Τι ακούω απόψε ...

Καλημέρα
Το συγκεκριμένο δίσκο είχε αγοράσει ο πατέρας μου και υπάρχει στη μικρή συλλογή που έχω σε πάρα πολύ καλή κατάσταση.
ΥΓ. Πέρασαν σαράντα χρόνια.... (1982-2022) από τότε
Κάτι μου λέει πως δεν θα είναι και τόσο μικρή η συλλογή σου. :)
Το είχε σε κασέτα γνήσιο η μαμά μου (άπαντα του Πάριου).
Πέρασαν σαράντα χρόνια.....δόξα τω Θεώ, είμαστε ακόμα εδώ.

Μανώλης Χιώτης, Μαίρη Λίντα - Αφού το θες (1958)

 
Κάτι μου λέει πως δεν θα είναι και τόσο μικρή η συλλογή σου. :)
Το είχε σε κασέτα γνήσιο η μαμά μου (άπαντα του Πάριου).
Πέρασαν σαράντα χρόνια.....δόξα τω Θεώ, είμαστε ακόμα εδώ.

Μανώλης Χιώτης, Μαίρη Λίντα - Αφού το θες (1958)

Τα βινύλια μαζί με τα cd πρέπει να είναι γύρω στα 500
 
Η συλλογή όπως είναι καταχωρημένη στο discogs περιλαμβάνει ως σήμερα 444 (τα υπόλοιπα είναι ακαταχώρητα). Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν πωλούνται.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ανακάλυψα τον δίσκο στο γραφείο κι από το πρωί τον έχω λιώσει. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι το soundtrack της ταινίας δεν κυκλοφόρησε ποτέ μόνο του (τουλάχιστον αυτά τα στοιχεία έχω μέχρι στιγμής). Ο δίσκος που έχω στα χέρια μου είναι του 1978 και περιέχει τόσο τη μουσική της "Ιριδας" του Νίκου Παναγιωτόπουλου (1974) όσο και εκείνη της ταινίας του Κώστα Φέρρη "Προμηθέας σε Δεύτερο Πρόσωπο" (1975). Υπέροχα soundtrack και τα δύο αλλά το πρώτο θέμα της Ίριδας είναι μια μουσική που έχω στο μυαλό μου από τότε που ήμουν παιδί (χωρίς βέβαια να μπορώ να θυμηθώ πού το άκουσα πρώτη φορά). Δυνατό πιάνο, ήχος που πιο πολύ μοιάζει να ανήκει στα late παρά στα early 70s ενώ δημιουργεί ταυτόχρονα στον ακροατή την αίσθηση της περιπέτειας και της αναζητήσης.

My01OTA3LmpwZWc.jpeg


Σταμάτης Σπανουδάκης - Θέμα 1 (Τα Χρώματα της Ίριδας, 1974)

 
Τελευταία επεξεργασία:
Ανακάλυψα τον δίσκο στο γραφείο κι από το πρωί τον έχω λιώσει. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι το soundtrack της ταινίας δεν κυκλοφόρησε ποτέ μόνο του (τουλάχιστον αυτά τα στοιχεία έχω μέχρι στιγμής). Ο δίσκος που έχω στα χέρια μου είναι του 1978 και περιέχει τόσο τη μουσική της "Ιριδας" του Νίκου Παναγιωτόπουλου (1974) όσο και εκείνη της ταινίας του Κώστα Φέρρη "Προμηθέας σε Δεύτερο Πρόσωπο" (1975). Υπέροχα soundtrack και τα δύο αλλά το πρώτο θέμα της Ίριδας είναι μια μουσική που έχω στο μυαλό μου από τότε που ήμουν παιδί (χωρίς βέβαια να μπορώ να θυμηθώ πού το άκουσα πρώτη φορά). Δυνατό πιάνο, ήχος που πιο πολύ μοιάζει να ανήκει στα late παρά στα early 70s ενώ δημιουργεί ταυτόχρονα στον ακροατή την αίσθηση της περιπέτειας και της αναζητήσης.

My01OTA3LmpwZWc.jpeg


Σταμάτης Σπανουδάκης - Θέμα 1 (Τα Χρώματα της Ίριδας, 1974)

Μπράβο Bajar. Έχω να το ακούσω από παιδί. Για στιγμές σαν αυτή έγινα μέλος στο Retromaniax.


Πασχάλης - Γλυκιά Ζωή (1976)

 
Ανακάλυψα τον δίσκο στο γραφείο κι από το πρωί τον έχω λιώσει. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι το soundtrack της ταινίας δεν κυκλοφόρησε ποτέ μόνο του (τουλάχιστον αυτά τα στοιχεία έχω μέχρι στιγμής). Ο δίσκος που έχω στα χέρια μου είναι του 1978 και περιέχει τόσο τη μουσική της "Ιριδας" του Νίκου Παναγιωτόπουλου (1974) όσο και εκείνη της ταινίας του Κώστα Φέρρη "Προμηθέας σε Δεύτερο Πρόσωπο" (1975). Υπέροχα soundtrack και τα δύο αλλά το πρώτο θέμα της Ίριδας είναι μια μουσική που έχω στο μυαλό μου από τότε που ήμουν παιδί (χωρίς βέβαια να μπορώ να θυμηθώ πού το άκουσα πρώτη φορά). Δυνατό πιάνο, ήχος που πιο πολύ μοιάζει να ανήκει στα late παρά στα early 70s ενώ δημιουργεί ταυτόχρονα στον ακροατή την αίσθηση της περιπέτειας και της αναζητήσης.

My01OTA3LmpwZWc.jpeg


Σταμάτης Σπανουδάκης - Θέμα 1 (Τα Χρώματα της Ίριδας, 1974)

Το κομμάτι αυτό έπαιζε εισαγωγή σε μια ραδιοφωνική εκπομπή σε έναν τοπικό σταθμό της Λαμίας εκεί τέλη 80ς σαν σήμα εκπομπής. Όμως οι μουσικές επιλογές της εκπομπής καθαρά σκυλάδικα. Σώζονταν καμία φορά από τυχόν επιλογές ακροατών που όμως δεν τις έβαζε όλες ο συγκεκριμένος παραγωγός.
 
Καλημέρα και καλή Κυριακή. Τώρα ακούω την καθιερωμένη για το mixcloud λίστα που έφτιαξα πριν λίγο:
 
Α στο καλό! Είδα την ώρα που ανέβασες το κομμάτι κι εκείνη ακριβώς την ώρα είχα βάλει κι εγώ Marvin να παίζει πριν πάω για ύπνο. Δεν είναι τυχαίο ότι τον τύπο τον θεωρούσαν ιδανική υπόκρουση για μεταμεσονύχτιες ώρες... :D
 
Α στο καλό! Είδα την ώρα που ανέβασες το κομμάτι κι εκείνη ακριβώς την ώρα είχα βάλει κι εγώ Marvin να παίζει πριν πάω για ύπνο. Δεν είναι τυχαίο ότι τον τύπο τον θεωρούσαν ιδανική υπόκρουση για μεταμεσονύχτιες ώρες... :D
Δεν τον γνώριζα αλλά ψάχοντας στο διαδίκτυο, διάβασα ότι την 1η Απριλίου του 1984 παραμονή των 45ων γενεθλίων του, πυροβολήθηκε θανάσιμα στην καρδιά και τον αριστερό ώμο μετά από μία έντονη διαφωνία, από τον ίδιο του τον πατέρα στο σπίτι τους στο Hancock Park, Los Angeles. :(
 
Α στο καλό! Είδα την ώρα που ανέβασες το κομμάτι κι εκείνη ακριβώς την ώρα είχα βάλει κι εγώ Marvin να παίζει πριν πάω για ύπνο. Δεν είναι τυχαίο ότι τον τύπο τον θεωρούσαν ιδανική υπόκρουση για μεταμεσονύχτιες ώρες... :D
Άκουγα ένα best of και ενώ αρχικά είχα σκοπό να ακούσω 1-2 συγκεκριμένα track και να αλλάξω, τελικά έπαιξε ολόκληρο. Μόλις ξεκίνησε δε να παίζει το I Want You είπα τι ωραίο track, και το πόσταρα.

Από την μεταμεσονύχτια λίστα και αυτό.

Dennis Edwards ft. Siedah Garrett - Don't Look Any Further (1984)

 
Άκουγα ένα best of και ενώ αρχικά είχα σκοπό να ακούσω 1-2 συγκεκριμένα track και να αλλάξω, τελικά έπαιξε ολόκληρο. Μόλις ξεκίνησε δε να παίζει το I Want You είπα τι ωραίο track, και το πόσταρα.

Από την μεταμεσονύχτια λίστα και αυτό.

Dennis Edwards ft. Siedah Garrett - Don't Look Any Further (1984)

Η κομματάρα αυτή, αν και του 1984 ,παίχθηκε πολύ στα τέλη 80s-αρχές 90s. Το συμπεριαλμβάνω πάντα στις συλλογές που φτιάχνω με cool μουσική. Μου ανεβάζει τη διάθεση και μου θυμήζει μια ωραία νύχτα (το μακρινό καλοκαίρι του 1991) στο αξέχαστο καλοκαιρινό ROMAN LOFT (πάλαι ποτέ ΝΕΡΑΪΔΑ)!
 
Πίσω
Μπλουζα