Τι ακούω απόψε ...

Απ' όταν είδα εκείνη την άθλια λεζάντα στο θέμα με τα παιδιά των διασήμων μου κόλλησε στο μυαλό και δε λέει να φύγει.

Κλειώ Δενάρδου - Το γιόκα σου λιμπίστηκα (1972)

More suitable my dear.
Πάντως αυτό το συγκεκριμένο κομμάτι όταν το βάζαμε στον τότε μπέμπη μας και νυν γαϊδουροεφηβάκι χασμουριόμασταν και οι τρεις, το θέμα ήταν ποιόν θα έπερνε πρώτα ο ύπνος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
More suitable my dear.
Πάντως αυτό το συγκεκριμένο κομμάτι όταν το βάζαμε στον τότε μπέμπη μας και νυν γαϊδουροεφηβάκι χασμουριόμασταν και οι τρεις, το θέμα ήταν ποιόν θα έφερνε πρώτα ο ύπνος.
Είχα κατά νου να βάλω κι αυτό αλλά έψαχνα να βρω μια εκτέλεση από Σκύρο απ' όπου είναι και η προέλευση του τραγουδιού αλλά δεν βρήκα κάποια που να μην είναι μιξ με το "Άγιε μου Γιώργη Σκυριανέ".
 
ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΕ ΞΑΝΑΔΕΙΣ_ΜΑΝΤΩ [OFFICIAL VIDEO CLIP]
Δίσκος " Η δική μας η Αγάπη " 1993
Στίχοι: Ηρώ Τριγώνη , Μουσική: Στέφανος Κορκολής
 
Είχα κατά νου να βάλω κι αυτό αλλά έψαχνα να βρω μια εκτέλεση από Σκύρο απ' όπου είναι και η προέλευση του τραγουδιού αλλά δεν βρήκα κάποια που να μην είναι μιξ με το "Άγιε μου Γιώργη Σκυριανέ".
Δε το ήξερα ότι είναι σκυριανό. Πάντα μου άρεσε σαν τραγούδι αλλά πλέον όταν το ακούω με γεμίζει νοσταλγία για την μπεμπεκοεποχή.
 
Russians (Sting, 1985)


Έχουν περάσει 37 χρόνια από τη σύνθεσή του (αν και μόλις σήμερα ανακάλυψα αυτό το αριστούργημα, ντροπή μου) και όμως παραμένει επίκαιρο, ειδικά σε τέτοιες σκοτεινές ώρες που αποδεικνύουν ότι η ανθρωπότητα (και ειδικά οι ηγέτες της) δεν έχει μάθει τίποτα από την ιστορία και δεν πρόκειται ποτέ vα μάθει μέχρι την τελική και ολοκληρωτική καταστροφή τηs.

Και αυτό είναι το κλασικό κομμάτι που εν μέρει ενέπνευσε το τραγούδι

 
Wasp - Into the fire
Από ένα δίσκο που κυκλοφόρησε το 2009.

Dokken - Into the fire
Your lips, they speak lies and misery....

Thirteen senses - Into the fire
 
More suitable my dear.
Πάντως αυτό το συγκεκριμένο κομμάτι όταν το βάζαμε στον τότε μπέμπη μας και νυν γαϊδουροεφηβάκι χασμουριόμασταν και οι τρεις, το θέμα ήταν ποιόν θα έπερνε πρώτα ο ύπνος.
Λοιπόν, εγώ αυτό το τραγούδι το θυμάμαι πολύ μικρούλης (αρχές του 90) και όχι σε αυτή την εκτέλεση ασφαλώς. Επίσης θυμάμαι και ότι κάποια γυναικεία φωνή μου το τραγουδούσε, όμως δε θυμάμαι αν ήταν η μάνα μου ή κάποια από τις αδερφές της. 100% θυμάμαι ότι δεν άκουγα ΜΑΡΕΓΕ αλλά ΜΑΡΕΓΚΕ. Μεγαλώνοντας άκουγα τη λέξη μαρέγκα και θυμόμουν το τραγούδι αυτό. Τί παιχνίδια σου κάνει το μυαλό ε; Ιδίως όταν έχεις και πολύ.

Προσκυνώ!!!
 
Πίσω
Μπλουζα