορέψουμε με κάποιον χωρίς φόβο;

Τώρα που το καλοκαίρι τελειώνει σιγά σιγά και με πιάνει θλίψη συλλαμβάνω που και που τον εαυτό μου να κολλάει και σε ανάλογες μουσικές. Το παρακάτω δεν είναι ρετρό αλλά το έχω από το πρωί στο μυαλό μου και άμα δεν το ανεβάσω εδώ θα μείνει εκεί μέσα κολλημένο για ώρες ακόμα.

Arno Elias - El Corazon (2005)

 
Slayer-The tormentor
η αδερφή μου είχε βγάλει το παρατσούκλι ενός φίλου μου στο Λύκειο, tormentor!
 
Πίσω
Μπλουζα