Τι ακούω απόψε ...

Απίστευτο! Εκτός του ότι έχω να δω τα Τσακάλια εκατό χρόνια, ούτε που θα φανταζόμουν ότι θα ταίριαζε αυτή η κομματάρα σε τέτοιο υλικό.
Νομίζω το κομμάτι έχει κοντά δέκα χρόνια που βγήκε, όχι;
..και συη τονίζονται πολύ αρμονικά ήχος και εικόνα. Κι εγω τα βρήκα αδόκητα ταιριαστα.
έχει κανει καλό edit οποίος το έφτιαξε. Δεν πιστευω οτι έκοψε κιε ράψε στην τύχη τις σκηνές. Χαίρομαι που άρεσε Bajar!!
ps. Ειναι του 2014 το κομμάτι οπως εμαθα απο το γοογλε :)
 
Απίστευτο! Εκτός του ότι έχω να δω τα Τσακάλια εκατό χρόνια, ούτε που θα φανταζόμουν ότι θα ταίριαζε αυτή η κομματάρα σε τέτοιο υλικό.
Νομίζω το κομμάτι έχει κοντά δέκα χρόνια που βγήκε, όχι;
Προσωπικά νόμισα ότι αποτελούσε μουσική επένδυση στην ταινία. Εξαιρετική δουλειά από αυτόν που το ανέβασε.
Δεν είναι βέβαια να βλέπω αποσπάσματα απο ταινίες με εξωτερικά γυρίσματα και προκύπτουν οι εντοπισμοί...
Πολύ πρόχειρα παραθέτω τα εξής
Στο 0:42 - 0:47 του βίντεο διακρίνεται η οδός Δημητρέσα στα Ιλίσια.
Αρχικά στο 0:42 βλέπουμε τα σκαλάκια στην συμβολή της οδού Δημητρέσα με την Σεμέλης και στο 0:47 το χαρακτηριστικό πεύκο σχεδόν στη μέση του δρόμου (@Bajar λογικά ως πρώην κάτοικος της περιοχής μπορεί να το θυμάσαι...).
Στο 1:19-1:22 τα πλάνα δείχνουν την Λεωφόρο Βασιλέως Αλεξάνδρου ( η λήψη γίνεται πριν το ξενοδοχείο Κάραβελ και αρχικά φαίνεται η Εθνική Πινακοθήκη στο βάθος για να γυρίσει το πλάνο ανεβαίνοντας προς Καισαριανή).
Στο 2:18-2:24 βρισκόμαστε στην Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου στη θέση που βρίσκεται το "τούνελ" το οποίο διακρίνεται στα πλάνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα φίλοι. Όταν είναι η Γιουροβίζιον στην επικαιρότητα ακούω μετά μανίας την αγαπημένη μου Μαρίζα να έρχεται απόκοσμη να σαρώνει. Δεν έχω αγαπήσει φωνή περισσότερο.

 
Καλημέρα.

Right Said Fred - I'm Too Sexy (1991)

Πολύ μεγάλη επιτυχία της εποχής και ωραίο ρυθμικό κομμάτι. Σίγουρα με επιρροές από το στυλ του Ian Dury. Κανένα χρόνο μετά είχαν ηχογραφήσει αυτό το κομμάτι που όταν το άκουσα σε κάποιο σταθμό νόμιζα πως ήταν κάποιο κομμάτι των Pulp:

 
Πολύ μεγάλη επιτυχία της εποχής και ωραίο ρυθμικό κομμάτι. Σίγουρα με επιρροές από το στυλ του Ian Dury. Κανένα χρόνο μετά είχαν ηχογραφήσει αυτό το κομμάτι που όταν το άκουσα σε κάποιο σταθμό νόμιζα πως ήταν κάποιο κομμάτι των Pulp:

Είχαν και άλλη γνωστή επιτυχία το Don't Talk Just Kiss, επίσης ρυθμικό track. Το Back to You δεν θα φανταζόμουν πως το λένε οι Right Said Fred ούτε εγώ. Τα άγνωστα τους να είναι πιθανόν καλύτερα :thumbdown:

Καλημέρα, καλή Κυριακή.

A New Funky Generation - The Messenger (1999)

 
Το συγκεκριμένο κομμάτι των RSF έτυχε να το ακούσω από έναν διαδικτυακό σταθμό που ειδικεύεται στα alternative rock και pop της δεκαετίας 80 αλλά πετάει και κανένα 90 ή και πιο πρόσφατα αλλά πολύ σπάνια.
Είχαν και άλλη γνωστή επιτυχία το Don't Talk Just Kiss, επίσης ρυθμικό track. Το Back to You δεν θα φανταζόμουν πως το λένε οι Right Said Fred ούτε εγώ. Τα άγνωστα τους να είναι πιθανόν καλύτερα :thumbdown:

Καλημέρα, καλή Κυριακή.

A New Funky Generation - The Messenger (1999)

Των
 
Πίσω
Μπλουζα