Τι ακούω απόψε ...

Λουκιανός Κηλαηδόνης - Decandenza​


Μη μου πεις για σένανε μέσα σε τούτο το χαμό
κάπου μοιάζουμε εμείς οι δυο.
Μη μου πεις για σένανε, άσε τη νύχτα να μιλά
νιώθω σαν να σε ξέρω καλά.


Μη μου πεις για σένανε μέσα σ’ αυτό το μακελειό
κάπου μοιάζουμε εμείς οι δυο.
Μη μου πεις για σένανε, κ' εγώ κατάλαβα πολλά.
Ας περάσουμε απόψε καλά.


Ξέρω ότι κάποτε αγάπησες,
ξέρω, έχεις περάσει πολλά.
Ότι κάπου, όπως όλοι μας, την πάτησες
αλλ’ απόψε ας μη μιλάμε για όλα αυτά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Χτες είδα το Bullet train. Σας το συστήνω ανεπιφύλακτα, καθότι εκτός της πολύ έντονης δράσης, έχει και πολλές στιγμές γέλιου και σε αρκετά σημεία αναρρωτιέσαι μηπως την ταινία τη σκηνοθέτησε ο Ταραντίνο. Εκτός αυτών όμως, έχει και πολύ ωραίο soundtrack. Ξεχώρησα την πιο κάτω διασκευή του 500 miles των Hooters:


Το οποίο είναι ενας πολύ ιδιαίτερος τρόπος για να ερμηνεύσεις το πρωτότυπο:

The Hooters - 500 miles
 
Απ' τις αγαπημένες μου τραγουδίστριες η k.d. Lang ...έχει καταπληκτική φωνή και ωραίες ερμηνείες. Απ' την δισκογραφία της επίσης αξίζουν τα αριστουργηματικά Shadowland και Absolute torch and twang και το ingenue φυσικά
 
Praying Mantis - Lovers to the grave

Το κομμάτι χωρίζεται σε δύο μέρη, με το δεύτερο να είναι πολύ ενδιαφέρον. Ακούστε το μεχρι τέλους και θα καταλάβετε. Η μπαντα αυτή το γύρισε στο AOR, όμως ακόμα και από τον πρώτο τους δίσκο τα κομμάτια τους ήταν αρκετά μελωδικά και δικαιολογείται η αλλαγή του ύφους τους.
 
Απ' τις αγαπημένες μου τραγουδίστριες η k.d. Lang ...έχει καταπληκτική φωνή και ωραίες ερμηνείες. Απ' την δισκογραφία της επίσης αξίζουν τα αριστουργηματικά Shadowland και Absolute torch and twang και το ingenue φυσικά
Εξαιρετική, χαμηλών τόνων πολυβραβευμένη καλλιτέχνης. Το Shadowland είναι ο μοναδικός δίσκος της k.d Lang που έχω. Τον έχω ακούσει αμέτρητες φορές.

Praying Mantis - Lovers to the grave

Το κομμάτι χωρίζεται σε δύο μέρη, με το δεύτερο να είναι πολύ ενδιαφέρον. Ακούστε το μεχρι τέλους και θα καταλάβετε. Η μπαντα αυτή το γύρισε στο AOR, όμως ακόμα και από τον πρώτο τους δίσκο τα κομμάτια τους ήταν αρκετά μελωδικά και δικαιολογείται η αλλαγή του ύφους τους.
Πολύ καλό, μελωδικό με ωραίες κιθάρες. Μου βγάζει δύναμη. Σούπερ.


Supertramp - Child Of Vision (1979)

 
ΣΤΡΑΤΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ ΔΩΣ' ΜΟΥ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΚΙ ΑΝΤΙΟ
Μουσική Στράτος Διονυσίου, στίχοι Αρίστος Τσολακίδης

ΣΤΡΑΤΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΜΗΝΑΣ ΔΕΚΑΤΡΕΙΣ
Μουσική Στράτος Διονυσίου, στίχοι Αρίστος Τσολακίδης

 
Πίσω
Μπλουζα