Τι ακούω απόψε ...

Σήμερα επιτέλους θυμίζει λίγο Άνοιξη.
Καλή Κυριακή σε όλους!

Λουκιανός Κηλαηδόνης - Άνοιξη (2000)

 
"Μακριά στο Κατμαντού".
Μουσική: Γιώργος Χατζηνάσιος.
Στίχοι: Νίκος Γκάτσος.
Ερμηνεία: Νάνα Μούσχουρη.
Δίσκος: "Η ενδεκάτη εντολή", 1985.

 
"Μακριά στο Κατμαντού".
Μουσική: Γιώργος Χατζηνάσιος.
Στίχοι: Νίκος Γκάτσος.
Ερμηνεία: Νάνα Μούσχουρη.
Δίσκος: "Η ενδεκάτη εντολή", 1985.

Υπέροχο atanasio, είχα χρόνια να το ακούσω. Η μελωδία είναι η ίδια με το ορχηστρικό από τους τίτλους του "Ένα γελαστό απόγευμα".

Γιώργος Χατζηνάσιος - Δήμητρα Γαλάνη - Τίτλοι - Ξέρω δε θα 'ρθεις (1979)

 
Ημισκούμπρια ft. Φοίβος Δεληβοριάς - Je Suis Bossu (Official VideoClip) 1997

Ημισκούμπρια - Ο κύρης του σπιτιού (Official VideoClip) 1997
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ερώτηση : σε ποιά παλιά ελληνική διαφήμιση ακουγόταν η εισαγωγή του παρακάτω τραγουδιού με το φωνητικό ;;;

Eurythmics - There Must Be An Angel (Playing With My Heart) (Official Video) 1985
Μήπως ενωμένα καταστήματα επίπλων ή κάτι τέτοιο; Νομίζω στην διαφήμιση έπαιζε ο ηθοποιός Δημήτρης Μπάνος.
 
Μήπως ενωμένα καταστήματα επίπλων ή κάτι τέτοιο; Νομίζω στην διαφήμιση έπαιζε ο ηθοποιός Δημήτρης Μπάνος.
Κι εμένα μου θυμίζει ότι ήταν σε διαφήμιση επίπλων...απλά δεν το ανέφερα.
Ο Δημήτρης Μπάνος ήταν στην ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ " ΕΝΩΣΗ 45 ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ ΕΠΙΠΛΟΥ " ( 1984 ) (υπάρχει ακόμη στο ίδιο κτήριο) η οποία ήταν προγενέστερη του τραγουδιού των Eurythmics.
Η μουσική της διαφήμισης της ένωσης 45 κατασκευαστών επίπλου όπως αναγράφεται στα σχόλια του βίντεο είναι το Promenade (de "Bilitis") του Francis Lai .

 
Τελευταία επεξεργασία:
Διόρθωση Η ένωση 45 κατασκευαστών Επίπλου υπήρχε τουλάχιστον έως τον Οκτώβριο του 2014 βάσει λήψης του street view στο ρεύμα καθόδου της Λεωφ. Αλίμου. Αντίστοίχως η λήψη στο ρεύμα ανόδου της λεωφόρου του Φεβρουαρίου 2019 δείχνει το κτήριο κενό με πινακίδα ΔΙΑΤΙΘΕΤΑΙ.
 
Το κτήριο από ό,τι βλέπω υπάρχει Λεωφ. Αλίμου 78 ενώ και το site είναι ενεργό.

Ωστόσο, γιατί εγώ θυμάμαι να λέει η διαφήμιση ''γυρίζουμε από ανατολή σε δύση, κλπ.. και να ψάχνουν έπιπλα και τελικά να βρίσκουν αυτό που ψάχνουν στον Γέρακα;;

Δεν είσαι έρωτας εσύ

 
Τελευταία επεξεργασία:
Τελευταία επεξεργασία:
Αχ αυτά τα ελληνικά '70s! Νέοι άνθρωποι, με πάρα πολλή όρεξη για δημιουργία, με βαθειά αγάπη για τη μουσική, με πραγματικό ταλέντο και με απέραντη διάθεση για πειραματισμό. Δε λέω μόνο για την Ελπίδα που με άνεση τραγουδούσε αρκετά διαφορετικά είδη αλλά για όλη αυτή τη γενιά (την πρώτη γενιά της Μανίνας όπως προτιμώ να λέω). Ανάμεσα σ' αυτούς κι η μεγάλη μου αδυναμία, ο Κώστας Τουρνάς. Πολυπλευρο ταλέντο, έγραψε τόσο για τον ίδιο όσο και για άλλους πραγματικά διαμάντια που ακόμη ακούγονται. Τον ανακάλυψα παιδί όταν έκανε τα χιτάκια της δεκαετίας του 80, όταν όμως πολύ αργότερα άρχισα να ακούω τις δουλειές του με τους Poll συνειδητοποίησα πόσο μεγαλος καλλιτέχνης είναι.
Το πραγματικό σοκ όμως το έπαθα όταν έπεσε στα χέρια μου ο πρώτος του δίσκος, τα "Απέραντα χωράφια". Από τις πρώτες νότες έμεινα με ανοιχτό το στόμα: Ένα 22χρονο από το πουθενά έγραψε τον απόλυτο για τα ελληνικά δεδομένα progressive ήχο και με στίχους που ακόμη απορώ πώς κυκλοφόρησαν εκείνη τη δύσκολη εποχή της λογοκρισίας. Και βέβαια σχεδόν αυτόματα έγινε η αγαπημένη μου δουλειά του. Και εννοείται κάθε φορά που βάζω να τον ακούσω παίζει πάντα όλος από την αρχή. Το ίδιο κι απόψε.

Τούτον τον κόσμο μικρός τον ενόμιζα αλλιώς,
τούτον τον κόσμο μικρός τον φαντάστηκα αλλιώς.


Κώστας Τουρνάς - Απέραντα χωράφια (1972)
 
χαιρομαι πολυ γιαυτο
και γιαμενα
Το άκουσα 5-6 φορές σίγουρα εχθές. :p

Αχ αυτά τα ελληνικά '70s! Νέοι άνθρωποι, με πάρα πολλή όρεξη για δημιουργία, με βαθειά αγάπη για τη μουσική, με πραγματικό ταλέντο και με απέραντη διάθεση για πειραματισμό. Δε λέω μόνο για την Ελπίδα που με άνεση τραγουδούσε αρκετά διαφορετικά είδη αλλά για όλη αυτή τη γενιά (την πρώτη γενιά της Μανίνας όπως προτιμώ να λέω). Ανάμεσα σ' αυτούς κι η μεγάλη μου αδυναμία, ο Κώστας Τουρνάς. Πολυπλευρο ταλέντο, έγραψε τόσο για τον ίδιο όσο και για άλλους πραγματικά διαμάντια που ακόμη ακούγονται. Τον ανακάλυψα παιδί όταν έκανε τα χιτάκια της δεκαετίας του 80, όταν όμως πολύ αργότερα άρχισα να ακούω τις δουλειές του με τους Poll συνειδητοποίησα πόσο μεγαλος καλλιτέχνης είναι.
Το πραγματικό σοκ όμως το έπαθα όταν έπεσε στα χέρια μου ο πρώτος του δίσκος, τα "Απέραντα χωράφια". Από τις πρώτες νότες έμεινα με ανοιχτό το στόμα: Ένα 22χρονο από το πουθενά έγραψε τον απόλυτο για τα ελληνικά δεδομένα progressive ήχο και με στίχους που ακόμη απορώ πώς κυκλοφόρησαν εκείνη τη δύσκολη εποχή της λογοκρισίας. Και βέβαια σχεδόν αυτόματα έγινε η αγαπημένη μου δουλειά του. Και εννοείται κάθε φορά που βάζω να τον ακούσω παίζει πάντα όλος από την αρχή. Το ίδιο κι απόψε.

Τούτον τον κόσμο μικρός τον ενόμιζα αλλιώς,
τούτον τον κόσμο μικρός τον φαντάστηκα αλλιώς.


Κώστας Τουρνάς - Απέραντα χωράφια (1972)
Αξεπέραστος ο συγκεκριμένος δίσκος, μαζί με τον Αστρόνειρα που κυκλοφόρησε την επόμενη χρονιά και τον Κυρίες και Κύριοι την μεθεπόμενη. είναι οι αγαπημένοι μου. Το κείμενο σου με κάλυψε Bajar. Έτσι και εγώ, τον Τουρνά τον γνώρισα στα 80s από τα τόσα υπέροχα τραγούδια που μας χάρισε, και αργότερα τον ξανα-ανακάλυψα μέσα από παλιότερες δουλειές του στα 70s και από τους Poll.

Αστρόνειρα
Η Μηχανή του Χρόνου
Ο Άρχων Νους
Κυρίες Και Κύριοι
2009 μ.Χ.
Ο Χρόνος ο Καλύτερος
Λεν ( Αν το τέλος είναι αυτό )
Νεράιδα

χιτάκια της δεκαετίας του 80
...όμως τι χιτάκια, τέτοια χιτάκια δεν πρόκειται να ξαναβγούν.

Δεν Μετανοιώνω
Μην της το πεις
Ο Αχιλλέας Απ' Το Κάιρο
Δύσκολη Ζωή
Όπου Φυσάει Ο Άνεμος
Πρώτη Μου Φορά
Πιστεύω Στην Αγάπη Ακόμα
Αν Ο Έρωτας Ζει
Έλα Στην Αγκαλιά Μου


Καλημέρα.

Κώστας Τουρνας - Εγώ Φοβάμαι Τους Ανθρώπους (1982)

 
απο τους πατριάρχες της electro Welle Erdball. Μουσικά σχεδόν τους αφιέρωσα την εβδομάδα μου. Το αξίζουν με το παραπάνω.
 
Πίσω
Μπλουζα