Τι ακούω απόψε ...

Καλημέρα στους συμφορουμίτες με lo fi διαθέσεις και από τα μέσα των 90ς (1995 νομίζω) .Folk Implosion και "Natural One" :
 
Επίσης συνέχεια με το κομμάτι "Fa#" των Νάνων (ενός συγκροτήματος απ' την Θεσσαλονίκη) και απ' το ντεμπούτο άλμπουμ τους που κυκλοφόρησε το 2000 (στο τσακ είμαι στο χρονικό όριο που δίνει το φόρουμ φαντάζομαι):
 
Helloween-Keeper of the 7 keys pt 2
από τον πρωτότυπο δίσκο τον οποίο αγόρασα μεταχειρισμένο από πασίγνωστο δισκάδικο του Ηρακλείου.
@paulochelao: αυτό μου θυμίζει ένα ανέκδοτο σε γαλλικό βιβλίο, κάποια παιδιά λέγανε τον καθηγητή τους φα δίεση γιατί είναι ο πιο κοντά στο σολ (sol=γη στα γαλλικά) (ήταν προφανώς κοντός ο καθηγητής) χαχα εδώ γελάνε.
 
Κάθε φορά που επιστρέφω στην Αθήνα με βραδινή πτήση και βλέπω την πόλη από ψηλά με τα χιλιάδες φώτα της, άλλα έντονα κι άλλα αχνά, η εικόνα μού δημιουργεί μια ρετρό 80s αίσθηση, σαν να την βλέπω τότε που ήμουν παιδί και ανέβαινα με τους γονείς μου στην πρωτεύουσα μια φορά κάθε λίγα χρόνια, για να δούμε συγγενείς ή να παραβρεθούμε σε κάποια οικογενειακή υποχρέωση.
Αυτή τη ρετρό αίσθηση της μεγάλης μας πόλης μου δημιουργεί κι ένα από τα πιο αγαπημένα μου soundtrack του νεώτερου ελληνικού κινηματογράφου δια χειρός Κυριάκου Σφέτσα, ιδιαίτερα αισθαντικό, ιδιαίτερα σκοτεινό και αν μη τι άλλο, σπάνιο.*

Κυριάκος Σφέτσας - Θέμα της Σιλένας (Η Νύχτα με τη Σιλένα OST -1986)


*Κατά την ταπεινή μου γνώμη, το ατού της όλης σύνθεσης είναι το εκπληκτικό μπάσσο του μοναδικού Γιώργου Ζηκογιάννη, ενός από τους κορυφαίους μπασσίστες της χώρας μας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κυριάκος Σφέτσας - Θέμα της Σιλένας (Η Νύχτα με τη Σιλένα OST -1986)


*Κατά την ταπεινή μου γνώμη, το ατού της όλης σύνθεσης είναι το εκπληκτικό μπάσσο του μοναδικού Γιώργου Ζηκογιάννη, ενός από τους κορυφαίους μπασσίστες της χώρας μας.
Πολύ καλό Bajar.


Simply Red - Remembering the First Time (1995)

 
"How Long" is the debut single by the English band Ace, from their 1974 debut album Five-A-Side. It reached No. 3 in the US and Canadian charts, and No. 20 on the UK Singles Chart.

Ace - How Long (1974)

 
Δίσκος Sunday Club - For Sale , Virgin – VG 50091 , 1984
στο οπισθόφυλλο ανάμεσα στους συντελεστές αναγράφεται
Female vocals MANDO (κι εδώ Μαντώ !!!)

SUNDAY CLUB - Come on (1984)


SUNDAY CLUB - Don't say it (1984)

Sunday Club - I'm Shakin' (1984)

Sunday Club - No More (1984)

Sunday Club - Get In Your Line (1984)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα