Τι ακούω απόψε ...

@Λεωνιδας σουλης
Έχεις βάλει το ίδιο βίντεο δύο φορές. Επιπλέον θα μπορούσες να τα ομαδοποιείς σε λιγότερες αναρτήσεις πχ. 4 ανά ανάρτηση.
Είναι πιο ξεκούραστο.
 
Από τα ωραιότερα θέματα. Ολόκληρο το soundtrack της ταινίας, υπεραγαπημένο. Μόλις ξεκίνησε να παίζει. "άνοιξε το" μου φώναξαν από το μέσα δωμάτιο. Πόσο μου αρέσει η Ντέμπορα Ριντ εκεί. Τώρα που το σκέφτομαι θα την βάλω εδώ.


Barbra Streisand - The Way We Were (1973)

 
Τελευταία επεξεργασία:
Σε διαφορετικό κλίμα από τον blue max,

12 του Μάρτη εχθές και θυμήθηκα το 2002 με τα χιόνια της Αθήνας έφευγα με το τραίνο των 23:00' από Λαρίσης για Κιλκίς (φτάνοντας μετά από 16 ώρες ταξίδι!) να συνεχίσω το φανταρικό - μετά την περιοδεία μου στα ακριτικά 12νησα.

Θα 'ταν 12 του Μάρτη

σε αυτή τη χώρα ακόμα και το να μιλάω για τα τραίνα - που αγαπώ - με έκαναν να το αισθάνομαι ταμπού πλέον.

 
Σε διαφορετικό κλίμα από τον blue max,

12 του Μάρτη εχθές και θυμήθηκα το 2002 με τα χιόνια της Αθήνας έφευγα με το τραίνο των 23:00' από Λαρίσης για Κιλκίς (φτάνοντας μετά από 16 ώρες ταξίδι!) να συνεχίσω το φανταρικό - μετά την περιοδεία μου στα ακριτικά 12νησα.

Θα 'ταν 12 του Μάρτη

σε αυτή τη χώρα ακόμα και το να μιλάω για τα τραίνα - που αγαπώ - με έκαναν να το αισθάνομαι ταμπού πλέον.

Από την μία άκρη της Ελλάδας στην άλλη...
 
Σε διαφορετικό κλίμα από τον blue max,

12 του Μάρτη εχθές και θυμήθηκα το 2002 με τα χιόνια της Αθήνας έφευγα με το τραίνο των 23:00' από Λαρίσης για Κιλκίς (φτάνοντας μετά από 16 ώρες ταξίδι!) να συνεχίσω το φανταρικό - μετά την περιοδεία μου στα ακριτικά 12νησα.

Θα 'ταν 12 του Μάρτη

σε αυτή τη χώρα ακόμα και το να μιλάω για τα τραίνα - που αγαπώ - με έκαναν να το αισθάνομαι ταμπού πλέον.

Υπέροχο, καλημέρα PT8. Δεν θα ξεχάσω το 92 πήρα το τραίνο από τον Άγιο Ιωάννη Ρέντη με προορισμό Δίκαια Έβρου. Ήμουν ο πρώτος επιβάτης που μπήκε. Στην διάρκεια του ταξιδιού μπήκαν και βγήκαν δεκάδες, εκατοντάδες ταξιδιώτες. Βρέθηκε μάλιστα κάποιος να έχει την ίδια θέση με μένα (που είχα μπει πρώτος στο τραίνο). Όταν έφτασα Δίκαια, ήμουν ο μοναδικός επιβάτης, κατέβηκα μόνος μου πάλι. Μια ανάμνηση που με στοιχειώνει έως και σήμερα.

Καλημέρα.

Χαρούλα Αλεξίου - Η Αγάπη Είναι Ζάλη (1986)

 
Είδα πιο πριν το thread για τον Ελαφοκυνηγό και μου ήρθε αυθόρμητα. Δε λέω, πολύ καλή η Gloria Gaynor στην εκτέλεση που γνωρίζουμε όλοι αλλά όπως πάντα προτιμώ την αυθεντική. Άλλωστε αυτή έπαιζε και στην ταινία.

Frankie Valli and The 4 Seasons -Can't Take My Eyes Off You (1967)

 
Είδα πιο πριν το thread για τον Ελαφοκυνηγό και μου ήρθε αυθόρμητα. Δε λέω, πολύ καλή η Gloria Gaynor στην εκτέλεση που γνωρίζουμε όλοι αλλά όπως πάντα προτιμώ την αυθεντική. Άλλωστε αυτή έπαιζε και στην ταινία.

Frankie Valli and The 4 Seasons -Can't Take My Eyes Off You (1967)

Απλά εξαιρετικό...
Παραθέτω την αγγλική και τις 2 αμερικανικές εκδόσεις του δίσκου
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα