Τι ακούω απόψε ...

Σε παλιότερο θέμα (Disco ZOO party - Τα παπάκια) που ξεθάφτηκε τώρα είδα ένα βίντεο με τη Ρομίνα Πάουερ κι έβαλα να το ακούσω. Μεχρι εκείνη τι στιγμή νόμιζα ότι άλλο τραγούδι συζητούσατε στο θέμα. Τι φταίω ο δύστυχος? Άσχετος περί ντίσκο είμαι, ντίσκο είναι, και με πάπιες είναι. Οπότε πίστευα ότι ήταν αυτό

 
Σπάνια ζωντανή ηχογράφηση. Δυστυχώς η ποιότητα ήχου είναι κακή....

Τζένη Βάνου ‐ Α! Ολυμπιάδα,1968

Στην περιγραφή αναγράφονται :
"
Α! Ολυμπιάδα Τραγουδιού, 1968
Ζωντανή ηχογράφηση

"Ξέχασες"
Τραγουδά η Τζένη Βάνου
Στίχοι: Κική Σεγδίτσα
Μουσική: Ανδρέας Οικονόμου, ο οποίος διευθύνει και την (διευρυμένη) Ορχήστρα Ελαφράς Μουσικής του ΕΙΡ.

Στην Α! Ολυμπιάδα που έγινε στις 26, 27 και 28 Ιουλίου του 1968 συμμετείχαν 17 χώρες με 32 τραγούδια μεταξύ των οποίων, φυσικά, και η Ελλάδα με 8 τραγούδια.
Το "Ξέχασες" ήταν ένα από αυτά. Το τραγούδι, αλλά και η εντυπωσιακή ερμηνεία της Τζένης Βάνου, άρεσαν ιδιαίτερα στο κοινό που το χειροκρότησε για πολλήν ώρα. Η 16μελής Κριτική Επιτροπή με Πρόεδρο τον γνωστό συνθέτη Κώστα Γιαννίδη δυστυχώς το αδίκησε, σε ένδειξη, πιθανόν, αμεροληψίας, αν όχι αβροφροσύνης, προς τα υπόλοιπα
‐Ελληνικά και ξένα‐ τραγούδια.
Το "Ξέχασες" θα πρέπει να είναι από τα τελευταία τραγούδια που ερμήνευσε η Τζένη Βάνου στην καριέρα της, στο είδος που συνηθίζεται να αποκαλούμε "ελαφρό τραγούδι".
Ήδη τα πράγματα είχαν αρχίσει να αλλάζουν στην Ελληνική μουσική.
Το τραγούδι πέρασε στη δισκογραφία με τη φωνή της Τζένης Βάνου (45άρι ΒΕΝΤΕΤΑ, ΒΕ 165, 1968). Στη β’ πλευρά του δίσκου το τραγούδι, επίσης του Ανδρέα Οικονόμου, "Σου απλώνω τα χέρια" σε στίχους Κικής Σεγδίτσα.

Για την Ιστορία αναφέρομε και τα άλλα 7 Ελληνικά τραγούδια που συναγωνίστηκαν:
-"Μα τώρα αγάπη μου", του Μίμη Πλέσσα , 5ο στην τελική κατάταξη, με τον Γιάννη Πουλόπουλο.
-"Έχω μια αγάπη", των Ζακ Ιακωβίδη και Γιώργου Οικονομίδη , με τον Φώτη Δήμα.
-"Πέρα από σένα", των Γιώργου Κατσαρού και Πυθαγόρα , με την Μαρινέλλα .
-"Είχα μια ομορφιά", του Κώστα Ξενάκη , με την Ζωή Κουρούκλη.
-"Χωρίς αγάπη", των Νίκου Δανίκα και Νίκου Λουκόπουλου , με την Μαίρη Αλεξοπούλου.
-"Ήρθες αγάπη μακρινή", των Δημήτρη Καψύλη και Β. Ταμπόρη , με την Ζωζώ Κυριαζοπούλου.
-"Φύγαν τα χρόνια", του Μιχάλη Αρχοντίδη , με τον Αλέκο Πάντα.

Τις περισσότερες πληροφορίες για το κείμενο αυτό βρήκαμε στο Ισπανικό site 1968‐1973‐ Olimpíada mundial de la canción en Atenas‐Grecia.

Το σπάνιο αυτό ντοκουμέντο ‐με όχι πολύ καλό ήχο, δυστυχώς‐ βρέθηκε στο αρχείο του Ανδρέα Οικονόμου (1924‐2017). Ευχαριστούμε πολύ τους γυιούς του συνθέτη Κυρίους Δημήτριο και Νικόλαο Οικονόμου που μας εμπιστεύθηκαν το ηχητικό και φωτoγραφικό υλικό για το video αυτό.
"

βλ.σχετικά
ανάρτηση στο παρόν νήμα #5.179
 
Άκουσα το Easteria από Monsieur Minimal. Είναι Ελληνική μπάντα.
Μελωδικός ήχος, σύγχρονος αλλά με ρετρό ακουστική, νοσταλγικός, ερωτικός.
Ξεχωριστό άλμπουμ.

Monsieur Minimal - Easteria (2020)



Monsieur Minimal - Blues Vintage (Feat. Evita Malafouri) (2020)

 
Τελευταία επεξεργασία:
Άκουσα το Easteria από Monsieur Minimal. Είναι Ελληνική μπάντα.
Μελωδικός ήχος, σύγχρονος αλλά με ρετρό ακουστική, νοσταλγικός, ερωτικός.
Ξεχωριστό άλμπουμ.

O Minimal κάνει πολύ ωραία Live στο GAZARTE. Τον έχω δει αρκετές φορές και ειδικά 2 εμφανίσεις με τον αξέχαστο ΔΑΚΗ!
 
O Minimal κάνει πολύ ωραία Live στο GAZARTE. Τον έχω δει αρκετές φορές και ειδικά 2 εμφανίσεις με τον αξέχαστο ΔΑΚΗ
Πρέπει να πέρασες τέλεια ! Φέτος τον έμαθα από την γυναίκα μου, δεν σου κρύβω πως μας αρέσουν (οικογενειακώς) πολύ οι μουσικές του. Μουσική είναι αναζήτηση.

1978...τι λες τώρα. Καλημέρα.

The Stranglers - Nice 'N' Sleazy (1978)

 
Πίσω
Μπλουζα