Τι ακούω απόψε ...

Έβλεπα στην προηγούμενη σελίδα τον Πάριο στο απόσπασμα από την ταινία και έπαθα πλάκα. Αγνώριστος!
Το τραγούδι του "Τι θέλεις να κάνω" μ αρέσει πολύ παρόλο που δεν μου αρέσει το ρεπερτόριο του Πάριου, τα τραγούδια του τα βρίσκω να χουν πολύ έρωτα και είναι ολίγον ξενέρωτα. Όμως και μάλιστα μεγάλο όμως, ένα από τα αγαπημένα μου τραγούδια ελληνικά είναι του Πάριου. Οπότε μια και το φέρε η κουβέντα ας το βάλω, και νομίζω ότι σε όλες αυτές τις μουσικές σελίδες δεν πρέπει να έχει ξαναμπεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ένα τέτοιο να χορεύω κάθε μέρα, θα γίνω συλφίς!

Τι λέει, Blue Max, ανυπομονούμε για τις απόκριες; :D
Με όλο αυτό το παραλογισμό που επικρατεί γύρω μας κάθε μέρα χρειάζεται λίγο El Bimbo γιατί δεν βγαίνει αλλιώς.

Καλημέρα.

Bebu Silvetti - Spring Rain (1975)

 
Υπέροχο! Είναι από αυτά που πάντα θυμόμουν τη μελωδία αλλά δεν ήξερα τίτλο. Μπαίνει στην λίστα πάραυτα.

Μια που είναι Σάββατο κι έξω έχει μια φανταστική λιακάδα, είναι ότι πρέπει για λίγη disco ακόμη.

El Coco -Aphrodesia (1978)

 
Υπέροχο! Είναι από αυτά που πάντα θυμόμουν τη μελωδία αλλά δεν ήξερα τίτλο. Μπαίνει στην λίστα πάραυτα.

Μια που είναι Σάββατο κι έξω έχει μια φανταστική λιακάδα, είναι ότι πρέπει για λίγη disco ακόμη.

El Coco -Aphrodesia (1978)

Τέλειο Bajar.

Με ψυχεδελική διάθεση το επόμενο...

BOOKER T. & THE MG'S - Melting Pot (1971)

 
Τελευταία επεξεργασία:
Η σημερινή ηλιόλουστη Κυριακή με έβαλε σε διάθεση για ρετρό γαλλικές μελωδίες. Καλημέρα!

Françoise Hardy - Comment te dire adieu (1968)

 
Magnetic Fields στο πανέμορφο "100,000 Fireflies" απ' το 1992 περίπου:
Γενικα οι 2 πρώτοι δίσκοι των Magnetic Fields ("The Wayward Bus" & "Distant Plastic Trees") ήταν μια άσκηση-πείραμα του Stephin Merritt στις μουσικές του Phil Spector. Μάλιστα οι δύο αυτοί πρώτοι δίσκοι τους κυκλοφόρησαν μαζί σε μονό cd (που ευτύχησα να βρω πριν χρόνια). Σε αυτά τα 2 albums τραγουδάει αποκλειστικά η Susan Anway και όχι ο Merritt όπως στα επόμενα τους. Φανταστικό συγκρότημα οι Magnetic Fields, με απίστευτο μοναδικό στυλ ενθουσιάζει ακόμη και τα πιο απαίδευτα αυτιά σε πιο δύσκολους ήχους. Το 1999 κυκλοφόρησαν το τριπλό αριστούργημα τους "69 Love Songs" αλλά και πιο πριν είχαν βγάλει διαμαντάκια σαν το "Get Lost" (1995).
 
Στράτος Διονυσίου - Εγώ να δεις (1988)
Στίχοι: Καίτη Μπόνη (σημείωση : η τραγουδίστρια και στιχουργός Καίτη Μπόνη είναι η μητέρα της επίσης τραγουδίστριας Τερέζας)
Μουσική: Τάκης Μουσαφίρης
 
ΜΠΟΝΗ ΚΑΙΤΗ - ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ
Μουσική: Ηλίας Μπάσιος
Στίχοι: Καίτη Μπόνη

ΚΑΙΤΗ ΜΠΟΝΗ - Η ΦΩΤΙΑ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ
Μουσική: Ηλίας Μπάσιος
Στίχοι: Καίτη Μπόνη


Τερέζα & Γιώργος Μαργαρίτης: Οπωσδήποτε
Μουσική: Λάκης Παπαδόπουλος
Στίχοι: Καίτη Μπόνη

Από τον ομώνυμο προσωπικό δίσκο της Τερέζας στον οποίο περιλαμβάνεται και το γνωστό "Το Κυπελλάκι"
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα